IHSA Sectional - Elmwood/Brimfield

October 27, 2018


www.raceresultsplus.com River City Race Management

Overall Finish List - Boys

Boys

All Teams


Qualifying - Teams:  5  Individuals:  7

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   YEAR    Qualifier

    1      1    984  Leland Sumer          Tremont                                15:27.23  5:09/M    Jr    IND       
    2      2    838  Miles Sheppard        Hamilton                               15:29.89  5:10/M    Fr    IND       
    3      3    691  Noah Smith            El Paso (E.P.-Gridley)                 15:39.88  5:13/M    Sr    TM        
    4      4    470  Noah McIntyre         Athens                                 15:40.70  5:13/M    Jr    TM        
    5      5    885  Colby Johnson         Mackinaw (Deer Creek-M.)               15:44.14  5:15/M    Jr    IND       
    6      6    987  Evan Horn             Williamsville                          15:44.49  5:15/M    Jr    IND       
    7      7    759  Luke Hoffmann         Elmwood                                15:51.43  5:17/M    So    TM        
    8      8    478  Elias Bergman         Chillicothe (Illinois Val              15:52.20  5:17/M    Jr    IND       
    9      9    772  Jack Cook             Eureka                                 15:52.46  5:17/M    Jr    TM        
   10     10    775  Kyle Johnson          Eureka                                 15:53.88  5:18/M    Sr    TM        
   11     11    967  Jon Neville           Stanford (Olympia)                     15:54.56  5:18/M    Jr    TM        
   12  (< 5)    500  Drew Guimond          Downs (Tri-Valley)                     15:55.76  5:18/M    Sr    IND       
   13     12    760  Jacob Brown           Elmwood                                15:55.81  5:18/M    Sr    TM        
   14     13    973  Logan Wheeler         Stanford (Olympia)                     16:02.31  5:21/M    So    TM        
   15     14    692  Bo Halvorsen          El Paso (E.P.-Gridley)                 16:02.67  5:21/M    Sr    TM        
   16     15    922  Steven Melin          Pleasant Plains                        16:02.88  5:21/M    Sr    IND       
   17     16    758  Griff Inskeep         Elmwood                                16:07.85  5:22/M    Sr    TM        
   18     17    886  John Blumeyer         Mackinaw (Deer Creek-M.)               16:08.72  5:23/M    So              
   19     18    842  Adam Bohm             Havana                                 16:08.99  5:23/M    So              
   20     19    762  Alex Feller           Elmwood                                16:10.97  5:23/M    Jr    TM        
   21     20    761  Thomas Harmon         Elmwood                                16:17.44  5:26/M    Fr    TM        
   22     21    964  Charlie Kistner       Stanford (Olympia)                     16:19.77  5:26/M    So    TM        
   23     22    969  Anthony Ragland       Stanford (Olympia)                     16:22.18  5:27/M    Fr    TM        
   24     23    923  Braden Moore          Pleasant Plains                        16:27.24  5:29/M    Jr              
   25     24    924  Otis Sanders          Pleasant Plains                        16:28.07  5:29/M    Sr              
   26     25    776  Connor Standish       Eureka                                 16:29.14  5:30/M    Sr    TM        
   27     26    471  Ryan Nordsiek         Athens                                 16:29.43  5:30/M    Sr    TM        
   28     27    467  James Goodenow        Athens                                 16:29.64  5:30/M    Jr    TM        
   29     28    695  Mason Ringger         El Paso (E.P.-Gridley)                 16:30.74  5:30/M    So    TM        
   30     29    880  Robbie Hess           Lewistown                              16:33.05  5:31/M    Sr              
   31     30    468  Joseph Goodenow       Athens                                 16:33.29  5:31/M    Jr    TM        
   32     31    488  Ian Hale              Clinton                                16:35.34  5:32/M    Jr              
   33     32    963  Carter Fairfield      Stanford (Olympia)                     16:35.82  5:32/M    Fr    TM        
   34     33    765  Victor Lampe          Elmwood                                16:35.85  5:32/M    So    TM        
   35  (< 5)    850  Devon Butler          Heyworth                               16:36.57  5:32/M    Sr              
   36     34    888  Jacob Henderson       Mackinaw (Deer Creek-M.)               16:39.20  5:33/M    Sr              
   37     35    766  Blake Rosenbaum       Elmwood                                16:40.88  5:33/M    So    TM        
   38     36    887  John Carnicle         Mackinaw (Deer Creek-M.)               16:42.40  5:34/M    Sr              
   39  (< 5)    883  Cannen Wolf           Liberty                                16:42.54  5:34/M    Fr              
   40     37    843  Jaden Schultz         Havana                                 16:43.88  5:34/M    Jr              
   41     38    489  Terry Hendriex        Clinton                                16:44.14  5:35/M    Jr              
   42     39    777  Eli Steinbeck         Eureka                                 16:45.21  5:35/M    Sr    TM        
   43     40    694  Matt Ingalsbe         El Paso (E.P.-Gridley)                 16:46.04  5:35/M    Jr    TM        
   44  (< 5)    796  Lucas Creek           Glasford (Illini Bluffs)               16:46.74  5:35/M    Jr              
   45     41    900  Stanley Melkumian     Macomb                                 16:47.84  5:36/M    So              
   46     42    693  Asa Smith             El Paso (E.P.-Gridley)                 16:49.15  5:36/M    Fr    TM        
   47     43    486  Ethan Black           Clinton                                16:55.48  5:38/M    So              
   48     44    791  Grant Marshall        Franklin                               17:01.49  5:40/M    So              
   49  (< 5)    786  Andrew Cation         Farmington                             17:01.98  5:40/M    Sr              
   50     45    469  Will Hill             Athens                                 17:02.11  5:41/M    Jr    TM        
   51  (< 5)    960  Nick Seaver           Rushville (R.-Industry)                17:02.93  5:41/M    So              
   52     46    794  Jake Gutzman          Franklin                               17:03.28  5:41/M    Fr              
   53     47    487  Ty Brennan            Clinton                                17:03.33  5:41/M    Jr              
   54     48    773  Alex Heinold          Eureka                                 17:03.61  5:41/M    Sr    TM        
   55     49    696  Nathan Demarb         El Paso (E.P.-Gridley)                 17:05.46  5:42/M    So    TM        
   56     50    490  Reid Thomas           Clinton                                17:07.02  5:42/M    Sr              
   57     51    965  Parker Kistner        Stanford (Olympia)                     17:07.04  5:42/M    Jr    TM        
   58     52    899  Dakota Shepler        Macomb                                 17:07.36  5:42/M    Sr              
   59     53    774  Mitchell Danner       Eureka                                 17:12.01  5:44/M    So    TM        
   60     54    779  Luke Albertson        Eureka                                 17:12.40  5:44/M    Jr    TM        
   61     55    870  Christian Hensley     Knoxville                              17:14.98  5:45/M    Jr              
   62     56    941  Nathan Haxel          Quincy (Notre Dame)                    17:15.10  5:45/M    Sr              
   63     57    491  Aidan Shanks          Clinton                                17:18.50  5:46/M    Fr              
   64     58    920  Bryan Piper           Pittsfield                             17:18.55  5:46/M    Jr              
   65  (< 5)    475  Josh Vogel            Bloomington (Central Cath              17:20.96  5:47/M    So              
   66     59    482  Jacob Quinn           Chillicothe (Illinois Val              17:21.50  5:47/M    Jr              
   67     60    901  Kerem Tasdan          Macomb                                 17:22.99  5:47/M    Jr              
   68     61    981  David Smalley         Tremont                                17:23.77  5:48/M    Sr              
   69  (< 5)    476  Ernie Waterson        Bloomington (Cornerstone               17:25.32  5:48/M    So              
   70     62    989  Nathan Clack          Williamsville                          17:25.33  5:48/M    Jr              
   71     63    979  Dalton Petro          Tremont                                17:26.27  5:49/M    Sr              
   72  (< 5)    914  Carlos Serratos       Monmouth (M.-Roseville)                17:29.73  5:50/M    Jr              
   73     64    962  Owen Dare             Stanford (Olympia)                     17:30.83  5:50/M    Fr    TM        
   74     65    948  Sam Schlegl           Quincy (Notre Dame)                    17:31.89  5:50/M    Jr              
   75  (< 5)    477  Eli Newton            Carthage (Illini West)                 17:33.23  5:51/M    So              
   76     66    841  David Snider          Havana                                 17:34.64  5:51/M    Sr              
   77  (< 5)    913  Collin White          Manito (Midwest Central)               17:35.29  5:52/M    Sr              
   78     67    903  Noah Ramos            Macomb                                 17:36.75  5:52/M    So              
   79     68    988  Keaton Hill           Williamsville                          17:41.53  5:54/M    Jr              
   80     69    925  Michael Scott         Pleasant Plains                        17:42.21  5:54/M    Sr              
   81     70    480  Arthur Harris         Chillicothe (Illinois Val              17:42.36  5:54/M    Sr              
   82     71    479  Collin Eisenbarth     Chillicothe (Illinois Val              17:44.92  5:55/M    So              
   83     72    481  Jayden McNaught       Chillicothe (Illinois Val              17:45.62  5:55/M    Fr              
   84     73    990  Chase Law             Williamsville                          17:47.48  5:56/M    Sr              
   85     74    894  Tayte Albritton       Mackinaw (Deer Creek-M.)               17:48.27  5:56/M    Fr              
   86     75    921  Eli Smithers          Pittsfield                             17:48.91  5:56/M    So              
   87     76    798  John Bedard           Hamilton                               17:49.74  5:56/M    Jr              
   88     77    953  Isaac Gaddis          Riverton                               17:49.76  5:56/M    So              
   89     78    902  Amir Oden-Shabazz     Macomb                                 17:50.42  5:57/M    Fr              
   90     79    980  Austin Shafer         Tremont                                17:50.70  5:57/M    Sr              
   91     80    992  Logan Giacomini       Williamsville                          17:53.42  5:58/M    Fr              
   92     81    890  Tyler Spurlock        Mackinaw (Deer Creek-M.)               17:55.06  5:58/M    So              
   93     82    919  Jj Petty              Pittsfield                             17:55.50  5:58/M    Fr              
   94     83    940  Hayden Donaldson      Quincy (Notre Dame)                    17:56.55  5:59/M    Sr              
   95     84    873  Dawson Hensley        Knoxville                              17:58.43  5:59/M    So              
   96     85    958  Evan Wilson           Riverton                               17:58.83  5:59/M    Jr              
   97     86    929  Briar Hilsabeck       Princeville                            17:59.00  6:00/M    Sr              
   98     87    492  Brennen Wolfe         Clinton                                18:01.08  6:00/M    So              
   99     88    472  Kyle Sholtis          Athens                                 18:01.11  6:00/M    Jr    TM        
  100     89    976  James Getz            Tremont                                18:01.13  6:00/M    Jr              

Qualifying - Teams:  5  Individuals:  7

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   YEAR    Qualifier

  101     90    874  Lucas McGuire         Knoxville                              18:01.72  6:00/M    Jr              
  102     91    937  Mason Rinkel          Princeville                            18:04.04  6:01/M    Fr              
  103     92    800  Simeon Kyle           Hamilton                               18:05.41  6:02/M    So              
  104     93    926  Michael Benning       Pleasant Plains                        18:06.46  6:02/M    Jr              
  105     94    932  Nicholas Miller       Princeville                            18:07.62  6:02/M    Jr              
  106     95    697  Noah Ludy             El Paso (E.P.-Gridley)                 18:07.69  6:02/M    Fr    TM        
  107     96    875  Cooper Wilt           Knoxville                              18:14.42  6:05/M    Sr              
  108     97    944  Owen Ley              Quincy (Notre Dame)                    18:14.59  6:05/M    Sr              
  109     98    905  Brooks Wallace        Macomb                                 18:14.73  6:05/M    Jr              
  110     99    893  Garrett Forrest       Mackinaw (Deer Creek-M.)               18:17.69  6:06/M    Jr              
  111    100    904  Carl Blome            Macomb                                 18:20.17  6:07/M    Fr              
  112    101    872  Gunner Goff           Knoxville                              18:21.20  6:07/M    Sr              
  113    102    956  Tristan Hodson        Riverton                               18:23.05  6:08/M    Jr              
  114    103    876  Sam Wilder            Knoxville                              18:24.41  6:08/M    Jr              
  115    104    991  Quentin Smith         Williamsville                          18:26.82  6:09/M    Sr              
  116    105    795  Tyler Kanganis        Franklin                               18:29.12  6:10/M    Fr              
  117    106    917  Colin James           Pittsfield                             18:30.73  6:10/M    Sr              
  118    107    975  Clayton Brown         Tremont                                18:31.64  6:10/M    So              
  119  (< 5)    474  Kole Tate             Beardstown                             18:32.65  6:11/M    Sr              
  120    108    994  Jack Stender          Williamsville                          18:35.70  6:12/M    Jr              
  121    109    916  Max Couch             Pittsfield                             18:36.23  6:12/M    So              
  122  (< 5)    961  Justin Kerwin         Springfield (Lutheran)                 18:40.28  6:13/M    Fr              
  123    110    473  Hayden Thomas         Athens                                 18:41.03  6:14/M    So    TM        
  124    111    878  Devin Boggs           Lewistown                              18:43.17  6:14/M    Jr              
  125    112    946  Alex Mast             Quincy (Notre Dame)                    18:49.77  6:16/M    Sr              
  126    113    977  Andrew Hellrigel      Tremont                                18:55.23  6:18/M    Sr              
  127    114    483  Patrick Stanley       Chillicothe (Illinois Val              18:59.02  6:20/M    Sr              
  128  (< 5)    915  Parker Fox            Petersburg (PORTA)                     18:59.03  6:20/M    Fr              
  129    115    793  Codey Smith           Franklin                               18:59.43  6:20/M    So              
  130    116    938  Caden Snyder          Princeville                            19:01.89  6:20/M    Fr              
  131    117    931  Alex Cramer           Princeville                            19:17.77  6:26/M    Sr              
  132    118    955  Gavin Hartlaub        Riverton                               19:24.16  6:28/M    Fr              
  133    119    936  Luke Pipkins          Princeville                            19:25.91  6:28/M    Fr              
  134    120    882  Hunter Watson         Lewistown                              19:28.95  6:29/M    Jr              
  135    121    789  Tayson Neely          Franklin                               19:33.12  6:31/M    Jr              
  136    122    942  Caleb Hoffman         Quincy (Notre Dame)                    19:35.64  6:32/M    So              
  137  (< 5)    884  Mason Tate            Liberty                                19:36.92  6:32/M    Sr              
  138    123    790  Andrew McGath         Franklin                               19:45.44  6:35/M    Jr              
  139    124    952  Dayton Durham         Riverton                               19:50.82  6:37/M    So              
  140    125    927  Brandon Daugherty     Pleasant Plains                        20:05.03  6:42/M    Fr              
  141    126    930  Austin Herrmann       Princeville                            20:10.24  6:43/M    Sr              
  142    127    957  Drake Tudor           Riverton                               20:13.30  6:44/M    Fr              
  143    128    877  Evan Link             Knoxville                              20:18.70  6:46/M    Sr              
  144    129    844  Blake Cagle           Havana                                 20:30.21  6:50/M    So              
  145    130    943  Noah Klauser          Quincy (Notre Dame)                    20:33.49  6:51/M    Jr              
  146    131    787  Kallen Watson         Franklin                               20:35.73  6:52/M    Sr              
  147    132    879  John Hess             Lewistown                              20:38.21  6:53/M    Fr              
  148    133    918  Forest Mangham        Pittsfield                             20:44.43  6:55/M    Fr              
  149    134    954  Oliver Gaddis         Riverton                               20:53.57  6:58/M    Fr              
  150    135    797  Dylan Adams           Hamilton                               20:55.27  6:58/M    Jr              
  151    136    881  Max Johnson           Lewistown                              21:04.14  7:01/M    So              
  152    137    849  Allen Staton          Havana                                 21:04.87  7:01/M    Sr              
  153    138    839  Michael Speegle       Hamilton                               21:14.50  7:05/M    Sr              
  154    139    484  Ethan Church          Chillicothe (Illinois Val              21:18.42  7:06/M    So              
  155    140    845  Brandon Tibbs         Havana                                 21:25.53  7:08/M    Sr              
  156    141    848  Jacob Waymire         Havana                                 21:30.22  7:10/M    So              
  157    142    928  Zeke Frappier         Pleasant Plains                        21:37.15  7:12/M    So              

Team Summary Report - Boys

Boys

All Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Elmwood                                74               7  12  16  19  20  33  35         
        Top  5 Times: 1:20:23.50

    2 Stanford (Olympia)                     99              11  13  21  22  32  51  64         
        Top  5 Times: 1:21:14.64

    3 El Paso (E.P.-Gridley)                127               3  14  28  40  42  49  95         
        Top  5 Times: 1:21:48.48

    4 Eureka                                131               9  10  25  39  48  53  54         
        Top  5 Times: 1:22:04.30

    5 Athens                                132               4  26  27  30  45  88 110         
        Top  5 Times: 1:22:15.17

    6 Mackinaw (Deer Creek-M.)              166               5  17  34  36  74  81  99         
        Top  5 Times: 1:23:02.73

    7 Clinton                               209              31  38  43  47  50  57  87         
        Top  5 Times: 1:24:25.31

    8 Pleasant Plains                       224              15  23  24  69  93 125 142         
        Top  5 Times: 1:24:46.86

    9 Chillicothe (Illinois Val             280               8  59  70  71  72 114 139         
        Top  5 Times: 1:26:26.60

   10 Williamsville                         289               6  62  68  73  80 104 108         
        Top  5 Times: 1:26:32.25

   11 Tremont                               293               1  61  63  79  89 107 113         
        Top  5 Times: 1:26:09.10

   12 Macomb                                298              41  52  60  67  78  98 100         
        Top  5 Times: 1:26:45.36

   13 Havana                                387              18  37  66 129 137 140 141         
        Top  5 Times: 1:32:02.59

   14 Quincy (Notre Dame)                   413              56  65  83  97 112 122 130         
        Top  5 Times: 1:29:47.90

   15 Knoxville                             426              55  84  90  96 101 103 128         
        Top  5 Times: 1:29:50.75

   16 Pittsfield                            430              58  75  82 106 109 133             
        Top  5 Times: 1:30:09.92

   17 Franklin                              431              44  46 105 115 121 123 131         
        Top  5 Times: 1:31:06.44

   18 Hamilton                              443               2  76  92 135 138                 
        Top  5 Times: 1:33:34.81

   19 Princeville                           504              86  91  94 116 117 119 126         
        Top  5 Times: 1:32:30.32

   20 Riverton                              506              77  85 102 118 124 127 134         
        Top  5 Times: 1:33:26.62

   21 Lewistown                             528              29 111 120 132 136                 
        Top  5 Times: 1:36:27.52

 Inc. Bloomington (Central Cath            1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Downs (Tri-Valley)                   1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Farmington                           1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Liberty                              2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Monmouth (M.-Roseville)              1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Petersburg (PORTA)                   1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Springfield (Lutheran)               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Beardstown                           1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Bloomington (Cornerstone             1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Carthage (Illini West)               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Glasford (Illini Bluffs)             1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Heyworth                             1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Manito (Midwest Central)             1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Rushville (R.-Industry)              1 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Detail Team Results - Boys

Boys

All Teams

Elmwood    Finish Position -     1

  Team Score (places):  74  Team Score (times):   1:20:23.50   Average Time: 16:04.70

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    759  Luke Hoffmann          So       7            7       15:51.43     15:51.43     0:24.20
    2    760  Jacob Brown            Sr      12           19       15:55.81     31:47.24     0:28.58
    3    758  Griff Inskeep          Sr      16           35       16:07.85     47:55.09     0:40.62
    4    762  Alex Feller            Jr      19           54       16:10.97   1:04:06.06     0:43.74
    5    761  Thomas Harmon          Fr      20           74       16:17.44   1:20:23.50     0:50.21

Stanford (Olympia)    Finish Position -     2

  Team Score (places):  99  Team Score (times):   1:21:14.64   Average Time: 16:14.93

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    967  Jon Neville            Jr      11           11       15:54.56     15:54.56     0:27.33
    2    973  Logan Wheeler          So      13           24       16:02.31     31:56.87     0:35.08
    3    964  Charlie Kistner        So      21           45       16:19.77     48:16.64     0:52.54
    4    969  Anthony Ragland        Fr      22           67       16:22.18   1:04:38.82     0:54.95
    5    963  Carter Fairfield       Fr      32           99       16:35.82   1:21:14.64     1:08.59

El Paso (E.P.-Gridley)    Finish Position -     3

  Team Score (places): 127  Team Score (times):   1:21:48.48   Average Time: 16:21.70

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    691  Noah Smith             Sr       3            3       15:39.88     15:39.88     0:12.65
    2    692  Bo Halvorsen           Sr      14           17       16:02.67     31:42.55     0:35.44
    3    695  Mason Ringger          So      28           45       16:30.74     48:13.29     1:03.51
    4    694  Matt Ingalsbe          Jr      40           85       16:46.04   1:04:59.33     1:18.81
    5    693  Asa Smith              Fr      42          127       16:49.15   1:21:48.48     1:21.92

Eureka    Finish Position -     4

  Team Score (places): 131  Team Score (times):   1:22:04.30   Average Time: 16:24.86

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    772  Jack Cook              Jr       9            9       15:52.46     15:52.46     0:25.23
    2    775  Kyle Johnson           Sr      10           19       15:53.88     31:46.34     0:26.65
    3    776  Connor Standish        Sr      25           44       16:29.14     48:15.48     1:01.91
    4    777  Eli Steinbeck          Sr      39           83       16:45.21   1:05:00.69     1:17.98
    5    773  Alex Heinold           Sr      48          131       17:03.61   1:22:04.30     1:36.38

Athens    Finish Position -     5

  Team Score (places): 132  Team Score (times):   1:22:15.17   Average Time: 16:27.03

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    470  Noah McIntyre          Jr       4            4       15:40.70     15:40.70     0:13.47
    2    471  Ryan Nordsiek          Sr      26           30       16:29.43     32:10.13     1:02.20
    3    467  James Goodenow         Jr      27           57       16:29.64     48:39.77     1:02.41
    4    468  Joseph Goodenow        Jr      30           87       16:33.29   1:05:13.06     1:06.06
    5    469  Will Hill              Jr      45          132       17:02.11   1:22:15.17     1:34.88

Mackinaw (Deer Creek-M.)    Finish Position -     6

  Team Score (places): 166  Team Score (times):   1:23:02.73   Average Time: 16:36.55

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    885  Colby Johnson          Jr       5            5       15:44.14     15:44.14     0:16.91
    2    886  John Blumeyer          So      17           22       16:08.72     31:52.86     0:41.49
    3    888  Jacob Henderson        Sr      34           56       16:39.20     48:32.06     1:11.97
    4    887  John Carnicle          Sr      36           92       16:42.40   1:05:14.46     1:15.17
    5    894  Tayte Albritton        Fr      74          166       17:48.27   1:23:02.73     2:21.04

Clinton    Finish Position -     7

  Team Score (places): 209  Team Score (times):   1:24:25.31   Average Time: 16:53.06

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    488  Ian Hale               Jr      31           31       16:35.34     16:35.34     1:08.11
    2    489  Terry Hendriex         Jr      38           69       16:44.14     33:19.48     1:16.91
    3    486  Ethan Black            So      43          112       16:55.48     50:14.96     1:28.25
    4    487  Ty Brennan             Jr      47          159       17:03.33   1:07:18.29     1:36.10
    5    490  Reid Thomas            Sr      50          209       17:07.02   1:24:25.31     1:39.79

Pleasant Plains    Finish Position -     8

  Team Score (places): 224  Team Score (times):   1:24:46.86   Average Time: 16:57.37

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    922  Steven Melin           Sr      15           15       16:02.88     16:02.88     0:35.65
    2    923  Braden Moore           Jr      23           38       16:27.24     32:30.12     1:00.01
    3    924  Otis Sanders           Sr      24           62       16:28.07     48:58.19     1:00.84
    4    925  Michael Scott          Sr      69          131       17:42.21   1:06:40.40     2:14.98
    5    926  Michael Benning        Jr      93          224       18:06.46   1:24:46.86     2:39.23

Chillicothe (Illinois Val    Finish Position -     9

  Team Score (places): 280  Team Score (times):   1:26:26.60   Average Time: 17:17.32

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    478  Elias Bergman          Jr       8            8       15:52.20     15:52.20     0:24.97
    2    482  Jacob Quinn            Jr      59           67       17:21.50     33:13.70     1:54.27
    3    480  Arthur Harris          Sr      70          137       17:42.36     50:56.06     2:15.13
    4    479  Collin Eisenbarth      So      71          208       17:44.92   1:08:40.98     2:17.69
    5    481  Jayden McNaught        Fr      72          280       17:45.62   1:26:26.60     2:18.39

Williamsville    Finish Position -    10

  Team Score (places): 289  Team Score (times):   1:26:32.25   Average Time: 17:18.45

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    987  Evan Horn              Jr       6            6       15:44.49     15:44.49     0:17.26
    2    989  Nathan Clack           Jr      62           68       17:25.33     33:09.82     1:58.10
    3    988  Keaton Hill            Jr      68          136       17:41.53     50:51.35     2:14.30
    4    990  Chase Law              Sr      73          209       17:47.48   1:08:38.83     2:20.25
    5    992  Logan Giacomini        Fr      80          289       17:53.42   1:26:32.25     2:26.19

Tremont    Finish Position -    11

  Team Score (places): 293  Team Score (times):   1:26:09.10   Average Time: 17:13.82

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    984  Leland Sumer           Jr       1            1       15:27.23     15:27.23     0:00.00
    2    981  David Smalley          Sr      61           62       17:23.77     32:51.00     1:56.54
    3    979  Dalton Petro           Sr      63          125       17:26.27     50:17.27     1:59.04
    4    980  Austin Shafer          Sr      79          204       17:50.70   1:08:07.97     2:23.47
    5    976  James Getz             Jr      89          293       18:01.13   1:26:09.10     2:33.90

Macomb    Finish Position -    12

  Team Score (places): 298  Team Score (times):   1:26:45.36   Average Time: 17:21.07

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    900  Stanley Melkumian      So      41           41       16:47.84     16:47.84     1:20.61
    2    899  Dakota Shepler         Sr      52           93       17:07.36     33:55.20     1:40.13
    3    901  Kerem Tasdan           Jr      60          153       17:22.99     51:18.19     1:55.76
    4    903  Noah Ramos             So      67          220       17:36.75   1:08:54.94     2:09.52
    5    902  Amir Oden-Shabazz      Fr      78          298       17:50.42   1:26:45.36     2:23.19

Havana    Finish Position -    13

  Team Score (places): 387  Team Score (times):   1:32:02.59   Average Time: 18:24.52

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    842  Adam Bohm              So      18           18       16:08.99     16:08.99     0:41.76
    2    843  Jaden Schultz          Jr      37           55       16:43.88     32:52.87     1:16.65
    3    841  David Snider           Sr      66          121       17:34.64     50:27.51     2:07.41
    4    844  Blake Cagle            So     129          250       20:30.21   1:10:57.72     5:02.98
    5    849  Allen Staton           Sr     137          387       21:04.87   1:32:02.59     5:37.64

Quincy (Notre Dame)    Finish Position -    14

  Team Score (places): 413  Team Score (times):   1:29:47.90   Average Time: 17:57.58

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    941  Nathan Haxel           Sr      56           56       17:15.10     17:15.10     1:47.87
    2    948  Sam Schlegl            Jr      65          121       17:31.89     34:46.99     2:04.66
    3    940  Hayden Donaldson       Sr      83          204       17:56.55     52:43.54     2:29.32
    4    944  Owen Ley               Sr      97          301       18:14.59   1:10:58.13     2:47.36
    5    946  Alex Mast              Sr     112          413       18:49.77   1:29:47.90     3:22.54

Knoxville    Finish Position -    15

  Team Score (places): 426  Team Score (times):   1:29:50.75   Average Time: 17:58.15

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    870  Christian Hensley      Jr      55           55       17:14.98     17:14.98     1:47.75
    2    873  Dawson Hensley         So      84          139       17:58.43     35:13.41     2:31.20
    3    874  Lucas McGuire          Jr      90          229       18:01.72     53:15.13     2:34.49
    4    875  Cooper Wilt            Sr      96          325       18:14.42   1:11:29.55     2:47.19
    5    872  Gunner Goff            Sr     101          426       18:21.20   1:29:50.75     2:53.97

Pittsfield    Finish Position -    16

  Team Score (places): 430  Team Score (times):   1:30:09.92   Average Time: 18:01.98

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    920  Bryan Piper            Jr      58           58       17:18.55     17:18.55     1:51.32
    2    921  Eli Smithers           So      75          133       17:48.91     35:07.46     2:21.68
    3    919  Jj Petty               Fr      82          215       17:55.50     53:02.96     2:28.27
    4    917  Colin James            Sr     106          321       18:30.73   1:11:33.69     3:03.50
    5    916  Max Couch              So     109          430       18:36.23   1:30:09.92     3:09.00

Franklin    Finish Position -    17

  Team Score (places): 431  Team Score (times):   1:31:06.44   Average Time: 18:13.29

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    791  Grant Marshall         So      44           44       17:01.49     17:01.49     1:34.26
    2    794  Jake Gutzman           Fr      46           90       17:03.28     34:04.77     1:36.05
    3    795  Tyler Kanganis         Fr     105          195       18:29.12     52:33.89     3:01.89
    4    793  Codey Smith            So     115          310       18:59.43   1:11:33.32     3:32.20
    5    789  Tayson Neely           Jr     121          431       19:33.12   1:31:06.44     4:05.89

Hamilton    Finish Position -    18

  Team Score (places): 443  Team Score (times):   1:33:34.81   Average Time: 18:42.96

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    838  Miles Sheppard         Fr       2            2       15:29.89     15:29.89     0:02.66
    2    798  John Bedard            Jr      76           78       17:49.74     33:19.63     2:22.51
    3    800  Simeon Kyle            So      92          170       18:05.41     51:25.04     2:38.18
    4    797  Dylan Adams            Jr     135          305       20:55.27   1:12:20.31     5:28.04
    5    839  Michael Speegle        Sr     138          443       21:14.50   1:33:34.81     5:47.27

Princeville    Finish Position -    19

  Team Score (places): 504  Team Score (times):   1:32:30.32   Average Time: 18:30.06

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    929  Briar Hilsabeck        Sr      86           86       17:59.00     17:59.00     2:31.77
    2    937  Mason Rinkel           Fr      91          177       18:04.04     36:03.04     2:36.81
    3    932  Nicholas Miller        Jr      94          271       18:07.62     54:10.66     2:40.39
    4    938  Caden Snyder           Fr     116          387       19:01.89   1:13:12.55     3:34.66
    5    931  Alex Cramer            Sr     117          504       19:17.77   1:32:30.32     3:50.54

Riverton    Finish Position -    20

  Team Score (places): 506  Team Score (times):   1:33:26.62   Average Time: 18:41.32

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    953  Isaac Gaddis           So      77           77       17:49.76     17:49.76     2:22.53
    2    958  Evan Wilson            Jr      85          162       17:58.83     35:48.59     2:31.60
    3    956  Tristan Hodson         Jr     102          264       18:23.05     54:11.64     2:55.82
    4    955  Gavin Hartlaub         Fr     118          382       19:24.16   1:13:35.80     3:56.93
    5    952  Dayton Durham          So     124          506       19:50.82   1:33:26.62     4:23.59

Lewistown    Finish Position -    21

  Team Score (places): 528  Team Score (times):   1:36:27.52   Average Time: 19:17.50

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    880  Robbie Hess            Sr      29           29       16:33.05     16:33.05     1:05.82
    2    878  Devin Boggs            Jr     111          140       18:43.17     35:16.22     3:15.94
    3    882  Hunter Watson          Jr     120          260       19:28.95     54:45.17     4:01.72
    4    879  John Hess              Fr     132          392       20:38.21   1:15:23.38     5:10.98
    5    881  Max Johnson            So     136          528       21:04.14   1:36:27.52     5:36.91

Bloomington (Central Cath    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    475  Josh Vogel             So   Less Than  5          17:20.96     17:20.96     1:53.73

Downs (Tri-Valley)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    500  Drew Guimond           Sr   Less Than  5          15:55.76     15:55.76     0:28.53

Farmington    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    786  Andrew Cation          Sr   Less Than  5          17:01.98     17:01.98     1:34.75

Liberty    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    883  Cannen Wolf            Fr   Less Than  5          16:42.54     16:42.54     1:15.31
    2    884  Mason Tate             Sr   Less Than  5          19:36.92     36:19.46     4:09.69

Monmouth (M.-Roseville)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    914  Carlos Serratos        Jr   Less Than  5          17:29.73     17:29.73     2:02.50

Petersburg (PORTA)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    915  Parker Fox             Fr   Less Than  5          18:59.03     18:59.03     3:31.80

Springfield (Lutheran)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    961  Justin Kerwin          Fr   Less Than  5          18:40.28     18:40.28     3:13.05

Beardstown    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    474  Kole Tate              Sr   Less Than  5          18:32.65     18:32.65     3:05.42

Bloomington (Cornerstone    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    476  Ernie Waterson         So   Less Than  5          17:25.32     17:25.32     1:58.09

Carthage (Illini West)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    477  Eli Newton             So   Less Than  5          17:33.23     17:33.23     2:06.00

Glasford (Illini Bluffs)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    796  Lucas Creek            Jr   Less Than  5          16:46.74     16:46.74     1:19.51

Heyworth    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    850  Devon Butler           Sr   Less Than  5          16:36.57     16:36.57     1:09.34

Manito (Midwest Central)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    913  Collin White           Sr   Less Than  5          17:35.29     17:35.29     2:08.06

Rushville (R.-Industry)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    960  Nick Seaver            So   Less Than  5          17:02.93     17:02.93     1:35.70