NLCC Conference Championship

October 13, 2018


www.raceresultsplus.com River City Race Management

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity

All Runners


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    178  Charlie Smith         Antioch High School                     16:06.9  5:22/M        
    2      2    271  Connor Riss           Grayslake North                         16:10.5  5:23/M        
    3      3    181  Mikey Volkmar         Antioch High School                     16:33.8  5:31/M        
    4      4    206  Justin Splitt         Grant                                   16:37.9  5:32/M        
    5      5    298  Rj Migas              Lakes Community High School             16:46.0  5:35/M        
    6      6    281  Jack Erwin            Lakes Community High School             16:50.9  5:37/M        
    7      7    312  Owen Wenberg          Lakes Community High School             16:56.6  5:39/M        
    8      8    218  Craig Hundley         Grayslake Central                       16:58.4  5:39/M        
    9      9    348  Diego Giron           Round Lake                              17:05.5  5:42/M        
   10     10    246  Brandt Batteau        Grayslake North                         17:06.7  5:42/M        
   11     11    280  Jack Engel            Lakes Community High School             17:09.8  5:43/M        
   12     12    247  Jordaan Boxer         Grayslake North                         17:12.5  5:44/M        
   13     13    331  Cody Arenas           Round Lake                              17:17.1  5:46/M        
   14     14    200  Jalen Rios            Grant                                   17:17.1  5:46/M        
   15     15    193  Charlie Hamann        Grant                                   17:17.7  5:46/M        
   16     16    188  Donald Cardy          Grant                                   17:19.3  5:46/M        
   17     17    160  Lucas Baronello       Antioch High School                     17:20.4  5:47/M        
   18     18    287  Charlie Halberg       Lakes Community High School             17:21.8  5:47/M        
   19     19    211  Augustus Bankson      Grayslake Central                       17:23.5  5:48/M        
   20     20    382  Nicholas Brunn        Wauconda High School                    17:25.6  5:48/M        
   21     21    239  Ty Sato               Grayslake Central                       17:26.2  5:49/M        
   22     22    169  Josh Linck            Antioch High School                     17:29.1  5:50/M        
   23     23    377  Alex Urbina           Round Lake                              17:31.4  5:50/M        
   24     24    292  Talon Knauf           Lakes Community High School             17:40.5  5:53/M        
   25     25    256  Kyle Engstrom         Grayslake North                         17:41.9  5:54/M        
   26     26    390  Aiden Miller          Wauconda High School                    17:44.7  5:55/M        
   27     27    243  Sushil Suresh         Grayslake Central                       17:50.3  5:57/M        
   28     28    258  John Kalstrup         Grayslake North                         17:52.7  5:57/M        
   29     29    164  Eric Hart             Antioch High School                     17:54.8  5:58/M        
   30     30    172  Luke Menzies          Antioch High School                     17:55.5  5:58/M        
   31     31    191  Josh Delgado          Grant                                   17:59.5  6:00/M        
   32     32    308  Ethan Schommer        Lakes Community High School             18:04.1  6:01/M        
   33     33    265  Alex Larrivee         Grayslake North                         18:12.5  6:04/M        
   34     34    244  Roman Tovar           Grayslake Central                       18:13.7  6:04/M        
   35     35    225  Aj Lehman             Grayslake Central                       18:16.7  6:05/M        
   36     36    273  Payton Taylor         Grayslake North                         18:20.2  6:07/M        
   37     37    234  Cole Polek            Grayslake Central                       18:21.3  6:07/M        
   38     38    368  Pedro Salgado         Round Lake                              18:23.1  6:08/M        
   39     39    336  Marco Barcenas        Round Lake                              18:24.5  6:08/M        
   40     40    388  Marcus Keller         Wauconda High School                    18:24.9  6:08/M        
   41     41    192  Emilio Figueroa       Grant                                   18:25.9  6:08/M        
   42     42    387  Kai Keene             Wauconda High School                    18:26.0  6:09/M        
   43     43    392  Ryan Rininger         Wauconda High School                    18:35.9  6:12/M        
   44     44    173  Kyle Miller           Antioch High School                     18:45.0  6:15/M        
   45     45    187  Ryan Bishop           Grant                                   18:46.1  6:15/M        
   46     46    391  Nathan Murdock        Wauconda High School                    18:57.7  6:19/M        
   47     47    369  John Sanchez          Round Lake                              19:03.9  6:21/M        
   48     48    337  Ronny Barrios         Round Lake                              19:52.8  6:37/M        
   49     49    324  Michael Waiters       North Chicago Community High School     21:37.3  7:12/M        
   50     50    322  Angel Ruiz            North Chicago Community High School     22:33.8  7:31/M        
   51     51    318  Ricky Irby            North Chicago Community High School     24:01.2  8:00/M        
   52     52    313  Khairi Banks          North Chicago Community High School     24:13.9  8:04/M        
   53     53    316  Quency Gilmore        North Chicago Community High School     24:21.0  8:07/M        
   54     54    319  Jericoe Johnson       North Chicago Community High School     24:31.2  8:10/M        

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity

All Runners


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lakes Community High School            47               5   6   7  11  18  24  32         
        Top  5 Times: 1:25:05.2

    2 Antioch High School                    72               1   3  17  22  29  30  44         
        Top  5 Times: 1:25:25.2

    3 Grayslake North                        77               2  10  12  25  28  33  36         
        Top  5 Times: 1:26:04.5

    4 Grant                                  80               4  14  15  16  31  41  45         
        Top  5 Times: 1:26:31.8

    5 Grayslake Central                     109               8  19  21  27  34  35  37         
        Top  5 Times: 1:27:52.3

    6 Round Lake                            122               9  13  23  38  39  47  48         
        Top  5 Times: 1:28:41.8

    7 Wauconda High School                  171              20  26  40  42  43  46             
        Top  5 Times: 1:30:37.4

    8 North Chicago Community High School   255              49  50  51  52  53  54             
        Top  5 Times: 1:56:47.4


Detail Team Results - Boys

Boys Varsity

All Runners

Lakes Community High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  47  Team Score (times):    1:25:05.2   Average Time: 17:01.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    298  Rj Migas                        5            5        16:46.0      16:46.0      0:39.0
    2    281  Jack Erwin                      6           11        16:50.9      33:36.9      0:44.0
    3    312  Owen Wenberg                    7           18        16:56.6      50:33.5      0:49.7
    4    280  Jack Engel                     11           29        17:09.8    1:07:43.3      1:02.8
    5    287  Charlie Halberg                18           47        17:21.8    1:25:05.2      1:14.9
    6    292  Talon Knauf                    24           71        17:40.5    1:42:45.7      1:33.6
    7    308  Ethan Schommer                 32          103        18:04.1    2:00:49.8      1:57.2

Antioch High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  72  Team Score (times):    1:25:25.2   Average Time: 17:05.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    178  Charlie Smith                   1            1        16:06.9      16:06.9      0:00.0
    2    181  Mikey Volkmar                   3            4        16:33.8      32:40.8      0:26.9
    3    160  Lucas Baronello                17           21        17:20.4      50:01.2      1:13.5
    4    169  Josh Linck                     22           43        17:29.1    1:07:30.4      1:22.2
    5    164  Eric Hart                      29           72        17:54.8    1:25:25.2      1:47.9
    6    172  Luke Menzies                   30          102        17:55.5    1:43:20.8      1:48.6
    7    173  Kyle Miller                    44          146        18:45.0    2:02:05.9      2:38.1

Grayslake North    Finish Position -     3

  Team Score (places):  77  Team Score (times):    1:26:04.5   Average Time: 17:12.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    271  Connor Riss                     2            2        16:10.5      16:10.5      0:03.6
    2    246  Brandt Batteau                 10           12        17:06.7      33:17.2      0:59.8
    3    247  Jordaan Boxer                  12           24        17:12.5      50:29.8      1:05.6
    4    256  Kyle Engstrom                  25           49        17:41.9    1:08:11.7      1:35.0
    5    258  John Kalstrup                  28           77        17:52.7    1:26:04.5      1:45.8
    6    265  Alex Larrivee                  33          110        18:12.5    1:44:17.1      2:05.6
    7    273  Payton Taylor                  36          146        18:20.2    2:02:37.3      2:13.3

Grant    Finish Position -     4

  Team Score (places):  80  Team Score (times):    1:26:31.8   Average Time: 17:18.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    206  Justin Splitt                   4            4        16:37.9      16:37.9      0:31.0
    2    200  Jalen Rios                     14           18        17:17.1      33:55.1      1:10.2
    3    193  Charlie Hamann                 15           33        17:17.7      51:12.8      1:10.8
    4    188  Donald Cardy                   16           49        17:19.3    1:08:32.2      1:12.4
    5    191  Josh Delgado                   31           80        17:59.5    1:26:31.8      1:52.6
    6    192  Emilio Figueroa                41          121        18:25.9    1:44:57.7      2:19.0
    7    187  Ryan Bishop                    45          166        18:46.1    2:03:43.8      2:39.1

Grayslake Central    Finish Position -     5

  Team Score (places): 109  Team Score (times):    1:27:52.3   Average Time: 17:34.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    218  Craig Hundley                   8            8        16:58.4      16:58.4      0:51.5
    2    211  Augustus Bankson               19           27        17:23.5      34:21.9      1:16.6
    3    239  Ty Sato                        21           48        17:26.2      51:48.2      1:19.3
    4    243  Sushil Suresh                  27           75        17:50.3    1:09:38.6      1:43.4
    5    244  Roman Tovar                    34          109        18:13.7    1:27:52.3      2:06.8
    6    225  Aj Lehman                      35          144        18:16.7    1:46:09.0      2:09.8
    7    234  Cole Polek                     37          181        18:21.3    2:04:30.3      2:14.4

Round Lake    Finish Position -     6

  Team Score (places): 122  Team Score (times):    1:28:41.8   Average Time: 17:44.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    348  Diego Giron                     9            9        17:05.5      17:05.5      0:58.6
    2    331  Cody Arenas                    13           22        17:17.1      34:22.6      1:10.1
    3    377  Alex Urbina                    23           45        17:31.4      51:54.1      1:24.5
    4    368  Pedro Salgado                  38           83        18:23.1    1:10:17.2      2:16.1
    5    336  Marco Barcenas                 39          122        18:24.5    1:28:41.8      2:17.6
    6    369  John Sanchez                   47          169        19:03.9    1:47:45.7      2:57.0
    7    337  Ronny Barrios                  48          217        19:52.8    2:07:38.5      3:45.9

Wauconda High School    Finish Position -     7

  Team Score (places): 171  Team Score (times):    1:30:37.4   Average Time: 18:07.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    382  Nicholas Brunn                 20           20        17:25.6      17:25.6      1:18.7
    2    390  Aiden Miller                   26           46        17:44.7      35:10.4      1:37.8
    3    388  Marcus Keller                  40           86        18:24.9      53:35.4      2:18.0
    4    387  Kai Keene                      42          128        18:26.0    1:12:01.4      2:19.1
    5    392  Ryan Rininger                  43          171        18:35.9    1:30:37.4      2:29.0
    6    391  Nathan Murdock                 46          217        18:57.7    1:49:35.2      2:50.8

North Chicago Community High School    Finish Position -     8

  Team Score (places): 255  Team Score (times):    1:56:47.4   Average Time: 23:21.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    324  Michael Waiters                49           49        21:37.3      21:37.3      5:30.4
    2    322  Angel Ruiz                     50           99        22:33.8      44:11.2      6:26.9
    3    318  Ricky Irby                     51          150        24:01.2    1:08:12.4      7:54.3
    4    313  Khairi Banks                   52          202        24:13.9    1:32:26.3      8:06.9
    5    316  Quency Gilmore                 53          255        24:21.0    1:56:47.4      8:14.1
    6    319  Jericoe Johnson                54          309        24:31.2    2:21:18.6      8:24.3