Optimist Classic

September 12, 2019


www.raceresultsplus.com River City Race Management

Overall Finish List - Girls

6th Grade

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace YEAR  
1 1 81 Eliza Pfarr Home School EAGLES 6:22.6 6:23/M 6th  
2 2 16 Hannah Baldry Blackhawk Running Club 6:52.9 6:53/M 6th  
3 3 170 Trista Anderson St William 6:55.5 6:56/M 6th  
4 4 217 Kaitlyn Kessler St. Paul's Lutheran 7:07.7 7:08/M 6th  
5 5 136 Addie Mueller Marshall Middle School 7:09.4 7:09/M 6th  
6 6 42 Ava Recob Blackhawk Running Club 7:13.8 7:14/M 6th  
7 7 67 Abigial Ryan Holy Family 7:23.4 7:23/M 6th  
8 8 213 Claire Austin St. Paul's Lutheran 7:28.6 7:29/M 6th  
9 9 35 Gemma Leisgang Blackhawk Running Club 7:49.7 7:50/M 6th  
10 10 92 Samantha Williams Home School EAGLES 7:52.6 7:53/M 6th  
11 11 484 Anaka Jones St. John Vianney 7:52.9 7:53/M 6  
12 12 65 Leticia Oakley Holy Family 7:57.2 7:57/M 6th  
13 13 174 Lydia Kueng St William 8:00.1 8:00/M 6th  
14 14 124 Lucy Johnson Marshall Middle School 8:18.0 8:18/M 6th  
15 15 175 Taylor Line St William 8:27.9 8:28/M 6th  
16 (> 3) 50 Mya Wenhardt Blackhawk Running Club 8:28.8 8:29/M 6th  
17 16 485 Della Considine St. John Vianney 8:32.3 8:32/M 6  
18 17 483 Taylor Garrity St. John Vianney 8:52.4 8:52/M 6  
19 18 61 Alivia Olson Edison 9:05.9 9:06/M 6th  
20 19 143 Annabelle Richard Marshall Middle School 9:10.1 9:10/M 6th  
21 (> 3) 126 Brianna Ledesma Marshall Middle School 9:19.3 9:19/M 6th  
22 (> 3) 94 Devlynn Albrecht Marshall Middle School 9:19.5 9:20/M 6th  
23 20 184 Amelia Debilzen St. Joseph's 9:28.5 9:29/M 6th  
24 21 164 Claire Mulenga Our Lady of the Assumption 9:30.4 9:30/M 6th  
25 22 186 Kiera Gille St. Joseph's 9:30.8 9:31/M 6th  
26 23 74 Olivia Graves Home School EAGLES 9:50.8 9:51/M 6th  
27 (> 3) 84 Hannah Rolsma Home School EAGLES 9:54.1 9:54/M 6th  
28 (> 3) 139 Elizabeth Nolan Marshall Middle School 11:10.6 11:11/M 6th  
29 (> 3) 104 Reina Chan Marshall Middle School 11:17.4 11:17/M 6th  
30 24 211 Ava Schwark St. Matthew Lutheran, Janesville 11:36.0 11:36/M 6th  

Overall Finish List - Boys

6th Grade

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace YEAR  
1 1 348 Parker McCormick Marshall Middle School 6:00.6 6:01/M 6th  
2 2 505 Alex Lawton St. John Vianney 6:09.3 6:09/M 6  
3 3 507 Sam Nickols St. John Vianney 6:40.8 6:41/M 6  
4 4 313 Cody Baumann Marshall Middle School 7:03.7 7:04/M 6th  
5 5 433 Jonathan Lewis St. Joseph's 7:25.1 7:25/M 6th  
6 6 288 Josh Grinvalds Home School EAGLES 7:26.4 7:26/M 6th  
7 7 429 Liam Grover St. Joseph's 7:32.2 7:32/M 6th  
8 8 337 Owen Hotchkiss Marshall Middle School 7:36.0 7:36/M 6th  
9 9 283 John Tejeda Holy Family 7:36.2 7:36/M 6th  
10 (> 3) 353 Mitchell Meusling Marshall Middle School 7:41.6 7:42/M 6th  
11 10 298 Charlie Otto Home School EAGLES 7:51.5 7:52/M 6th  
12 11 301 Anthony Pokorski Home School EAGLES 7:53.8 7:54/M 6th  
13 12 424 Ryder Risseeuw St William 7:55.0 7:55/M 6th  
14 13 426 Jeron Thorson St William 7:58.0 7:58/M 6th  
15 14 399 Kaden Randall Our Lady of the Assumption 7:58.4 7:58/M 6th  
16 15 255 Tommie Marcelain Blackhawk Running Club 7:59.2 7:59/M 6th  
17 16 471 Caleb Stanton St. Paul's Lutheran 7:59.5 8:00/M 6th  
18 (> 3) 302 Garett Schneider Home School EAGLES 8:01.3 8:01/M 6th  
19 (> 3) 371 Madden Seiler Marshall Middle School 8:17.7 8:18/M 6th  
20 17 279 James Kloess Holy Family 8:21.6 8:22/M 5th  
21 18 241 Carter Flack Blackhawk Running Club 8:22.3 8:22/M 6th  
22 (> 3) 316 Gabe Bonham Marshall Middle School 8:26.6 8:27/M 6th  
23 19 266 Christian Schultz Blackhawk Running Club 8:28.6 8:29/M 6th  
24 20 413 Avery Eastman St William 8:30.4 8:30/M 6th  
25 (> 3) 305 Benjamin Spiegelhoff Home School EAGLES 8:34.1 8:34/M 6th  
26 (> 3) 250 Carter Lemke Blackhawk Running Club 8:37.4 8:37/M 6th  
27 (> 3) 327 Colin Glissendorf Marshall Middle School 8:43.8 8:44/M 6th  
28 21 284 Aleks Tobais Holy Family 8:46.3 8:46/M 6th  
29 (> 3) 350 Kooper McManus Marshall Middle School 8:50.7 8:51/M 6th  
30 22 428 Logan Bourke St. Joseph's 9:42.3 9:42/M 6th  
31 (> 3) 277 Isaac Gunby Holy Family 9:42.4 9:42/M 5th  
32 (> 3) 328 Atzin Gomez Marshall Middle School 9:43.9 9:44/M 6th  
33 (> 3) 434 Kurt Lewis St. Joseph's 9:58.0 9:58/M 6th  
34 23 393 Nate Buckley Our Lady of the Assumption 10:12.9 10:13/M 6th  
35 (> 3) 294 Benicio Maximilliano Home School EAGLES 10:19.4 10:19/M 6th  
36 24 503 Landon Cusick St. John Vianney 10:28.1 10:28/M 6  
37 (> 3) 506 Kai Braun St. John Vianney 11:02.2 11:02/M 6  
38 25 452 Max Spinsky St. Matthew Lutheran, Janesville 11:37.2 11:37/M 6th  
39 (> 3) 293 Jayden Holmes Home School EAGLES 11:59.3 11:59/M 6th  
40 (> 3) 366 Javier Renderos Marshall Middle School 13:13.0 13:13/M 6th  
41 26 Ghost Number 1 Edison 11:37.2  
42 27 Ghost Number 2 Edison 11:37.2  
43 26 Ghost Number 1 Our Lady of the Assumption 11:37.2  
44 26 Ghost Number 1 St. Matthew Lutheran, Janesville 11:37.2  
45 27 Ghost Number 2 St. Matthew Lutheran, Janesville 11:37.2  
46 26 Ghost Number 1 St. Paul's Lutheran 11:37.2