SWSC (Lockport)

October 13, 2018


Results @ www.raceresultsplus.com River City Race Management

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity

Blue Division

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace    
1 1 503 Brett Gardner Lincoln-Way East 14:57.6 4:59/M    
2 2 655 Will Giblin Sandburg 15:26.9 5:09/M    
3 3 405 Tyler Cushing Bolingbrook High School 15:27.6 5:09/M    
4 4 654 Ben Giblin Sandburg 15:30.0 5:10/M    
5 5 625 Donovan Paske Lockport Twp. High School 15:45.3 5:15/M    
6 6 679 Sam Rodriguez Sandburg 16:00.2 5:20/M    
7 7 533 Aj Pulido Lincoln-Way East 16:12.5 5:24/M    
8 8 641 Nicolas Calderon Sandburg 16:15.0 5:25/M    
9 9 610 Jacob Hinchley Lockport Twp. High School 16:15.0 5:25/M    
10 10 624 Aidan Pajeau Lockport Twp. High School 16:20.1 5:27/M    
11 11 695 Benjamin Walter Sandburg 16:22.5 5:27/M    
12 12 615 Alexander Kistinger Lockport Twp. High School 16:22.8 5:27/M    
13 13 627 Marc Schelli Lockport Twp. High School 16:23.6 5:28/M    
14 14 604 Brenden Diamond Lockport Twp. High School 16:24.3 5:28/M    
15 15 650 Connor Devlin Sandburg 16:28.2 5:29/M    
16 16 671 Ian McGrath Sandburg 16:29.2 5:30/M    
17 17 400 Grant Wright Amos Alonzo Stagg 16:39.3 5:33/M    
18 18 374 Brendan Conroy Amos Alonzo Stagg 16:49.0 5:36/M    
19 19 412 Prue Thomas Bolingbrook High School 17:02.4 5:41/M    
20 20 628 Josh Scholl Lockport Twp. High School 17:17.4 5:46/M    
21 21 511 Cam Kavanaugh Lincoln-Way East 17:21.7 5:47/M    
22 22 510 Jake Heimlich Lincoln-Way East 17:25.9 5:48/M    
23 23 389 Aidan O'Leary Amos Alonzo Stagg 17:30.6 5:50/M    
24 24 413 Brett Wasick Bolingbrook High School 17:32.9 5:51/M    
25 25 414 Connor Wasick Bolingbrook High School 17:34.7 5:51/M    
26 26 382 Colin Hobart Amos Alonzo Stagg 17:36.3 5:52/M    
27 27 480 Tom Arndt Lincoln-Way East 17:42.6 5:54/M    
28 28 554 Ben Zinsky Lincoln-Way East 17:47.7 5:56/M    
29 29 403 Jakob Cozzi Bolingbrook High School 17:49.5 5:56/M    
30 30 546 Cam Taylor Lincoln-Way East 17:51.4 5:57/M    
31 31 444 Justin Garcia Homewood FLossmoor 17:52.6 5:57/M    
32 32 399 Nick Tsiones Amos Alonzo Stagg 18:01.0 6:00/M    
33 33 443 Julian Garcia Homewood FLossmoor 18:04.3 6:01/M    
34 34 379 Christian Gambotz Amos Alonzo Stagg 18:07.1 6:02/M    
35 35 411 Kendall Scott Bolingbrook High School 18:11.3 6:04/M    
36 36 451 Wyatt Shipman Homewood FLossmoor 18:48.9 6:16/M    
37 37 365 Moe Abuasab Amos Alonzo Stagg 20:07.6 6:42/M    
38 38 448 Matt Piotrowski Homewood FLossmoor 20:10.2 6:43/M    
39 39 445 Adam Kramer Homewood FLossmoor 20:37.6 6:52/M    

Final Team Results - Boys

Boys Varsity

Blue Division

Team - Sandburg

Finish Position - 1

Team Score (places): 31

Team Score (times): 1:19:34.8

Ave Time:15:54.9

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 655 Will Giblin   2 2 15:26.9 15:26.9 0:29.2
2 654 Ben Giblin   4 6 15:30.0 30:57.0 0:32.3
3 679 Sam Rodriguez   6 12 16:00.2 46:57.2 1:02.5
4 641 Nicolas Calderon   8 20 16:15.0 1:03:12.2 1:17.3
5 695 Benjamin Walter   11 31 16:22.5 1:19:34.8 1:24.8
6 650 Connor Devlin   (15) (46) 16:28.2 1:36:03.0 1:30.5
7 671 Ian McGrath   (16) (62) 16:29.2 1:52:32.2 1:31.5

Team - Lockport Twp. High School

Finish Position - 2

Team Score (places): 49

Team Score (times): 1:21:07.0

Ave Time:16:13.4

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 625 Donovan Paske   5 5 15:45.3 15:45.3 0:47.6
2 610 Jacob Hinchley   9 14 16:15.0 32:00.3 1:17.3
3 624 Aidan Pajeau   10 24 16:20.1 48:20.5 1:22.4
4 615 Alexander Kistinger   12 36 16:22.8 1:04:43.4 1:25.1
5 627 Marc Schelli   13 49 16:23.6 1:21:07.0 1:25.9
6 604 Brenden Diamond   (14) (63) 16:24.3 1:37:31.3 1:26.6
7 628 Josh Scholl   (20) (83) 17:17.4 1:54:48.8 2:19.7

Team - Lincoln-Way East

Finish Position - 3

Team Score (places): 78

Team Score (times): 1:23:40.5

Ave Time:16:44.1

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 503 Brett Gardner   1 1 14:57.6 14:57.6 0:00.0
2 533 Aj Pulido   7 8 16:12.5 31:10.2 1:14.9
3 511 Cam Kavanaugh   21 29 17:21.7 48:32.0 2:24.0
4 510 Jake Heimlich   22 51 17:25.9 1:05:57.9 2:28.2
5 480 Tom Arndt   27 78 17:42.6 1:23:40.5 2:44.9
6 554 Ben Zinsky   (28) (106) 17:47.7 1:41:28.2 2:50.0
7 546 Cam Taylor   (30) (136) 17:51.4 1:59:19.7 2:53.7

Team - Bolingbrook High School

Finish Position - 4

Team Score (places): 100

Team Score (times): 1:25:27.3

Ave Time:17:05.4

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 405 Tyler Cushing   3 3 15:27.6 15:27.6 0:29.9
2 412 Prue Thomas   19 22 17:02.4 32:30.0 2:04.7
3 413 Brett Wasick   24 46 17:32.9 50:02.9 2:35.2
4 414 Connor Wasick   25 71 17:34.7 1:07:37.7 2:37.0
5 403 Jakob Cozzi   29 100 17:49.5 1:25:27.3 2:51.9
6 411 Kendall Scott   (35) (135) 18:11.3 1:43:38.6 3:13.6

Team - Amos Alonzo Stagg

Finish Position - 5

Team Score (places): 116

Team Score (times): 1:26:36.4

Ave Time:17:19.2

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 400 Grant Wright   17 17 16:39.3 16:39.3 1:41.7
2 374 Brendan Conroy   18 35 16:49.0 33:28.3 1:51.3
3 389 Aidan O'Leary   23 58 17:30.6 50:59.0 2:32.9
4 382 Colin Hobart   26 84 17:36.3 1:08:35.3 2:38.6
5 399 Nick Tsiones   32 116 18:01.0 1:26:36.4 3:03.3
6 379 Christian Gambotz   (34) (150) 18:07.1 1:44:43.6 3:09.4
7 365 Moe Abuasab   (37) (187) 20:07.6 2:04:51.2 5:09.9

Team - Homewood FLossmoor

Finish Position - 6

Team Score (places): 177

Team Score (times): 1:35:33.7

Ave Time:19:06.7

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 444 Justin Garcia   31 31 17:52.6 17:52.6 2:54.9
2 443 Julian Garcia   33 64 18:04.3 35:56.9 3:06.6
3 451 Wyatt Shipman   36 100 18:48.9 54:45.9 3:51.2
4 448 Matt Piotrowski   38 138 20:10.2 1:14:56.1 5:12.5
5 445 Adam Kramer   39 177 20:37.6 1:35:33.7 5:40.0