Amboy Cross Country Invitational

October 09, 2017


Results @ www.raceresultsplus.com River City Race Management

Overall Finish List - Girls

Varsity Boys

All Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace YR  
1 (< 5) 43 Kendra Reedy Byron 57:14.6 19:44/M JR  

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

All Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace YR  
1 1 541 Garrett Dixon Monticello 14:51.6 5:07/M JR  
2 2 543 Alex Helmuth Monticello 14:53.3 5:08/M SR  
3 3 670 Christopher Collet Seneca High School 15:05.3 5:12/M JR  
4 4 501 Tim Bertulis Johnsburg High School 15:08.1 5:13/M SR  
5 5 653 Dawson Smith Rock Falls Hish School 15:13.3 5:15/M SO  
6 6 703 Leland Sumer Tremont High School 15:20.3 5:17/M FR  
7 7 425 Cooper Hoffmann Elmwood/Brimfield 15:23.4 5:18/M SR  
8 8 423 Trevor Dunkel Elmwood/Brimfield 15:26.0 5:19/M SR  
9 9 564 Spencer Mauch newman Central Catholic 15:28.4 5:20/M JR  
10 10 649 Matt Laws Rock Falls Hish School 15:43.9 5:25/M JR  
11 11 437 Bo Halvorsen EPG 15:56.2 5:30/M JR  
12 12 448 Noah Smith EPG 15:58.6 5:30/M JR  
13 13 432 Logan Whitney Elmwood/Brimfield 16:04.0 5:32/M JR  
14 14 699 Jesse Pflederer Tremont High School 16:07.7 5:33/M JR  
15 (< 5) 388 Kellen Saindon Bishop McNamara 16:10.8 5:34/M JR  
16 15 573 Ian Hussung Oregon 16:11.3 5:35/M SR  
17 16 722 Dylan Pavlak Winnebago HS 16:11.3 5:35/M SR  
18 17 560 Shay Hafner newman Central Catholic 16:13.0 5:36/M JR  
19 18 673 Ben Krause Seneca High School 16:15.2 5:36/M SO  
20 19 455 Andrew Cation Farmington Central High School 16:20.2 5:38/M JR  
21 20 587 Sebastian Esparza Plano High School 16:20.6 5:38/M JR  
22 21 424 Alex Herrmann Elmwood/Brimfield 16:23.1 5:39/M SR  
23 22 723 Devin Tervelt Winnebago HS 16:24.3 5:39/M JR  
24 23 657 Tyler Kibling ROCKRIDGE CUSD #300 16:25.9 5:40/M SO  
25 24 426 Luke Hoffmann Elmwood/Brimfield 16:28.8 5:41/M FR  
26 (< 5) 419 Stephen Reifsteck Eastland 16:32.4 5:42/M SO  
27 25 548 Josiah Ratts Monticello 16:37.6 5:44/M JR  
28 26 666 Wyatt Baldauf Seneca High School 16:39.9 5:44/M JR  
29 27 610 Ben Deneve Prophetstown/Erie 16:40.4 5:45/M JR  
30 (< 5) 526 Luis Aguilar Marquette Academy 16:44.1 5:46/M SR  
31 28 431 Eli Stevenson Elmwood/Brimfield 16:49.0 5:48/M FR  
32 29 537 Ethan Bright Monticello 16:50.7 5:48/M JR  
33 30 476 Grant Marshall Franklin 16:51.0 5:49/M FR  
34 31 697 Zake Boss Tremont High School 16:51.1 5:49/M fr  
35 32 422 Jacob Brown Elmwood/Brimfield 16:57.5 5:51/M JR  
36 33 672 Billy Glasscock Seneca High School 16:58.0 5:51/M FR  
37 34 363 Tony Lopresti Aurora Central Catholic HS 16:59.8 5:51/M FR  
38 35 561 Matt Hodge newman Central Catholic 17:02.8 5:52/M SR  
39 36 715 Tyler Hendrickson Winnebago HS 17:03.9 5:53/M JR  
40 37 698 Dalton Petro Tremont High School 17:04.4 5:53/M SO  
41 38 550 Eric Tate Monticello 17:05.4 5:53/M SR  
42 39 656 Caleb Kibling ROCKRIDGE CUSD #300 17:09.8 5:55/M SO  
43 (< 5) 707 Briar Nevills West Carroll 17:14.7 5:57/M FR  
44 (< 5) 583 Andrew Wampler Orion 17:15.5 5:57/M JR  
45 40 695 Andrew Hellrigel Tremont High School 17:15.7 5:57/M SO  
46 41 586 Martin Diaz Plano High School 17:16.3 5:57/M FR  
47 (< 5) 485 Dan Muller Gardner South Wilmington 17:19.0 5:58/M SR  
48 42 402 Drew Linhart Byron 17:19.5 5:58/M JR  
49 43 539 Keegan Davis Monticello 17:24.5 6:00/M JR  
50 (< 5) 473 Logan Schmillen Fieldcrest 17:26.3 6:01/M JR  
51 44 563 Quentin Larson newman Central Catholic 17:27.0 6:01/M SR  
52 45 584 Jorge Aguilar Plano High School 17:27.6 6:01/M JR  
53 46 538 Ryan Bright Monticello 17:28.7 6:01/M JR  
54 (< 5) 625 Michael Dzierzynski Putnam County High School 17:28.7 6:01/M JR  
55 47 643 Javier Delatorre Rock Falls Hish School 17:28.8 6:01/M JR  
56 48 701 David Smalley Tremont High School 17:30.7 6:02/M SO  
57 49 677 Brendan Stroud Seneca High School 17:32.4 6:03/M FR  
58 50 691 Corey Tegtmeier Sherrard High School 17:42.4 6:06/M SR  
59 51 351 Tony Cepeda Aurora Central Catholic HS 17:44.8 6:07/M SO  
60 52 615 Chris Link Prophetstown/Erie 17:46.5 6:08/M SO  
61 53 588 Brandon Littlefair Plano High School 17:47.7 6:08/M JR  
62 54 396 Bradley Sierens Bureau Valley 17:49.0 6:09/M SR  
63 55 352 Kennedy Cross Aurora Central Catholic HS 17:49.6 6:09/M SO  
64 56 609 Chris Bonnell Prophetstown/Erie 17:52.0 6:10/M SR  
65 57 461 Ethan Sweet Farmington Central High School 17:57.4 6:11/M JR  
66 (< 5) 405 Dawson Erxleben Delavan Jr/Sr High School 18:00.1 6:12/M SO  
67 58 700 Austin Shafer Tremont High School 18:00.7 6:12/M SO  
68 59 452 Brent Austin Farmington Central High School 18:00.8 6:12/M SR  
69 60 365 Daniel McCully Aurora Central Catholic HS 18:01.9 6:13/M JR  
70 61 369 Jacob Montelongo Aurora Central Catholic HS 18:02.6 6:13/M SO  
71 62 660 Gabe Rogers ROCKRIDGE CUSD #300 18:02.9 6:13/M FR  
72 63 400 Ethan Kirk Byron 18:03.9 6:13/M SO  
73 64 433 Will Bushert EPG 18:04.7 6:14/M JR  
74 (< 5) 408 Evan Rohlfs Delavan Jr/Sr High School 18:07.9 6:15/M SO  
75 (< 5) 662 Jacob Dallen Sandwich 18:08.3 6:15/M SR  
76 (< 5) 522 Joey Chan Lisle 18:08.5 6:15/M JR  
77 65 565 Ben Sheats newman Central Catholic 18:08.7 6:15/M SO  
78 66 349 Damon Becker Aurora Central Catholic HS 18:09.7 6:16/M SO  
79 67 373 Jj Angelo Aurora Christian School 18:10.4 6:16/M JR  
80 68 614 Tyler Holldorf Prophetstown/Erie 18:14.0 6:17/M SO  
81 (< 5) 379 Liam Crowley Bishop McNamara 18:14.4 6:17/M JR  
82 69 632 Jordan Francis Ridgewood Coop 18:15.7 6:18/M JR  
83 70 567 Noah Welty newman Central Catholic 18:17.5 6:18/M FR  
84 71 399 Collin Conderman Byron 18:17.8 6:18/M JR  
85 (< 5) 417 Jayden Day Eastland 18:18.5 6:19/M SO  
86 72 497 Ryan Garrison Henry-Senachwine/Midland 18:20.2 6:19/M SR  
87 73 390 Kurt Bitting Bureau Valley 18:20.9 6:19/M SR  
88 (< 5) 580 Mason Loete Orion 18:23.2 6:20/M JR  
89 (< 5) 345 Tom Molln Amboy 18:25.0 6:21/M JR  
90 74 675 Noah Petty Seneca High School 18:26.0 6:21/M FR  
91 75 449 Jeb Uphoff EPG 18:26.5 6:21/M SR  
92 76 716 Ollie Johnson Winnebago HS 18:27.9 6:22/M SR  
93 (< 5) 531 Brandon Ruggles Marquette Academy 18:28.3 6:22/M JR  
94 (< 5) 464 Blayze Arndt Fieldcrest 18:30.5 6:23/M JR  
95 77 494 Connor Baldoni Henry-Senachwine/Midland 18:31.2 6:23/M SR  
96 (< 5) 623 Cameron Colby Putnam County High School 18:33.1 6:24/M SR  
97 78 654 Jerome Warren Rock Falls Hish School 18:40.3 6:26/M SR  
98 (< 5) 387 Josh Quigley Bishop McNamara 18:45.5 6:28/M SR  
99 79 391 Austin Catton Bureau Valley 18:48.6 6:29/M SR  
100 80 395 Jakob Johnson Bureau Valley 18:48.6 6:29/M FR  
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace YR  
101 81 495 Brandon Collins Henry-Senachwine/Midland 18:51.0 6:30/M FR  
102 (< 5) 514 Isaac Hernandez Kewanee High School 18:51.4 6:30/M SR  
103 (< 5) 601 Briar Hilsabeck Princeville High School 18:53.8 6:31/M JR  
104 82 376 Stephen Kersey Aurora Christian School 19:01.2 6:33/M JR  
105 83 364 Robbie McCarty Aurora Central Catholic HS 19:10.0 6:37/M SO  
106 (< 5) 487 J.c. Santos Gardner South Wilmington 19:12.7 6:37/M JR  
107 84 566 Lucas Velasquez newman Central Catholic 19:12.8 6:37/M SR  
108 85 453 Adian Basalay Farmington Central High School 19:13.0 6:38/M FR  
109 86 687 Jacob Hanson Sherrard High School 19:14.5 6:38/M JR  
110 87 504 Trevor Santiago Johnsburg High School 19:16.4 6:39/M JR  
111 (< 5) 604 Jacques Paquette Princeville High School 19:17.3 6:39/M SR  
112 88 607 Cameron Abell Prophetstown/Erie 19:18.6 6:39/M SO  
113 89 397 Wyatt Strader Bureau Valley 19:21.7 6:40/M FR  
114 90 505 Chris Tobin Johnsburg High School 19:22.3 6:41/M JR  
115 91 394 Allen Guenther Bureau Valley 19:26.0 6:42/M SO  
116 92 652 Noah Schueler Rock Falls Hish School 19:27.0 6:42/M SO  
117 (< 5) 692 Connor Hayes Stockton 19:29.1 6:43/M JR  
118 93 608 Owen Abell Prophetstown/Erie 19:30.9 6:43/M SR  
119 94 569 Michael Bower Oregon 19:33.9 6:44/M FR  
120 95 456 Alex Clark Farmington Central High School 19:34.2 6:45/M JR  
121 96 393 Trevor Griffin Bureau Valley 19:34.4 6:45/M JR  
122 97 689 Robin Koovit Sherrard High School 19:34.5 6:45/M JR  
123 98 647 Alvaro Hernandez Rock Falls Hish School 19:36.4 6:46/M SO  
124 99 577 Jordan Wilkins Oregon 19:42.5 6:48/M SO  
125 100 641 Evan Sullivan Ridgewood Coop 19:43.8 6:48/M SR  
126 (< 5) 591 Luke Gallina PORTA High School 19:44.5 6:48/M SO  
127 101 680 Trevor Till Seneca High School 19:45.5 6:49/M SO  
128 102 589 Juan Puga Plano High School 19:48.9 6:50/M FR  
129 (< 5) 414 Brock Klein Durand-Pecatonica Coop 19:51.8 6:51/M SR  
130 103 404 Jonah Pearson Byron 19:54.7 6:52/M SR  
131 104 620 Max Weidel Prophetstown/Erie 19:56.2 6:52/M JR  
132 (< 5) 693 Keagan Phillips Stockton 19:56.2 6:52/M SO  
133 105 438 Soren Halvorsen EPG 19:58.7 6:53/M FR  
134 (< 5) 593 Jack Jacobus PORTA High School 20:04.4 6:55/M FR  
135 106 506 Matt Tobin Johnsburg High School 20:05.8 6:56/M SR  
136 107 690 Zach Slavish Sherrard High School 20:05.9 6:56/M JR  
137 108 507 Nate Wendt Johnsburg High School 20:13.6 6:58/M 7th  
138 109 658 Gavyn Marshall ROCKRIDGE CUSD #300 20:13.9 6:58/M FR  
139 (< 5) 418 Christian Hamblen Eastland 20:16.3 6:59/M FR  
140 110 499 Gage Sheopke Henry-Senachwine/Midland 20:21.8 7:01/M SR  
141 111 570 Rick Bower Oregon 20:23.2 7:02/M SO  
142 112 585 Juan Aguilar Plano High School 20:24.1 7:02/M SO  
143 (< 5) 471 Luke Jaquet Fieldcrest 20:25.8 7:02/M JR  
144 113 682 Ian Ausdal Sherrard High School 20:28.1 7:03/M JR  
145 (< 5) 409 Justin Squires Delavan Jr/Sr High School 20:29.1 7:04/M JR  
146 (< 5) 626 Matt Haage Putnam County High School 20:30.4 7:04/M FR  
147 114 681 Kellen Allen Sherrard High School 20:35.9 7:06/M JR  
148 (< 5) 406 Parker Griffin Delavan Jr/Sr High School 20:39.7 7:07/M JR  
149 115 628 Carrson Anderson Ridgewood Coop 20:45.8 7:09/M JR  
150 116 435 Kayden Dewispeleare EPG 20:49.2 7:11/M FR  
151 (< 5) 592 Drew Hughes PORTA High School 20:52.6 7:12/M SO  
152 (< 5) 492 Emmanuel Hernandez Guerin Prep H.S. 20:54.8 7:12/M SO  
153 117 374 Joseph Cannon Aurora Christian School 20:58.4 7:14/M JR  
154 118 377 Luke Richardson Aurora Christian School 21:01.3 7:15/M SO  
155 119 477 Tayson Neely Franklin 21:04.4 7:16/M SO  
156 120 475 Logan Cully Franklin 21:07.9 7:17/M SO  
157 121 479 Codey Smith Franklin 21:26.4 7:23/M FR  
158 (< 5) 600 Austin Herrmann Princeville High School 21:29.5 7:24/M JR  
159 (< 5) 665 Evan Underhile Sandwich 21:32.3 7:26/M SR  
160 122 480 Kallen Watson Franklin 21:42.9 7:29/M JR  
161 (< 5) 489 Anthony Annunzio Guerin Prep H.S. 22:05.6 7:37/M JR  
162 123 720 Bobby McCarty Winnebago HS 22:06.9 7:37/M JR  
163 124 636 Sam Johnson Ridgewood Coop 22:08.6 7:38/M SR  
164 (< 5) 596 Alex Cramer Princeville High School 22:14.4 7:40/M JR  
165 (< 5) 524 Tim Schwemer Lisle 22:30.0 7:46/M JR  
166 125 478 Kyle Roodhouse Franklin 22:59.1 7:56/M FR  
167 126 655 James Edgington ROCKRIDGE CUSD #300 23:00.3 7:56/M FR  
168 127 659 Dumitru Popa ROCKRIDGE CUSD #300 23:04.7 7:57/M JR  
169 128 462 Chance Whisenand Farmington Central High School 23:08.5 7:59/M JR  
170 129 509 Cade Wizceb Johnsburg High School 23:09.0 7:59/M JR  
171 (< 5) 590 Aidan Dunbar PORTA High School 23:13.2 8:00/M SO  
172 130 375 Tyler Fischer Aurora Christian School 23:20.8 8:03/M JR  
173 131 639 Kollin Poppy Ridgewood Coop 23:23.8 8:04/M JR  
174 132 401 Matt Kuehn Byron 23:26.7 8:05/M FR  
175 (< 5) 705 Brennon Cavanagh West Carroll 24:19.3 8:23/M FR  
176 133 576 Austin Schroder Oregon 24:41.4 8:31/M JR  
177 (< 5) 710 Bradley Storjohann West Carroll 25:44.6 8:52/M FR  
178 134 496 Ethan Elliott Henry-Senachwine/Midland 36:30.6 12:35/M SO