IHSA Sectional - Hinsdale Central

November 02, 2019


www.raceresultsplus.com River City Race Management

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity

All Teams

Qualifying Teams: 5 Individuals: 7

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace YEAR Qualifier
1 1 586 Brenna Cohoon Downers Grove (South) 18:17.56 6:06/M Sr TM
2 2 587 Erin Reidy Downers Grove (South) 18:29.57 6:10/M Sr TM
3 3 615 McKenna Revord Hinsdale (Central) 18:34.94 6:12/M Sr TM
4 4 617 Emma Watcke Hinsdale (Central) 18:38.99 6:13/M Sr TM
5 5 732 Abigail Lopez Summit (Argo) 18:40.93 6:14/M Sr IND
6 6 580 Melissa Jachim Downers Grove (North) 18:44.94 6:15/M Jr TM
7 7 614 Catie McCabe Hinsdale (Central) 18:55.82 6:19/M Fr TM
8 8 594 Sophia McNerney Downers Grove (South) 18:56.89 6:19/M So TM
9 9 596 Alex Spang Downers Grove (South) 19:02.37 6:21/M So TM
10 10 619 Kate Dickman LaGrange (Lyons) 19:05.87 6:22/M Jr TM
11 11 608 Louisa Brorson Hinsdale (Central) 19:06.91 6:22/M So TM
12 12 620 Maggie Abbs LaGrange (Lyons) 19:10.23 6:23/M Sr TM
13 13 633 Josephine Bober Lockport (Twp.) 19:14.27 6:25/M Jr TM
14 14 642 Kayla Shea Lockport (Twp.) 19:20.52 6:27/M Fr TM
15 15 589 Rebecca Diddia Downers Grove (South) 19:28.99 6:30/M Jr TM
16 16 644 Monica Skibicki Lockport (Twp.) 19:36.95 6:32/M Fr TM
17 17 588 Kennedy Warden Downers Grove (South) 19:42.88 6:34/M Sr TM
18 18 578 Ava Geiger Downers Grove (North) 19:45.23 6:35/M Fr TM
19 19 645 Caroline Turner Lockport (Twp.) 19:48.42 6:36/M Fr TM
20 20 591 Kelsey Casella Downers Grove (South) 19:50.22 6:37/M So TM
21 21 626 Catherine Sommerfeld LaGrange (Lyons) 19:57.09 6:39/M Fr TM
22 22 621 Claire Williams LaGrange (Lyons) 20:01.77 6:41/M Jr TM
23 23 625 Kiley Durkin LaGrange (Lyons) 20:01.82 6:41/M Sr TM
24 24 572 Eva Bednard Downers Grove (North) 20:03.39 6:41/M Sr TM
25 25 524 Ellie Defarno Bolingbrook 20:04.67 6:42/M So IND
26 26 639 Hannah Miller Lockport (Twp.) 20:09.25 6:43/M Fr TM
27 27 609 Lucy Fischer Hinsdale (Central) 20:10.73 6:44/M Sr TM
28 28 610 Sarah Fischer Hinsdale (Central) 20:11.39 6:44/M Fr TM
29 29 703 Aminah Hussain Plainfield (North) 20:12.09 6:44/M So IND
30 30 574 Madeline Casey Downers Grove (North) 20:13.76 6:45/M Fr TM
31 31 670 Paige Killen Orland Park (Sandburg) 20:14.48 6:45/M Jr IND
32 32 569 Evelyn Rowan Chicago (Mother McAuley) 20:17.43 6:46/M Jr IND
33 33 583 Claire Pyne Downers Grove (North) 20:17.77 6:46/M Fr TM
34 34 624 Teagan O'Flaherty LaGrange (Lyons) 20:22.77 6:48/M Sr TM
35 35 702 Sarah Conley Plainfield (North) 20:27.17 6:49/M Sr IND
36 36 669 Brielle Morris Orland Park (Sandburg) 20:28.55 6:50/M Jr IND
37 37 636 Abbey Kozak Lockport (Twp.) 20:30.35 6:50/M Sr TM
38 38 705 Michelle Masis Plainfield (North) 20:33.72 6:51/M So
39 39 695 Karolina Rozanski Palos Hills (Stagg) 20:34.73 6:52/M Jr
40 40 616 Taylor Wagner Hinsdale (Central) 20:37.33 6:52/M Sr TM
41 41 573 Annie Bieda Downers Grove (North) 20:42.58 6:54/M Jr TM
42 42 544 Nora McClorey Chicago (Marist) 20:52.38 6:57/M So
43 43 527 Maggie Mueller Bolingbrook 20:53.79 6:58/M Fr
44 44 518 Syrena Feustel Bolingbrook 20:55.76 6:59/M Sr
45 45 641 Madison Polinski Lockport (Twp.) 20:56.65 6:59/M Sr TM
46 46 577 Rylan Gaspar Downers Grove (North) 21:00.05 7:00/M Jr TM
47 47 622 Madeleine Ryan LaGrange (Lyons) 21:01.46 7:00/M Jr TM
48 (< 5) 697 Kaelyn Wiltse Plainfield (Central) 21:04.61 7:02/M So
49 48 713 Josie Carlberg Plainfield (South) 21:05.57 7:02/M So
50 49 501 Melanie Arvis Berwyn-Cicero (Morton) 21:06.27 7:02/M So
51 50 672 Raegan Howaniec Orland Park (Sandburg) 21:07.04 7:02/M Fr
52 51 704 Riley Frankel Plainfield (North) 21:07.77 7:03/M Sr
53 52 545 Amanda Tracy Chicago (Marist) 21:09.78 7:03/M Sr
54 53 601 D'Ziya Bright Harvey (Thornton) 21:10.11 7:03/M Jr
55 54 523 Yaneli Izaguirre Bolingbrook 21:10.35 7:03/M Jr
56 55 706 Emily Shafron Plainfield (North) 21:10.53 7:04/M So
57 56 546 Nora McNicholas Chicago (Marist) 21:13.74 7:05/M So
58 57 525 Kaylee Pannek Bolingbrook 21:16.59 7:06/M So
59 58 548 Emma Karczewski Chicago (Marist) 21:17.11 7:06/M So
60 59 534 Nadia Roberts Burbank (Reavis) 21:20.83 7:07/M Sr
61 60 532 Ashley Rueda Burbank (Reavis) 21:21.29 7:07/M So
62 61 694 Lauren Pocica Palos Hills (Stagg) 21:21.41 7:07/M Jr
63 62 547 Lilly Roche Chicago (Marist) 21:25.51 7:09/M Jr
64 63 685 Olivia Bukowski Palos Hills (Stagg) 21:27.26 7:09/M Sr
65 64 571 Natalie Wagner Chicago (Mother McAuley) 21:28.28 7:09/M Jr
66 65 714 Layne Carlberg Plainfield (South) 21:29.39 7:10/M So
67 66 654 Emma McGrath Oak Lawn (Community) 21:40.33 7:13/M Jr
68 (< 5) 682 Kate McGovern Palos Heights (Shepard) 21:42.27 7:14/M Sr
69 67 708 Katie Nalley Plainfield (North) 21:42.29 7:14/M Jr
70 68 707 Emily Bedford Plainfield (North) 21:43.63 7:15/M Sr
71 69 503 Dayanna Sanchez Berwyn-Cicero (Morton) 21:43.81 7:15/M Sr
72 70 716 Kelsey Rice Plainfield (South) 21:46.25 7:15/M Sr
73 71 570 Heather Wagner Chicago (Mother McAuley) 21:46.74 7:16/M So
74 72 551 Brigid Englehart Chicago (Marist) 21:46.83 7:16/M Sr
75 (< 5) 683 Estefania Lopez Palos Heights (Shepard) 21:59.11 7:20/M So
76 73 717 Hannah Stigter Plainfield (South) 22:03.44 7:21/M So
77 74 559 Nora Deacy Chicago (Mother McAuley) 22:03.71 7:21/M So
78 75 718 Julia Subick Plainfield (South) 22:09.83 7:23/M Sr
79 (< 5) 700 Angelina Laseman Plainfield (East) 22:12.96 7:24/M Jr
80 76 502 Natalia Parea Berwyn-Cicero (Morton) 22:15.12 7:25/M Sr
81 77 562 Gianna Kmak Chicago (Mother McAuley) 22:16.05 7:25/M So
82 78 531 Johnna Baniewicz Burbank (Reavis) 22:16.48 7:25/M Sr
83 79 526 Taylor Kokenes Bolingbrook 22:18.41 7:26/M So
84 80 560 Megan Howley Chicago (Mother McAuley) 22:19.20 7:26/M Sr
85 81 674 Caroline Gartlan Orland Park (Sandburg) 22:21.16 7:27/M Jr
86 82 549 Bailey Butler Chicago (Marist) 22:21.19 7:27/M Sr
87 (< 5) 648 Heidi Montano Maywood (Proviso East) 22:24.28 7:28/M Jr
88 83 673 Shelby Fuller Orland Park (Sandburg) 22:26.50 7:29/M Jr
89 (< 5) 699 Cassandra Salkas Plainfield (Central) 22:29.46 7:30/M Fr
90 84 693 Kylie O'Connor-Fry Palos Hills (Stagg) 22:31.25 7:30/M Sr
91 (< 5) 698 Carrie Kraft Plainfield (Central) 22:39.68 7:33/M Fr
92 85 564 Maura Maloney Chicago (Mother McAuley) 22:43.22 7:34/M Sr
93 86 602 Majorie Campbell Harvey (Thornton) 22:46.22 7:35/M Sr
94 87 506 Monica Salgado Berwyn-Cicero (Morton) 22:46.68 7:36/M Jr
95 (< 5) 515 Aracely Cervantes Blue Island (Eisenhower) 22:50.47 7:37/M Jr
96 88 505 Cynthia Hernandez Berwyn-Cicero (Morton) 22:57.06 7:39/M Sr
97 89 508 Gianna Torres Berwyn-Cicero (Morton) 22:57.98 7:39/M Jr
98 90 655 Sadie Hartmann Oak Lawn (Community) 22:58.42 7:39/M Jr
99 91 686 Sylvia Czyz Palos Hills (Stagg) 22:58.80 7:40/M So
100 92 504 Ariel Martinez Berwyn-Cicero (Morton) 23:02.80 7:41/M Jr

Qualifying Teams: 5 Individuals: 7

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace YEAR Qualifier
101 93 528 Auri Watson Bolingbrook 23:06.33 7:42/M Fr
102 94 679 Abbie Vaughn-Lee Orland Park (Sandburg) 23:12.56 7:44/M Fr
103 95 719 Kathleen Sottosanto Plainfield (South) 23:15.27 7:45/M Jr
104 96 605 Valencia Sephus Harvey (Thornton) 23:16.46 7:45/M Jr
105 (< 5) 701 Maryam Abdul-Kader Plainfield (East) 23:18.77 7:46/M Fr
106 97 676 Haley Kolinski Orland Park (Sandburg) 23:22.55 7:48/M So
107 (< 5) 516 Isabella Alatorre Blue Island (Eisenhower) 23:27.20 7:49/M So
108 98 604 Rosa Medina Harvey (Thornton) 23:34.26 7:51/M Jr
109 99 735 Reshide Xheka Summit (Argo) 23:36.08 7:52/M Sr
110 100 530 Michele Gal Burbank (Reavis) 23:49.81 7:57/M So
111 101 533 Alyssa Froylan Burbank (Reavis) 23:53.42 7:58/M Sr
112 (< 5) 517 Jasmeene Guido Blue Island (Eisenhower) 24:06.30 8:02/M Sr
113 102 715 McKayla Gleason Plainfield (South) 24:15.52 8:05/M Jr
114 103 656 Veronika Stelter Oak Lawn (Community) 24:32.69 8:11/M Jr
115 (< 5) 649 Damaris Rodriguez Maywood (Proviso East) 24:35.51 8:12/M Sr
116 104 659 Abby Cafagna Oak Lawn (Community) 24:40.05 8:13/M Sr
117 105 663 Salsabeel Awwad Oak Lawn (Community) 24:44.31 8:15/M Fr
118 106 535 Nadia Alpuche Burbank (Reavis) 24:44.78 8:15/M Jr
119 107 660 Kristina Simonelis Oak Lawn (Community) 24:45.11 8:15/M Sr
120 108 536 Anna Tumiel Burbank (Reavis) 24:46.45 8:15/M Jr
121 109 689 Noor Ihmoud Palos Hills (Stagg) 24:49.23 8:16/M Fr
122 110 658 Frankie Liberti Oak Lawn (Community) 24:50.24 8:17/M Sr
123 111 688 Kylie Gaeta Palos Hills (Stagg) 25:02.53 8:21/M Sr
124 (< 5) 650 Susanna Rodriguez Maywood (Proviso East) 25:20.47 8:27/M Fr
125 (< 5) 519 angelina calvillo Chicago (Kennedy) 25:23.37 8:28/M
126 112 731 Deema Abukhadra Summit (Argo) 25:24.42 8:28/M So
127 113 727 Alysia Arias Summit (Argo) 25:24.50 8:28/M So
128 114 600 Monay Bradford Harvey (Thornton) 26:09.82 8:43/M Jr
129 (< 5) 520 lyndsey herrero Chicago (Kennedy) 26:12.65 8:44/M
130 115 728 Karla Avalos Summit (Argo) 26:19.98 8:47/M Sr
131 (< 5) 521 kaitlyn garcia Chicago (Kennedy) 26:32.24 8:51/M
132 (< 5) 606 Yesenia Rodriguez Hillside (Proviso West) 26:32.25 8:51/M Jr
133 116 734 Yesenia Rodriguez Summit (Argo) 27:06.03 9:02/M Sr
134 117 733 Ivonne Palacios Summit (Argo) 27:06.82 9:02/M Sr
135 (< 5) 651 Yulissa Rodriguez Maywood (Proviso East) 27:38.31 9:13/M So
136 118 603 Julia Medina Harvey (Thornton) 27:41.68 9:14/M So
137 (< 5) 607 Chrishonda OQuinn Hillside (Proviso West) 28:27.36 9:29/M Sr