Decatur Festival

September 29, 2018


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity

All Runners


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Year

    1      1    603  Ryan Hendrickson      Saint Matthews                          11:34.0  5:47/M  8th 
    2      2    577  Caleb Kernaghan       Our Lady of Lourdes                     11:44.5  5:52/M  8th 
    3      3    686  Cale Smith            Thomas Jefferson                        11:50.8  5:55/M  8th 
    4      4    479  Brandon Creel         Mattoon Middle School                   11:56.1  5:58/M  8th 
    5      5    649  Peter Smith           St. John Lutheran School                12:04.3  6:02/M  8th 
    6      6    469  Peter Lara            Limestone Walters                       12:06.7  6:03/M  7th 
    7      7    608  Martin Mondala        Saint Matthews                          12:09.8  6:05/M  8th 
    8      8    347  Alex Phan             Bloomington Trinity Lutheran            12:16.6  6:08/M  8th 
    9      9    614  Isaac Turk            Saint Matthews                          12:24.4  6:12/M  8th 
   10     10    464  Reece Dusek           Limestone Walters                       12:24.9  6:12/M  8th 
   11     11    701  Lukas Grosse PerdekampUrbana University                       12:31.0  6:16/M  8th 
   12     12    549  Gabe Zacharias        Normal Epiphany                         12:37.7  6:19/M  6th 
   13     13    574  Jackson Habrock       Our Lady of Lourdes                     12:41.8  6:21/M  8th 
   14     14    654  Jay Saunders          St. Thomas Philo                        12:42.3  6:21/M  7th 
   15     15    543  Josh Pagan            Normal Epiphany                         12:47.8  6:24/M  8th 
   16     16    480  Ty Eastin             Mattoon Middle School                   12:51.5  6:26/M  8th 
   17     17    699  Teo Chemla            Urbana University                       12:54.9  6:27/M  8th 
   18     18    613  Alex Steffen          Saint Matthews                          12:56.7  6:28/M  6th 
   19     19    488  Nathan Morgan         Mattoon Middle School                   12:57.3  6:29/M  8th 
   20     20    580  Martin Velcheck       Our Lady of Lourdes                     12:58.9  6:29/M  8th 
   21     21    546  Ryersen Pirtz         Normal Epiphany                         12:59.1  6:30/M  8th 
   22     22    578  Cameron Kernaghan     Our Lady of Lourdes                     13:03.1  6:32/M  8th 
   23     23    646  Nicholas Demos        St. John Lutheran School                13:03.6  6:32/M  8th 
   24     24    653  Cole Saunders         St. Thomas Philo                        13:03.9  6:32/M  7th 
   25     25    453  Henry Reising         Johns Hill Middle school                13:05.9  6:33/M  8th 
   26     26    702  Charlie Hechler       Urbana University                       13:05.9  6:33/M  8th 
   27     27    476  Ethan Zimmerman       Limestone Walters                       13:08.5  6:34/M  8th 
   28     28    542  Daniel Morris         Normal Epiphany                         13:10.2  6:35/M  7th 
   29     29    683  Joey McGinn           Thomas Jefferson                        13:23.1  6:42/M  7th 
   30     30    576  Caiden Kernaghan      Our Lady of Lourdes                     13:24.9  6:42/M  6th 
   31     31    481  Cale Fogarty          Mattoon Middle School                   13:25.6  6:43/M  8th 
   32     32    538  Mason Hart            Normal Epiphany                         13:27.7  6:44/M  7th 
   33     33    482  Mitchell Gergeni      Mattoon Middle School                   13:29.3  6:45/M  8th 
   34     34    380  Parker Spellman       Findlay Okaw Valley                     13:29.8  6:45/M  6th 
   35     35    698  Bejamin Chang         Urbana University                       13:32.0  6:46/M  8th 
   36  (< 5)    407  Mehki Weber           Hope Academy                            13:35.3  6:48/M  8th 
   37     36    375  Camden Moore          Findlay Okaw Valley                     13:36.2  6:48/M  6th 
   38     37    611  Parker Schroeder      Saint Matthews                          13:37.3  6:49/M  7th 
   39     38    490  Will Pullen           Mattoon Middle School                   13:37.9  6:49/M  6th 
   40     39    537  Alexander Evans       Normal Epiphany                         13:38.0  6:49/M  7th 
   41     40    348  Andrew Stimpert       Bloomington Trinity Lutheran            13:45.0  6:53/M  8th 
   42     41    483  Brock Goonan          Mattoon Middle School                   13:46.1  6:53/M  8th 
   43  (> 7)    494  Colton Smith          Mattoon Middle School                   13:47.1  6:54/M  7th 
   44     42    607  Jack Levitan          Saint Matthews                          13:49.3  6:55/M  6th 
   45     43    616  Joseph Ulozas         Saint Matthews                          13:49.4  6:55/M  8th 
   46     44    644  Grey Daly             St. John Lutheran School                13:57.3  6:59/M  7th 
   47  (> 7)    605  Walter Kraatz         Saint Matthews                          13:59.5  7:00/M  7th 
   48  (< 5)    712  Kaidon Higgins        Warrensburg-Latham Middle School        14:02.8  7:01/M  6th 
   49     45    571  Grover Chappel        Our Lady of Lourdes                     14:04.2  7:02/M  7th 
   50     46    450  Pierce Cannon         Johns Hill Middle school                14:05.4  7:03/M  6th 
   51     47    370  Maverik Cutler        Findlay Okaw Valley                     14:06.2  7:03/M  8th 
   52     48    692  Jackson Gurgel        Trinity Lutheran Stewardson             14:09.6  7:05/M  6th 
   53     49    462  Caleb Cletcher        Limestone Walters                       14:10.7  7:05/M  7th 
   54  (> 7)    484  Blaze Holly           Mattoon Middle School                   14:12.3  7:06/M  8th 
   55  (> 7)    600  Reid Craddock         Saint Matthews                          14:12.6  7:06/M  6th 
   56     50    572  Colton Deetz          Our Lady of Lourdes                     14:14.2  7:07/M  6th 
   57  (> 7)    601  Will Dovocelle        Saint Matthews                          14:14.4  7:07/M  6th 
   58     51    706  Gus Miller            Urbana University                       14:15.6  7:08/M  8th 
   59     52    684  Alec Murray           Thomas Jefferson                        14:22.0  7:11/M  7th 
   60  (> 7)    579  Gus Stiglos           Our Lady of Lourdes                     14:28.1  7:14/M  7th 
   61     53    645  A.j. Demos            St. John Lutheran School                14:30.4  7:15/M  6th 
   62  (> 7)    492  Lincoln Scott         Mattoon Middle School                   14:32.3  7:16/M  8th 
   63     54    374  Braden Montgomery     Findlay Okaw Valley                     14:35.9  7:18/M  6th 
   64  (> 7)    617  Matthew Ulozas        Saint Matthews                          14:36.2  7:18/M  7th 
   65  (> 7)    487  Garrett Miller        Mattoon Middle School                   14:42.2  7:21/M  7th 
   66  (> 7)    604  Wyatt Kirby           Saint Matthews                          14:42.2  7:21/M  6th 
   67     55    539  Jose Joseph           Normal Epiphany                         14:42.9  7:21/M  7th 
   68  (> 7)    535  Daniel Becker         Normal Epiphany                         14:43.0  7:22/M  5th 
   69  (> 7)    491  Waylon Schultz        Mattoon Middle School                   14:43.1  7:22/M  8th 
   70     56    372  Zeb Francisco         Findlay Okaw Valley                     14:43.5  7:22/M  6th 
   71     57    350  Paul Willey           Bloomington Trinity Lutheran            14:45.9  7:23/M  8th 
   72  (> 7)    581  Jackson Wallen        Our Lady of Lourdes                     14:49.3  7:25/M  6th 
   73     58    467  Gabe Hurst            Limestone Walters                       14:52.9  7:26/M  8th 
   74  (> 7)    610  Jude Pisarczyk        Saint Matthews                          15:00.2  7:30/M  6th 
   75  (> 7)    540  Joey Leffers          Normal Epiphany                         15:01.7  7:31/M  8th 
   76  (< 5)    351  Joshua Gernand        Danville Lutheran                       15:07.0  7:34/M    un
   77     59    452  Jimmy Haws            Johns Hill Middle school                15:07.5  7:34/M  7th 
   78     60    709  Arya Thirodira        Urbana University                       15:10.6  7:35/M  8th 
   79  (< 5)    458  Colton Frye           Judah Christian School                  15:12.5  7:36/M  6th 
   80     61    454  Chris Renfro          Johns Hill Middle school                15:13.9  7:37/M  6th 
   81  (> 7)    486  Jackson McConnaha     Mattoon Middle School                   15:14.9  7:37/M  6th 
   82     62    652  Jack Rentschler       St. Thomas Philo                        15:18.2  7:39/M  6th 
   83  (> 7)    615  David Ulozas          Saint Matthews                          15:20.2  7:40/M  8th 
   84     63    690  Ben Bridges           Trinity Lutheran Stewardson             15:26.0  7:43/M  6th 
   85     64    705  Noah La Nave          Urbana University                       15:26.9  7:43/M  8th 
   86     65    694  Connor Manhart        Trinity Lutheran Stewardson             15:27.0  7:44/M  7th 
   87  (> 7)    700  Seyed Dastgheib       Urbana University                       15:35.8  7:48/M  8th 
   88  (> 7)    704  Alan Kim              Urbana University                       15:38.1  7:49/M  8th 
   89     66    642  Matthew Pfeiffer      Springfield Jefferson                   15:39.3  7:50/M  7th 
   90     67    376  Andrew Neal           Findlay Okaw Valley                     15:45.7  7:53/M  6th 
   91     68    637  Shaunessy Hermann     Springfield Jefferson                   15:45.9  7:53/M  7th 
   92     69    679  Austin Brown          Thomas Jefferson                        15:47.5  7:54/M  8th 
   93     70    687  Zion Tally            Thomas Jefferson                        15:50.3  7:55/M  7th 
   94  (< 5)    660  Riley Kitchens        Stephen Decatur Middle School           15:50.7  7:55/M  8th 
   95  (> 7)    602  Sam Drasgow           Saint Matthews                          15:52.1  7:56/M  7th 
   96  (> 7)    703  Nate Jones            Urbana University                       15:52.3  7:56/M  8th 
   97     71    343  T'Qori Kimbrough      Bloomington Trinity Lutheran            15:57.5  7:59/M  7th 
   98     72    349  Daniel Willey         Bloomington Trinity Lutheran            15:59.8  8:00/M  6th 
   99  (> 7)    707  Ethan Roberts         Urbana University                       16:02.4  8:01/M  8th 
  100     73    456  Noah Sutton           Johns Hill Middle school                16:10.5  8:05/M  6th 

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Year

  101  (> 7)    618  Gabriel Yallaly       Saint Matthews                          16:13.0  8:07/M  6th 
  102  (> 7)    547  Landon Rolings        Normal Epiphany                         16:16.8  8:08/M  6th 
  103  (> 7)    697  Nick Bodony           Urbana University                       16:18.1  8:09/M  8th 
  104     74    648  Jack Schmidt          St. John Lutheran School                16:19.1  8:10/M  8th 
  105  (> 7)    478  Jake Butler           Mattoon Middle School                   16:20.3  8:10/M  6th 
  106     75    647  Kevin Potter          St. John Lutheran School                16:21.5  8:11/M  5th 
  107  (> 7)    711  Dan Yang              Urbana University                       16:29.4  8:15/M  8th 
  108  (> 7)    708  Daniel Song           Urbana University                       16:31.9  8:16/M  8th 
  109     76    369  Zander Ashley         Findlay Okaw Valley                     16:33.4  8:17/M  6th 
  110  (> 7)    599  Alex Alex             Saint Matthews                          16:33.5  8:17/M  6th 
  111     77    455  Cameron Settles       Johns Hill Middle school                16:35.9  8:18/M  7th 
  112     78    451  Jacob Case            Johns Hill Middle school                16:36.1  8:18/M  6th 
  113     79    681  Kejuan Harris         Thomas Jefferson                        16:41.5  8:21/M  7th 
  114  (> 7)    371  Garrett Ferguson      Findlay Okaw Valley                     16:41.7  8:21/M  7th 
  115  (< 5)    402  Tommy Jenkins         Garfield Montessori                     16:42.4  8:21/M  6th 
  116     80    655  Liam Vigil            St. Thomas Philo                        16:43.1  8:22/M  6th 
  117  (> 7)    548  Alexander Welsh       Normal Epiphany                         16:45.0  8:23/M  7th 
  118     81    345  Brodie Osborn         Bloomington Trinity Lutheran            16:45.9  8:23/M  7th 
  119  (> 7)    570  Jackson Chapman       Our Lady of Lourdes                     16:50.4  8:25/M  6th 
  120     82    340  Alex Carter           Bloomington Trinity Lutheran            16:58.1  8:29/M  5th 
  121  (> 7)    377  Carson Nixon          Findlay Okaw Valley                     16:59.3  8:30/M  6th 
  122  (> 7)    573  Miller Giger          Our Lady of Lourdes                     16:59.9  8:30/M  5th 
  123  (> 7)    606  Philip Lee            Saint Matthews                          17:01.2  8:31/M  6th 
  124  (> 7)    541  Anthony Montalta      Normal Epiphany                         17:04.6  8:32/M  5th 
  125     83    691  Nathaniel Gracey      Trinity Lutheran Stewardson             17:16.3  8:38/M  7th 
  126     84    696  Oliver Wascher        Trinity Lutheran Stewardson             17:20.0  8:40/M  5th 
  127     85    695  Auston Rahn           Trinity Lutheran Stewardson             17:25.1  8:43/M  5th 
  128  (> 7)    477  Zach Burrell          Mattoon Middle School                   17:31.7  8:46/M  7th 
  129  (> 7)    342  Jack Forshee          Bloomington Trinity Lutheran            17:43.6  8:52/M  8th 
  130     86    651  Stephen Pacely        St. Thomas Philo                        17:47.4  8:54/M  7th 
  131  (> 7)    373  Owen Miller           Findlay Okaw Valley                     17:49.9  8:55/M  8th 
  132  (> 7)    575  Sean Hackel           Our Lady of Lourdes                     18:09.0  9:05/M  6th 
  133  (> 7)    569  Carter Boyer          Our Lady of Lourdes                     18:14.1  9:07/M  6th 
  134  (> 7)    612  Michael Solava        Saint Matthews                          18:21.6  9:11/M  6th 
  135     87    682  Jacob Jones           Thomas Jefferson                        19:03.7  9:32/M  7th 
  136  (< 5)    460  Bradley Lacine        Judah Christian School                  19:06.3  9:33/M  6th 
  137     88    641  Adrian Nevarez        Springfield Jefferson                   19:25.5  9:43/M  6th 
  138  (< 5)    658  Jeremiah Fairbrother  Stephen Decatur Middle School           19:30.7  9:45/M  7th 
  139  (> 7)    545  Leo Phipps            Normal Epiphany                         19:53.3  9:57/M  7th 
  140  (> 7)    379  Grady Sparks          Findlay Okaw Valley                     20:11.0 10:06/M  6th 
  141  (< 5)    677  Josh Ferre            The Lutheran Association                20:18.5 10:09/M  6th 
  142  (< 5)    404  Kiran Reed            Garfield Montessori                     20:34.4 10:17/M  8th 
  143  (> 7)    457  Eli Whitley           Johns Hill Middle school                20:35.1 10:18/M  6th 
  144  (< 5)    678  La'Kel Shelby         The Lutheran Association                21:12.5 10:36/M  5th 
  145  (> 7)    378  Lukas Northcraft      Findlay Okaw Valley                     21:37.0 10:49/M  6th 
  146  (> 7)    544  Dante Phipps          Normal Epiphany                         21:41.8 10:51/M  8th 
  147     89    638  Demarion Holmes       Springfield Jefferson                   21:53.8 10:57/M  8th 
  148     90    656  Logan Zumbahlan       St. Thomas Philo                        24:08.8 12:04/M  6th 
  149     91    639  Brandon McIlroy       Springfield Jefferson                   25:02.4 12:31/M  8th