Licensed to River City Race Management - Contractor License
                                                 HY-TEK's Meet Manager 5/7/2018
                             IESA 2018_A_Sectional                             
                         IVC High School   - 5/5/2018                          
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash 8th Girls
===================================================================================
    8A Girls: + 12.36  2014        Tina Martin (prelims), Decatur Johns Hill   
  17 A Champ: * 12.92  2017        Katelyn Lang, Oakland Lake Crest            
                13.74  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
Preliminaries
  1 Nakeita Kessling           8 Henry-Senachwine         13.03qQUAL              1 
  2 Gillian McDaniel           8 Peoria Holy Fami         13.34qQUAL              2 
  3 Elly Bentley               8 Peoria Hollis            13.66qQUAL              3 
  4 Reghann Pyles              8 Sparland Midland         13.97q                  3 
  5 Lexi Gorham                8 Peoria Holy Fami         14.04q                  1 
  6 Piper Maher                8 Mossville                14.14q                  2 
  7 Kristen Graham             8 Glasford Illini          14.26q                  3 
  8 Chloe Campbell             8 Mossville                14.30q                  3 
  9 Ashley Aksun               8 Glasford Illini          14.39                   1 
 10 Kamryn Kimble              8 Sparland Midland         14.64                   2 
 11 Maryonna Williams          8 Peoria Roosevelt         14.95                   2 
 12 Hannah Fouts               8 Bartonville GS           15.10                   1 
 13 Brianna Henry              7 Henry-Senachwine         15.32                   2 
 14 McKenna Williams           8 Bartonville Monr         15.48                   1 
 15 Cholise Jones Mise         8 Peoria Washingto         15.54                   3 
 16 Charli Potts               8 Peoria Hollis            15.59                   1 
 17 Caelyn Gauerke             8 Bartonville Monr         15.61                   3 
 18 Ciane Peters               8 Bartonville GS           15.70                   2 
 19 Leeanne Lowe               8 Peoria Roosevelt         16.12                   2 
 20 Ashton Graves              8 Bartonville Oak          16.28                   3 
 21 Damiana Zaborowski         8 Peoria Washingto         16.30                   1 
 
Girls 100 Meter Dash 8th Girls
================================================================================
    8A Girls: + 12.36  2014        Tina Martin (prelims), Decatur Johns Hill   
  17 A Champ: * 12.92  2017        Katelyn Lang, Oakland Lake Crest            
                13.74  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
Finals
  1 Nakeita Kessling           8 Henry-Senachwine         13.02 QUAL             
  2 Gillian McDaniel           8 Peoria Holy Fami         13.39 QUAL             
  3 Elly Bentley               8 Peoria Hollis            13.77                  
  4 Lexi Gorham                8 Peoria Holy Fami         14.12                  
  5 Reghann Pyles              8 Sparland Midland         14.15                  
  6 Piper Maher                8 Mossville                14.17                  
  7 Kristen Graham             8 Glasford Illini          14.18                  
  8 Chloe Campbell             8 Mossville                14.50                  
 
Girls 200 Meter Dash 8th Girls
===================================================================================
    8A Girls: + 25.32  2014        Tina Martin, Decatur Johns Hill             
  17 A Champ: * 26.03  2017        Katelyn Lang, Oakland Lake Crest            
                29.04  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
  1 Nakeita Kessling           8 Henry-Senachwine         26.33 QUAL              3 
  2 Gillian McDaniel           8 Peoria Holy Fami         27.11 QUAL              3 
  3 Elly Bentley               8 Peoria Hollis            28.10 QUAL              3 
  4 Ashley Aksun               8 Glasford Illini          28.97 QUAL              3 
  5 Piper Maher                8 Mossville                29.07                   3 
  6 Kristen Graham             8 Glasford Illini          29.30                   3 
  7 Lexi Gorham                8 Peoria Holy Fami         29.68                   2 
  8 Brianna Jackson            7 Peoria Washingto         30.51                   2 
  9 Delency Wood               8 Sparland Midland         31.24                   1 
 10 Kamryn Kimble              8 Sparland Midland         31.28                   2 
 11 Paige Norwood              8 Bartonville Monr         31.40                   2 
 12 McKenna Williams           8 Bartonville Monr         31.45                   2 
 13 Kirsten Onken              8 Bartonville Oak          32.17                   3 
 14 Chloe Campbell             8 Mossville                32.29                   2 
 15 Cholise Jones Mise         8 Peoria Washingto         32.37                   1 
 16 Taylor Blackford           8 Bartonville GS           32.83                   1 
 17 Brianna Henry              7 Henry-Senachwine         33.39                   1 
 18 Ciane Peters               8 Bartonville GS           34.00                   2 
 19 Ashley Daymude             8 Bartonville Oak          37.17                   1 
 20 Hannah Wood                8 Peoria Hollis            38.94                   1 
 
Girls 400 Meter Dash 8th Girls
===================================================================================
    8A Girls: + 58.36  1994        Melissa McMillan, Atwood-Hammond            
  17 A Champ: * 59.50  2017        Emily Hwang, Chicago Old St. Mary's         
              1:07.24  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
  1 Teagan Cover               8 Chillicothe St.        1:03.49 QUAL              3 
  2 Lacey Beach                8 Sparland Midland       1:06.06 QUAL              3 
  3 Shayla Moberg              8 Henry-Senachwine       1:06.21 QUAL              3 
  4 Kirsten Onken              8 Bartonville Oak        1:10.70                   3 
  5 Raina Martinez             8 Glasford Illini        1:14.62                   1 
  6 Kaitlynn Motteler          8 Peoria Holy Fami       1:14.65                   3 
  7 Caelyn Gauerke             8 Bartonville Monr       1:15.50                   3 
  8 Marley Williamson          8 Mossville              1:15.84                   3 
  9 Sabrina Stevenson          8 Peoria Washingto       1:18.36                   1 
 10 Kayla Harvey               8 Peoria Limestone       1:19.03                   2 
 11 Caitlin Westemeyer         8 Mossville              1:21.76                   2 
 12 Kortney Stage              8 Peoria Limestone       1:23.67                   2 
 13 Jade Newhalfen             7 Henry-Senachwine       1:25.17                   2 
 14 Ashley Daymude             8 Bartonville Oak        1:25.28                   2 
 15 Mary Sanderson             8 Peoria Holy Fami       1:25.70                   2 
 16 Savannah Spenny            8 Peoria Hollis          1:35.54                   2 
 17 Emilee Marshall            8 Peoria Hollis          1:39.83                   1 
 
Girls 800 Meter Run 8th Girls
================================================================================
    8A Girls: + 2:20.08  2014        Arielle Summitt, Urbana University        
  17 A Champ: * 2:24.22  2017        Maia Italia, Plano St. Mary's             
                2:44.24  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Teagan Cover               8 Chillicothe St.        2:28.33 QUAL             
  2 Andi Potts                 8 Peoria Hollis          2:39.48 QUAL             
  3 Addyson Roberts            8 Glasford Illini        2:50.96                  
  4 Hope Self                  8 Henry-Senachwine       2:55.63                  
  5 Alex Billups               8 Sparland Midland       3:06.15                  
  6 Layla Campbell             5 Mossville              3:12.68                  
  7 Kiera Monday               6 Peoria Norwood         3:14.50                  
  8 Daphaney Kessling          6 Henry-Senachwine       3:19.83                  
  9 Megan Wolf                 5 Mossville              3:20.92                  
 10 Sophia Ostrander           8 Peoria Holy Fami       3:22.22                  
 
Girls 1600 Meter Run 8th Girls
================================================================================
    8A Girls: + 5:03.80  2013        Anna Sophia Keller, Effingham Sacred Heart
  17 A Champ: * 5:24.43  2017        Maleigha Huston, Colchester West Prairie  
                6:03.24  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Teagan Cover               8 Chillicothe St.        5:30.40 QUAL             
  2 Marley Williamson          8 Mossville              5:59.80 QUAL             
  3 Hope Self                  8 Henry-Senachwine       6:19.96                  
  4 Daphaney Kessling          6 Henry-Senachwine       7:31.73                  
 
Girls 100 Meter Hurdles 8th Girls
================================================================================
    8A Girls: + 15.57  2005        Jennifer Monk, Bloomington Holy Trinity     
  17 A Champ: * 16.18  2017        Grace Jessup, Sidell Salt Fork              
                18.04  QUAL
    Name                    Year School                 Prelims                 
================================================================================
Preliminaries
  1 Ruby Sotter                8 Mossville                19.47q                 
  2 Paige Norwood              8 Bartonville Monr         20.15q                 
  3 Kayla Harvey               8 Peoria Limestone         20.43q                 
  4 Damiana Zaborowski         8 Peoria Washingto         20.52q                 
  5 Julia Fink                 8 Mossville                21.01q                 
  6 Emily Mehn                 8 Peoria Norwood           21.27q                 
  7 Ambra Salihu               6 Henry-Senachwine         24.30q                 
 
Girls 100 Meter Hurdles 8th Girls
================================================================================
    8A Girls: + 15.57  2005        Jennifer Monk, Bloomington Holy Trinity     
  17 A Champ: * 16.18  2017        Grace Jessup, Sidell Salt Fork              
                18.04  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
Finals
  1 Ruby Sotter                8 Mossville                19.47                  
  2 Paige Norwood              8 Bartonville Monr         20.15                  
  3 Kayla Harvey               8 Peoria Limestone         20.43                  
  4 Damiana Zaborowski         8 Peoria Washingto         20.52                  
  5 Julia Fink                 8 Mossville                21.01                  
  6 Emily Mehn                 8 Peoria Norwood           21.27                  
  7 Ambra Salihu               6 Henry-Senachwine         24.30                  
 
Girls 4x100 Meter Relay 8th Girls
===================================================================================
    8A Girls: + 51.81  2015        Madison                                     
                       Johnson, Watson, Tillman, Collins                 
  17 A Champ: * 53.44  2017        Polo Aplington                              
                57.24  QUAL
    School                                               Finals                  H#
===================================================================================
  1 Mossville                                             55.89 QUAL              2 
     1) Chloe Campbell 8                2) Julia Fink 8                   
     3) Piper Maher 8                   4) Ruby Sotter 8                  
  2 Henry-Senachwine                                      55.98 QUAL              2 
     1) Nakeita Kessling 8              2) Hope Self 8                    
     3) Mikayla Frawley 7               4) Daphaney Kessling 6            
  3 Sparland Midland                                      56.24 QUAL              2 
     1) Kamryn Kimble 8                 2) Jasmine Henry                  
     3) Reghann Pyles 8                 4) Delency Wood 8                 
  4 Glasford Illini Bluffs                                59.22                   2 
     1) Clara Alvey 8                   2) Anna Peck                      
     3) Addyson Roberts 8               4) Nia Robison                    
  5 Bartonville Monroe                                    59.49                   2 
     1) Caelyn Gauerke 8                2) Paige Norwood 8                
     3) McKenna Williams 8              4) Avery Rosenbohm 6              
  6 Bartonville GS                                      1:01.42                   1 
     1) Hannah Fouts 8                  2) Ciane Peters 8                 
     3) Kylee Slusher 8                 4) Taylor Blackford 8             
  7 Peoria Roosevelt                                    1:02.78                   1 
     1) Ariahna Bryant-Campbell         2) Rayla Lee                      
     3) Leeanne Lowe 8                  4) Maryonna Williams 8            
  8 Peoria Hollis                                       1:03.45                   2 
     1) Elly Bentley 8                  2) Emilee Marshall 8              
     3) Andi Potts 8                    4) Charli Potts 8                 
 
Girls 4x200 Meter Relay 8th Girls
================================================================================
    8A Girls: + 1:50.24  2017        Oakland Lake Crest                        
                         Hunt, Parker, Eskew, Lang                         
  17 A Champ: * 1:50.24  2017        Oakland Lake Crest                        
                2:02.24  QUAL
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Glasford Illini Bluffs                              1:57.47 QUAL             
     1) Ashley Aksun 8                  2) Brooke Aksun                   
     3) Kristen Graham 8                4) Alana Robertson 8              
  2 Sparland Midland                                    2:11.10                  
     1) Lillian Halsall 8               2) Lacey Beach 8                  
     3) Alex Billups 8                  4) Alana O'Hare 8                 
  3 Peoria Holy Family                                  2:14.95                  
     1) Kaitlynn Motteler 8             2) Lexi Gorham 8                  
     3) Mary Sanderson 8                4) Andrea Vargas                  
  4 Henry-Senachwine                                    2:21.01                  
     1) Ambra Salihu 6                  2) Jade Barajas                   
     3) Abigail Miller 8                4) Georgia Sharwarko              
  5 Mossville                                           2:23.20                  
     1) Sara Debacker                   2) Jaelynn Stauthammer 8          
     3) Grace Walenta 8                 4) Caitlin Westemeyer 8           
 
Girls 4x400 Meter Relay 8th Girls
================================================================================
    8A Girls: + 4:16.98  2012        Peoria St. Philomena                      
                         Schuler, Hinds, Dickerson, Ricca                  
  17 A Champ: * 4:21.55  2017        New Berlin Jhs                            
                4:45.24  QUAL
    School                                               Finals                 
================================================================================
  1 Glasford Illini Bluffs                              4:31.09 QUAL             
     1) Ashley Aksun 8                  2) Brooke Aksun                   
     3) Alana Robertson 8               4) Madison Schutte 8              
  2 Mossville                                           4:31.27 QUAL             
     1) Kenna Wollard 7                 2) Julia Fink 8                   
     3) Piper Maher 8                   4) Ruby Sotter 8                  
  3 Henry-Senachwine                                    5:17.16                  
     1) Shayla Moberg 8                 2) Hailey Perlongo 6              
     3) Ericka Dixon                    4) Georgia Sharwarko              
  4 Peoria Holy Family                                  5:22.42                  
     1) Kaitlynn Motteler 8             2) Lexi Gorham 8                  
     3) Lore Mansour 7                  4) Andrea Vargas                  
 
Girls High Jump 8th Girls
================================================================================
    8A Girls: +  5-07  2015        Daelin Switzer, Decatur Our Lady Of Lour    
  17 A Champ: *  5-01  2017        Natalia Garcia, Normal Epiphany             
              4-07.00  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Shayla Moberg              8 Henry-Senachwine       4-05.00                  
  2 Alana Robertson            8 Glasford Illini        4-05.00                  
  3 Ciane Peters               8 Bartonville GS         4-05.00                  
  4 Clara Alvey                8 Glasford Illini        4-04.00                  
  5 Alana O'Hare               8 Sparland Midland       4-03.00                  
  6 Lillian Halsall            8 Sparland Midland       4-03.00                  
 -- Chloe Campbell             8 Mossville                   NH                  
 
Girls Long Jump 8th Girls
================================================================================
    8A Girls: + 17-04.50  2017        Kamryn Kolb,  Kaylenn Hunt, Walnut BVN, O
  17 A Champ: * 17-04.50  2017        Kamryn Kolb, Kaylenn Hunt, Walnut BVN, Oa
                14-06.00  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Nakeita Kessling           8 Henry-Senachwine      16-08.00 QUAL             
  2 Kristen Graham             8 Glasford Illini       14-09.00 QUAL             
  3 Alana Robertson            8 Glasford Illini       14-06.50 QUAL             
  4 Hope Self                  8 Henry-Senachwine      14-05.00                  
  5 Gillian McDaniel           8 Peoria Holy Fami      14-01.50                  
  6 Delency Wood               8 Sparland Midland      13-10.50                  
  7 Ruby Sotter                8 Mossville             13-07.50                  
  8 Reghann Pyles              8 Sparland Midland      12-10.00                  
  9 Paige Norwood              8 Bartonville Monr      11-10.00                  
 10 Ashton Graves              8 Bartonville Oak       11-09.00                  
 11 Julia Fink                 8 Mossville             11-07.00                  
 12 Hannah Fouts               8 Bartonville GS        11-02.50                  
 13 Taylor Blackford           8 Bartonville GS        10-04.50                  
 14 Hannah Wood                8 Peoria Hollis          9-03.50                  
 14 Mary Sanderson             8 Peoria Holy Fami       9-03.50                  
 
Girls Shot Put 8th Girls
================================================================================
    8A Girls: + 37-11.75  1987        Sarah Kidd, Leland                       
  17 A Champ: *    36-11  2017        Zoe Evans, Winchester                    
                27-08.00  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Aubrey Brinkman            8 Glasford Illini       28-02.00 QUAL             
  2 Elly Bentley               8 Peoria Hollis         26-11.75                  
  3 Michaela Pierce            8 Peoria Limestone      26-07.00                  
  4 Caelyn Gauerke             8 Bartonville Monr      21-10.75                  
  5 Abigail Miller             8 Henry-Senachwine      21-08.50                  
  6 Addison Sanford            8 Peoria Norwood        20-04.50                  
  7 Grace Walenta              8 Mossville             20-01.00                  
  8 Alex Billups               8 Sparland Midland      19-03.00                  
  9 Jaelynn Stauthammer        8 Mossville             19-00.50                  
 10 Kylee Slusher              8 Bartonville GS        18-02.50                  
 11 McKenna Williams           8 Bartonville Monr      17-09.50                  
 12 Abby Lowe                  8 Glasford Illini       16-04.50                  
 13 Anna Rediger               7 Henry-Senachwine      15-08.25                  
 14 Charli Potts               8 Peoria Hollis         15-07.50                  
 15 Mary Kate Lee              8 Peoria Holy Fami      12-06.50                  
 
Girls Discus Throw 8th Girls
================================================================================
    8A Girls: + 118-03  2013        KD Young, Warrensburg-Latham               
  17 A Champ: * 103-10  2017        Katelyn Lang, Oakland Lake Crest           
                 78-00  QUAL
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Aubrey Brinkman            8 Glasford Illini       80-10.00 QUAL             
  2 Grace Walenta              8 Mossville             77-00.50                  
  3 Michaela Pierce            8 Peoria Limestone      65-00.00                  
  4 Sophia Ostrander           8 Peoria Holy Fami      61-03.50                  
  5 Abigail Miller             8 Henry-Senachwine      52-03.00                  
  6 Kylee Slusher              8 Bartonville GS        49-06.00                  
  7 Jaelynn Stauthammer        8 Mossville             49-05.00                  
  8 Ali Read                   6 Henry-Senachwine      44-09.00                  
  9 Abby Lowe                  8 Glasford Illini       41-09.00                  
 10 Addison Sanford            8 Peoria Norwood        39-03.50                  
 11 Savannah Spenny            8 Peoria Hollis         37-08.00                  
 12 Emilee Marshall            8 Peoria Hollis         31-03.00                  
 13 Alex Billups               8 Sparland Midland      29-02.00                  
 14 Mary Kate Lee              8 Peoria Holy Fami      21-09.00                  
 
              Women - 7th Girls - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Henry-Senachwine            87        2) Glasford Illini Bluffs     67   
    3) Peoria Washington           59        4) Mossville                  53   
    5) Chillicothe St. Edward's    40        6) Bartonville Oak Grove Wes  26   
    7) Peoria St. Mark             16        7) Peoria Hollis              16   
    9) Peoria Holy Family           9       10) Bartonville GS              7   
   11) Sparland Midland             6       12) Peoria Norwood              4   
   12) Bartonville Monroe           4       14) Peoria Limestone Walters    1   
 
              Women - 8th Girls - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Henry-Senachwine            86        2) Glasford Illini Bluffs     83   
    3) Mossville                   52        4) Peoria Holy Family         37   
    5) Chillicothe St. Edward's    30        5) Sparland Midland           30   
    7) Peoria Hollis               28        8) Peoria Limestone Walters   18   
    9) Bartonville Monroe          14       10) Bartonville GS              8   
   11) Bartonville Oak Grove West   4       11) Peoria Washington           4   
   13) Peoria Norwood               2                                           
 
               Men - 7th Boys - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Glasford Illini Bluffs      82        2) Bartonville Monroe         75   
    3) Mossville                   66        4) Sparland Midland           42   
    5) Peoria Washington           36        6) Peoria Limestone Walters   27   
    7) Henry-Senachwine            19        8) Peoria Norwood             18   
    9) Peoria Hollis               16       10) Peoria St. Mark             8   
   11) Bartonville Oak Grove West   5       12) Peoria Holy Family          2   
   12) Bartonville GS               2       14) Peoria Roosevelt            1   
 
               Men - 8th Boys - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Bartonville Monroe          56        2) Mossville                  54   
    3) Peoria Washington           51        4) Peoria Hollis              42   
    5) Peoria St. Mark             40        6) Sparland Midland           39   
    7) Glasford Illini Bluffs      30        8) Henry-Senachwine           25   
    9) Bartonville Oak Grove West  24       10) Chillicothe St. Edward's   20   
   11) Peoria Norwood              10       12) Peoria Limestone Walters    5   
   13) Bartonville GS               4       14) Peoria Roosevelt            1