2012 STEAMBOAT CLASSIC 4 MILE AND 15K RACES

June 16, 2012 Peoria, Illinois
4 Mile Award Winners

Top 25 MALE Finishers

Place NAME                                  NO. AG CITY                    TIME  Pace
===== =================================== ===== == ==================== ======= =====
   1. Shadrack Kosgei                         1                           18:01  4:31
   2. Robert Kiprotich Letting                3 27                        18:11  4:33
   3. Jeff Schirmer                           5 25                        18:16  4:34
   4. Josphat K Bolt                          2 28                        18:19  4:35
   5. Chris Flynn Barnicle                    6 25                        18:20  4:35
   6. Brandon Cole Bethke                     4 25                        18:33  4:39
   7. Thomas Frazer                        1727 30 Lake Forest            19:33  4:54
   8. Hillary Bor                             8                           19:53  4:59
   9. Abraham Rutto                          10                           19:56  4:59
  10. Abraham Kogo                           15 31                        20:22  5:06
  11. James Noonan                         3394 22 Rockford               20:26  5:07
  12. Emisael Favela                       3388 35 Berwyn                 20:34  5:09
  13. Patrick Desabato                       12                           20:45  5:12
  14. Jeff Thomas                          3310 31 Chicago                20:55  5:14
  15. Zach Plank                             86 17 Dunlap                 21:01  5:16
  16. Todd Quednau                         3298 30 Chicago                21:09  5:18
  17. Kevin Martin                           62 25 Deer Creek             21:14  5:19
  18. Mark Fruin                             67 26 Normal                 21:24  5:21
  19. Will Cross                           3488 19 Hartsburg              21:24  5:21
  20. Michael Straza                         41 42 Bloomington            21:32  5:23
  21. Jeffrey Camp                           84 22 Elmhurst               21:37  5:25
  22. Jeffrey Wunning                      3395 29 River Forest           21:40  5:25
  23. Mike Heffron                           66 45 El Paso                22:05  5:32
  24. James Wooldridge                       49 49 Herrin                 22:10  5:33
  25. Dan Gray                               14 47 Peoria                 22:13  5:34
25 records processed.

Top 25 FEMALE Finishers

Place NAME                                  NO. AG CITY                    TIME  Pace
===== =================================== ===== == ==================== ======= =====
   1. Risper Biyaki Gesabwa                  F3 23                        20:26  5:07
   2. Diane Johnson                          F1 27                        20:28  5:07
   3. Alemtsehay Abate Misganaw              F4 31                        21:18  5:20
   4. Eri Okubo                              F5 29                        21:35  5:24
   5. Chemtai Rionotukei                     F2 25                        21:50  5:28
   6. Sayaka Maeda                           F6 26                        21:51  5:28
   7. Jacklyn Rzepecki                       F8 33                        23:32  5:53
   8. Molly Dahlquist                      3460 19 Peoria                 23:44  5:56
   9. Erin O'Mara                            F7 28                        23:52  5:58
  10. Allison Arndt                         F32 32 Franklin               24:06  6:02
  11. Delisa Biggs                          F71 37 Princeville            24:16  6:04
  12. Kelly Fox                              33 40                        24:44  6:11
  13. Juli Koenegstein                      F30 25 Stillwater             25:11  6:18
  14. Ashley Thompson                      2900 24 Peoria                 25:12  6:18
  15. Julia Williams                       3256 28 Urbana                 25:20  6:20
  16. Cassandra Mundekis                    F35 15 Topeka                 25:23  6:21
  17. Molly Remley                         3232 29 Bolingbrook            25:23  6:21
  18. Maryjeane Gilbert                     F73 14 Peoria                 25:24  6:21
  19. Julia Williams                       3065 18 Washington             25:34  6:24
  20. Jenny Every                          3561 28                        25:50  6:28
  21. Jamie Pfister                        2501 23 Roanoke                25:58  6:30
  22. Sarah Flintgruber                    3493 19 Germantown Hills       26:02  6:31
  23. Sue Dehaan                           1559 45 Chicago                26:21  6:36
  24. Shannan Supan                        3409 14 Carlock                26:23  6:36
  25. Adrienne Blais                        F27 28 Madison                26:51  6:43
25 records processed.

2012 STEAMBOAT CLASSIC 4 MILE AND 15K RACES

June 16, 2012 Peoria, Illinois
4 Mile Award Winners

MALE Age Group 1 - 10

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Brandon Collins                      1465 Lacon IL                 9   30:42  7:41
   2. Aaron Klobnak                         624 Metamora IL             10   30:45  7:42
   3. David Wu                             3089 Peoria IL               10   30:59  7:45
3 records processed.

FEMALE Age Group 1 - 10

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Abby Banister                         F34 Peoria IL               10   39:54  9:59
   2. Macy Williams                        3067 Washington IL           10   41:27 10:22
   3. Katarina Kiesewetter                  203 Peoria IL                5   42:35 10:39
3 records processed.

MALE Age Group 11 - 14

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Patrick Bruch                        1343 Peoria IL               13   25:08  6:17
   2. Mark Anderson                        1178 Dunlap IL               14   25:19  6:20
   3. Tanner Gillam                        3498 Normal IL               12   25:20  6:20
3 records processed.

FEMALE Age Group 11 - 14

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Kaitlyn Benson                       3369 Metamora, IL            14   27:35  6:54
   2. Allison Verville                     3583                         14   27:45  6:57
   3. Anna Tamborski                       3339 Petersburg IL           14   29:47  7:27
3 records processed.

MALE Age Group 15 - 18

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Chad French                          3494 Canton IL               17   22:21  5:35
   2. Jared Peters                         2490 Normal IL               15   23:09  5:48
   3. Derick Colvin                        4129                         18   23:18  5:50
3 records processed.

FEMALE Age Group 15 - 18

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Laura Magnuson                       2197 Eureka IL               18   27:16  6:49
   2. Daniela Vidal                        3436 Peoria IL               16   27:29  6:53
   3. Danielle Snarr                       2778 Dunlap IL               16   27:50  6:58
3 records processed.

MALE Age Group 19 - 24

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Brant Watson                         3003 East Peoria IL          20   22:24  5:36
   2. Sean Mendes                          2290 Oviedo FL               20   22:30  5:38
   3. Tyler Veerman                        3568                         19   22:45  5:42
3 records processed.

FEMALE Age Group 19 - 24

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Abby Popejoy                         4329 Fairbury IL             20   27:33  6:54
   2. Jacki McKown                         2270 Brimfield IL            20   27:43  6:56
   3. Amanda Andersen                      1171 Ottawa IL               23   28:02  7:01
3 records processed.

MALE Age Group 25 - 29

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Andrew Bloom                           26 Pekin IL                26   22:21  5:36
   2. Ryan Baughman                        1247 Cuba IL                 28   23:36  5:54
   3. Trent Leman                          2134 Eureka IL               29   24:20  6:05
3 records processed.

FEMALE Age Group 25 - 29

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Sharon Carr                           F56 Normal IL               26   29:04  7:16
   2. Rebekah Broe                         3564                         25   29:09  7:18
   3. Lauren Schweizer                     2704 Normal IL               27   30:13  7:34
3 records processed.

2012 STEAMBOAT CLASSIC 4 MILE AND 15K RACES

June 16, 2012 Peoria, Illinois
4 Mile Award Winners

MALE Age Group 30 - 34

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Joseph Every                         3560                         31   22:22  5:36
   2. Eric Fortune                           75 Normal IL               30   23:20  5:50
   3. Eric Moos                            2350 Florissant MO           34   24:13  6:04
3 records processed.

FEMALE Age Group 30 - 34

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Andrea Schweitzer                    3652                         34   29:37  7:25
   2. Lesley Metzger                       3315 Washington IL           31   29:37  7:25
   3. Joelle Felumlee                      3591                         34   29:57  7:30
3 records processed.

MALE Age Group 35 - 39

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Scott Mangers                        2207 Moorpark CA             35   23:13  5:49
   2. Brad Blakey                          1291 Herrin IL               38   23:15  5:49
   3. Trent Runyon                         2641 Bloomington IL          35   24:30  6:08
3 records processed.

FEMALE Age Group 35 - 39

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Lisa Sell                            2720 Peoria IL               36   27:19  6:50
   2. Daisy Pacheco                        3448 Berwyn IL               37   28:07  7:02
   3. Joy Morris                            F36 Peoria IL               37   28:29  7:08
3 records processed.

FEMALE Age Group 40 - 44

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Krista Johnson                       2000 Coralville IA           43   27:01  6:46
   2. Karla Giuffre                        1776 Freeport IL             41   27:36  6:54
   3. Kate Gorman                          3328 Washington IL           44   28:56  7:14
3 records processed.

MALE Age Group 40 - 44

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Steve Menovcik                       2292 Grand Ledge MI          43   22:18  5:35
   2. Eric Cook                            1476 Congerville IL          41   24:39  6:10
   3. Dan Schisler                         2684 Roseville IL            40   24:50  6:13
3 records processed.

MALE Age Group 45 - 49

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Uriel Lara                           4127                         47   22:53  5:44
   2. Jeff Harrison                        3304 Paxton IL               45   23:18  5:50
   3. Dave Nordhielm                         45 Washington IL           45   23:31  5:53
3 records processed.

FEMALE Age Group 45 - 49

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Pamela Stevens                       2816 Petersburg IL           46   27:47  6:57
   2. Susan McHugh                         4332                         47   28:19  7:05
   3. Lori Harms                            998 Peoria IL               46   30:28  7:37
3 records processed.

MALE Age Group 50 - 54

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Joe Thiel                            2888 Springfield IL          53   24:17  6:05
   2. Dennis Zimmerman                     3122 Roanoke IL              50   25:09  6:18
   3. Eric Espinosa                        1092 Chillicothe IL          51   25:20  6:20
3 records processed.

FEMALE Age Group 50 - 54

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Jona McDermaid                        F51 Chillicothe IL          51   29:30  7:23
   2. Maria Asher                          1204 Germantown Hills IL     50   30:21  7:35
   3. Gretchen Furler                      3177 Bloomington IL          50   30:26  7:37
3 records processed.

2012 STEAMBOAT CLASSIC 4 MILE AND 15K RACES

June 16, 2012 Peoria, Illinois
4 Mile Award Winners

MALE Age Group 55 - 59

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Daniel Lillyman                      3517 Mahomet IL              56   24:17  6:05
   2. Leo Vandervlugt                        59 Chillicothe IL          59   25:24  6:21
   3. Nigel Keen                             70 Bloomington IL          56   26:04  6:31
3 records processed.

FEMALE Age Group 55 - 59

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Diana Fehr                           1095 Peoria IL               56   31:53  7:59
   2. Diane Legaspi                        2128 Bartonville IL          56   32:52  8:13
   3. Debra Wolfe                          1134 Dunlap IL               55   34:19  8:35
3 records processed.

MALE Age Group 60 - 64

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Douglas Newton                       2401 Peoria IL               62   25:17  6:20
   2. Angelo Rinchiuso                     4079 Decatur IL              63   25:38  6:25
   3. Jim David                            1091 Dunlap IL               60   29:28  7:22
3 records processed.

FEMALE Age Group 60 - 64

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Jean Oldham                          2441 Washington IL           60   36:19  9:05
   2. Meg Anderson                         1179 Normal IL               63   36:20  9:05
   3. Karen Kokesh                          F60 Chesterfield MO         60   37:58  9:30
3 records processed.

MALE Age Group 65 - 69

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Merlin Anderson                        61 Normal IL               65   26:32  6:38
   2. Gary Cleveland                       1446 East Peoria IL          67   31:16  7:49
   3. Larry McMasters                      1026 West Peoria IL          69   32:00  8:00
3 records processed.

FEMALE Age Group 65 - 69

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Marilyn Paul                         2474 Peoria IL               67   43:12 10:48
   2. Leah Kinnaird                        2066 Miami FL                65   47:00 11:45
   3. Rita Ehley                            983 East Peoria IL          65   47:40 11:55
3 records processed.

MALE Age Group 70 - 99

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Ernie Williams                       1133 Bartonville IL          74   36:06  9:02
   2. John Buttrick                        1369 Peoria IL               73   42:29 10:38
   3. Bill Tushaus                         2927 St. Louis MO            74   42:55 10:44
3 records processed.

FEMALE Age Group 70 - 99

Place NAME                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Lois Jazo                            1986 Pawnee IL               70   39:41  9:56
   2. Lois Gilmore                         1771 Janesville WI           81   41:06 10:17
   3. Sandra Theobald                      2886 Peoria IL               70   42:41 10:41
3 records processed.

CLYDESDALE DIVISION

Male 190 - 219

Place Name                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Jason Hurst                          1962 Peoria IL               30   26:09  6:33
   2. Eric Hodel                           1913 Maroa IL                37   26:52  6:43
   3. Steven Ott                           2453 Washington IL           28   28:23  7:06
3 records processed.

Male 220 - 249

Place Name                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Travis Fitz                          1697 East Peoria IL          28   29:40  7:25
   2. Kevin Earle                          4070 Washington IL           36   30:41  7:41
   3. Clinton Fuller                       3176 Danvers IL              35   31:14  7:49
3 records processed.

Male 250 +

Place Name                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Brian Herrick                          87 Washington IL           33   36:22  9:06
   2. Thomas Korth                         2080 Peoria IL               30   37:22  9:21
   3. Mark Meyer                           3468 Brimfield IL            46   37:46  9:27
3 records processed.

ATHENA DIVISION

Female 150 - 179

Place Name                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Emily Pauli                          2476 Arlington Heights IL    27   33:08  8:17
   2. Robyn Walter                         2991 Bloomington IL          50   37:57  9:30
   3. Dee Mertens                          2293 Morton IL               50   40:00 10:00
3 records processed.

Female 180 +

Place Name                                  NO. CITY                   AGE    TIME  Pace
===== =================================== ===== ====================== === ======= =====
   1. Linda Elliott                        1637 Peoria IL               45   40:22 10:06
   2. Stacie Jost                          2012 Mapleton IL             32   40:35 10:09
   3. Melinda Breede                       1325 Peoria IL               30   42:38 10:40
3 records processed.