IHSA Sectional - Hinsdale Central

November 02, 2019


www.raceresultsplus.com River City Race Management

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity

All Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Orland Park (Sandburg)                 61               1   2  15  19  24  26  31         
        Top  5 Times: 1:21:54.85

    2 Hinsdale (Central)                     69               6   7  10  13  33  44  66         
        Top  5 Times: 1:22:58.31

    3 Downers Grove (North)                 110              11  21  23  27  28  32  36         
        Top  5 Times: 1:24:14.08

    4 LaGrange (Lyons)                      111               8   9  22  35  37  43  65         
        Top  5 Times: 1:23:51.76

    5 Downers Grove (South)                 132              16  20  25  29  42  51  61         
        Top  5 Times: 1:24:43.02

    6 Plainfield (North)                    178              17  34  38  40  49  56  57         
        Top  5 Times: 1:25:47.75

    7 Lockport (Twp.)                       224              14  30  53  54  73  82  85         
        Top  5 Times: 1:27:15.51

    8 Palos Heights (Shepard)               234               5  39  58  63  69  75  94         
        Top  5 Times: 1:27:31.58

    9 Berwyn-Cicero (Morton)                235               3  50  52  60  70  78 100         
        Top  5 Times: 1:27:30.96

   10 Plainfield (South)                    289              18  46  47  79  99 106 118         
        Top  5 Times: 1:29:01.85

   11 Chicago (Marist)                      316               4  41  80  95  96  97 101         
        Top  5 Times: 1:29:27.81

   12 Blue Island (Eisenhower)              346              45  48  64  87 102 112             
        Top  5 Times: 1:30:41.91

   13 Plainfield (Central)                  365              55  59  72  88  91  93 107         
        Top  5 Times: 1:31:11.64

   14 Palos Hills (Stagg)                   387              62  74  76  86  89  90  92         
        Top  5 Times: 1:31:36.67

   15 Oak Lawn (Community)                  402              12  67 103 109 111 116 128         
        Top  5 Times: 1:33:27.65

   16 Burbank (Reavis)                      440              71  83  84  98 104 105 117         
        Top  5 Times: 1:33:15.44

   17 Maywood (Proviso East)                497              68  77 113 115 124 127             
        Top  5 Times: 1:37:32.53

   18 Summit (Argo)                         533              81 108 110 114 120 122 123         
        Top  5 Times: 1:37:51.67

   19 Chicago (Kennedy)                     620             119 121 125 126 129                 
        Top  5 Times: 1:50:55.11

 Inc. Bolingbrook                          4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Romeoville (H.S.)                    1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Harvey Thornton Ind                 DNS Team                                              
        Top  5 Times: 

 Inc. Hillside Proviso West-Ind           DNS Team                                              
        Top  5 Times: 


Detail Team Results - Boys

Boys Varsity

All Teams

Orland Park (Sandburg)    Finish Position -     1

  Team Score (places):  61  Team Score (times):   1:21:54.85   Average Time: 16:22.97

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    897  Will Giblin            Sr       1            1       15:47.75     15:47.75     0:08.49
    2    896  Ben Giblin             Sr       2            3       15:47.77     31:35.52     0:08.51
    3    903  Ismail Tineh           Jr      15           18       16:41.64     48:17.16     1:02.38
    4    904  Sam Rodriguez          Sr      19           37       16:44.20   1:05:01.36     1:04.94
    5    899  Griffin Lehnhardt      Jr      24           61       16:53.49   1:21:54.85     1:14.23

Hinsdale (Central)    Finish Position -     2

  Team Score (places):  69  Team Score (times):   1:22:58.31   Average Time: 16:35.66

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    836  Carter McCarroll       Sr       6            6       16:21.31     16:21.31     0:42.05
    2    842  Dan Watcke             Fr       7           13       16:22.54     32:43.85     0:43.28
    3    837  Piyush Mekla           Jr      10           23       16:31.77     49:15.62     0:52.51
    4    835  Henning Ley            Jr      13           36       16:39.02   1:05:54.64     0:59.76
    5    839  Colby Revord           So      33           69       17:03.67   1:22:58.31     1:24.41

Downers Grove (North)    Finish Position -     3

  Team Score (places): 110  Team Score (times):   1:24:14.08   Average Time: 16:50.82

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    792  Evan Cummins           Jr      11           11       16:37.84     16:37.84     0:58.58
    2    795  Jonathan Jasso         Sr      21           32       16:48.90     33:26.74     1:09.64
    3    797  Roy Llewelyn           So      23           55       16:51.88     50:18.62     1:12.62
    4    798  Kyle McNally           So      27           82       16:57.67   1:07:16.29     1:18.41
    5    801  Andrew Thompson        Sr      28          110       16:57.79   1:24:14.08     1:18.53

LaGrange (Lyons)    Finish Position -     4

  Team Score (places): 111  Team Score (times):   1:23:51.76   Average Time: 16:46.35

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    843  Jack Ehlert            Sr       8            8       16:24.65     16:24.65     0:45.39
    2    845  Sawyer Madell          Jr       9           17       16:24.69     32:49.34     0:45.43
    3    844  Owen Hays              Jr      22           39       16:50.91     49:40.25     1:11.65
    4    847  Cade Nelson            Jr      35           74       17:05.42   1:06:45.67     1:26.16
    5    848  Sam Nowak              Jr      37          111       17:06.09   1:23:51.76     1:26.83

Downers Grove (South)    Finish Position -     5

  Team Score (places): 132  Team Score (times):   1:24:43.02   Average Time: 16:56.60

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    805  John Heneghan          Sr      16           16       16:42.72     16:42.72     1:03.46
    2    811  Timothy Neumann        So      20           36       16:48.86     33:31.58     1:09.60
    3    806  Canyon Stage           Sr      25           61       16:55.44     50:27.02     1:16.18
    4    808  John Norris            Sr      29           90       16:59.19   1:07:26.21     1:19.93
    5    812  Nathan Luczak          Sr      42          132       17:16.81   1:24:43.02     1:37.55

Plainfield (North)    Finish Position -     6

  Team Score (places): 178  Team Score (times):   1:25:47.75   Average Time: 17:09.55

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    953  Matthew Thomas         Sr      17           17       16:43.55     16:43.55     1:04.29
    2    961  Oliver Burns           Fr      34           51       17:04.03     33:47.58     1:24.77
    3    954  Ryan Maseman           Jr      38           89       17:11.00     50:58.58     1:31.74
    4    955  Ian Morrison           Jr      40          129       17:15.52   1:08:14.10     1:36.26
    5    956  Andrew Radulovich      Jr      49          178       17:33.65   1:25:47.75     1:54.39

Lockport (Twp.)    Finish Position -     7

  Team Score (places): 224  Team Score (times):   1:27:15.51   Average Time: 17:27.10

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    857  Ross Cronhom           Sr      14           14       16:40.64     16:40.64     1:01.38
    2    858  Jacob Hinchley         Sr      30           44       17:00.57     33:41.21     1:21.31
    3    862  Brendan Diamond        Sr      53           97       17:37.05     51:18.26     1:57.79
    4    859  Will Kiley             Jr      54          151       17:41.55   1:08:59.81     2:02.29
    5    861  Austin Molitor         Jr      73          224       18:15.70   1:27:15.51     2:36.44

Palos Heights (Shepard)    Finish Position -     8

  Team Score (places): 234  Team Score (times):   1:27:31.58   Average Time: 17:30.32

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    908  Evan Jamrozy           Sr       5            5       16:15.08     16:15.08     0:35.82
    2    909  Jackson Sima           Sr      39           44       17:13.56     33:28.64     1:34.30
    3    913  Omar Montiel           Jr      58          102       17:52.25     51:20.89     2:12.99
    4    912  Santana Garcia         So      63          165       18:00.46   1:09:21.35     2:21.20
    5    915  Max Szykowny           Sr      69          234       18:10.23   1:27:31.58     2:30.97

Berwyn-Cicero (Morton)    Finish Position -     9

  Team Score (places): 235  Team Score (times):   1:27:30.96   Average Time: 17:30.19

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    741  Guillermo Ibarra       Sr       3            3       16:10.20     16:10.20     0:30.94
    2    742  Daniel Chavez          So      50           53       17:34.05     33:44.25     1:54.79
    3    743  David Montalvo         Sr      52          105       17:35.72     51:19.97     1:56.46
    4    749  Alex Bacci             So      60          165       17:57.32   1:09:17.29     2:18.06
    5    746  Joseph Prochaska       So      70          235       18:13.67   1:27:30.96     2:34.41

Plainfield (South)    Finish Position -    10

  Team Score (places): 289  Team Score (times):   1:29:01.85   Average Time: 17:48.37

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    964  Ryan Wengler           Sr      18           18       16:44.05     16:44.05     1:04.79
    2    966  Jake Schoo             Sr      46           64       17:29.47     34:13.52     1:50.21
    3    967  Ethan Reynoso          Fr      47          111       17:30.58     51:44.10     1:51.32
    4    970  Grant Trentz           Jr      79          190       18:19.84   1:10:03.94     2:40.58
    5    968  Scott Crabb            So      99          289       18:57.91   1:29:01.85     3:18.65

Chicago (Marist)    Finish Position -    11

  Team Score (places): 316  Team Score (times):   1:29:27.81   Average Time: 17:53.56

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    777  Thomas Leonard         Sr       4            4       16:10.48     16:10.48     0:31.22
    2    779  Jake Phillips          So      41           45       17:16.63     33:27.11     1:37.37
    3    778  Andrew Kerlin          So      80          125       18:21.01     51:48.12     2:41.75
    4    780  Kevin Bugos            Jr      95          220       18:49.84   1:10:37.96     3:10.58
    5    782  Tommy Kavanaugh        Jr      96          316       18:49.85   1:29:27.81     3:10.59

Blue Island (Eisenhower)    Finish Position -    12

  Team Score (places): 346  Team Score (times):   1:30:41.91   Average Time: 18:08.38

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    760  Josiah Sianez          Jr      45           45       17:27.83     17:27.83     1:48.57
    2    758  Jonathan Jacobo        Jr      48           93       17:32.72     35:00.55     1:53.46
    3    756  Ivan Garcia            Jr      64          157       18:02.33     53:02.88     2:23.07
    4    755  Angel Estrada          Sr      87          244       18:25.96   1:11:28.84     2:46.70
    5    757  Anthony Herrera        Sr     102          346       19:13.07   1:30:41.91     3:33.81

Plainfield (Central)    Finish Position -    13

  Team Score (places): 365  Team Score (times):   1:31:11.64   Average Time: 18:14.33

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    936  Austin Emrath          Sr      55           55       17:48.52     17:48.52     2:09.26
    2    940  Paul De Avila          So      59          114       17:54.10     35:42.62     2:14.84
    3    939  Ryan Bonomo            Sr      72          186       18:14.95     53:57.57     2:35.69
    4    943  Cameron Mulyk          So      88          274       18:34.43   1:12:32.00     2:55.17
    5    941  Mike Forbear           So      91          365       18:39.64   1:31:11.64     3:00.38

Palos Hills (Stagg)    Finish Position -    14

  Team Score (places): 387  Team Score (times):   1:31:36.67   Average Time: 18:19.33

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    922  Aidan O'Leary          Sr      62           62       17:59.24     17:59.24     2:19.98
    2    923  Manav Patel            Sr      74          136       18:17.16     36:16.40     2:37.90
    3    926  John Farley            So      76          212       18:19.04     54:35.44     2:39.78
    4    924  Colin Hobart           Sr      86          298       18:25.96   1:13:01.40     2:46.70
    5    928  Kamil Rusnak           So      89          387       18:35.27   1:31:36.67     2:56.01

Oak Lawn (Community)    Finish Position -    15

  Team Score (places): 402  Team Score (times):   1:33:27.65   Average Time: 18:41.53

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    880  Jadon Pirkl            Jr      12           12       16:38.83     16:38.83     0:59.57
    2    881  Angel Reyes            Sr      67           79       18:07.26     34:46.09     2:28.00
    3    884  Dominic Niceforo       Jr     103          182       19:16.78     54:02.87     3:37.52
    4    885  Gavin Hampton          Jr     109          291       19:40.69   1:13:43.56     4:01.43
    5    882  Jose Rios              Sr     111          402       19:44.09   1:33:27.65     4:04.83

Burbank (Reavis)    Finish Position -    16

  Team Score (places): 440  Team Score (times):   1:33:15.44   Average Time: 18:39.09

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    767  Brandon Armendarez     Jr      71           71       18:14.51     18:14.51     2:35.25
    2    766  Miguel Aguinaga        Sr      83          154       18:22.83     36:37.34     2:43.57
    3    769  Nomar Carillo          Jr      84          238       18:25.40     55:02.74     2:46.14
    4    771  Eduardo Garcia         Jr      98          336       18:54.47   1:13:57.21     3:15.21
    5    774  Isaac Lunar            Sr     104          440       19:18.23   1:33:15.44     3:38.97

Maywood (Proviso East)    Finish Position -    17

  Team Score (places): 497  Team Score (times):   1:37:32.53   Average Time: 19:30.51

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    872  Jonathan Garcia        Sr      68           68       18:09.49     18:09.49     2:30.23
    2    874  Carmilo Medina         Jr      77          145       18:19.37     36:28.86     2:40.11
    3    873  Erick Lozano           Jr     113          258       19:48.59     56:17.45     4:09.33
    4    875  Diego Mendieta         Jr     115          373       20:02.94   1:16:20.39     4:23.68
    5    876  Jose Ocegueda          So     124          497       21:12.14   1:37:32.53     5:32.88

Summit (Argo)    Finish Position -    18

  Team Score (places): 533  Team Score (times):   1:37:51.67   Average Time: 19:34.33

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    988  Thomas Diaz            Jr      81           81       18:21.55     18:21.55     2:42.29
    2    983  Joel Vargas-Cortes     Fr     108          189       19:40.07     38:01.62     4:00.81
    3    989  Gerson Diaz            So     110          299       19:41.65     57:43.27     4:02.39
    4    982  Sebastian Szuba        Sr     114          413       19:49.81   1:17:33.08     4:10.55
    5    986  Nicholas Kokot         Jr     120          533       20:18.59   1:37:51.67     4:39.33

Chicago (Kennedy)    Finish Position -    19

  Team Score (places): 620  Team Score (times):   1:50:55.11   Average Time: 22:11.02

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    529  bryan valdez                  119          119       20:18.15     20:18.15     4:38.89
    2    522  julian mendez                 121          240       20:18.84     40:36.99     4:39.58
    3    597  angelo lazaro                 125          365       21:38.76   1:02:15.75     5:59.50
    4    598  david arrendondo              126          491       21:48.02   1:24:03.77     6:08.76
    5    599  jessie vega                   129          620       26:51.34   1:50:55.11    11:12.08

Bolingbrook    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    762  Tyler Cushing          Sr   Less Than  5          15:39.26     15:39.26     0:00.00
    2    764  Jakob Cozzi            Sr   Less Than  5          18:25.04     34:04.30     2:45.78
    3    763  Joshua Beechler        So   Less Than  5          18:29.10     52:33.40     2:49.84
    4    765  Kendall Scott          Sr   Less Than  5          18:56.29   1:11:29.69     3:17.03

Romeoville (H.S.)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    978  Leonardo Perez         Sr   Less Than  5          19:16.20     19:16.20     3:36.94

Harvey Thornton Ind    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    822  Antonio Smith          Jr   Do Not Score          23:25.86     23:25.86     7:46.60
    2    823  Kyler Wright           Sr   Do Not Score          23:51.36     47:17.22     8:12.10

Hillside Proviso West-Ind    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 YEAR    Place        Place      Time        Time        Back
    1    825  Alexander Mendez       So   Do Not Score          19:47.57     19:47.57     4:08.31
    2    824  Isaiah Brown           Sr   Do Not Score          20:33.06     40:20.63     4:53.80
    3    828  Albert Clark           Jr   Do Not Score          21:36.95   1:01:57.58     5:57.69
    4    826  DeShaun Allen          Fr   Do Not Score          21:52.95   1:23:50.53     6:13.69