Optimist Classic

September 12, 2019


www.raceresultsplus.com River City Race Management

Overall Finish List - Girls

7th Grade

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace YEAR  
1 1 201 Mary Worden St. Joseph's 6:23.7 6:24/M 7th  
2 2 6 Julianna Moran Beloit Turner Middle School 6:55.7 6:56/M 7th  
3 3 121 Chloe Hedman Marshall Middle School 6:58.2 6:58/M 7th  
4 4 34 Claire Kucken Blackhawk Running Club 6:58.6 6:59/M 7th  
5 5 60 Kylie Lachance Edison 6:59.9 7:00/M 7th  
6 6 214 Addison Fagan St. Paul's Lutheran 7:15.6 7:16/M 7th  
7 7 222 Kenna Wojcik St. Paul's Lutheran 7:33.0 7:33/M 7th  
8 8 22 Moriah Cooper Blackhawk Running Club 7:33.9 7:34/M 7th  
9 9 9 Samantha Schleis Beloit Turner Middle School 7:37.1 7:37/M 7th  
10 10 33 Emily Krapfl Blackhawk Running Club 7:37.5 7:38/M 7th  
11 11 152 Sophia Weckerly Marshall Middle School 7:39.9 7:40/M 7th  
12 12 490 Liz Huml St. John Vianney 7:40.0 7:40/M 7  
13 13 173 Leah Kuelz St William 7:40.7 7:41/M 7th  
14 14 1 Kamryn Clark Beloit Turner Middle School 7:43.5 7:44/M 7th  
15 (> 3) 2 Devlyn Halvorson Beloit Turner Middle School 7:43.7 7:44/M 7th  
16 15 57 Ella Hale Edison 7:44.4 7:44/M 7th  
17 (> 3) 51 Berlyn Zorn Blackhawk Running Club 7:49.0 7:49/M 7th  
18 16 158 Katie Breiten Our Lady of the Assumption 7:55.1 7:55/M 7th  
19 17 62 Helen Curtis Holy Family 7:55.4 7:55/M 7th  
20 18 491 Kate Wixom St. John Vianney 7:55.8 7:56/M 7  
21 19 488 Ivy Rosinski St. John Vianney 7:56.6 7:57/M 7  
22 20 220 Jordyn Ronde St. Paul's Lutheran 7:57.6 7:58/M 7th  
23 (> 3) 487 Sophia Garcia St. John Vianney 7:59.3 7:59/M 7  
24 21 191 Ella Last St. Joseph's 8:09.8 8:10/M 7th  
25 (> 3) 493 Brynn Sikich St. John Vianney 8:18.8 8:19/M 7  
26 22 163 Katie McKearn Our Lady of the Assumption 8:21.2 8:21/M 7th  
27 23 195 Liv Rue St. Joseph's 8:21.9 8:22/M 7th  
28 (> 3) 492 Maddie Schieve St. John Vianney 8:22.7 8:23/M 7  
29 24 176 Violet McCue St William 8:23.4 8:23/M 7th  
30 (> 3) 43 Josetta Reed Blackhawk Running Club 8:24.6 8:25/M 7th  
31 (> 3) 29 Zoe Janecek Blackhawk Running Club 8:27.0 8:27/M 7th  
32 25 56 Julia Gravert Edison 8:40.3 8:40/M 7th  
33 (> 3) 18 Analisa Boshart Blackhawk Running Club 8:42.3 8:42/M 7th  
34 26 101 Liza Burke Marshall Middle School 8:51.0 8:51/M 7th  
35 (> 3) 486 Grace Mannion St. John Vianney 8:55.1 8:55/M 7  
36 (> 3) 27 Lillian Granec Blackhawk Running Club 8:58.8 8:59/M 7th  
37 (> 3) 17 Sara Betchey Blackhawk Running Club 8:59.7 9:00/M 7th  
38 (> 3) 37 Megan Maas Blackhawk Running Club 9:00.2 9:00/M 7th  
39 (> 3) 44 Ava Rohloff Blackhawk Running Club 9:01.5 9:02/M 7th  
40 (> 3) 489 Kamryn Rezin St. John Vianney 9:03.3 9:03/M 7  
41 (> 3) 185 Kelsey Gille St. Joseph's 9:06.4 9:06/M 7th  
42 (> 3) 14 Mei Lyn Yurkew Beloit Turner Middle School 9:14.4 9:14/M 7th  
43 27 202 Leci Gunn St. Mary 9:45.2 9:45/M 7th  
44 28 160 Connie Dimassis Our Lady of the Assumption 11:07.1 11:07/M 7th  
45 29 Ghost Number 1 Holy Family 11:07.1  
46 29 Ghost Number 1 St. Mary 11:07.1  
47 30 Ghost Number 2 St. Mary 11:07.1  

Overall Finish List - Boys

7th Grade

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace YEAR  
1 1 237 Caleb Enger Blackhawk Running Club 5:41.8 5:42/M 7th  
2 2 243 Owen Geiger Blackhawk Running Club 5:41.8 5:42/M 7th  
3 3 470 Aiden Slama St. Paul's Lutheran 5:47.2 5:47/M 7th  
4 4 508 Tristan Johnson St. John Vianney 6:09.4 6:09/M 7  
5 5 228 Jett Alexander Blackhawk Running Club 6:14.3 6:14/M 7th  
6 6 474 Olin Zellmer St. Paul's Lutheran 6:29.5 6:30/M 7th  
7 7 225 Sam Erickson Beloit Turner Middle School 6:41.3 6:41/M 7th  
8 8 296 Cooper Nimmo Home School EAGLES 6:46.4 6:46/M 7th  
9 9 289 Luke Grinvalds Home School EAGLES 6:50.7 6:51/M 7th  
10 10 456 Jack Dostal St. Paul's Lutheran 6:52.8 6:53/M 7th  
11 11 282 Jack Ryan Holy Family 6:57.0 6:57/M 7th  
12 (> 3) 270 Jake Sukow Blackhawk Running Club 7:02.6 7:03/M 7th  
13 12 395 Vito Gabriele Our Lady of the Assumption 7:03.1 7:03/M 7th  
14 13 226 Carter Fry Beloit Turner Middle School 7:03.6 7:04/M 7th  
15 14 417 Jack Kruser St William 7:19.0 7:19/M 7th  
16 15 292 Judson Henkel Home School EAGLES 7:27.9 7:28/M 7th  
17 (> 3) 235 Drew Draeger Blackhawk Running Club 7:31.1 7:31/M 7th  
18 (> 3) 306 Isaac Steurer Home School EAGLES 7:47.5 7:48/M 7th  
19 (> 3) 295 Liam McPherson Home School EAGLES 7:48.3 7:48/M 6th  
20 16 415 Mike Healy St William 7:48.7 7:49/M 7th  
21 (> 3) 245 Peyton Godfrey Blackhawk Running Club 7:52.2 7:52/M 7th  
22 (> 3) 262 Zachary Potter Blackhawk Running Club 7:53.7 7:54/M 7th  
23 17 340 Roman Koch Marshall Middle School 7:54.9 7:55/M 7th  
24 (> 3) 240 Ben Evans Blackhawk Running Club 7:56.4 7:56/M 7th  
25 18 227 William Seifarth Beloit Turner Middle School 8:09.1 8:09/M 7th  
26 (> 3) 458 Miles Johns St. Paul's Lutheran 8:14.9 8:15/M 7th  
27 19 367 Gage Romack Marshall Middle School 8:19.9 8:20/M 7th  
28 20 361 Sam Phiffer Marshall Middle School 8:20.1 8:20/M 7th  
29 (> 3) 310 Michael Williams Home School EAGLES 8:28.0 8:28/M 7th  
30 21 419 Jakob Martin St William 8:35.2 8:35/M 7th  
31 (> 3) 423 Paddy Murphy St William 8:54.7 8:55/M 7th  
32 (> 3) 303 August Sorbe Home School EAGLES 8:56.3 8:56/M 7th  
33 (> 3) 356 Henry Moore Marshall Middle School 8:56.8 8:57/M 7th  
34 (> 3) 457 Nolan Hanel St. Paul's Lutheran 8:57.7 8:58/M 7th  
35 22 287 John Paul Yanke Holy Family 9:02.2 9:02/M 7th  
36 (> 3) 461 Miles McBride St. Paul's Lutheran 9:45.1 9:45/M 7th  
37 (> 3) 382 Cade Valet Marshall Middle School 10:17.5 10:18/M 7th  
38 (> 3) 311 Dante Albrecht Marshall Middle School 10:45.8 10:46/M 7th  
39 (> 3) 341 Gavin Kotwitz Marshall Middle School 10:55.1 10:55/M 6th  
40 (> 3) 329 Aidan Gorman Marshall Middle School 11:32.0 11:32/M 7th  
41 23 276 Isaac Villarello Edison 12:06.6 12:07/M 7th