IHSA State CC Championships

November 04, 2017


Results @ www.raceresultsplus.com River City Race Management

Final Team Results - Boys

3A Boys

Team - Downers Grove (North)

Finish Position - 1

Team Score (places): 73

Team Score (times): 1:13:41.08

Ave Time:14:44.22

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1906 Jacob Ridderhoff SR. 6 6 14:34.95 14:34.95 0:27.74
2 1898 Nick Chudzik SR. 14 20 14:42.67 29:17.62 0:35.46
3 1897 Miles Christensen SR. 16 36 14:44.72 44:02.34 0:37.51
4 1907 Jack Roberts JR. 17 53 14:46.23 58:48.57 0:39.02
5 1904 Sam McCool SR. 20 73 14:52.51 1:13:41.08 0:45.30
6 1896 Ryan Birkmeier SR. (47) (120) 15:13.60 1:28:54.68 1:06.39
7 1903 Brendan Lockerby SR. (152) (272) 16:08.31 1:45:02.99 2:01.10

Team - Naperville (Neuqua Valley)

Finish Position - 2

Team Score (places): 149

Team Score (times): 1:14:52.23

Ave Time:14:58.45

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2047 Zach Kinne JR. 3 3 14:31.80 14:31.80 0:24.59
2 2046 Ryan Kennedy SR. 24 27 14:55.21 29:27.01 0:48.00
3 2051 Danny Winek SR. 29 56 14:59.55 44:26.56 0:52.34
4 2048 Michael Madiol JR. 41 97 15:09.58 59:36.14 1:02.37
5 2044 Alex Johnson SR. 52 149 15:16.09 1:14:52.23 1:08.88
6 2040 Tyler Bombacino SR. (53) (202) 15:17.29 1:30:09.52 1:10.08
7 2045 Chris Keeley JR. (161) (363) 16:17.24 1:46:26.76 2:10.03

Team - Wheaton (W. Warrenville South)

Finish Position - 3

Team Score (places): 156

Team Score (times): 1:14:58.65

Ave Time:14:59.73

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2102 William Hauenstein SO. 9 9 14:38.50 14:38.50 0:31.29
2 2107 Sean Maison JR. 23 32 14:54.36 29:32.86 0:47.15
3 2106 Scott Maison JR. 32 64 15:01.62 44:34.48 0:54.41
4 2104 Jacob Kluckhohn SO. 33 97 15:03.40 59:37.88 0:56.19
5 2103 John Keys SR. 59 156 15:20.77 1:14:58.65 1:13.56
6 2111 David Zeller SO. (64) (220) 15:23.42 1:30:22.07 1:16.21
7 2109 Jared Peaslee SO. (148) (368) 16:04.39 1:46:26.46 1:57.18

Team - Hinsdale (Central)

Finish Position - 4

Team Score (places): 168

Team Score (times): 1:15:11.96

Ave Time:15:02.39

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1979 Colin Yandel SR. 11 11 14:42.05 14:42.05 0:34.84
2 1971 Alec Hill JR. 27 38 14:57.58 29:39.63 0:50.37
3 1974 Sean O'Connell SR. 40 78 15:08.73 44:48.36 1:01.52
4 1972 Matt Kusak JR. 42 120 15:09.91 59:58.27 1:02.70
5 1969 Neil Cumberland SR. 48 168 15:13.69 1:15:11.96 1:06.48
6 1968 Keegan Caveney JR. (92) (260) 15:32.75 1:30:44.71 1:25.54
7 1977 Sam Schiavitti SR. (141) (401) 16:00.25 1:46:44.96 1:53.04

Team - LaGrange (Lyons)

Finish Position - 5

Team Score (places): 191

Team Score (times): 1:14:58.45

Ave Time:14:59.69

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1987 Danny Kilrea SR. 1 1 14:07.21 14:07.21 0:00.00
2 1984 Charles Harders SR. 31 32 15:00.34 29:07.55 0:53.13
3 1986 Patrick Kane SR. 45 77 15:13.04 44:20.59 1:05.83
4 1981 Colin Costello JR. 49 126 15:14.41 59:35.00 1:07.20
5 1983 Jack Ehlert SO. 65 191 15:23.45 1:14:58.45 1:16.24
6 1985 Owen Hays FR. (100) (291) 15:35.46 1:30:33.91 1:28.25
7 1990 Andrew Tarasuk SR. (147) (438) 16:03.58 1:46:37.49 1:56.37

Team - Elmhurst (York)

Finish Position - 6

Team Score (places): 206

Team Score (times): 1:15:37.58

Ave Time:15:07.52

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1938 Sean MacGregor SR. 15 15 14:44.39 14:44.39 0:37.18
2 1943 Tim Stevenson SR. 34 49 15:03.52 29:47.91 0:56.31
3 1933 Jackson Bode SR. 44 93 15:11.49 44:59.40 1:04.28
4 1936 Charlie Kern SR. 50 143 15:15.26 1:00:14.66 1:08.05
5 1937 Ethan Kern SO. 63 206 15:22.92 1:15:37.58 1:15.71
6 1935 Danny Honquest SR. (107) (313) 15:40.36 1:31:17.94 1:33.15
7 1942 John Rosak SR. (159) (472) 16:15.21 1:47:33.15 2:08.00

Team - Glen Ellyn (Glenbard West)

Finish Position - 7

Team Score (places): 223

Team Score (times): 1:15:32.79

Ave Time:15:06.56

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1958 Rory Cavan JR. 10 10 14:41.70 14:41.70 0:34.49
2 1961 Stephen Moody JR. 13 23 14:42.64 29:24.34 0:35.43
3 1956 Cameron Benes SR. 43 66 15:10.60 44:34.94 1:03.39
4 1962 Will O'Brien JR. 71 137 15:26.18 1:00:01.12 1:18.97
5 1963 Ian Repking JR. 86 223 15:31.67 1:15:32.79 1:24.46
6 1957 Teddy Borkowski SR. (88) (311) 15:31.97 1:31:04.76 1:24.76
7 1960 Luke Malek SR. (106) (417) 15:39.71 1:46:44.47 1:32.50

Team - Arlington Heights (Hersey)

Finish Position - 8

Team Score (places): 230

Team Score (times): 1:15:41.23

Ave Time:15:08.25

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1842 Josh Methner SO. 5 5 14:34.89 14:34.89 0:27.68
2 1847 Ryan Theisen SR. 26 31 14:57.28 29:32.17 0:50.07
3 1836 Ryan Buch JR. 54 85 15:17.68 44:49.85 1:10.47
4 1845 Max Svienty SO. 58 143 15:19.64 1:00:09.49 1:12.43
5 1840 Nate Mayo SR. 87 230 15:31.74 1:15:41.23 1:24.53
6 1841 Thomas McCarthy JR. (127) (357) 15:52.60 1:31:33.83 1:45.39
7 1837 Quinn Cunningham SR. (151) (508) 16:06.64 1:47:40.47 1:59.43

Team - Orland Park (Sandburg)

Finish Position - 9

Team Score (places): 263

Team Score (times): 1:15:53.94

Ave Time:15:10.79

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2080 Dylan Jacobs SR. 4 4 14:34.68 14:34.68 0:27.47
2 2084 Robbie Sieczkowski SR. 28 32 14:58.78 29:33.46 0:51.57
3 2076 Nico Calderon JR. 46 78 15:13.04 44:46.50 1:05.83
4 2077 Xander Furmanek SR. 84 162 15:31.18 1:00:17.68 1:23.97
5 2078 Ben Giblin SO. 101 263 15:36.26 1:15:53.94 1:29.05
6 2079 Will Giblin SO. (103) (366) 15:38.42 1:31:32.36 1:31.21
7 2086 Eddie Slack JR. (104) (470) 15:38.59 1:47:10.95 1:31.38

Team - Downers Grove (South)

Finish Position - 10

Team Score (places): 281

Team Score (times): 1:16:15.41

Ave Time:15:15.08

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1915 Stephen Pipilas SR. 18 18 14:51.21 14:51.21 0:44.00
2 1911 Akhil Ghosh SR. 35 53 15:03.59 29:54.80 0:56.38
3 1917 Eddie Siuda JR. 57 110 15:19.31 45:14.11 1:12.10
4 1912 John Heneghan SO. 74 184 15:27.02 1:00:41.13 1:19.81
5 1910 Nick Dziedzic JR. 97 281 15:34.28 1:16:15.41 1:27.07
6 1918 James Weigel JR. (108) (389) 15:41.20 1:31:56.61 1:33.99
7 1913 Luke LaLonde SR. (168) (557) 16:25.88 1:48:22.49 2:18.67

Team - Lake Zurich

Finish Position - 11

Team Score (places): 328

Team Score (times): 1:16:38.38

Ave Time:15:19.68

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1993 Patrick Burns SR. 12 12 14:42.08 14:42.08 0:34.87
2 1992 Jacob Bieniek SR. 62 74 15:22.18 30:04.26 1:14.97
3 1998 Patrick Hart SO. 80 154 15:30.26 45:34.52 1:23.05
4 1995 Jack Gilboy FR. 85 239 15:31.60 1:01:06.12 1:24.39
5 1997 Sean Ginn SR. 89 328 15:32.26 1:16:38.38 1:25.05
6 1994 Adam Cupples SO. (109) (437) 15:41.21 1:32:19.59 1:34.00
7 1999 Drake Heisterkamp SR. (131) (568) 15:53.81 1:48:13.40 1:46.60

Team - Mundelein (H.S.)

Finish Position - 12

Team Score (places): 337

Team Score (times): 1:16:43.49

Ave Time:15:20.70

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2026 Robert St. Clair JR. 25 25 14:56.36 14:56.36 0:49.15
2 2017 Dillon Blake SO. 30 55 15:00.14 29:56.50 0:52.93
3 2016 Aidan Afonso JR. 39 94 15:08.56 45:05.06 1:01.35
4 2025 Carl Schoenfield SR. 93 187 15:32.80 1:00:37.86 1:25.59
5 2023 Michael Parduhn JR. 150 337 16:05.63 1:16:43.49 1:58.42
6 2018 Kaleb Carlson SR. (155) (492) 16:10.61 1:32:54.10 2:03.40
7 2022 Matt Olorvida JR. (165) (657) 16:23.25 1:49:17.35 2:16.04

Team - St. Charles (East)

Finish Position - 13

Team Score (places): 353

Team Score (times): 1:16:59.35

Ave Time:15:23.87

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2088 Cole Adesso SR. 22 22 14:53.45 14:53.45 0:46.24
2 2090 Aidan King SO. 56 78 15:19.18 30:12.63 1:11.97
3 2092 Bob Liking SO. 69 147 15:25.16 45:37.79 1:17.95
4 2091 Campbell Koch SR. 77 224 15:28.50 1:01:06.29 1:21.29
5 2094 Bennett Melone JR. 129 353 15:53.06 1:16:59.35 1:45.85
6 2097 Rohan Patel SR. (142) (495) 16:00.60 1:32:59.95 1:53.39
7 2095 Charles Murphy JR. (146) (641) 16:03.27 1:49:03.22 1:56.06

Team - Chicago (Whitney Young)

Finish Position - 14

Team Score (places): 368

Team Score (times): 1:16:38.25

Ave Time:15:19.65

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1887 Clayton Mendez SR. 2 2 14:21.17 14:21.17 0:13.96
2 1890 Charlie Nevins JR. 19 21 14:51.24 29:12.41 0:44.03
3 1891 Sam Rivera JR. 51 72 15:15.41 44:27.82 1:08.20
4 1886 Luke Lasley JR. 140 212 15:59.58 1:00:27.40 1:52.37
5 1895 Justin Villasenor SO. 156 368 16:10.85 1:16:38.25 2:03.64
6 1893 Keaton Schwarz JR. (162) (530) 16:18.51 1:32:56.76 2:11.30
7 1889 Spencer Nelson JR. (167) (697) 16:24.94 1:49:21.70 2:17.73

Team - Naperville (Central)

Finish Position - 15

Team Score (places): 369

Team Score (times): 1:17:05.98

Ave Time:15:25.20

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2028 Adam Balutowski SR. 37 37 15:05.44 15:05.44 0:58.23
2 2038 Thomas Shilgalis JR. 68 105 15:24.92 30:30.36 1:17.71
3 2032 Seth Klein-Collins JR. 79 184 15:29.35 45:59.71 1:22.14
4 2034 Jack McCowin JR. 91 275 15:32.67 1:01:32.38 1:25.46
5 2033 Luke Laboe SR. 94 369 15:33.60 1:17:05.98 1:26.39
6 2036 Parker Rankin SR. (118) (487) 15:45.21 1:32:51.19 1:38.00
7 2029 Aaron Benson JR. (119) (606) 15:45.86 1:48:37.05 1:38.65

Team - O'Fallon (H.S.)

Finish Position - 16

Team Score (places): 383

Team Score (times): 1:17:09.32

Ave Time:15:25.86

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2065 Lucas Capistrant SR. 21 21 14:53.13 14:53.13 0:45.92
2 2073 Will VanAlstine JR. 55 76 15:19.06 30:12.19 1:11.85
3 2075 Hayden Ybarra SR. 75 151 15:27.71 45:39.90 1:20.50
4 2064 Garrett Blenkush SR. 115 266 15:44.21 1:01:24.11 1:37.00
5 2068 Matthew Gilster SR. 117 383 15:45.21 1:17:09.32 1:38.00
6 2070 Jacob Ramirez JR. (134) (517) 15:54.73 1:33:04.05 1:47.52
7 2066 Nick Edwards FR. (144) (661) 16:02.09 1:49:06.14 1:54.88

Team - Carpentersville (Dundee-Crown)

Finish Position - 17

Team Score (places): 385

Team Score (times): 1:17:13.12

Ave Time:15:26.62

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1881 Adam Swanson JR. 36 36 15:04.33 15:04.33 0:57.12
2 1872 Joseph DeVita SR. 61 97 15:21.81 30:26.14 1:14.60
3 1876 Lucas Janikowski JR. 73 170 15:26.97 45:53.11 1:19.76
4 1877 Mark Jensen JR. 99 269 15:34.81 1:01:27.92 1:27.60
5 1875 Anthony Hurgoi SR. 116 385 15:45.20 1:17:13.12 1:37.99
6 1880 Daniel Price SR. (149) (534) 16:04.44 1:33:17.56 1:57.23
7 1874 Jorge Hernandez SR. (175) (709) 16:53.40 1:50:10.96 2:46.19

Team - Barrington

Finish Position - 18

Team Score (places): 421

Team Score (times): 1:17:14.27

Ave Time:15:26.85

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1856 Nick Laning SR. 7 7 14:37.35 14:37.35 0:30.14
2 1851 Patrick Furlong SO. 78 85 15:29.30 30:06.65 1:22.09
3 1859 Greg VanHollen JR. 105 190 15:39.65 45:46.30 1:32.44
4 1855 Aidan King JR. 110 300 15:41.54 1:01:27.84 1:34.33
5 1857 Aaron Sarkar SO. 121 421 15:46.43 1:17:14.27 1:39.22
6 1850 Jack Deweerdt JR. (135) (556) 15:54.84 1:33:09.11 1:47.63
7 1849 Ben Deweerdt FR. (139) (695) 15:58.45 1:49:07.56 1:51.24

Team - Winnetka (New Trier)

Finish Position - 19

Team Score (places): 423

Team Score (times): 1:17:35.54

Ave Time:15:31.11

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2119 Graeme Lane JR. 66 66 15:23.91 15:23.91 1:16.70
2 2113 Ford Baker JR. 72 138 15:26.18 30:50.09 1:18.97
3 2120 Patrick Norrick SR. 76 214 15:28.08 46:18.17 1:20.87
4 2117 John Izzo SR. 98 312 15:34.79 1:01:52.96 1:27.58
5 2114 Owen Eskandari SR. 111 423 15:42.58 1:17:35.54 1:35.37
6 2115 Charlie Forbes JR. (114) (537) 15:43.90 1:33:19.44 1:36.69
7 2118 Alex Kogen SR. (130) (667) 15:53.33 1:49:12.77 1:46.12

Team - Edwardsville (H.S.)

Finish Position - 20

Team Score (places): 430

Team Score (times): 1:18:01.46

Ave Time:15:36.29

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1929 Roland Prenzler JR. 38 38 15:05.81 15:05.81 0:58.60
2 1930 Franky Romano SR. 60 98 15:20.98 30:26.79 1:13.77
3 1927 Jack Pifer SO. 67 165 15:24.64 45:51.43 1:17.43
4 1924 Max Hartmann JR. 96 261 15:33.98 1:01:25.41 1:26.77
5 1928 Holden Potter SR. 169 430 16:36.05 1:18:01.46 2:28.84
6 1926 Jack Perulfi FR. (170) (600) 16:36.56 1:34:38.02 2:29.35
7 1920 Todd Baxter JR. (172) (772) 16:40.60 1:51:18.62 2:33.39

Team - Geneva

Finish Position - 21

Team Score (places): 465

Team Score (times): 1:17:41.19

Ave Time:15:32.24

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1953 Joshua Rodgers JR. 8 8 14:37.47 14:37.47 0:30.26
2 1951 Ryan Kredell JR. 70 78 15:25.51 30:02.98 1:18.30
3 1952 Cole Montgomery SR. 112 190 15:43.05 45:46.03 1:35.84
4 1950 Matt Hoskins SR. 132 322 15:54.14 1:01:40.17 1:46.93
5 1947 Kellen Cesarone JR. 143 465 16:01.02 1:17:41.19 1:53.81
6 1955 Valdis Slokenbergs SO. (145) (610) 16:02.75 1:33:43.94 1:55.54
7 1946 Aidan Carr Clennon SR. (171) (781) 16:36.60 1:50:20.54 2:29.39

Team - Yorkville (H.S.)

Finish Position - 22

Team Score (places): 548

Team Score (times): 1:18:30.68

Ave Time:15:42.14

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2133 Ben Summers SR. 82 82 15:30.91 15:30.91 1:23.70
2 2135 Ivan Wescott FR. 95 177 15:33.71 31:04.62 1:26.50
3 2134 Ben Tholen JR. 122 299 15:46.98 46:51.60 1:39.77
4 2132 Zack Price SR. 124 423 15:48.43 1:02:40.03 1:41.22
5 2125 Matt Cox SR. 125 548 15:50.65 1:18:30.68 1:43.44
6 2124 Patrick Black SR. (133) (681) 15:54.41 1:34:25.09 1:47.20
7 2131 Eric Naumann SR. (154) (835) 16:09.28 1:50:34.37 2:02.07

Team - Batavia

Finish Position - 23

Team Score (places): 553

Team Score (times): 1:18:36.12

Ave Time:15:43.22

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1870 Damian Rodriguez SO. 81 81 15:30.56 15:30.56 1:23.35
2 1868 Chris Levario JR. 90 171 15:32.50 31:03.06 1:25.29
3 1865 Adam Kennedy SO. 120 291 15:46.28 46:49.34 1:39.07
4 1867 Shane Knanishu SR. 126 417 15:51.59 1:02:40.93 1:44.38
5 1871 Eamon Samsami SO. 136 553 15:55.19 1:18:36.12 1:47.98
6 1860 Sean Adams SR. (137) (690) 15:55.46 1:34:31.58 1:48.25
7 1863 Jack Gillerlain SR. (157) (847) 16:12.51 1:50:44.09 2:05.30

Team - New Lenox (Lincoln-Way Central

Finish Position - 24

Team Score (places): 655

Team Score (times): 1:19:42.71

Ave Time:15:56.54

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2057 Jared Kreis SO. 83 83 15:31.04 15:31.04 1:23.83
2 2053 Andrew Englert JR. 113 196 15:43.36 31:14.40 1:36.15
3 2059 Nate Rittenbacher SR. 138 334 15:55.73 47:10.13 1:48.52
4 2055 Zak Hutchinson SR. 158 492 16:12.77 1:03:22.90 2:05.56
5 2054 Justin Hearne SR. 163 655 16:19.81 1:19:42.71 2:12.60
6 2052 Jackson Burriss JR. (164) (819) 16:22.57 1:36:05.28 2:15.36
7 2060 Kern Rodrigues SR. (166) (985) 16:24.43 1:52:29.71 2:17.22

Team - Lockport (Twp.)

Finish Position - 25

Team Score (places): 666

Team Score (times): 1:19:42.75

Ave Time:15:56.55

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2015 Marc Schelli JR. 102 102 15:36.76 15:36.76 1:29.55
2 2012 Cade Musich SR. 123 225 15:47.69 31:24.45 1:40.48
3 2014 Donovan Paske JR. 128 353 15:53.01 47:17.46 1:45.80
4 2006 Ross Cronhom SO. 153 506 16:08.99 1:03:26.45 2:01.78
5 2007 Brendan Diamond SO. 160 666 16:16.30 1:19:42.75 2:09.09
6 2008 Jacob Hinchley SO. (173) (839) 16:41.28 1:36:24.03 2:34.07
7 2013 Aidan Pajeau SO. (174) (1013) 16:41.68 1:53:05.71 2:34.47