2011 STEAMBOAT CLASSIC 4 MILE AND 15K RACES
June 18, 2011 Peoria, Illinois
4 Mile Award Winners

Top 25 MALE Finshers

1. Kevin Chelimo 1 28 18:02 4:31
2. Andrew Lemoncello 4 28 18:06 4:32
3. MacDonard Ondara 3 26 18:08 4:32
4. Martin Fagan 2 27 18:14 4:34
5. Josh Moen 5 29 18:22 4:36
6. Justin Young 7 31 18:30 4:38
7. Lex Williams 6 24 18:44 4:41
8. Jordan Patterson 2154 21 Almosa 20:27 5:07
9. Matthew Morse 1998 23 Putnam 20:33 5:09
10. Patrick Desabato 82 20 Narberth 20:36 5:09
11. Todd Quednau 72 29 Chicago 20:56 5:14
12. Richie Spitsberg 3275 26 Burlington 20:59 5:15
13. Jeff Thomas 71 30 Chicago 21:04 5:16
14. Kevin Martin 1815 24 Deer Creek 21:06 5:17
15. Michael Straza 76 41 Bloomington 21:11 5:18
16. David Lawson 1694 20 Brimfield 21:23 5:21
17. Ryne Beeson 3222 25 Champaign 21:31 5:23
18. Ryan Van Fossen 2848 19 East Peoria 21:38 5:25
19. Johnny Reel 3286 24 Congerville 21:45 5:27
20. Christopher Spadafora 2645 17 Aurora 22:03 5:31
21. Dan Gray 81 46 Peoria 22:20 5:35
22. Trenton Hopper 1382 18 Canton 22:22 5:36
23. Jason Hantak 3270 21 Bolingbrook 22:34 5:39
24. Andy Remley 2322 29 Bolingbrook 22:34 5:39
25. James Wooldridge 3039 48 Herrin 22:37 5:40
Top 25 FEMALE Finshers

1. Diane Nukuri Johnson F2 26 20:41 5:11
2. Adriana Nelson F5 31 20:46 5:12
3. Yoshimi Ozaki F1 29 20:52 5:13
4. Kiyoko Shimahara F3 34 21:55 5:29
5. Fiona Docherty F6 35 22:09 5:32
6. Meghan Braffet F7 25 Carlock 22:38 5:40
7. Nikki Domico F34 25 Bloomington 23:54 5:59
8. Candace Caveny F41 41 Fairview Hts 24:26 6:07
9. Allison Arndt F31 31 Franklin 24:33 6:09
10. Cassandra Mundekis F21 14 Topeka 25:13 6:19
11. Molly Remley 2323 28 Bolingbrook 26:06 6:32
12. Vanessa Meneses 3768 26 Washington 26:10 6:33
13. Cathy Zwink 3087 31 Dunlap 26:52 6:43
14. Sarah Flintgruber 3493 18 Germantown Hills 26:53 6:44
15. Jess Husted 1433 22 Metamora 27:02 6:46
16. Leslie Haverstock 1286 36 Santa Cruz 27:10 6:48
17. Mary Kate Beyer 3622 22 East Peoria 27:12 6:48
18. Rachel Bowden 3735 20 Lexington 27:12 6:48
19. Brittany Pecenka 2163 21 Washington 27:22 6:51
20. Nancie Margetis F46 46 East Peoria 27:23 6:51
21. Haley Willis 3968 15 Washington 27:37 6:55
22. Adrienne Blais 506 27 Madison 27:58 7:00
23. Morgan Eberle 960 16 Peoria 28:09 7:03
24. Carrie Ackerman 3894 28 Morton 28:17 7:05
25. Joy Morris 1995 36 Peoria 28:20 7:05
Top 3 MALE Masters

1. Kevin Chelimo 1 28 18:02 4:31
2. Andrew Lemoncello 4 28 18:06 4:32
3. MacDonard Ondara 3 26 18:08 4:32
Top 3 FEMALE Masters

1. Diane Nukuri Johnson F2 26 20:41 5:11
2. Adriana Nelson F5 31 20:46 5:12
3. Yoshimi Ozaki F1 29 20:52 5:13
2011 STEAMBOAT CLASSIC 4 MILE AND 15K RACES
June 18, 2011 Peoria, Illinois
4 Mile Award Winners

MALE Age Group 1 - 10

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. David Wu 3046 Peoria IL 9 16:34 32:28 32:49 8:13
2. Karl Svensson 2719 Dunlap IL 10 16:35 32:34 32:55 8:14
3. Zachary Brown 603 Metamora IL 10 17:02 33:28 33:57 8:30
FEMALE Age Group 1 - 10

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Charlotte Wilkes 2982 Germantown Hills IL 10 19:56 35:32 36:44 9:11
2. Maddie Martin 4152 East Peoria IL 10 19:25 37:19 37:59 9:30
3. Kaylie Wolter 3028 Pekin IL 10 21:36 39:09 40:52 10:13
MALE Age Group 11 - 14

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Jared Peters 3401 Normal IL 14 12:17 24:16 24:23 6:06
2. Austin Peters 3399 Normal IL 14 12:20 24:30 24:37 6:10
3. Jacob Ludy 1762 Gridley IL 14 12:52 25:48 25:54 6:29
FEMALE Age Group 11 - 14

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Shannan Supan 3724 Carlock IL 13 14:27 28:10 28:21 7:05
2. Ashlyn Rulis 2425 Metamora IL 14 14:40 29:00 29:08 7:17
3. Abby Jockisch 1470 Peoria IL 14 15:11 29:59 30:12 7:33
MALE Age Group 15 - 18

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Tyler Cox 3605 Hanna City IL 17 11:23 22:41 22:45 5:42
2. Matt Newton 3136 Jacksonville IL 18 11:32 23:02 23:05 5:47
3. Everett Lepp 1719 Peoria IL 16 11:31 23:34 23:39 5:55
FEMALE Age Group 15 - 18

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Danielle Snarr 2629 Dunlap IL 15 13:55 28:16 28:22 7:06
2. Kelsi Finan 1035 Peoria IL 17 14:31 28:27 7:07
3. Nina Smart 2601 Peoria IL 16 14:25 28:41 28:55 7:14
MALE Age Group 19 - 24

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Michael Petravick 2191 Washington IL 19 11:30 23:05 23:08 5:47
2. Justin Mikesell 1921 Chillicothe IL 20 11:27 23:08 23:10 5:48
3. Brant Watson 3417 East Peoria IL 19 11:37 23:23 23:26 5:52
FEMALE Age Group 19 - 24

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Meghan Bongartz 524 Chicago IL 23 14:04 28:42 28:53 7:14
2. Nicole Lacy 1652 Morton IL 19 13:59 28:49 29:00 7:15
3. Rachel Brubaker 607 Peoria IL 23 13:59 28:56 29:08 7:17
MALE Age Group 25 - 29

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Christopher Rogers 77 Normal IL 25 11:38 23:03 23:07 5:47
2. Nathan Gillespie 3123 Morton IL 28 12:07 24:28 24:35 6:09
3. Ryan Baughman 437 Cuba IL 27 12:31 24:34 24:39 6:10
FEMALE Age Group 25 - 29

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Annie Parks 3388 Peoria IL 29 14:11 28:10 28:21 7:06
2. Chelsea Slater 2594 Rockford IL 25 14:49 28:27 28:42 7:11
3. Jodi Kimball 1578 Normal IL 29 14:39 28:42 28:58 7:15
2011 STEAMBOAT CLASSIC 4 MILE AND 15K RACES
June 18, 2011 Peoria, Illinois
4 Mile Award Winners

MALE Age Group 30 - 34

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Eric Moos 1986 Florissant MO 33 11:50 23:18 23:19 5:50
2. Jason Metnick 70 Chicago IL 33 11:30 23:23 23:25 5:52
3. Dan Blascyk 3263 East Peoria IL 32 11:55 23:50 23:53 5:59
FEMALE Age Group 30 - 34

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Maggi Wettstein 2954 Peoria Heights IL 30 14:07 28:17 28:21 7:06
2. Dawn Miles 1925 Washington IL 30 15:05 29:44 30:01 7:31
3. Kelly Rickey 2335 Dunlap IL 32 15:49 30:32 30:49 7:43
MALE Age Group 35 - 39

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Jacek Kafel 1511 River Forest IL 35 11:09 22:47 22:49 5:43
2. Bart Rinkenberger 2345 Morton IL 36 11:32 23:14 23:17 5:50
3. Adam White 69 Peoria IL 35 11:45 23:55 23:57 6:00
FEMALE Age Group 35 - 39

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Joy Morris 1995 Peoria IL 36 14:04 28:15 28:20 7:05
2. Angie Banister 3876 Peoria IL 35 15:26 28:49 28:58 7:15
3. Kim Barman 404 Normal IL 35 15:31 29:34 29:54 7:29
FEMALE Age Group 40 - 44

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Jody Pintar 2220 New Baden IL 40 15:28 29:46 29:55 7:29
2. Brenda Shawgo 2552 Canton IL 40 14:53 29:56 30:10 7:33
3. Kristina Vollmer 2879 Peoria IL 42 15:14 30:08 30:30 7:38
MALE Age Group 40 - 44

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Dave Nordhielm 45 Washington IL 44 11:34 23:12 23:13 5:49
2. Steve Nelson 3570 Bayside WI 44 11:44 23:12 23:15 5:49
3. Chris Wolfe 3020 Cedar Rapids IA 43 11:51 23:18 23:22 5:51
MALE Age Group 45 - 49

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Uriel Lara 73 Chicago IL 46 11:20 22:52 22:53 5:44
2. Russ Johnson 1489 Knoxville IL 48 12:40 25:08 25:12 6:18
3. Dennis Zimmerman 3080 Roanoke IL 49 12:56 25:43 6:26
FEMALE Age Group 45 - 49

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Lori Harms 1259 Peoria IL 45 15:59 31:41 31:50 7:58
2. Ann Matheny 1826 Peoria IL 47 16:00 32:31 32:39 8:10
3. Anita Booker 528 Tremont IL 47 17:08 32:31 33:01 8:16
MALE Age Group 50 - 54

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Ken Endrizzi 979 Normal IL 50 11:38 23:29 23:31 5:53
2. Ed Ricca 41 Peoria IL 54 11:40 23:36 23:38 5:55
3. Joe Thiel 2763 Springfield IL 52 12:16 24:22 24:26 6:07
FEMALE Age Group 50 - 54

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Debra Lowell F50 IL 51 14:16 28:20 28:23 7:06
2. Pamela Campbell 666 Centralia IL 52 14:36 28:18 28:28 7:07
3. Jona McDermaid 1859 Chillicothe IL 50 14:24 28:50 28:55 7:14
2011 STEAMBOAT CLASSIC 4 MILE AND 15K RACES
June 18, 2011 Peoria, Illinois
4 Mile Award Winners

MALE Age Group 55 - 59

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Leo Vandervlugt 47 Chillicothe IL 58 12:49 25:25 25:27 6:22
2. David Floyd 3342 Chatham IL 56 12:49 25:52 25:56 6:29
3. Eric Floyd 3521 Springfield IL 55 14:14 28:03 28:07 7:02
FEMALE Age Group 55 - 59

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Diane Legaspi 1705 Bartonville IL 55 15:55 32:24 32:30 8:08
2. Barbara Bonansinga 521 Springfield IL 55 16:53 32:30 32:53 8:14
3. Patricia Damm 821 Pontiac IL 55 16:37 32:46 33:05 8:17
MALE Age Group 60 - 64

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Angelo Rinchiuso 2344 Decatur IL 62 12:37 25:17 6:20
2. Robert Sievert 3413 Bethlehem PA 63 13:34 27:11 27:18 6:50
3. David Coates 732 Cedar Rapids IA 62 14:23 28:26 28:41 7:11
FEMALE Age Group 60 - 64

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Jan Daker 819 Belleville IL 63 16:33 31:53 32:13 8:04
2. Kathy Murdoch 4018 Peoria IL 64 18:57 36:00 36:40 9:10
3. Meg Anderson 345 Normal IL 62 18:53 36:56 37:27 9:22
MALE Age Group 65 - 69

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Gary Cleveland 728 East Peoria IL 66 16:06 31:00 31:19 7:50
2. Tony Phillips 2208 MacKinaw IL 67 16:56 32:39 32:56 8:14
3. Lanny Lobdell 4166 Normal IL 69 16:48 32:29 33:06 8:17
FEMALE Age Group 65 - 69

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Annette Lobdell 4165 Normal IL 68 21:46 40:21 41:38 10:25
2. Sandra Theobald 3167 Peoria IL 69 21:26 43:03 43:12 10:48
3. Jane Eastman 959 Peoria IL 68 22:30 43:11 43:57 11:00
MALE Age Group 70 - 99

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Larry Avery 375 Boulder CO 70 16:35 33:35 33:47 8:27
2. Ernie Williams 2988 Bartonville IL 73 17:29 36:17 36:25 9:07
3. Don Pratt 3284 Monticello IL 78 18:56 36:51 37:27 9:22
FEMALE Age Group 70 - 99

Place NAME NO. CITY AGE 2 MILE CHIP TIME GUN TIME Pace
1. Lois Gilmore 1154 Janesville WI 80 19:22 38:13 38:26 9:37
2. Barbara Gurtler F76 Peoria IL 76 20:33 41:55 42:02 10:31
3. Dorothy Venturi 3173 Farmington IL 74 21:44 43:40 43:49 10:58
CLYDESDALE DIVISION

Male 190 - 219

1. Ken Matheny Peoria IL 52 25:44 6:26
2. Jason Zaborowski Peoria IL 38 26:00 6:30
3. Peter Kim Glen Carbon IL 31 26:07 6:32

3 records processed.

Male 220 - 249

1. Matthew Thomann MacKinaw IL 35 29:39 7:25
2. Luke Hermes Bloomington IL 27 30:26 7:37
3. Dan Losby Peoria IL 52 31:37 7:55

3 records processed.

Male 250 +

1. Brian Herrick Washington IL 32 35:28 8:52
2. Andrew Boyd Metamora IL 24 36:17 9:05
3. Patrick Nelson Altona IL 54 37:38 9:25

3 records processed.

ATHENA DIVISION

Female 150 - 179

1. Emily Pauli Hoffman Estates IL 26 33:23 8:21
2. Penny Moisson Mahomet IL 41 33:35 8:24
3. Kristi Williams Washington IL 40 33:44 8:26

3 records processed.

Female 180 +

1. Rachel Thiel Milwaukee WI 23 39:44 9:56
2. Tarin Switzer Pekin IL 30 42:16 10:34
3. Erin Meyer Brimfield IL 44 43:45 10:57

3 records processed.