Decatur Festival

October 05, 2019


www.raceresultsplus.com River City Race Management

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity

All Runners

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
1 (< 5) 460 Peter Lara Limestone Walters 11:54.6 5:57/M 8th  
2 1 552 Dominic Harrold Okaw Valley Middle School 12:05.6 6:03/M 8th  
3 2 515 Mason Hart Normal Epiphany 12:08.3 6:04/M 8th  
4 3 548 Garett Ferguson Okaw Valley Middle School 12:27.7 6:14/M 8th  
5 4 623 Jay Saunders St. Thomas Philo 12:29.1 6:15/M 8th  
6 5 514 Alexander Evans Normal Epiphany 12:34.7 6:17/M 8th  
7 (< 5) 408 Evan Cook Garfield Montessori 12:34.7 6:17/M 7th  
8 6 615 Alex Steffen St. Matthew 12:37.6 6:19/M 7th  
9 (< 5) 646 Jackson Gurgel Trinity Lutheran Stewardson 12:39.3 6:20/M 7th  
10 7 554 Camden Moore Okaw Valley Middle School 12:41.9 6:21/M 7th  
11 8 613 Parker Schroeder St. Matthew 12:48.9 6:24/M 8th  
12 9 606 Ty Hunt St. Matthew 12:49.7 6:25/M 5th  
13 10 446 Tucker Bailey Judah Christian 12:52.6 6:26/M 7th  
14 11 663 Walter Kraatz Urbana University 12:53.8 6:27/M 8th  
15 12 340 Aaden Richards Bloomington Trinity Lutheran 12:55.0 6:28/M 5th  
16 13 627 Davin Cunningham Stephen Decatur Middle School 12:55.7 6:28/M 8th  
17 14 444 Mark Uy Johns Hill Middle school 13:02.0 6:31/M 8th  
18 15 617 Cole Vuglar St. Matthew 13:05.4 6:33/M 7th  
19 16 349 Gus Striglos Decatur Catholic 13:08.1 6:34/M 8th  
20 17 343 Grover Chapple Decatur Catholic 13:10.5 6:35/M 8th  
21 (< 5) 561 Jeremiah Perkins Our Savior's Lutheran School 13:17.3 6:39/M 8th  
22 18 559 Parker Spellman Okaw Valley Middle School 13:17.4 6:39/M 7th  
23 19 629 Joey McGinn Stephen Decatur Middle School 13:20.9 6:40/M 8th  
24 20 593 Grey Daly St John Lutheran School 13:21.8 6:41/M 8th  
25 21 509 Daniel Becker Normal Epiphany 13:27.2 6:44/M 6th  
26 22 622 Cole Saunders St. Thomas Philo 13:31.3 6:46/M 8th  
27 23 473 Aiden Hudson Mattoon Middle School 13:32.4 6:46/M 8th  
28 24 477 Colton Smith Mattoon Middle School 13:36.1 6:48/M 8th  
29 25 668 Daniel Terziev Urbana University 13:37.7 6:49/M 8th  
30 26 518 Ben Meyer Normal Epiphany 13:40.0 6:50/M 5th  
31 27 667 Kelby Svendsen Urbana University 13:42.0 6:51/M 8th  
32 28 440 Jimmy Haws Johns Hill Middle school 13:42.8 6:51/M 8th  
33 29 510 Ethan Bui Normal Epiphany 13:42.9 6:51/M 5th  
34 30 436 Pierce Cannon Johns Hill Middle school 13:47.5 6:54/M 7th  
35 31 612 Raph Moukeke St. Matthew 13:49.0 6:55/M 5th  
36 32 604 Johnny Harding St. Matthew 13:49.4 6:55/M 7th  
37 33 526 Gabe Zacharias Normal Epiphany 13:49.7 6:55/M 7th  
38 (< 5) 562 Lucas Schmitt Our Savior's Lutheran School 13:55.3 6:58/M 7th  
39 34 600 Ryan Daley St. Matthew 13:55.3 6:58/M 7th  
40 35 669 Matthew Ulozas Urbana University 13:58.1 6:59/M 8th  
41 36 558 Grady Sparks Okaw Valley Middle School 13:58.2 6:59/M 7th  
42 37 666 Nate Roth Urbana University 14:02.4 7:01/M 8th  
43 38 664 Knox Mynatt Urbana University 14:08.0 7:04/M 8th  
44 39 521 Landon Roling Normal Epiphany 14:08.3 7:04/M 7th  
45 (> 7) 519 Daniel Morris Normal Epiphany 14:08.4 7:04/M 8th  
46 (> 7) 523 Brad Torry Normal Epiphany 14:09.5 7:05/M 8th  
47 (> 7) 607 Wyatt Kirby St. Matthew 14:12.6 7:06/M 6th  
48 40 344 Colton Deetz Decatur Catholic 14:13.6 7:07/M 7th  
49 (> 7) 517 Jose Joseph Normal Epiphany 14:16.7 7:08/M 8th  
50 41 333 Drew Dicken Bloomington Trinity Lutheran 14:17.3 7:09/M 8th  
51 42 448 Solomon Garrison Judah Christian 14:18.7 7:09/M un  
52 43 550 Seth Forlines Okaw Valley Middle School 14:21.6 7:11/M 7th  
53 44 594 Aj Demos St John Lutheran School 14:24.1 7:12/M 7th  
54 45 475 Garrett Miller Mattoon Middle School 14:26.9 7:13/M 8th  
55 46 587 Derrick Davis Springfield Jefferson 14:27.7 7:14/M 7th  
56 47 447 Colton Frye Judah Christian 14:28.1 7:14/M 7th  
57 48 350 Jackson Wallen Decatur Catholic 14:32.9 7:16/M 7th  
58 (> 7) 609 Jack Levitan St. Matthew 14:35.7 7:18/M 7th  
59 (< 5) 410 Brycen Rogers Garfield Montessori 14:40.0 7:20/M 7th  
60 49 442 Chris Renfro Johns Hill Middle school 14:41.4 7:21/M 7th  
61 (< 5) 371 Tristan Wirey Dennis Lab Middle School 14:44.7 7:22/M 6th  
62 (< 5) 654 Blayzz Verdeyen Trinity Lutheran Stewardson 14:44.9 7:22/M 7th  
63 (< 5) 670 Kaidon Higgins Warrensburg-Latham Middle School 14:47.6 7:24/M 7th  
64 (> 7) 601 Will Devocelle St. Matthew 14:49.8 7:25/M 7th  
65 (> 7) 605 Alex Huber St. Matthew 14:51.5 7:26/M 6th  
66 50 660 Gabe Davis Urbana University 14:52.0 7:26/M 8th  
67 51 331 Jonathan Blankenship Bloomington Trinity Lutheran 14:52.2 7:26/M 5th  
68 (> 7) 603 Sam Drasgow St. Matthew 14:58.9 7:29/M 8th  
69 (> 7) 618 Sam Yallaly St. Matthew 15:01.6 7:31/M 5th  
70 (> 7) 513 Ben Dappen Normal Epiphany 15:01.7 7:31/M 5th  
71 (> 7) 610 Hunter Madigan St. Matthew 15:05.3 7:33/M 6th  
72 52 478 Logan Thompson Mattoon Middle School 15:05.9 7:33/M 6th  
73 53 621 Jack Rentschler St. Thomas Philo 15:07.4 7:34/M 7th  
74 54 624 Carter Tiemann St. Thomas Philo 15:08.2 7:34/M 6th  
75 (> 7) 665 Harsh Patel Urbana University 15:14.2 7:37/M 8th  
76 55 336 T'Qori Kimbrough Bloomington Trinity Lutheran 15:18.0 7:39/M 8th  
77 (< 5) 368 Ashton Higar Dennis Lab Middle School 15:25.6 7:43/M 6th  
78 (< 5) 370 Gage Raffety Dennis Lab Middle School 15:27.4 7:44/M 7th  
79 (< 5) 456 Carter Day Limestone Walters 15:28.4 7:44/M 5th  
80 56 341 Daniel Willey Bloomington Trinity Lutheran 15:31.2 7:46/M 7th  
81 (< 5) 649 Connor Manhart Trinity Lutheran Stewardson 15:31.9 7:46/M 8th  
82 (< 5) 643 Ben Bridges Trinity Lutheran Stewardson 15:37.3 7:49/M 7th  
83 57 346 Miller Giger Decatur Catholic 15:37.7 7:49/M 6th  
84 58 596 Kevin Potter St John Lutheran School 15:41.0 7:51/M 6th  
85 59 474 Jackson McConnaha Mattoon Middle School 15:46.0 7:53/M 7th  
86 60 553 Byron McCarrey Okaw Valley Middle School 15:50.8 7:55/M 6th  
87 61 339 Zach Peters Bloomington Trinity Lutheran 15:53.2 7:57/M 5th  
88 (> 7) 556 Carson Nixon Okaw Valley Middle School 15:54.9 7:57/M 6th  
89 (> 7) 524 Alexander Welsh Normal Epiphany 16:01.9 8:01/M 8th  
90 (> 7) 608 Philip Lee St. Matthew 16:07.1 8:04/M 6th  
91 (> 7) 555 Andrew Neal Okaw Valley Middle School 16:08.4 8:04/M 6th  
92 62 438 Tylyn Cook Johns Hill Middle school 16:23.2 8:12/M 6th  
93 63 471 Lucas Butler Mattoon Middle School 16:23.7 8:12/M 6th  
94 64 451 Jonathan Hetherington Judah Christian 16:25.7 8:13/M un  
95 (> 7) 616 David Ulozas St. Matthew 16:26.9 8:13/M 6th  
96 (> 7) 512 Mason Clark Normal Epiphany 16:34.9 8:17/M 5th  
97 65 441 Hugo Matus Johns Hill Middle school 16:41.9 8:21/M 7th  
98 66 592 Adrian Nevarez Springfield Jefferson 16:44.2 8:22/M 7th  
99 (< 5) 409 Anthony Rice Garfield Montessori 16:51.2 8:26/M 7th  
100 (> 7) 545 Xander Ashley Okaw Valley Middle School 16:59.6 8:30/M 6th  
O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
101 (> 7) 557 Lukas Northcraft Okaw Valley Middle School 17:12.5 8:36/M 6th  
102 67 347 Sean Hackl Decatur Catholic 17:13.1 8:37/M 7th  
103 (> 7) 661 Sam Gresch Urbana University 17:18.8 8:39/M 8th  
104 68 597 Joel Trekle St John Lutheran School 17:25.3 8:43/M 8th  
105 69 338 Owen Osborn Bloomington Trinity Lutheran 17:26.6 8:43/M 7th  
106 70 620 Stephen Paceley St. Thomas Philo 17:30.8 8:45/M 8th  
107 71 449 Jacob Gordon Judah Christian 17:34.8 8:47/M 7th  
108 (> 7) 614 Michael Solava St. Matthew 17:35.1 8:48/M 6th  
109 (> 7) 337 Brodie Osborn Bloomington Trinity Lutheran 17:49.7 8:55/M 8th  
110 72 439 Ethan Goff Johns Hill Middle school 17:51.5 8:56/M 7th  
111 73 590 Carter Hernandez Springfield Jefferson 17:59.2 9:00/M 6th  
112 (> 7) 520 Leo Phipps Normal Epiphany 18:00.3 9:00/M 8th  
113 74 595 Matthew Grey St John Lutheran School 18:04.6 9:02/M 6th  
114 (> 7) 334 Hank Gramm Bloomington Trinity Lutheran 18:05.9 9:03/M 5th  
115 (< 5) 469 Camden Walker Limestone Walters 18:17.0 9:09/M 5th  
116 75 591 Chance Howard Springfield Jefferson 18:53.7 9:27/M 6th  
117 76 630 Malachi Meyers Stephen Decatur Middle School 18:54.6 9:27/M 7th  
118 77 342 Carter Boyer Decatur Catholic 19:00.2 9:30/M 7th  
119 78 628 Kijuan Harris Stephen Decatur Middle School 19:00.8 9:30/M 8th  
120 (> 7) 662 Maxwell He Urbana University 19:06.2 9:33/M 8th  
121 (> 7) 435 Kevin Boomer Johns Hill Middle school 19:12.6 9:36/M 6th  
122 (< 5) 369 Seamus Jordan Dennis Lab Middle School 19:17.3 9:39/M 6th  
123 79 472 Beau Farris Mattoon Middle School 19:21.7 9:41/M 6th  
124 80 626 Jalynn Carson Stephen Decatur Middle School 19:25.0 9:43/M 7th  
125 (> 7) 516 Noah Huber Normal Epiphany 19:32.0 9:46/M 5th  
126 (> 7) 348 Aiden Over Decatur Catholic 19:45.6 9:53/M 7th  
127 (> 7) 345 Joshua Ferre Decatur Catholic 19:57.3 9:59/M 7th  
128 81 450 Zachary Hafermann Judah Christian 20:14.6 10:07/M un  
129 (> 7) 332 Ian Bryson Bloomington Trinity Lutheran 20:24.5 10:12/M 5th  
130 (> 7) 470 Idrees Al-Arab Mattoon Middle School 20:47.9 10:24/M 6th  
131 82 586 Jveon Bailey Springfield Jefferson 20:54.7 10:27/M 6th  
132 (> 7) 546 Xavier Coney Okaw Valley Middle School 21:05.8 10:33/M 6th  
133 83 619 Will Morrison St. Thomas Philo 21:10.0 10:35/M 6th  
134 84 625 Logan Zumbahlen St. Thomas Philo 21:13.6 10:37/M 7th  
135 (> 7) 443 Cameron Settles Johns Hill Middle school 23:39.5 11:50/M 8th