JT Invite

September 28, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Girls

Boys/Girls Open

All Runners

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
1 1 279 Carrie Saginur Lake Forest HS 22:22.3 7:27/M  
2 2 660 Alicia Hernandez Round Lake High School 22:56.5 7:39/M jr  
3 3 586 Katie Gilcrest Lake Forest HS 24:22.6 8:08/M  
4 4 611 Ava Schumann Lake Forest HS 24:27.4 8:09/M  
5 5 612 Sabrina Siegel Lake Forest HS 24:43.7 8:15/M  
6 6 548 Simone Cathey Lake Forest Academy 25:00.4 8:20/M jr  
7 7 647 Daisy Alcantar Round Lake High School 25:08.7 8:23/M jr  
8 8 657 Analy Cortez Round Lake High School 25:43.1 8:34/M jr  
9 9 589 Emily Hart Lake Forest HS 25:47.4 8:36/M  
10 10 744 Loula Dillon Zion-Benton Township HS 25:49.6 8:37/M sr  
11 (< 5) 641 Emma Klein Richmond Burton High School 26:11.0 8:44/M jr  
12 (< 5) 531 Brenda Rojas Grayslake North 26:22.1 8:47/M so  
13 11 546 Julia Birmingham Lake Forest Academy 26:27.9 8:49/M jr  
14 12 764 Angie Rivera Zion-Benton Township HS 26:29.8 8:50/M sr  
15 13 577 Katherine Cummins Lake Forest HS 26:30.7 8:50/M  
16 14 588 Isabella Graf Lake Forest HS 26:31.9 8:51/M  
17 (< 5) 643 Darcie Nestler Richmond Burton High School 26:36.8 8:52/M jr  
18 15 663 Karla Marin Round Lake High School 26:50.4 8:57/M jr  
19 16 766 Jenna Uchiek Zion-Benton Township HS 26:50.4 8:57/M jr  
20 (> 7) 572 Katie Bondoc Lake Forest HS 27:15.0 9:05/M  
21 (< 5) 363 Siobhan Huner Carmel Catholic 27:38.4 9:13/M jr  
22 17 556 Ashley Ma Lake Forest Academy 27:41.5 9:14/M jr  
23 18 741 Delilah Canutu Zion-Benton Township HS 27:43.3 9:14/M jr  
24 (< 5) 383 Alexia Bunge Grant 27:50.7 9:17/M sr  
25 19 671 Ashley Rodriguez Round Lake High School 28:00.5 9:20/M jr  
26 (< 5) 682 Daniela Hacke Wauconda High School 28:02.7 9:21/M sr  
27 20 740 Bianca Bravo Zion-Benton Township HS 28:06.3 9:22/M jr  
28 (> 7) 590 Olivia Headley Lake Forest HS 28:09.4 9:23/M  
29 21 563 Arielle Styczen Lake Forest Academy 28:22.5 9:28/M jr  
30 (< 5) 400 Stephanie Chavez Grayslake North 28:22.7 9:28/M so  
31 (> 7) 599 Sarah Markee Lake Forest HS 28:45.2 9:35/M  
32 22 560 Olivia Petrini-Poli Lake Forest Academy 28:46.8 9:36/M jr  
33 (> 7) 280 Yana Savitsky Lake Forest HS 28:47.3 9:36/M  
34 (< 5) 376 Carolina Sokes Carmel Catholic 28:49.6 9:37/M jr  
35 23 735 Ixa Aguilar Zion-Benton Township HS 28:51.9 9:37/M jr  
36 24 743 Crizaber Cruz Zion-Benton Township HS 29:03.0 9:41/M so  
37 (< 5) 644 Mackenzie Popp Richmond Burton High School 29:22.7 9:48/M jr  
38 25 568 Isabella Wang Lake Forest Academy 29:26.0 9:49/M sr  
39 (> 7) 274 M.k. Peters Lake Forest HS 29:35.7 9:52/M  
40 (> 7) 736 Jennifer Arizmendi Zion-Benton Township HS 29:38.7 9:53/M jr  
41 (> 7) 760 Ashley Molina Zion-Benton Township HS 29:40.9 9:54/M jr  
42 (< 5) 708 Isabelle Stypla Wilmot Union High School 29:44.2 9:55/M jr  
43 (> 7) 575 Anne Cook Lake Forest HS 29:52.8 9:58/M  
44 (< 5) 525 Reanne Knight Grayslake North 29:52.8 9:58/M so  
45 (> 7) 597 Caroline Lewis Lake Forest HS 29:55.9 9:59/M  
46 (> 7) 576 Grace Cook Lake Forest HS 30:16.7 10:06/M  
47 (< 5) 681 Maria Flores Wauconda High School 30:18.9 10:06/M jr  
48 (< 5) 281 Yoyo Sun Westlake 30:26.8 10:09/M jr  
49 26 571 Chloe Zhong Lake Forest Academy 30:43.1 10:14/M sr  
50 (> 7) 565 Victoria Tang Lake Forest Academy 30:56.9 10:19/M jr  
51 (> 7) 567 Alice Tran Lake Forest Academy 31:24.5 10:28/M fr  
52 (< 5) 360 Els Daw Carmel Catholic 31:37.4 10:32/M jr  
53 (< 5) 371 Sarah Mitten Carmel Catholic 31:37.6 10:33/M jr  
54 (> 7) 558 Sophia Mou Lake Forest Academy 32:02.4 10:41/M so  
55 (> 7) 559 Cindy Nguyen Lake Forest Academy 32:12.1 10:44/M fr  
56 (> 7) 566 Nicole Tong Lake Forest Academy 32:18.2 10:46/M sr  
57 (> 7) 553 Bika Gupta Lake Forest Academy 32:27.0 10:49/M fr  
58 (> 7) 554 Riya Kapoor Lake Forest Academy 32:34.8 10:52/M fr  
59 (< 5) 527 Abigail Kukis Grayslake North 32:37.9 10:53/M so  
60 (> 7) 564 Sunny Sun Lake Forest Academy 33:15.2 11:05/M so  
61 (> 7) 549 Jade Chen Lake Forest Academy 34:20.6 11:27/M fr  
62 (< 5) 693 Morgan Thompson Wauconda High School 34:58.0 11:39/M sr  
63 (> 7) 747 Alexandra Garcia Zion-Benton Township HS 37:36.9 12:32/M fr  

Overall Finish List - Boys

Boys/Girls Open

All Runners

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
1 1 932 Daniel McKiernan Lake Forest 18:38.3 6:13/M sr  
2 2 936 Alex Mutter Lake Forest 19:05.9 6:22/M sr  
3 3 933 Race Medema Lake Forest 19:11.6 6:24/M jr  
4 4 950 Ian Schuler Lake Forest 19:17.6 6:26/M sr  
5 5 2979 Issac Garcia Zion-Benton HS 19:19.0 6:26/M JR  
6 6 862 Christian Suaste Grant 19:19.3 6:26/M sr  
7 7 905 Jp Best Lake Forest 19:23.3 6:28/M jr  
8 8 846 Emilio Figueroa Grant 19:36.5 6:32/M jr  
9 (< 5) 803 Tim Lorenz Crystal Lake South 19:36.8 6:32/M sr  
10 9 2984 Andrew Johnson Zion-Benton HS 19:47.3 6:36/M SR  
11 10 957 Carson Ward Lake Forest 19:50.1 6:37/M sr  
12 11 2993 Hornilo San Ramon Zion-Benton HS 19:56.5 6:39/M JR  
13 (< 5) 810 Will Wickersty Crystal Lake South 19:59.3 6:40/M jr  
14 12 1324 Ethan Goode Lakes Community High School 20:00.5 6:40/M jr  
15 13 2992 Antonio Salgado Zion-Benton HS 20:01.3 6:40/M JR  
16 14 883 Charlie Lay Grayslake North 20:08.9 6:43/M jr  
17 15 942 Ryan Peters Lake Forest 20:09.5 6:43/M sr  
18 (> 7) 915 Andrew Fontana Lake Forest 20:17.1 6:46/M jr  
19 16 2976 Jourdon East Zion-Benton HS 20:23.9 6:48/M SR  
20 17 850 Jeremiah Heersche Grant 20:36.6 6:52/M jr  
21 (< 5) 1444 Patrick Jenkins Wauconda High School 20:44.8 6:55/M so  
22 (< 5) 1352 Andrew Millard Marengo Community High School 20:46.9 6:56/M sr  
23 18 1330 Adrian Kupiec Lakes Community High School 20:47.2 6:56/M jr  
24 19 1322 Daniel Gfesser Lakes Community High School 20:59.2 7:00/M jr  
25 20 1434 Emmanuel Velazquez Round Lake High School 21:05.5 7:02/M sr  
26 21 1395 Adrian Baquera Round Lake High School 21:06.3 7:02/M jr  
27 (> 7) 916 Will Geary Lake Forest 21:14.8 7:05/M jr  
28 22 2967 Alex Aleman Zion-Benton HS 21:18.5 7:06/M JR  
29 (< 5) 2959 Brandon Long Woodstock North HS 21:18.6 7:06/M jr  
30 23 2990 Zacary Rodriguez Zion-Benton HS 21:23.6 7:08/M JR  
31 (> 7) 2986 Brandon Neas Zion-Benton HS 21:36.8 7:12/M SR  
32 (> 7) 2973 Salvador Cortes Olmedo Zion-Benton HS 21:37.8 7:13/M JR  
33 24 1388 Juan Amador Round Lake High School 21:40.5 7:14/M sr  
34 (> 7) 2985 Alex Morris Zion-Benton HS 21:43.5 7:15/M SR  
35 (> 7) 941 Will Pattie Lake Forest 21:47.4 7:16/M sr  
36 25 1459 Gabe Handorf Wilmot Union High School 21:55.3 7:18/M jr  
37 (> 7) 2969 Alexander Atwaters Zion-Benton HS 21:56.1 7:19/M JR  
38 26 886 Anthony Morris Grayslake North 22:07.5 7:23/M so  
39 (> 7) 919 Harry Hasselbring Lake Forest 22:13.3 7:24/M jr  
40 27 996 Tim Yang Lake Forest Academy 22:13.3 7:24/M so  
41 28 1414 Guillermo Juarez Round Lake High School 22:15.0 7:25/M so  
42 29 859 Blake Sieckowski Grant 22:17.7 7:26/M sr  
43 (< 5) 1381 Nick Fritz Richmond Burton High School 22:31.6 7:31/M sr  
44 30 1455 Ethan Brandt Wilmot Union High School 22:44.0 7:35/M so  
45 31 1384 David Aguilar Round Lake High School 22:47.5 7:36/M jr  
46 32 1433 Jonathan Urbina Round Lake High School 22:50.0 7:37/M sr  
47 33 857 Trey Romig Grant 22:52.4 7:37/M sr  
48 34 1424 Arturo Perea Round Lake High School 22:54.1 7:38/M sr  
49 (< 5) 799 Kyle Dickson Crystal Lake South 23:03.8 7:41/M jr  
50 35 989 David Si Lake Forest Academy 23:06.6 7:42/M jr  
51 (> 7) 909 Connor Clark Lake Forest 23:08.1 7:43/M sr  
52 36 1320 Liam Faustino Lakes Community High School 23:10.2 7:43/M sr  
53 37 1318 Cade Empen Lakes Community High School 23:13.5 7:45/M jr  
54 38 966 Jared Felitto Lake Forest Academy 23:25.1 7:48/M sr  
55 39 1464 Sean O'Dowd Wilmot Union High School 23:27.4 7:49/M sr  
56 40 999 Jack Zhang Lake Forest Academy 23:34.4 7:51/M so  
57 41 971 Ned Koh Lake Forest Academy 23:38.4 7:53/M fr  
58 42 873 Ryan Hanson Grayslake North 23:42.4 7:54/M fr  
59 43 968 William Hartwig Lake Forest Academy 23:46.2 7:55/M so  
60 44 1325 Ian Halterman Lakes Community High School 23:49.3 7:56/M jr  
61 45 1329 Drew Knuettel Lakes Community High School 23:55.4 7:58/M jr  
62 (< 5) 1363 Stephen Foster Marian Central Catholic 23:56.2 7:59/M sr  
63 (> 7) 1332 Jack Lindner Lakes Community High School 23:58.1 7:59/M jr  
64 46 872 Camden Ellingsen Grayslake North 24:12.6 8:04/M jr  
65 47 993 Anton Walvoord Lake Forest Academy 24:16.8 8:06/M fr  
66 48 1454 Victor Banish Wilmot Union High School 24:24.3 8:08/M sr  
67 (> 7) 1423 Marvin Pena Round Lake High School 24:28.3 8:09/M sr  
68 (> 7) 1399 Jonathan Cermeno Round Lake High School 24:35.5 8:12/M sr  
69 (> 7) 998 Jonathan Yuan Lake Forest Academy 24:51.2 8:17/M fr  
70 (> 7) 988 Daniel Shin Lake Forest Academy 24:59.8 8:20/M so  
71 49 880 Sam Larkin Grayslake North 25:03.4 8:21/M jr  
72 (> 7) 986 Alejandro Quiroz Lake Forest Academy 25:21.0 8:27/M fr  
73 (< 5) 1369 Max Ray Marian Central Catholic 25:21.2 8:27/M sr  
74 (> 7) 982 Alan Nigmetullin Lake Forest Academy 25:24.4 8:28/M fr  
75 (< 5) 1374 Joseph Walsdorf Marian Central Catholic 25:42.2 8:34/M jr  
76 (> 7) 972 Vlad Kolensnikov Lake Forest Academy 26:04.0 8:41/M sr  
77 (< 5) 1365 Luke Morehead Marian Central Catholic 26:10.7 8:44/M sr  
78 50 885 Aiden MacLennan Grayslake North 26:11.7 8:44/M fr  
79 (> 7) 910 Brian Darnell Lake Forest 26:29.4 8:50/M sr  
80 (< 5) 1379 Jack Fritz Richmond Burton High School 26:34.9 8:52/M sr  
81 51 875 Stefan Jian Grayslake North 26:46.6 8:56/M fr  
82 52 1458 Ernesto Cosio Wilmot Union High School 27:16.5 9:06/M jr  
83 (> 7) 964 Max Collins Lake Forest Academy 27:21.7 9:07/M jr  
84 (> 7) 994 Jack Wyne Lake Forest Academy 27:24.1 9:08/M fr  
85 (> 7) 965 Will Collins Lake Forest Academy 27:30.9 9:10/M jr  
86 (> 7) 987 Sajan Shah Lake Forest Academy 27:40.2 9:13/M fr  
87 (> 7) 979 Max Mullarkey Lake Forest Academy 27:41.0 9:14/M fr  
88 (> 7) 970 Jay Kim Lake Forest Academy 27:49.2 9:16/M so  
89 (> 7) 981 Lam Nguyen Lake Forest Academy 28:00.0 9:20/M fr  
90 (> 7) 992 Than Trinh Lake Forest Academy 28:04.3 9:21/M so  
91 (> 7) 962 Brian Botero Lake Forest Academy 28:23.9 9:28/M fr  
92 (> 7) 997 Sage Ye Lake Forest Academy 28:38.6 9:33/M so  
93 (> 7) 963 Jinha Choi Lake Forest Academy 28:42.9 9:34/M so  
94 (> 7) 991 Steven Sun Lake Forest Academy 28:51.2 9:37/M so  
95 (< 5) 1354 Jack Morse Marengo Community High School 29:29.0 9:50/M jr  
96 (> 7) 937 Brad Norkus Lake Forest 29:38.9 9:53/M sr  
97 (> 7) 980 Braeden Murray Lake Forest Academy 30:04.0 10:01/M fr  
98 53 1460 Levi Keen Wilmot Union High School 30:18.2 10:06/M sr  
99 (> 7) 995 David Xiao Lake Forest Academy 30:42.4 10:14/M fr  
100 (> 7) 973 Adam Kossale Lake Forest Academy 31:19.1 10:26/M sr  
O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
101 (> 7) 976 Austin Lai Lake Forest Academy 32:01.2 10:40/M so  
102 (> 7) 975 Charles Kuhns Lake Forest Academy 32:06.0 10:42/M fr  
103 (> 7) 978 Josh Li Lake Forest Academy 32:40.8 10:54/M fr  
104 (> 7) 870 Bradley Drummer Grayslake North 32:46.7 10:56/M sr  
105 (> 7) 879 Christopher Lantman Grayslake North 33:34.1 11:11/M so  
106 (< 5) 1446 Mcgwire Landvick Wauconda High School 34:58.2 11:39/M jr  
107 (< 5) 1437 Sebastian Casas Wauconda High School 38:21.1 12:47/M sr