Eastern Illinois

Age Group Results

June 28, 2019


www.raceresultsplus.com River City Race Management

5K Run

Female Open Winners

Place Name Year Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kate Ahmari 9 535 9 18 19:48.1 19:48.1 6:23/M
 

Female 6th, 7th, & 8th

Place Name Year Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gabriella Moreman 8 601 8 19 20:00.8 20:00.8 6:27/M
2 Aleigha Garrison 8 565 8 28 20:49.9 20:49.9 6:43/M
3 Lia Patterson 7 604 7 33 21:16.1 21:16.1 6:52/M
4 Jessica Larsen 7 584 7 48 22:44.8 22:44.8 7:20/M
5 Savanna Franzen 7 561 7 49 22:44.9 22:44.9 7:20/M
6 Madison Clampitt 7 547 7 59 23:59.2 23:59.2 7:44/M
7 Angelle Wrobel 8 635 8 62 24:39.4 24:39.4 7:57/M
8 Megan Yandell 7 636 7 68 25:22.7 25:22.7 8:11/M
9 Chloe Burkhalter 8 543 8 69 25:38.7 25:38.7 8:16/M
10 Renee Ballard 8 539 8 74 27:58.1 27:58.1 9:01/M
 

Female Fr & Soph

Place Name Year Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rachel Koon 10 582 10 32 20:56.1 20:56.1 6:45/M
2 Elizabeth Sims 10 622 10 34 21:17.9 21:17.9 6:52/M
3 Marah Kirk 9 579 9 50 22:45.0 22:45.0 7:20/M
4 Harper Hancock 10 574 10 51 22:46.0 22:46.0 7:21/M
5 Delaney King 10 578 10 52 22:55.2 22:55.2 7:24/M
6 Grace Lietz 10 585 10 53 23:03.6 23:03.6 7:26/M
7 Casey Fisher 10 560 10 56 23:44.1 23:44.1 7:39/M
8 Isla Richter 9 614 9 57 23:44.2 23:44.2 7:39/M
9 Kendra Riddle 10 615 10 61 24:34.1 24:34.1 7:55/M
10 Ophelia Klein 10 580 10 63 24:41.2 24:41.2 7:58/M
11 Cora Sowinski 10 623 10 70 26:03.3 26:03.3 8:24/M
12 Ellie Bauer 9 540 9 72 27:37.2 27:37.2 8:55/M
13 Sidney Davis 10 554 10 75 29:56.1 29:56.1 9:39/M
14 Kathryn Mesplay 9 595 9 76 30:41.3 30:41.3 9:54/M
 

Female Jr & Sr

Place Name Year Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Caroline Bachert 11 537 11 35 21:24.6 21:24.6 6:54/M
2 Megan Garrett 11 564 11 37 21:40.3 21:40.3 6:59/M
3 Kylie Haacke 11 572 11 38 21:40.4 21:40.4 6:59/M
4 Molly Raymond 12 612 12 40 21:52.8 21:52.8 7:03/M
5 Grace Spoonhour 11 624 11 43 22:15.0 22:15.0 7:11/M
6 Abby Stone 12 625 12 44 22:15.1 22:15.1 7:11/M
7 Evelyn Atkins 11 536 11 45 22:28.1 22:28.1 7:15/M
8 Lilly Styan 11 627 11 46 22:31.1 22:31.1 7:16/M
9 Kylee Phillips 11 605 11 64 24:44.4 24:44.4 7:59/M
10 Gwen Meyer 12 596 12 66 24:47.1 24:47.1 8:00/M
11 Amanda Davis 12 553 12 67 25:19.2 25:19.2 8:10/M
12 Ally Monk 12 598 12 71 27:16.5 27:16.5 8:48/M
13 Alaina McAlistesr 12 592 12 73 27:38.2 27:38.2 8:55/M
 

Male Open Winners

Place Name Year Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jason Polydoris 11 607 11 1 16:47.4 16:47.4 5:25/M
 

Male 6th, 7th, & 8th

Place Name Year Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Miles Venhaus 8 631 8 23 20:27.9 20:27.9 6:36/M
2 Rowan Walden 7 632 7 31 20:55.3 20:55.3 6:45/M
3 Branson Pappas 8 602 8 47 22:42.3 22:42.3 7:19/M
4 Blake Homann 7 575 7 54 23:04.2 23:04.2 7:26/M
5 Cole Casburn 7 546 7 55 23:37.4 23:37.4 7:37/M
6 Cormick Buti 7 544 7 60 24:09.9 24:09.9 7:47/M
 

Male Fr & Soph

Place Name Year Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Drew Rogers 10 617 10 2 17:22.2 17:22.2 5:36/M
2 Alex Brown 10 542 10 3 17:57.0 17:57.0 5:47/M
3 Brayden Green 10 571 10 4 18:02.4 18:02.4 5:49/M
4 Elijah Mock 10 597 10 7 19:03.8 19:03.8 6:09/M
5 Eli Debrock 10 556 10 11 19:33.0 19:33.0 6:18/M
6 Cooper Shelton 10 619 10 13 19:37.8 19:37.8 6:20/M
7 Nick Simpson 10 621 10 14 19:38.0 19:38.0 6:20/M
8 Luca Carcasi 10 545 10 15 19:44.3 19:44.3 6:22/M
9 Ashton Earlywine 10 558 10 16 19:44.5 19:44.5 6:22/M
10 Charlie Mabry 10 588 10 22 20:27.6 20:27.6 6:36/M
11 Rylan Crane 10 552 10 24 20:34.5 20:34.5 6:38/M
12 Logan Giacomini 10 567 10 25 20:35.5 20:35.5 6:38/M
13 Daniel Giacomini 9 566 9 26 20:37.5 20:37.5 6:39/M
14 Braden Clampitt 10 548 10 27 20:40.6 20:40.6 6:40/M
15 Seth Hamerski 10 573 10 30 20:51.4 20:51.4 6:44/M
16 Sawyer Presson 10 609 10 36 21:37.2 21:37.2 6:58/M
17 Avery Glasgow 9 568 9 39 21:48.5 21:48.5 7:02/M
18 Ethan Robson 10 616 10 41 22:00.1 22:00.1 7:06/M
19 Evan Bajali 10 538 10 42 22:02.7 22:02.7 7:06/M
20 Liam McEvilly 10 594 10 65 24:46.7 24:46.7 7:59/M
21 Christian Liles 9 586 9 77 31:00.1 31:00.1 10:00/M
 

Male Jr & Sr

Place Name Year Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Beau Gloudeman 12 569 12 5 18:20.7 18:20.7 5:55/M
2 Brayden Cox 11 551 11 6 18:44.0 18:44.0 6:03/M
3 Josiah Sianez 11 620 11 8 19:18.6 19:18.6 6:14/M
4 Jonathan Jacobs 11 577 11 9 19:18.8 19:18.8 6:14/M
5 Elder Trujillo 11 629 11 10 19:18.9 19:18.9 6:14/M
6 Derek Dayton 12 555 12 12 19:37.0 19:37.0 6:20/M
7 Ivan Garcia 11 563 11 17 19:47.7 19:47.7 6:23/M
8 Trevor Stutz 11 626 11 20 20:03.3 20:03.3 6:28/M
9 Damon Taylor 12 628 12 21 20:15.4 20:15.4 6:32/M
10 Daniel Bekkouche 11 541 11 29 20:51.0 20:51.0 6:44/M
11 Aidan Mann 12 589 12 58 23:53.4 23:53.4 7:42/M