IHSA Sectional - Elmwood/Brimfield

October 28, 2017


Results @ www.raceresultsplus.com River City Race Management

Overall Finish List - Boys

Boys

All Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace YEAR  
1 1 219 Wyatt McIntyre Athens 14:40.55 4:53/M Sr  
2 2 375 Alex Helmuth Monticello 15:17.48 5:06/M Sr  
3 3 270 Trevor Dunkel Elmwood 15:24.54 5:08/M Sr  
4 (< 5) 254 Jackson Stewart Decatur (St. Teresa) 15:27.89 5:09/M Jr  
5 (< 5) 386 Eli Ten Eyck Pittsfield 15:28.96 5:09/M Sr  
6 4 242 Jacob Bryan Carthage (Illini West) 15:31.00 5:10/M Sr  
7 5 374 Garrett Dixon Monticello 15:32.19 5:11/M Jr  
8 6 269 Cooper Hoffmann Elmwood 15:44.72 5:15/M Sr  
9 7 427 Leland Sumer Tremont 15:48.79 5:16/M So  
10 8 220 Noah McIntyre Athens 15:51.76 5:17/M So  
11 9 325 Gary Cates Mackinaw (Deer Creek-M.) 15:52.95 5:17/M Sr  
12 10 281 Kyle Johnson Eureka 15:53.96 5:18/M Jr  
13 11 369 Riley Dulin Monmouth (M.-Roseville) 15:54.60 5:18/M Sr  
14 12 257 Noah Smith El Paso (E.P.-Gridley) 15:54.62 5:18/M Jr  
15 (< 5) 240 Will Dionesotes Bloomington (Central Cath 15:59.04 5:20/M Sr  
16 13 432 Evan Horn Williamsville 15:59.59 5:20/M So  
17 14 258 Bo Halvorsen El Paso (E.P.-Gridley) 16:02.20 5:21/M Jr  
18 (< 5) 306 Dalton Ellingboe Hamilton 16:07.87 5:22/M Sr  
19 15 358 Emilio Rivera Mason City (Illini Centra 16:08.53 5:23/M Sr  
20 16 398 Zach Haley Quincy (Notre Dame) 16:09.15 5:23/M Sr  
21 17 296 Andrew Cation Farmington 16:09.72 5:23/M Jr  
22 18 326 John Carnicle Mackinaw (Deer Creek-M.) 16:14.09 5:25/M Jr  
23 19 414 Jon Neville Stanford (Olympia) 16:19.55 5:26/M So  
24 20 328 John Blumeyer Mackinaw (Deer Creek-M.) 16:21.35 5:27/M Fr  
25 21 307 David Snider Havana 16:22.05 5:27/M Jr  
26 22 376 Luke Sokolowski Monticello 16:22.91 5:27/M Fr  
27 23 418 Logan Wheeler Stanford (Olympia) 16:23.87 5:28/M Fr  
28 24 329 Colby Johnson Mackinaw (Deer Creek-M.) 16:24.82 5:28/M So  
29 (< 5) 400 Shane Yamco Riverton 16:24.97 5:28/M Jr  
30 25 424 Jesse Pflederer Tremont 16:24.99 5:28/M Sr  
31 26 278 Luke Hoffmann Elmwood 16:26.38 5:29/M Fr  
32 27 327 Neal Scheuermann Mackinaw (Deer Creek-M.) 16:33.59 5:31/M Sr  
33 28 221 Ryan Nordsiek Athens 16:34.22 5:31/M Jr  
34 29 271 Alex Hermann Elmwood 16:38.70 5:33/M Sr  
35 (< 5) 239 Freeman Shoemaker Biggsville (West Central) 16:39.26 5:33/M Sr  
36 30 282 Jack Cook Eureka 16:40.98 5:33/M So  
37 31 411 Charlie Kistner Stanford (Olympia) 16:42.89 5:34/M Fr  
38 32 272 Logan Whitney Elmwood 16:42.92 5:34/M Jr  
39 (< 5) 255 Drew Guimond Downs (Tri-Valley) 16:43.08 5:34/M Jr  
40 33 378 Morgan Dixon Monticello 16:44.58 5:35/M Fr  
41 34 419 Jake Spaid Stanford (Olympia) 16:46.07 5:35/M So  
42 35 260 Mason Ringger El Paso (E.P.-Gridley) 16:47.47 5:36/M Fr  
43 (< 5) 387 Steven Melin Pleasant Plains 16:48.46 5:36/M Jr  
44 36 223 Joseph Goodenow Athens 16:50.74 5:37/M So  
45 37 423 Dalton Petro Tremont 16:52.56 5:37/M Jr  
46 38 379 Josiah Ratts Monticello 16:53.21 5:38/M Jr  
47 39 261 Matt Ingalsbe El Paso (E.P.-Gridley) 16:53.40 5:38/M So  
48 (< 5) 256 Matthew Kovich Downs (Tri-Valley) 16:53.45 5:38/M Jr  
49 40 433 Thomas Hofferkamp Williamsville 16:53.91 5:38/M Sr  
50 41 274 Jacob Brown Elmwood 16:54.13 5:38/M Jr  
51 42 259 Nathan Demarb El Paso (E.P.-Gridley) 16:54.95 5:38/M Fr  
52 (< 5) 305 Grant Marshall Franklin 16:55.10 5:38/M Fr  
53 (< 5) 388 Braden Moore Pleasant Plains 16:55.19 5:38/M So  
54 (< 5) 218 Ryan Monson Aledo (Mercer County) 16:55.88 5:38/M Jr  
55 43 224 Will Hill Athens 16:58.12 5:39/M So  
56 44 370 Carlos Serratos Monmouth (M.-Roseville) 16:58.38 5:39/M So  
57 45 244 Dalton Melvin Carthage (Illini West) 16:58.72 5:39/M Sr  
58 (< 5) 314 Devon Butler Heyworth 16:59.51 5:40/M Jr  
59 46 222 James Goodenow Athens 17:01.68 5:40/M So  
60 47 377 Ethan Bright Monticello 17:04.81 5:41/M Jr  
61 48 286 Alex Heinold Eureka 17:05.87 5:42/M Jr  
62 49 262 Will Bushert El Paso (E.P.-Gridley) 17:07.55 5:42/M Jr  
63 50 273 Eli Stevenson Elmwood 17:09.61 5:43/M Fr  
64 51 284 Eli Steinbeck Eureka 17:11.18 5:44/M Jr  
65 52 401 Connor Davidson Rushville (R.-Industry) 17:12.26 5:44/M Jr  
66 53 283 Mitchell Danner Eureka 17:13.40 5:44/M Fr  
67 54 412 Parker Kistner Stanford (Olympia) 17:13.81 5:44/M So  
68 55 421 Andrew Hellrigel Tremont 17:14.08 5:45/M Jr  
69 56 308 Adam Bohm Havana 17:14.86 5:45/M Fr  
70 57 331 Dalton Myers Mackinaw (Deer Creek-M.) 17:15.90 5:45/M Sr  
71 58 285 Connor Standish Eureka 17:18.59 5:46/M Jr  
72 (< 5) 324 Robbie Hess Lewistown 17:18.69 5:46/M Jr  
73 (< 5) 253 Tyler Ohl Decatur (St. Teresa) 17:18.87 5:46/M So  
74 59 330 Jacob Henderson Mackinaw (Deer Creek-M.) 17:22.88 5:47/M Jr  
75 60 435 Zach Walter Williamsville 17:23.47 5:48/M Sr  
76 61 225 Kyle Sholtis Athens 17:23.97 5:48/M So  
77 62 309 Jaden Schultz Havana 17:24.47 5:48/M So  
78 63 426 David Smalley Tremont 17:26.26 5:49/M Jr  
79 64 371 Kevin Jurado Monmouth (M.-Roseville) 17:26.32 5:49/M Jr  
80 (< 5) 217 Andrew Powell Abingdon (A.-Avon) 17:29.01 5:50/M Sr  
81 65 393 Nathan Haxel Quincy (Notre Dame) 17:29.60 5:50/M Jr  
82 66 337 Dakota Shepler Macomb 17:30.10 5:50/M Jr  
83 67 429 Zach Voss Tremont 17:30.85 5:50/M Fr  
84 68 361 Jordan Payne Mendon (Unity) 17:31.58 5:50/M Sr  
85 69 316 Christian Hensley Knoxville 17:32.13 5:51/M So  
86 70 402 Dylan Crook Rushville (R.-Industry) 17:34.76 5:51/M Fr  
87 71 436 Nathan Clack Williamsville 17:36.08 5:52/M So  
88 (< 5) 248 Ty Brennan Clinton 17:38.94 5:53/M So  
89 72 338 Alex Dranes Macomb 17:42.42 5:54/M Sr  
90 73 434 Chase Law Williamsville 17:48.80 5:56/M Jr  
91 74 247 Kevin White Carthage (Illini West) 17:49.20 5:56/M Sr  
92 (< 5) 250 Adrian Caceres Decatur (St. Teresa) 17:49.88 5:56/M Jr  
93 75 339 Kerem Tasdan Macomb 17:51.94 5:57/M So  
94 76 380 Eric Tate Monticello 17:53.38 5:58/M Sr  
95 77 229 Hunter Mathews Auburn 17:56.16 5:59/M Jr  
96 78 420 James Getz Tremont 17:58.36 5:59/M So  
97 79 340 Stanley Melkumian Macomb 17:59.47 6:00/M Fr  
98 80 415 Alec Pfeffer Stanford (Olympia) 17:59.63 6:00/M Fr  
99 81 241 William Andrews Carthage (Illini West) 18:01.97 6:00/M Sr  
100 82 394 Steven Liao Quincy (Notre Dame) 18:04.55 6:01/M Jr  
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace YEAR  
101 83 437 Keaton Hill Williamsville 18:06.21 6:02/M So  
102 84 264 Sebastian Meyer El Paso (E.P.-Gridley) 18:07.59 6:02/M Fr  
103 (< 5) 251 Jack Dunscomb Decatur (St. Teresa) 18:07.92 6:02/M Sr  
104 85 293 Brent Austin Farmington 18:09.24 6:03/M Sr  
105 86 403 Nick Seaver Rushville (R.-Industry) 18:13.59 6:04/M Fr  
106 87 231 Caleb Farthing Auburn 18:13.59 6:04/M Fr  
107 88 287 Cade Walder Eureka 18:13.76 6:04/M Fr  
108 89 302 Ethan Sweet Farmington 18:15.57 6:05/M Jr  
109 90 317 Dawson Hensley Knoxville 18:21.94 6:07/M Fr  
110 91 395 Owen Ley Quincy (Notre Dame) 18:22.70 6:07/M Jr  
111 92 362 Daine Meyer Mendon (Unity) 18:23.65 6:08/M Jr  
112 93 246 Matthew Peacock Carthage (Illini West) 18:26.56 6:09/M Jr  
113 94 230 Dakota Doggett Auburn 18:26.75 6:09/M Sr  
114 95 373 Tyler Braun Monmouth (M.-Roseville) 18:32.86 6:11/M Jr  
115 96 294 Adian Basalay Farmington 18:38.60 6:13/M Fr  
116 97 245 Eli Newton Carthage (Illini West) 18:40.02 6:13/M Fr  
117 98 319 Jake Johnson Knoxville 18:41.37 6:14/M So  
118 99 364 Cordin Talcott Mendon (Unity) 18:43.24 6:14/M Sr  
119 100 350 Jacob Caggiano Mason City (Illini Centra 18:43.82 6:14/M Sr  
120 101 321 Lucas McGuire Knoxville 18:45.55 6:15/M So  
121 102 297 Alex Clark Farmington 18:48.98 6:16/M Jr  
122 103 359 Jake Rose Mason City (Illini Centra 18:50.55 6:17/M Jr  
123 104 315 Gunner Goff Knoxville 18:52.23 6:17/M Jr  
124 105 232 Josh Farthing Auburn 18:53.36 6:18/M Jr  
125 106 343 Jalen Carter Macomb 18:56.02 6:19/M So  
126 107 323 Cooper Wilt Knoxville 18:59.44 6:20/M Jr  
127 108 341 Noah Laprad Macomb 19:04.24 6:21/M Fr  
128 109 397 Alex Mast Quincy (Notre Dame) 19:09.52 6:23/M Jr  
129 110 360 Cole Wherley Mason City (Illini Centra 19:12.45 6:24/M Jr  
130 111 392 Hayden Donaldson Quincy (Notre Dame) 19:12.87 6:24/M Jr  
131 112 391 Sam Schlegl Quincy (Notre Dame) 19:18.00 6:26/M So  
132 113 410 Matthew Billingsley Stanford (Olympia) 19:21.43 6:27/M Sr  
133 114 342 Will Hall Macomb 19:23.93 6:28/M Sr  
134 115 440 Brandon Elliot Williamsville 19:32.45 6:31/M Sr  
135 116 352 Lane Dowell Mason City (Illini Centra 19:48.15 6:36/M Sr  
136 117 357 Max May Mason City (Illini Centra 19:53.83 6:38/M Jr  
137 118 367 Ben Peters Mendon (Unity) 19:55.10 6:38/M Sr  
138 119 404 Isaac Escapa Rushville (R.-Industry) 20:01.36 6:40/M So  
139 120 233 Tyler Burge Auburn 20:07.04 6:42/M Fr  
140 121 235 Nicholas Talley Auburn 20:08.04 6:43/M Fr  
141 122 363 Jaden Maglioacchetti Mendon (Unity) 20:11.45 6:44/M Jr  
142 123 243 Joey Gambrell Carthage (Illini West) 20:27.53 6:49/M Sr  
143 124 236 Sawyer Henson Auburn 20:28.43 6:49/M So  
144 125 320 Evan Link Knoxville 20:30.38 6:50/M Jr  
145 126 295 Gabe Benson Farmington 20:38.61 6:53/M So  
146 127 303 Chance Whisenand Farmington 21:08.10 7:03/M Jr  
147 128 311 Cameron Homan Havana 21:09.90 7:03/M Sr  
148 129 310 Allen Staton Havana 21:27.14 7:09/M Jr  
149 130 366 Logan Woodruff Mendon (Unity) 21:30.68 7:10/M Jr  
150 131 405 Gueriame Kabanga Rushville (R.-Industry) 21:48.74 7:16/M So  
151 132 365 Blake Schoonover Mendon (Unity) 21:56.07 7:19/M Jr  
152 133 372 Jensen Wollbrink Monmouth (M.-Roseville) 22:18.15 7:26/M Sr  
153 134 408 Jadyn Prather Rushville (R.-Industry) 22:42.03 7:34/M Fr  
154 135 406 Hunter Ingles Rushville (R.-Industry) 23:01.51 7:40/M So  
155 136 312 Brandon Tibbs Havana 23:30.91 7:50/M Jr  
156 137 313 Isaac Snider Havana 24:24.65 8:08/M So