IHSA Sectional - Bloomington High

November 02, 2019


River City Race Management www.adkinstrak.com

Overall Finish List - Boys

Boys

All Teams

Qualifying Teams: 5 Individuals: 7

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace YEAR Qualifier
1 1 371 Sam Lange Morton 15:03.54 5:01/M Sr TM
2 2 241 Luke Manolakes Champaign (Centennial) 15:37.73 5:13/M Sr IND
3 3 350 Adam Gilbreath-Glaub Metamora 15:42.21 5:14/M Sr TM
4 4 354 Ian O'Laughlin Metamora 15:51.43 5:17/M Jr TM
5 5 450 Jackson Ward Washington 15:56.14 5:19/M So IND
6 6 222 Wilson Georges Bartonville (Limestone) 15:56.28 5:19/M So IND
7 7 372 Cade Zobrist Morton 15:58.84 5:20/M So TM
8 8 242 Ben Olaivar Champaign (Centennial) 16:00.23 5:20/M Sr IND
9 9 230 Bradyn Olmstead Bloomington (H.S.) 16:01.46 5:20/M Sr TM
10 10 328 Kyle Nofziger Mahomet (M.-Seymour) 16:03.61 5:21/M So TM
11 11 330 Nick Mies Mahomet (M.-Seymour) 16:04.81 5:22/M Jr TM
12 12 314 Logan Johnson LaSalle (L.-Peru) 16:06.62 5:22/M Sr IND
13 (< 5) 254 Alex Ahmari Champaign (Central) 16:06.63 5:22/M Jr IND
14 13 283 Keaton Vandel East Peoria 16:08.53 5:23/M Jr IND
15 14 406 Patrick Couri Peoria (Notre Dame) 16:09.42 5:23/M Jr TM
16 15 308 William Plumley Geneseo 16:09.59 5:23/M Jr
17 16 365 Tony Pethtel Morris 16:14.55 5:25/M Sr
18 17 229 Evan Turnbull Bloomington (H.S.) 16:16.62 5:26/M Sr TM
19 (< 5) 296 Ben Vasquez Galesburg (H.S.) 16:17.29 5:26/M Jr
20 18 374 Brody Zobrist Morton 16:20.45 5:27/M Jr TM
21 19 373 Tyson Martin Morton 16:20.53 5:27/M Jr TM
22 20 411 Owen Lynch Peoria (Notre Dame) 16:29.98 5:30/M Jr TM
23 21 231 Drew Gibson Bloomington (H.S.) 16:31.09 5:30/M Sr TM
24 22 375 Keegan Anderson Morton 16:32.18 5:31/M So TM
25 (< 5) 447 Sam Lambert Urbana (H.S.) 16:32.92 5:31/M So
26 23 408 Kellar Groff Peoria (Notre Dame) 16:35.76 5:32/M Sr TM
27 24 331 Jonah Singer Mahomet (M.-Seymour) 16:36.72 5:32/M So TM
28 25 409 Logan Keene Peoria (Notre Dame) 16:37.18 5:32/M Sr TM
29 26 246 Aaron Hendron Champaign (Centennial) 16:39.41 5:33/M Fr
30 27 302 Justin Johnson Geneseo 16:40.39 5:33/M So
31 28 382 Cameron Jain Normal (University) 16:41.00 5:34/M Sr
32 29 455 Jacob Stone Washington 16:41.29 5:34/M Sr
33 30 451 Caden Davidson Washington 16:42.14 5:34/M Sr
34 31 219 Kieran Baurer Bartonville (Limestone) 16:42.80 5:34/M So
35 32 234 Zachery Reynolds Bloomington (H.S.) 16:43.28 5:34/M Sr TM
36 33 349 Austin Gale Metamora 16:43.64 5:35/M Sr TM
37 34 329 Joseph Scheele Mahomet (M.-Seymour) 16:45.07 5:35/M So TM
38 35 385 Ryan Rice Normal (University) 16:45.40 5:35/M So
39 36 416 Luke Sander Peoria (Notre Dame) 16:46.26 5:35/M Sr TM
40 37 270 Elijah Blascyk Dunlap 16:46.45 5:35/M Jr
41 38 415 David Robison Peoria (Notre Dame) 16:46.83 5:36/M Sr TM
42 39 315 Ryan Hartman LaSalle (L.-Peru) 16:47.42 5:36/M So
43 40 386 Mathias Culbertson Normal (University) 16:48.82 5:36/M Jr
44 41 306 Lucas Nicke Geneseo 16:51.42 5:37/M Jr
45 42 221 Reece Dusek Bartonville (Limestone) 16:53.19 5:38/M Fr
46 43 243 Gabe Olaivar Champaign (Centennial) 16:53.90 5:38/M Sr
47 44 405 Brian Coulter Peoria (Notre Dame) 16:54.13 5:38/M So TM
48 (< 5) 449 Park Mitchell Urbana (H.S.) 16:54.21 5:38/M So
49 45 309 Colby Rapps Geneseo 16:54.63 5:38/M Sr
50 46 284 Kolby Miller East Peoria 16:55.60 5:39/M Sr
51 47 333 Joe Taylor Mahomet (M.-Seymour) 16:55.84 5:39/M Jr TM
52 48 383 Zach Hutchins Normal (University) 16:55.92 5:39/M So
53 49 422 Christopher Montgomery Richton Park (Rich South) 16:58.64 5:40/M So
54 50 227 Edwin Monroe Bartonville (Limestone) 16:59.03 5:40/M Jr
55 (< 5) 421 Jonathan Gossett Rantoul 16:59.64 5:40/M Sr
56 51 235 Suraj Aireddy Bloomington (H.S.) 17:02.97 5:41/M Sr TM
57 52 384 Derek Nanni Normal (University) 17:03.86 5:41/M Sr
58 53 332 Hayden Grotelueschen Mahomet (M.-Seymour) 17:07.03 5:42/M Fr TM
59 54 225 Cole Leach Bartonville (Limestone) 17:07.09 5:42/M Jr
60 55 305 Bode Neff Geneseo 17:08.59 5:43/M So
61 56 352 Sam Kapraun Metamora 17:11.37 5:44/M Sr TM
62 (< 5) 448 Jeremie Bokata Urbana (H.S.) 17:13.65 5:45/M Sr
63 57 433 Rafael Pantoja Streator (Twp.) 17:14.19 5:45/M Sr
64 58 381 Alex Hess Normal (University) 17:14.30 5:45/M Sr
65 (< 5) 419 Kaiden Rixner Peoria (Richwoods) 17:15.17 5:45/M Jr
66 59 256 Nathan Kalvig Chicago Heights (Marian) 17:15.32 5:45/M Jr
67 60 357 Matt Clark Morris 17:16.05 5:45/M So
68 61 348 Andy Foster Metamora 17:16.20 5:45/M So TM
69 62 452 Rocco Geisz Washington 17:17.08 5:46/M Sr
70 (< 5) 297 Ben Cermak Galesburg (H.S.) 17:17.23 5:46/M Sr
71 63 368 Logan Severson Morris 17:17.56 5:46/M Sr
72 64 303 Isaac Kuster Geneseo 17:18.99 5:46/M So
73 65 279 Henry Welsh Dunlap 17:19.14 5:46/M Fr
74 66 397 Caleb Greer Olympia Fields (Rich Cent 17:19.99 5:47/M Sr
75 67 344 Colton Barb Metamora 17:20.11 5:47/M Jr TM
76 (< 5) 404 Brandon Anderson Peoria (H.S.) 17:21.29 5:47/M Sr
77 68 286 Matthew Gray East Peoria 17:21.51 5:47/M Fr
78 69 376 Tristan Sturhahn Morton 17:22.72 5:48/M So TM
79 70 232 Om Patel Bloomington (H.S.) 17:26.41 5:49/M So TM
80 71 353 Aaron Klobnak Metamora 17:26.93 5:49/M Sr TM
81 72 300 Neo Colter Geneseo 17:27.22 5:49/M Sr
82 73 316 Nollen Abriam LaSalle (L.-Peru) 17:30.50 5:50/M So
83 74 269 Brant Adreon Dunlap 17:30.57 5:50/M Fr
84 75 285 Caleb Alt East Peoria 17:31.79 5:51/M Sr
85 76 257 Bryan Johnson Chicago Heights (Marian) 17:33.26 5:51/M So
86 77 220 Kole Dusek Bartonville (Limestone) 17:35.57 5:52/M Jr
87 78 275 Aiden Mohr Dunlap 17:35.76 5:52/M Fr
88 79 272 Gavin Dean Dunlap 17:35.92 5:52/M Jr
89 80 317 Matthew Robinson LaSalle (L.-Peru) 17:38.16 5:53/M Sr
90 81 387 Joe Tulley Normal (University) 17:41.80 5:54/M Sr
91 82 334 Josh Wilcoski Mahomet (M.-Seymour) 17:41.84 5:54/M So TM
92 83 358 Bryce Claypool Morris 17:41.86 5:54/M Jr
93 84 318 Matthew Beard LaSalle (L.-Peru) 17:42.40 5:54/M So
94 85 255 Keagan Morgan Chicago Heights (Marian) 17:42.57 5:54/M Sr
95 86 260 Christopher Kasperan Chicago Heights (Marian) 17:47.59 5:56/M Jr
96 87 453 Harison Moloney Washington 17:49.55 5:57/M Fr
97 88 396 Michael Bell Olympia Fields (Rich Cent 17:53.66 5:58/M Sr
98 89 288 Bailey Webster East Peoria 17:53.92 5:58/M So
99 90 245 Brennen Easter Champaign (Centennial) 17:55.13 5:58/M Jr
100 91 244 Alex Geissler Champaign (Centennial) 17:56.36 5:59/M So

Qualifying Teams: 5 Individuals: 7

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace YEAR Qualifier
101 92 259 George Partin Chicago Heights (Marian) 17:58.44 5:59/M Fr
102 93 258 Ryan Tuley Chicago Heights (Marian) 17:58.73 6:00/M Fr
103 94 434 Dalton Dean Streator (Twp.) 17:58.97 6:00/M Sr
104 95 223 Ashton Horchem Bartonville (Limestone) 17:59.89 6:00/M So
105 (< 5) 420 Mykel Ellis Peoria (Richwoods) 18:00.08 6:00/M Jr
106 96 423 Emmanuel Phelps Richton Park (Rich South) 18:01.61 6:01/M So
107 97 377 Kyle Davis Morton 18:03.13 6:01/M Sr TM
108 98 457 Luke Zobrist Washington 18:04.42 6:01/M Sr
109 (< 5) 312 Peter Rokowski Kankakee (Sr.) 18:05.00 6:02/M Sr
110 99 367 Joe Pursell Morris 18:05.05 6:02/M Sr
111 100 278 Adam Welsh Dunlap 18:05.60 6:02/M Jr
112 101 237 Isaac Goughnour Bloomington (H.S.) 18:09.76 6:03/M So TM
113 102 280 Isaiah Hamann Dunlap 18:17.13 6:06/M So
114 103 319 Erik Garcia LaSalle (L.-Peru) 18:18.54 6:06/M Fr
115 104 248 Joseluis Beuschlein Champaign (Centennial) 18:20.56 6:07/M Fr
116 (< 5) 342 Tyler Kropp Manteno 18:21.78 6:07/M So
117 (< 5) 403 Liam Tipple Ottawa (Twp.) 18:23.68 6:08/M Fr
118 105 459 Noah Johnson Washington 18:29.54 6:10/M So
119 106 289 Zach Alt East Peoria 18:34.48 6:11/M Fr
120 107 400 Daniel White Olympia Fields (Rich Cent 18:47.55 6:16/M Fr
121 108 287 Seth Bollinger East Peoria 18:50.40 6:17/M So
122 109 359 Nate Diaz Morris 18:52.01 6:17/M Sr
123 (< 5) 313 Demerius Cook Johnson Kankakee (Sr.) 18:58.41 6:19/M Sr
124 110 424 Lonnie Hardy Richton Park (Rich South) 19:11.45 6:24/M So
125 111 321 Easton Moncrief LaSalle (L.-Peru) 19:11.46 6:24/M Fr
126 112 366 Kevin Preuss Morris 19:20.81 6:27/M Sr
127 113 436 Ethan Darrow Streator (Twp.) 19:22.67 6:28/M Jr
128 114 435 Tre Bowman Streator (Twp.) 19:36.79 6:32/M Sr
129 115 437 Enrique Berryhill Streator (Twp.) 19:40.28 6:33/M Sr
130 116 395 Allen Baylock Olympia Fields (Rich Cent 19:44.38 6:35/M Sr
131 117 428 Amaree Gantt Richton Park (Rich South) 19:46.38 6:35/M Sr
132 118 401 Eric Wright Olympia Fields (Rich Cent 19:52.15 6:37/M Fr
133 119 261 Robbie Grill Chicago Heights (Marian) 19:54.16 6:38/M Sr
134 120 426 Harold Hunley III Richton Park (Rich South) 19:57.58 6:39/M Fr
135 121 430 Jermani Davis Richton Park (Rich South) 20:13.23 6:44/M Fr
136 122 439 Coltin Mesarchik Streator (Twp.) 20:16.01 6:45/M Sr
137 123 438 Nick Adams Streator (Twp.) 20:34.79 6:52/M Fr
138 124 398 Montez Hall Olympia Fields (Rich Cent 20:50.13 6:57/M Jr
139 125 425 Caleb Abrams Richton Park (Rich South) 22:05.93 7:22/M Fr