JT Invite

September 28, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity

All Runners


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Grant                                  72               1   5  20  21  25  28  60         
        Top  5 Times: 1:26:36.2

    2 Crystal Lake South                    106              10  17  18  27  34  59  67         
        Top  5 Times: 1:28:32.3

    3 Woodstock High School                 107               9  13  24  26  35  41  94         
        Top  5 Times: 1:28:46.7

    4 Marengo Community High School         129               7  16  22  31  53  56  79         
        Top  5 Times: 1:29:09.5

    5 Lake Forest                           140               3  23  37  38  39  49  64         
        Top  5 Times: 1:29:31.7

    6 Zion-Benton HS                        186              14  19  45  50  58  77  98         
        Top  5 Times: 1:31:25.3

    7 Lakes Community High School           196               8  29  42  43  74                 
        Top  5 Times: 1:31:47.5

    8 Grayslake North                       204              11  33  46  48  66  71  72         
        Top  5 Times: 1:32:09.6

    9 Round Lake High School                228               2  15  52  73  86  90             
        Top  5 Times: 1:33:07.6

   10 Woodstock North HS                    253              12  30  57  76  78  87  97         
        Top  5 Times: 1:34:09.1

   11 Marian Central Catholic               255               4   6  80  81  84 103             
        Top  5 Times: 1:33:55.9

   12 Johnsburg High School                 297              44  54  62  68  69  91 100         
        Top  5 Times: 1:35:30.0

   13 Elk Grove High School                 301              36  55  65  70  75 101 105         
        Top  5 Times: 1:35:49.6

   14 Wilmot Union High School              309              40  47  51  82  89  92  99         
        Top  5 Times: 1:36:45.4

   15 Wauconda High School                  366              32  61  63 104 106                 
        Top  5 Times: 1:46:08.0

   16 Lake Forest Academy                   444              83  85  88  93  95  96 102         
        Top  5 Times: 1:43:47.4

 Inc. Carmel Catholic                      3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Richmond Burton High School          3 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Detail Team Results - Boys

Boys Varsity

All Runners

Grant    Finish Position -     1

  Team Score (places):  72  Team Score (times):    1:26:36.2   Average Time: 17:19.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    860  Justin Splitt          sr       1            1        16:21.6      16:21.6      0:00.0
    2    856  Colton Romig           jr       5            6        16:41.4      33:03.1      0:19.7
    3    848  Charlie Hamann         so      20           26        17:40.5      50:43.7      1:18.9
    4    843  Ryan Bishop            sr      21           47        17:53.2    1:08:36.9      1:31.5
    5    852  Randal Holm            so      25           72        17:59.2    1:26:36.2      1:37.5
    6    845  Josh Delgado           jr      28          100        18:04.7    1:44:41.0      1:43.0
    7    849  Hunter Harvey          jr      60          160        19:10.8    2:03:51.8      2:49.1

Crystal Lake South    Finish Position -     2

  Team Score (places): 106  Team Score (times):    1:28:32.3   Average Time: 17:42.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    806  Alex Picchi            jr      10           10        17:05.5      17:05.5      0:43.8
    2    798  Christopher Davis      sr      17           27        17:30.6      34:36.1      1:08.9
    3    795  Matt Brown             jr      18           45        17:40.3      52:16.4      1:18.6
    4    796  Garrett Czajkowski     jr      27           72        18:01.5    1:10:17.9      1:39.8
    5    801  Josh Dierson           jr      34          106        18:14.3    1:28:32.3      1:52.6
    6    808  Gab Waz                sr      59          165        19:07.8    1:47:40.1      2:46.1
    7    807  K.t. Siversten         jr      67          232        19:24.6    2:07:04.8      3:02.9

Woodstock High School    Finish Position -     3

  Team Score (places): 107  Team Score (times):    1:28:46.7   Average Time: 17:45.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   1480  Jack Hansen            jr       9            9        17:04.5      17:04.5      0:42.8
    2   1493  Aidan Schleutermann    jr      13           22        17:25.4      34:29.9      1:03.7
    3   1471  Daniel Berkebile       sr      24           46        17:59.1      52:29.0      1:37.4
    4   1481  Dylan Hanson           fr      26           72        18:00.7    1:10:29.8      1:39.0
    5   1494  Clark Shulfer          so      35          107        18:16.8    1:28:46.7      1:55.1
    6   1479  Logan Hagmann          jr      41          148        18:26.5    1:47:13.2      2:04.8
    7   1475  Quentin Crown          jr      94          242        20:59.9    2:08:13.2      4:38.3

Marengo Community High School    Finish Position -     4

  Team Score (places): 129  Team Score (times):    1:29:09.5   Average Time: 17:49.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   1349  Luke Chaffin           jr       7            7        16:48.5      16:48.5      0:26.8
    2   1355  Zach Secor             jr      16           23        17:28.0      34:16.6      1:06.3
    3   1350  Robert Lopez           sr      22           45        17:55.7      52:12.3      1:34.0
    4   1353  Aaron Moehrlin         jr      31           76        18:06.5    1:10:18.8      1:44.8
    5   1348  Preston Bailey         so      53          129        18:50.6    1:29:09.5      2:28.9
    6   1356  Patrick Signore        fr      56          185        18:53.4    1:48:03.0      2:31.7
    7   1358  Jericho Tynis          fr      79          264        20:00.5    2:08:03.5      3:38.8

Lake Forest    Finish Position -     5

  Team Score (places): 140  Team Score (times):    1:29:31.7   Average Time: 17:54.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    959  Kaleb Whiteside        jr       3            3        16:37.4      16:37.4      0:15.7
    2    918  Ethan Haller           jr      23           26        17:56.1      34:33.5      1:34.4
    3    926  Ethan Lane             sr      37           63        18:17.6      52:51.1      1:55.9
    4    955  Nicholas Tegel         jr      38          101        18:18.9    1:11:10.1      1:57.2
    5    927  Joshua Lane            sr      39          140        18:21.6    1:29:31.7      1:59.9
    6    913  Peter Elliott          jr      49          189        18:42.5    1:48:14.2      2:20.8
    7    908  Mac Chamberlain        so      64          253        19:17.1    2:07:31.4      2:55.4

Zion-Benton HS    Finish Position -     6

  Team Score (places): 186  Team Score (times):    1:31:25.3   Average Time: 18:17.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   2980  Mario Gutierrez        SR      14           14        17:25.7      17:25.7      1:04.0
    2   2970  Eric Barajas           FR      19           33        17:40.4      35:06.1      1:18.7
    3   2989  Nathan Rivera          JR      45           78        18:34.7      53:40.9      2:13.0
    4   2977  Andrew Figueroa        SR      50          128        18:44.6    1:12:25.5      2:22.9
    5   2968  Christopher Anderson   SO      58          186        18:59.8    1:31:25.3      2:38.1
    6   2987  Alex Requena           JR      77          263        19:50.6    1:51:15.9      3:28.9
    7   2981  Erwin Gutierrez        SO      98          361        21:17.1    2:12:33.1      4:55.4

Lakes Community High School    Finish Position -     7

  Team Score (places): 196  Team Score (times):    1:31:47.5   Average Time: 18:21.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   1335  Rj Migas               sr       8            8        16:56.0      16:56.0      0:34.3
    2   1342  Nathan Rolla           so      29           37        18:05.0      35:01.0      1:43.3
    3   1344  Ben Schneiderheinze    jr      42           79        18:31.9      53:32.9      2:10.2
    4   1326  Sean Humpa             sr      43          122        18:32.8    1:12:05.8      2:11.1
    5   1323  Aidan Gillespie        jr      74          196        19:41.7    1:31:47.5      3:20.0

Grayslake North    Finish Position -     8

  Team Score (places): 204  Team Score (times):    1:32:09.6   Average Time: 18:25.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    864  Brandt Batteau         sr      11           11        17:18.2      17:18.2      0:56.6
    2    881  Alex Larrivee          sr      33           44        18:14.2      35:32.5      1:52.5
    3    868  Owen Davies            fr      46           90        18:35.3      54:07.9      2:13.6
    4    882  Jack Larson            jr      48          138        18:38.2    1:12:46.1      2:16.5
    5    866  Oscar Covarrubias      jr      66          204        19:23.5    1:32:09.6      3:01.8
    6    888  Nicholas Von Briesen   fr      71          275        19:37.1    1:51:46.7      3:15.4
    7    869  Armani Diaz            so      72          347        19:37.5    2:11:24.2      3:15.8

Round Lake High School    Finish Position -     9

  Team Score (places): 228  Team Score (times):    1:33:07.6   Average Time: 18:37.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   1407  Diego Giron            jr       2            2        16:34.4      16:34.4      0:12.7
    2   1391  Cody Arenas            jr      15           17        17:27.6      34:02.1      1:06.0
    3   1428  John Sanchez           sr      52           69        18:49.6      52:51.7      2:27.9
    4   1398  Jonathan Campos        sr      73          142        19:37.7    1:12:29.5      3:16.1
    5   1413  Elyjia Jones           sr      86          228        20:38.1    1:33:07.6      4:16.4
    6   1432  Joseph Tucker          jr      90          318        20:49.2    1:53:56.9      4:27.5

Woodstock North HS    Finish Position -    10

  Team Score (places): 253  Team Score (times):    1:34:09.1   Average Time: 18:49.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   2958  Frank Dudzik           fr      12           12        17:19.5      17:19.5      0:57.9
    2   1499  Jorge Aragon           so      30           42        18:05.0      35:24.6      1:43.3
    3   2965  Jameson Tueber         jr      57           99        18:59.2      54:23.8      2:37.5
    4   2964  Parker Szura           fr      76          175        19:50.3    1:14:14.1      3:28.6
    5   2963  Nathan Speciale        fr      78          253        19:54.9    1:34:09.1      3:33.2
    6   2962  Michael Rank           fr      87          340        20:44.5    1:54:53.7      4:22.8
    7   2960  Billy Nolan            fr      97          437        21:15.4    2:16:09.2      4:53.7

Marian Central Catholic    Finish Position -    11

  Team Score (places): 255  Team Score (times):    1:33:55.9   Average Time: 18:47.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   1364  Ryan Jones             sr       4            4        16:39.8      16:39.8      0:18.1
    2   1375  Peter Walsdorf         jr       6           10        16:43.6      33:23.4      0:21.9
    3   1368  Andrew Pascente        sr      80           90        20:04.2      53:27.7      3:42.5
    4   1373  Jack Suarez            jr      81          171        20:04.6    1:13:32.4      3:42.9
    5   1370  Ben Reuter             sr      84          255        20:23.5    1:33:55.9      4:01.8
    6   1367  Aron Olivares          jr     103          358        22:42.7    1:56:38.7      6:21.0

Johnsburg High School    Finish Position -    12

  Team Score (places): 297  Team Score (times):    1:35:30.0   Average Time: 19:06.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    889  Andrew Ardon           jr      44           44        18:33.5      18:33.5      2:11.8
    2    890  Jackson Batt           fr      54           98        18:50.6      37:24.2      2:29.0
    3    891  Ethan Berthoud         fr      62          160        19:12.7      56:37.0      2:51.1
    4    892  Noah Boone             fr      68          228        19:25.8    1:16:02.9      3:04.2
    5    895  Grady Germann          so      69          297        19:27.1    1:35:30.0      3:05.4
    6    897  Blake Radtke           sr      91          388        20:50.4    1:56:20.5      4:28.8
    7    899  Brad Wizceb            jr     100          488        22:02.1    2:18:22.7      5:40.4

Elk Grove High School    Finish Position -    13

  Team Score (places): 301  Team Score (times):    1:35:49.6   Average Time: 19:09.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    816  Michael Johnson        sr      36           36        18:16.9      18:16.9      1:55.2
    2    814  Abigail Garcia         jr      55           91        18:50.9      37:07.8      2:29.2
    3    813  Josh Castic            sr      65          156        19:20.1      56:27.9      2:58.4
    4    830  Liam Saluski           jr      70          226        19:32.1    1:16:00.0      3:10.4
    5    827  Marco Perez            sr      75          301        19:49.5    1:35:49.6      3:27.8
    6    835  Gerick Valera          jr     101          402        22:02.2    1:57:51.8      5:40.5
    7    832  Steven Serrano         sr     105          507        25:25.2    2:23:17.0      9:03.5

Wilmot Union High School    Finish Position -    14

  Team Score (places): 309  Team Score (times):    1:36:45.4   Average Time: 19:21.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   1470  Blake Zager            sr      40           40        18:23.9      18:23.9      2:02.3
    2   1461  Kieran Kendall         fr      47           87        18:35.8      36:59.8      2:14.1
    3   1468  James Raymond          sr      51          138        18:47.7      55:47.5      2:26.0
    4   1453  Joseph Banish          sr      82          220        20:08.8    1:15:56.3      3:47.1
    5   1465  Christian Obertin      jr      89          309        20:49.1    1:36:45.4      4:27.4
    6   1457  Maui Cane              jr      92          401        20:51.8    1:57:37.3      4:30.1
    7   1466  Cole Pappadakis        sr      99          500        21:17.5    2:18:54.8      4:55.8

Wauconda High School    Finish Position -    15

  Team Score (places): 366  Team Score (times):    1:46:08.0   Average Time: 21:13.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   1447  Aiden Miller           so      32           32        18:13.2      18:13.2      1:51.5
    2   1445  Kai Keene              so      61           93        19:10.9      37:24.1      2:49.2
    3   1442  Matthew Jasinski       so      63          156        19:13.9      56:38.1      2:52.2
    4   1435  Nate Brown             jr     104          260        23:10.3    1:19:48.5      6:48.7
    5   1452  Andrew Zalewski        jr     106          366        26:19.5    1:46:08.0      9:57.8

Lake Forest Academy    Finish Position -    16

  Team Score (places): 444  Team Score (times):    1:43:47.4   Average Time: 20:45.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    985  Jake Powers            so      83           83        20:19.9      20:19.9      3:58.2
    2    977  Thomas Leonetti        sr      85          168        20:33.0      40:52.9      4:11.4
    3    974  Alex Kovalchuk         sr      88          256        20:48.0    1:01:41.0      4:26.3
    4    961  Nick Alutto            jr      93          349        20:57.7    1:22:38.7      4:36.0
    5    990  Ezzat Suhaime          so      95          444        21:08.6    1:43:47.4      4:46.9
    6    983  Calvin Osborne         jr      96          540        21:09.5    2:04:57.0      4:47.8
    7   1000  Alex Zhou              sr     102          642        22:42.7    2:27:39.7      6:21.0

Carmel Catholic    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1    781  Alex Miiller           jr   Less Than  5           19:26.0      19:26.0      3:04.4
    2    770  Evan Ashley            jr   Less Than  5           20:02.9      39:29.0      3:41.2
    3    790  Zach Young             sr   Less Than  5           20:04.7      59:33.7      3:43.0

Richmond Burton High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Year    Place        Place      Time        Time        Back
    1   1383  Ethan Luedke           sr   Less Than  5           17:33.7      17:33.7      1:12.0
    2   1378  Mitch Elder            sr   Less Than  5           20:17.3      37:51.0      3:55.6
    3   1380  Matt Fritz             sr   Less Than  5           21:03.3      58:54.4      4:41.7