Decatur Festival

October 05, 2019


www.raceresultsplus.com River City Race Management

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity

All Runners

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
1 1 128 Aleigha Garrison Judah Christian 13:15.8 6:38/M 8th  
2 2 275 Noelle Hunt St. Matthew 13:46.1 6:53/M 7th  
3 3 162 Baylee Summers Mattoon Middle School 13:51.1 6:56/M 6th  
4 4 274 Annika Drasgow St. Matthew 13:52.3 6:56/M 6th  
5 5 287 Ashley Wells St. Matthew 13:53.6 6:57/M 7th  
6 (< 5) 289 Emily Decker St. Thomas Philo 13:57.3 6:59/M 7th  
7 6 9 Grace Groetken Bloomington Trinity Lutheran 13:58.0 6:59/M 7th  
8 7 318 Andrea Li Urbana University 14:03.1 7:02/M 8th  
9 8 279 Kitty Miller St. Matthew 14:05.2 7:03/M 6th  
10 (< 5) 271 Josie Potter St John Lutheran School 14:13.7 7:07/M 6th  
11 (< 5) 304 Lily Leaks The Lutheran School Association 14:17.1 7:09/M 8th  
12 9 277 Claire Kluesner St. Matthew 14:51.6 7:26/M 5th  
13 10 272 Bridget Cassady St. Matthew 15:06.8 7:33/M 7th  
14 11 14 Josie Wamsley Bloomington Trinity Lutheran 15:11.6 7:36/M 5th  
15 (< 5) 238 Samantha Shankland Our Savior's Lutheran School 15:13.4 7:37/M 7th  
16 12 7 Grace Bally Bloomington Trinity Lutheran 15:20.3 7:40/M 7th  
17 13 130 Ava Watkins Judah Christian 15:21.3 7:41/M un  
18 (< 5) 17 Valerie Hein Decatur Catholic 15:22.3 7:41/M 7th  
19 (< 5) 35 Caydence Kerschner Dennis Lab Middle School 15:26.1 7:43/M 7th  
20 14 206 Avery Cross Normal Epiphany 15:31.3 7:46/M 8th  
21 15 229 Laila Christensen Okaw Valley Middle School 15:32.2 7:46/M 8th  
22 (< 5) 270 Sarah Donahoe St John Lutheran School 15:32.8 7:46/M 6th  
23 16 146 Ayden Buckler Mattoon Middle School 15:33.3 7:47/M 7th  
24 17 15 Grace Yoder Bloomington Trinity Lutheran 15:39.0 7:50/M 8th  
25 18 320 Fallon McFarland Urbana University 15:39.7 7:50/M 8th  
26 19 158 Kaelyn Ryan Mattoon Middle School 15:48.7 7:54/M 6th  
27 20 153 Oaklie Layton Mattoon Middle School 15:50.2 7:55/M 8th  
28 21 232 Julia Schrock Okaw Valley Middle School 15:52.5 7:56/M 7th  
29 (< 5) 108 Ariyah Groves Hope Academy 16:01.1 8:01/M 6th  
30 22 209 Lauren Jones Normal Epiphany 16:04.8 8:02/M 7th  
31 (< 5) 239 Kaci Smith Our Savior's Lutheran School 16:06.2 8:03/M 7th  
32 23 285 Paige Stark St. Matthew 16:13.1 8:07/M 7th  
33 (< 5) 16 Rowynn Fahey Decatur Catholic 16:14.4 8:07/M 5th  
34 (> 7) 282 Evelyn Schuchart St. Matthew 16:18.2 8:09/M 8th  
35 (< 5) 292 Kamie Hoffman Stephen Decatur Middle School 16:18.8 8:09/M 8th  
36 24 10 Josie Hinch Bloomington Trinity Lutheran 16:25.5 8:13/M 5th  
37 25 125 Riahna Woodland Johns Hill Middle school 16:38.9 8:19/M 7th  
38 (< 5) 133 Kate Freimuth Limestone Walters 16:41.5 8:21/M 7th  
39 26 122 Alina Ramos Johns Hill Middle school 16:43.0 8:22/M 7th  
40 27 322 Grace To Urbana University 16:44.1 8:22/M 8th  
41 (< 5) 36 Kaitlyn Shirley Dennis Lab Middle School 16:47.7 8:24/M 7th  
42 28 13 Marley Stutzman Bloomington Trinity Lutheran 16:55.1 8:28/M 5th  
43 29 231 Erin Harris Okaw Valley Middle School 17:02.1 8:31/M 6th  
44 (< 5) 19 Grace Lees Decatur Catholic 17:02.2 8:31/M 8th  
45 30 144 Brie Armstrong Mattoon Middle School 17:05.5 8:33/M 7th  
46 (> 7) 278 Isabella Levitan St. Matthew 17:05.5 8:33/M 5th  
47 (> 7) 283 Gracie Smalley St. Matthew 17:08.2 8:34/M 7th  
48 31 233 Kate Stauder Okaw Valley Middle School 17:12.4 8:36/M 6th  
49 32 315 Rose Benjamin Urbana University 17:13.3 8:37/M 8th  
50 33 203 Katie Aitken Normal Epiphany 17:15.1 8:38/M 6th  
51 (< 5) 307 Alaira Friese Trinity Lutheran Stewardson 17:15.5 8:38/M 7th  
52 34 321 Zhaoxin Sun Urbana University 17:15.8 8:38/M 8th  
53 35 319 Bridget Lu Urbana University 17:15.8 8:38/M 8th  
54 (> 7) 276 Izzy Jimenez St. Matthew 17:19.1 8:40/M 8th  
55 36 127 Maegan Frye Judah Christian 17:21.1 8:41/M 6th  
56 37 120 Maddie Patterson Johns Hill Middle school 17:24.8 8:42/M 8th  
57 38 121 Morgan Patterson Johns Hill Middle school 17:27.8 8:44/M 6th  
58 39 205 Addison Buchanan Normal Epiphany 17:32.6 8:46/M 5th  
59 40 143 Sophia Archibald Mattoon Middle School 17:35.9 8:48/M 7th  
60 (< 5) 137 Anna Karmenzind Limestone Walters 17:40.2 8:50/M 8th  
61 (< 5) 34 Chelsea Hammons Dennis Lab Middle School 17:43.7 8:52/M 8th  
62 (< 5) 303 Emma Creviston The Lutheran School Association 17:44.3 8:52/M 7th  
63 41 157 Mia Roberts Mattoon Middle School 17:50.8 8:55/M 6th  
64 (< 5) 313 Gabby Vonderheide Trinity Lutheran Stewardson 17:53.7 8:57/M 8th  
65 (> 7) 150 Kelci Irons Mattoon Middle School 17:54.4 8:57/M 6th  
66 (> 7) 284 Ava Stark St. Matthew 18:23.1 9:12/M 5th  
67 42 124 Lily Rinchiuso Johns Hill Middle school 18:28.0 9:14/M 7th  
68 (< 5) 106 Sharayah Bond Hope Academy 18:38.6 9:19/M 8th  
69 43 234 Sophia Tice Okaw Valley Middle School 18:48.7 9:24/M 6th  
70 (< 5) 291 Lauren Ford Stephen Decatur Middle School 18:55.1 9:28/M 7th  
71 (> 7) 154 Imani McGee Mattoon Middle School 18:56.7 9:28/M 7th  
72 (< 5) 268 Ladyamond Smith Springfield Jefferson 18:59.0 9:30/M 7th  
73 (> 7) 286 Camille Ulozas St. Matthew 19:04.1 9:32/M 5th  
74 (> 7) 145 Brylee Baker Mattoon Middle School 19:06.5 9:33/M 6th  
75 (< 5) 288 Fiona Bolinger St. Thomas Philo 19:11.6 9:36/M 7th  
76 (> 7) 161 Madison Smith Mattoon Middle School 19:15.1 9:38/M 6th  
77 (> 7) 155 Adrienne Muchow Mattoon Middle School 19:15.5 9:38/M 6th  
78 44 230 Kaya Forlines Okaw Valley Middle School 19:42.2 9:51/M 6th  
79 (< 5) 267 Desiree McCullom Springfield Jefferson 19:55.5 9:58/M 7th  
80 45 12 Clara Smith Bloomington Trinity Lutheran 19:56.9 9:58/M 8th  
81 (< 5) 18 Felicity Hunt Decatur Catholic 19:57.9 9:59/M 8th  
82 (< 5) 269 Talaya Williams Springfield Jefferson 19:59.7 10:00/M 6th  
83 (> 7) 8 Kate Bryson Bloomington Trinity Lutheran 20:30.0 10:15/M 5th  
84 (< 5) 266 Isobel Maxey Springfield Jefferson 20:40.0 10:20/M 6th  
85 46 227 Adriana Brown Okaw Valley Middle School 20:50.2 10:25/M 6th  
86 (> 7) 149 Alaina Hedges Mattoon Middle School 21:01.4 10:31/M 6th  
87 47 212 Elle Welsh Normal Epiphany 21:02.3 10:31/M 6th  
88 (< 5) 89 Meera Mutharasan Garfield Montessori 21:14.3 10:37/M 8th  
89 48 126 Audrey Allender Judah Christian 21:30.9 10:45/M 6th  
90 (> 7) 281 Mia Schroeder St. Matthew 21:43.6 10:52/M 6th  
91 (> 7) 159 Ayla Schilling Mattoon Middle School 21:46.8 10:53/M 7th  
92 (> 7) 148 Adeline Edwards Mattoon Middle School 21:57.4 10:59/M 7th  
93 (> 7) 160 Isabella Smith Mattoon Middle School 22:10.0 11:05/M 8th  
94 (< 5) 33 Adrianna Hammons Dennis Lab Middle School 22:11.2 11:06/M 7th  
95 (< 5) 323 Joleena Stewart Warrensburg-Latham Middle School 22:20.8 11:10/M 6th  
96 (> 7) 151 Kambree Karnes Mattoon Middle School 22:23.0 11:12/M 6th  
97 (> 7) 11 Olivia Lively Bloomington Trinity Lutheran 22:24.0 11:12/M 5th  
98 49 129 Breanna Patten Judah Christian 22:29.4 11:15/M 6th  
99 50 123 Lillian Renfro Johns Hill Middle school 22:40.0 11:20/M 8th  
100 (< 5) 88 Ruth Holler Garfield Montessori 24:13.9 12:07/M 7th  
O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
101 (< 5) 293 Ester King Stephen Decatur Middle School 24:14.0 12:07/M 7th  
102 (< 5) 290 Madison Paceley St. Thomas Philo 24:30.5 12:15/M 6th  
103 (> 7) 152 Kamryn Karnes Mattoon Middle School 24:51.9 12:26/M 6th  
104 51 211 Isabele Rossi Normal Epiphany 25:37.5 12:49/M 5th  
105 (> 7) 147 Sophia Cross Mattoon Middle School 28:37.4 14:19/M 7th