NLCC Conference Championship

October 13, 2018


www.raceresultsplus.com River City Race Management

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity

All Runners


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    124  Fatima Giron          Round Lake                              17:31.0  5:50/M        
    2      2    113  Brooke Stromsland     Lakes High School                       17:37.9  5:52/M        
    3      3     30  Aly Negovetich        Grant                                   18:10.9  6:03/M        
    4      4     85  Kelli Tosic           Grayslake North                         18:43.1  6:14/M        
    5      5     82  Caroline Riss         Grayslake North                         19:01.4  6:20/M        
    6      6     31  Jana Nehila           Grant                                   19:16.7  6:25/M        
    7      7     27  Eva Cardy             Grant                                   19:24.6  6:28/M        
    8      8    151  Jessie Pakaski        Wauconda High School                    19:26.6  6:29/M        
    9      9     65  Bryn Sato             Grayslake Central                       19:29.3  6:30/M        
   10     10     36  Eliza Scoggin         Grant                                   19:33.3  6:31/M        
   11     11     58  Grace Kokkin          Grayslake Central                       19:41.9  6:34/M        
   12     12    112  Olivia Schmitt        Lakes High School                       19:43.5  6:34/M        
   13     13     33  Danielle Osmon        Grant                                   19:54.4  6:38/M        
   14     14     11  Natalie Hill          Antioch High School                     19:55.7  6:38/M        
   15     15      3  Sarah Benes           Antioch High School                     20:02.2  6:41/M        
   16     16     89  Alex Bryant           Lakes High School                       20:05.0  6:42/M        
   17     17     54  Anissah Groark        Grayslake Central                       20:07.9  6:42/M        
   18     18     23  Laura Bishop          Grant                                   20:08.6  6:43/M        
   19     19     57  Caroline Kokkin       Grayslake Central                       20:10.0  6:43/M        
   20     20     42  Lauren Brunk          Grayslake Central                       20:12.0  6:44/M        
   21     21     34  Drue Polka            Grant                                   20:13.5  6:44/M        
   22     22     94  Rae Dwyer             Lakes High School                       20:18.1  6:46/M        
   23     23    155  Dakota Thompson       Wauconda High School                    20:22.9  6:47/M        
   24     24    104  Simone Lippmann       Lakes High School                       20:34.1  6:51/M        
   25     25     18  Natalie Svarc         Antioch High School                     20:47.1  6:56/M        
   26     26    102  Megan Knuettel        Lakes High School                       20:49.0  6:56/M        
   27     27     44  Mali Chiodi           Grayslake Central                       20:57.7  6:59/M        
   28     28     96  Morgan Gillespie      Lakes High School                       21:14.7  7:05/M        
   29     29    150  Sara Meyer            Wauconda High School                    21:18.9  7:06/M        
   30     30    122  Jenny Cortes          Round Lake                              21:20.3  7:07/M        
   31     31    154  Emma Schuett          Wauconda High School                    21:35.0  7:12/M        
   32     32     53  Maura Fitzgerald      Grayslake Central                       21:39.0  7:13/M        
   33     33    157  Alana Vodicka         Wauconda High School                    21:43.0  7:14/M        
   34     34      1  Noor Abdellatif       Antioch High School                     21:45.5  7:15/M        
   35     35    125  Jahaira Gonzalez      Round Lake                              21:48.7  7:16/M        
   36     36     73  Ashlyn Castagna       Grayslake North                         21:49.6  7:16/M        
   37     37    141  Katherine Karecki     Wauconda High School                    21:52.6  7:17/M        
   38     38      4  Amber Carson          Antioch High School                     21:55.3  7:18/M        
   39     39     10  Lily Highly           Antioch High School                     22:04.2  7:21/M        
   40     40    123  Diane Flade           Round Lake                              22:29.9  7:30/M        
   41     41     14  Izzy Mateja           Antioch High School                     22:39.3  7:33/M        
   42     42     75  Eden Hartigan         Grayslake North                         22:55.9  7:38/M        
   43     43     79  Elle Maatta           Grayslake North                         23:13.2  7:44/M        
   44     44    118  Lizet Aguirre         Round Lake                              24:13.5  8:04/M        
   45     45    121  Alejandra Cortes      Round Lake                              24:13.8  8:04/M        
   46     46    127  Alicia Hernandez      Round Lake                              24:22.3  8:07/M        
   47     47    156  Morgan Thompson       Wauconda High School                    24:51.4  8:17/M        

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity

All Runners


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Grant                                  39               3   6   7  10  13  18  21         
        Top  5 Times: 1:36:20.0

    2 Lakes High School                      76               2  12  16  22  24  26  28         
        Top  5 Times: 1:38:18.8

    3 Grayslake Central                      76               9  11  17  19  20  27  32         
        Top  5 Times: 1:39:41.2

    4 Wauconda High School                  124               8  23  29  31  33  37  47         
        Top  5 Times: 1:44:26.6

    5 Antioch High School                   126              14  15  25  34  38  39  41         
        Top  5 Times: 1:44:26.1

    6 Grayslake North                       130               4   5  36  42  43                 
        Top  5 Times: 1:45:43.4

    7 Round Lake                            150               1  30  35  40  44  45  46         
        Top  5 Times: 1:47:23.6


Detail Team Results - Girls

Girls Varsity

All Runners

Grant    Finish Position -     1

  Team Score (places):  39  Team Score (times):    1:36:20.0   Average Time: 19:16.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     30  Aly Negovetich                  3            3        18:10.9      18:10.9      0:39.8
    2     31  Jana Nehila                     6            9        19:16.7      37:27.6      1:45.6
    3     27  Eva Cardy                       7           16        19:24.6      56:52.2      1:53.5
    4     36  Eliza Scoggin                  10           26        19:33.3    1:16:25.5      2:02.2
    5     33  Danielle Osmon                 13           39        19:54.4    1:36:20.0      2:23.4
    6     23  Laura Bishop                   18           57        20:08.6    1:56:28.7      2:37.6
    7     34  Drue Polka                     21           78        20:13.5    2:16:42.3      2:42.5

Lakes High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  76  Team Score (times):    1:38:18.8   Average Time: 19:39.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    113  Brooke Stromsland               2            2        17:37.9      17:37.9      0:06.9
    2    112  Olivia Schmitt                 12           14        19:43.5      37:21.5      2:12.4
    3     89  Alex Bryant                    16           30        20:05.0      57:26.5      2:33.9
    4     94  Rae Dwyer                      22           52        20:18.1    1:17:44.7      2:47.0
    5    104  Simone Lippmann                24           76        20:34.1    1:38:18.8      3:03.0
    6    102  Megan Knuettel                 26          102        20:49.0    1:59:07.8      3:17.9
    7     96  Morgan Gillespie               28          130        21:14.7    2:20:22.6      3:43.7

Grayslake Central    Finish Position -     3

  Team Score (places):  76  Team Score (times):    1:39:41.2   Average Time: 19:56.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     65  Bryn Sato                       9            9        19:29.3      19:29.3      1:58.3
    2     58  Grace Kokkin                   11           20        19:41.9      39:11.2      2:10.8
    3     54  Anissah Groark                 17           37        20:07.9      59:19.2      2:36.8
    4     57  Caroline Kokkin                19           56        20:10.0    1:19:29.2      2:38.9
    5     42  Lauren Brunk                   20           76        20:12.0    1:39:41.2      2:40.9
    6     44  Mali Chiodi                    27          103        20:57.7    2:00:39.0      3:26.7
    7     53  Maura Fitzgerald               32          135        21:39.0    2:22:18.1      4:07.9

Wauconda High School    Finish Position -     4

  Team Score (places): 124  Team Score (times):    1:44:26.6   Average Time: 20:53.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    151  Jessie Pakaski                  8            8        19:26.6      19:26.6      1:55.6
    2    155  Dakota Thompson                23           31        20:22.9      39:49.6      2:51.9
    3    150  Sara Meyer                     29           60        21:18.9    1:01:08.5      3:47.8
    4    154  Emma Schuett                   31           91        21:35.0    1:22:43.6      4:04.0
    5    157  Alana Vodicka                  33          124        21:43.0    1:44:26.6      4:11.9
    6    141  Katherine Karecki              37          161        21:52.6    2:06:19.2      4:21.5
    7    156  Morgan Thompson                47          208        24:51.4    2:31:10.7      7:20.4

Antioch High School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 126  Team Score (times):    1:44:26.1   Average Time: 20:53.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     11  Natalie Hill                   14           14        19:55.7      19:55.7      2:24.6
    2      3  Sarah Benes                    15           29        20:02.2      39:57.9      2:31.2
    3     18  Natalie Svarc                  25           54        20:47.1    1:00:45.1      3:16.1
    4      1  Noor Abdellatif                34           88        21:45.5    1:22:30.7      4:14.4
    5      4  Amber Carson                   38          126        21:55.3    1:44:26.1      4:24.3
    6     10  Lily Highly                    39          165        22:04.2    2:06:30.3      4:33.1
    7     14  Izzy Mateja                    41          206        22:39.3    2:29:09.7      5:08.3

Grayslake North    Finish Position -     6

  Team Score (places): 130  Team Score (times):    1:45:43.4   Average Time: 21:08.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     85  Kelli Tosic                     4            4        18:43.1      18:43.1      1:12.1
    2     82  Caroline Riss                   5            9        19:01.4      37:44.6      1:30.3
    3     73  Ashlyn Castagna                36           45        21:49.6      59:34.2      4:18.5
    4     75  Eden Hartigan                  42           87        22:55.9    1:22:30.2      5:24.8
    5     79  Elle Maatta                    43          130        23:13.2    1:45:43.4      5:42.1

Round Lake    Finish Position -     7

  Team Score (places): 150  Team Score (times):    1:47:23.6   Average Time: 21:28.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    124  Fatima Giron                    1            1        17:31.0      17:31.0      0:00.0
    2    122  Jenny Cortes                   30           31        21:20.3      38:51.4      3:49.3
    3    125  Jahaira Gonzalez               35           66        21:48.7    1:00:40.2      4:17.6
    4    123  Diane Flade                    40          106        22:29.9    1:23:10.1      4:58.8
    5    118  Lizet Aguirre                  44          150        24:13.5    1:47:23.6      6:42.4
    6    121  Alejandra Cortes               45          195        24:13.8    2:11:37.4      6:42.7
    7    127  Alicia Hernandez               46          241        24:22.3    2:35:59.8      6:51.2