Optimist Classic

September 12, 2019


www.raceresultsplus.com River City Race Management

Overall Finish List - Girls

4th Grade

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace YEAR  
1 1 76 Bailee Henkel Home School EAGLES 7:01.5 7:02/M 4th  
2 2 73 Amaya Flickenger Home School EAGLES 7:08.0 7:08/M 4th  
3 3 223 Reese Zellmer St. Paul's Lutheran 7:28.2 7:28/M 4th  
4 4 215 Haeley Hanson St. Paul's Lutheran 7:30.6 7:31/M 4th  
5 5 190 Felicity Kuefler St. Joseph's 7:39.2 7:39/M 4th  
6 6 182 Ashlynn Bourke St. Joseph's 7:40.1 7:40/M 4th  
7 7 193 Isabel Raub St. Joseph's 7:43.8 7:44/M 4th  
8 8 171 Londyn Herbst St William 8:14.4 8:14/M 4th  
9 9 134 Abby Miller Marshall Middle School 8:26.6 8:27/M 4th  
10 10 203 Abby Hedman St. Mary 8:31.3 8:31/M 4th  
11 11 477 Adilynn Wellnitz St. John Vianney 8:34.7 8:35/M 4  
12 12 85 Shelby Schneider Home School EAGLES 8:36.5 8:37/M 4th  
13 (> 3) 79 Rowan MacPherson Home School EAGLES 8:37.9 8:38/M 4th  
14 (> 3) 187 Presley Hotchkiss St. Joseph's 8:38.8 8:39/M 4th  
15 13 95 Dilynn Albrecht Marshall Middle School 8:39.3 8:39/M 4th  
16 14 117 Julia Gorman Marshall Middle School 8:45.6 8:46/M 4th  
17 15 169 Lucy Abbott St William 8:46.8 8:47/M 4th  
18 16 218 Lainey Licht St. Paul's Lutheran 8:47.4 8:47/M 4th  
19 17 159 Gen Christofferson Our Lady of the Assumption 8:54.2 8:54/M 4th  
20 18 478 Kendall Rezin St. John Vianney 8:55.5 8:56/M 4  
21 (> 3) 144 Delaney Richard Marshall Middle School 8:55.8 8:56/M 4th  
22 19 475 Lara Schaal St. John Vianney 8:58.4 8:58/M 4  
23 (> 3) 129 Norelle Matulle Marshall Middle School 9:12.6 9:13/M 4th  
24 (> 3) 221 Kinzie Wedel St. Paul's Lutheran 9:21.8 9:22/M 4th  
25 20 25 Lucy Flack Blackhawk Running Club 9:33.0 9:33/M 4th  
26 21 48 Tiffany Van Treeck Blackhawk Running Club 9:33.5 9:34/M 4th  
27 22 45 Naomi Schultz Blackhawk Running Club 9:36.2 9:36/M 4th  
28 23 165 Evie Newman Our Lady of the Assumption 9:44.0 9:44/M 4th  
29 (> 3) 82 Maria Pokorski Home School EAGLES 9:53.0 9:53/M 4th  
30 (> 3) 24 Kloe Figliuzzi Blackhawk Running Club 9:53.5 9:54/M 4th  
31 (> 3) 32 Olivia Knickrehm Blackhawk Running Club 9:55.5 9:56/M 4th  
32 (> 3) 47 Zoe Szabo Blackhawk Running Club 10:10.4 10:10/M 4th  
33 (> 3) 115 Leigha Frye Marshall Middle School 10:23.1 10:23/M 4th  
34 (> 3) 36 Emily Maas Blackhawk Running Club 10:26.3 10:26/M 4th  
35 (> 3) 80 Alyssa Maximiliano Home School EAGLES 10:50.3 10:50/M 4th  
36 (> 3) 147 Natalie Skalecki Marshall Middle School 11:01.9 11:02/M 4th  
37 24 180 Monchi Suarez St William 11:30.1 11:30/M 4th  
38 (> 3) 135 Ella Milligan Marshall Middle School 11:30.1 11:30/M 4th  
39 (> 3) 198 Josie Ulrich St. Joseph's 11:44.9 11:45/M 4th  
40 (> 3) 125 Madyson Johnson Marshall Middle School 12:12.5 12:13/M 4th  
41 (> 3) 138 Makayla Nichols Marshall Middle School 12:13.2 12:13/M 4th  
42 (> 3) 140 Lilli Ogle Marshall Middle School 16:10.2 16:10/M 4th  
43 (> 3) 116 Hailey Fuerstenberg Marshall Middle School 16:28.5 16:29/M 4th  
44 (> 3) 141 Claira Peterson Marshall Middle School 20:37.3 20:37/M 4th  
45 (> 3) 149 Giuliana Trenge Marshall Middle School 20:38.1 20:38/M 4th  
46 (> 3) 127 Lilli Leonhard Marshall Middle School 20:40.5 20:41/M 4th  

Overall Finish List - Boys

4th Grade

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace YEAR  
1 1 390 Robert Zas Marshall Middle School 6:27.1 6:27/M 4th  
2 2 389 Jacob Zas Marshall Middle School 6:37.1 6:37/M 4th  
3 3 414 Brady Flynn St William 6:39.0 6:39/M 4th  
4 4 467 Griffin Roth St. Paul's Lutheran 6:58.5 6:59/M 4th  
5 5 229 Elijah Baldry Blackhawk Running Club 6:59.7 7:00/M 4th  
6 6 398 Dennis Nosek Our Lady of the Assumption 7:07.0 7:07/M 4th  
7 7 352 Noah Meier Marshall Middle School 7:35.6 7:36/M 4th  
8 8 421 Connor McQuillen St William 7:36.6 7:37/M 4th  
9 (> 3) 359 Hank Nickols Marshall Middle School 7:47.2 7:47/M 4th  
10 9 233 William Clayton Blackhawk Running Club 7:48.1 7:48/M 4th  
11 10 236 Zackary Durkee Blackhawk Running Club 7:50.9 7:51/M 4th  
12 11 422 Jamison Morris St William 7:51.6 7:52/M 4th  
13 (> 3) 259 Samuel Pazurek Blackhawk Running Club 7:51.7 7:52/M 4th  
14 (> 3) 252 Alex Leslie Blackhawk Running Club 8:00.9 8:01/M 4th  
15 12 454 Carter Denson St. Paul's Lutheran 8:02.0 8:02/M 4th  
16 13 402 George Hetzel Our Redeemer Lutheran Church with School 8:03.8 8:04/M 4th  
17 (> 3) 249 Carter Klopcic Blackhawk Running Club 8:04.9 8:05/M 4th  
18 (> 3) 427 Landon Truesdill St William 8:13.8 8:14/M 4th  
19 (> 3) 342 Quinn Kukman Marshall Middle School 8:23.5 8:24/M 4th  
20 14 465 Will Price St. Paul's Lutheran 8:29.7 8:30/M 4th  
21 (> 3) 315 Caleb Bonham Marshall Middle School 8:49.5 8:50/M 4th  
22 (> 3) 345 Evan Makurat Marshall Middle School 8:57.9 8:58/M 4th  
23 15 400 Justin Dewitt Jr. Our Redeemer Lutheran Church with School 8:58.6 8:59/M 4th  
24 (> 3) 368 Aidan Ross Marshall Middle School 9:00.9 9:01/M 4th  
25 (> 3) 347 Bentley Martin-Mcarron Marshall Middle School 9:02.9 9:03/M 4th  
26 (> 3) 364 Payton Press Marshall Middle School 9:17.2 9:17/M 4th  
27 16 448 Mason Haney St. Matthew Lutheran, Janesville 9:23.4 9:23/M 4th  
28 17 497 Owen Kennedy St. John Vianney 9:23.7 9:24/M 4  
29 (> 3) 360 Fabian Pantoja Marshall Middle School 9:30.7 9:31/M 4th  
30 18 440 Evan Hoff St. Mary 9:40.9 9:41/M 4th  
31 19 451 Noah Schneider St. Matthew Lutheran, Janesville 9:42.3 9:42/M 4th  
32 (> 3) 455 Alistair Dickman St. Paul's Lutheran 10:04.0 10:04/M 4th  
33 (> 3) 325 Jackson Fisher Marshall Middle School 10:25.2 10:25/M 4th  
34 20 496 Anthony Weitzel St. John Vianney 10:35.2 10:35/M 4  
35 (> 3) 271 Joseph Sukow Blackhawk Running Club 10:39.2 10:39/M 4th  
36 (> 3) 320 Kaden Dallman Marshall Middle School 10:50.1 10:50/M 4th  
37 21 439 Joe Dostal St. Mary 10:58.4 10:58/M 4th  
38 (> 3) 246 Cole Huber Blackhawk Running Club 11:05.4 11:05/M 4th  
39 (> 3) 349 Ethan McKelvey Marshall Middle School 11:11.0 11:11/M 4th  
40 (> 3) 318 Connor Bush Marshall Middle School 11:17.2 11:17/M 4th  
41 22 443 Ryan Suiter St. Mary 11:17.9 11:18/M 4th  
42 (> 3) 273 James Tuten Blackhawk Running Club 11:19.2 11:19/M 4th  
43 (> 3) 468 Jaxton Roth St. Paul's Lutheran 11:19.2 11:19/M 4th  
44 (> 3) 331 Aj Gravert Marshall Middle School 11:49.0 11:49/M 4th  
45 (> 3) 473 Kobe Winters St. Paul's Lutheran 12:16.1 12:16/M 4th  
46 (> 3) 338 James Johnson Marshall Middle School 12:43.6 12:44/M 4th  
47 (> 3) 373 Ben Skalecki Marshall Middle School 15:02.1 15:02/M 4th  
48 (> 3) 314 Charlie Bent Marshall Middle School 15:26.5 15:27/M 4th  
49 (> 3) 346 Cristiano Manzanilla Marshall Middle School 15:37.1 15:37/M 4th  
50 (> 3) 324 Odin Dorsey-Nevel Marshall Middle School 16:27.5 16:28/M 4th  
51 (> 3) 321 Chorbe Dapwatda Marshall Middle School 16:41.3 16:41/M 4th  
52 25 Ghost Number 1 Our Lady of the Assumption 11:30.1  
53 25 Ghost Number 1 Our Redeemer Lutheran Church with School 11:30.1  
54 25 Ghost Number 1 St. Matthew Lutheran, Janesville 11:30.1