IHSA Sectional - Elmwood/Brimfield

October 31, 2020


Results By River City Race Management, LLC

Overall Finish List - Boys

All Teams

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 120 Charlie Kistner Stanford (Olympia) 14:55.99 4:59/M 12
2 2 60 Miles Sheppard Hamilton/Warsaw 15:02.75 5:01/M 11
3 3 34 Luke Hoffmann Elmwood 15:39.60 5:13/M 12
4 (< 5) 64 Noah Penry Heyworth 15:52.38 5:17/M 12
5 (< 5) 63 Adam Bohm Havana 15:57.81 5:19/M 12
6 4 125 Logan Wheeler Stanford (Olympia) 15:58.74 5:20/M 12
7 5 75 Ben La Prad Macomb 16:00.44 5:20/M 12
8 6 28 Sebastian Meyer El Paso (E.P.-Gridley) 16:01.30 5:20/M 12
9 7 61 Noah Stout Hamilton/Warsaw 16:05.18 5:22/M 11
10 8 77 Stan Melkumian Macomb 16:13.87 5:25/M 12
11 9 118 Owen Dare Stanford (Olympia) 16:16.63 5:26/M 11
12 10 123 Carter Phillips Stanford (Olympia) 16:18.50 5:26/M 11
13 11 94 Denver Hoerr Princeville 16:18.66 5:26/M 11
14 (< 5) 126 Zach Voss Tremont 16:20.66 5:27/M 12
15 (< 5) 109 Zach Fales Springfield (Lutheran) 16:27.90 5:29/M 12
16 (< 5) 1 Isaac Jones Astoria 16:34.25 5:31/M 11
17 12 121 Lucas Lawless Stanford (Olympia) 16:35.51 5:32/M 12
18 13 36 Tyler Sheridan Elmwood 16:37.77 5:33/M 12
19 (< 5) 13 Eli Newton Carthage (Illini West) 16:38.55 5:33/M 12
20 14 35 Victor Lampe Elmwood 16:40.90 5:34/M 12
21 15 59 Parker Quinlan Hamilton/Warsaw 16:41.66 5:34/M 9
22 16 110 Nathaniel Bell Springfield (Sacred Heart-Griffin) 16:41.86 5:34/M 12
23 17 103 Tyler Bickerman Rushville (R.-Industry) 16:42.46 5:34/M 10
24 18 73 Kolin Wilkins Mackinaw (Deer Creek-M.) 16:43.60 5:35/M 12
25 19 70 Ben Sanders Mackinaw (Deer Creek-M.) 16:43.76 5:35/M 12
26 20 52 Jake Gutzman Franklin 16:44.06 5:35/M 11
27 21 113 Martin McGrath Springfield (Sacred Heart-Griffin) 16:44.27 5:35/M 12
28 22 27 Noah Ludy El Paso (E.P.-Gridley) 16:47.69 5:36/M 11
29 23 131 Avery Glasgow Williamsville 16:52.77 5:38/M 10
30 24 68 Colton Knowles Mackinaw (Deer Creek-M.) 16:53.94 5:38/M 11
31 25 129 Daniel Giacomini Williamsville 16:54.15 5:38/M 10
32 26 32 Thomas Harmon Elmwood 16:54.59 5:38/M 11
33 27 67 John Blumeyer Mackinaw (Deer Creek-M.) 16:55.20 5:38/M 12
34 28 17 Brecken Fahrenkrug Chillicothe (Illinois Valley Central) 16:55.46 5:38/M 9
35 29 33 Isaiah Hill Elmwood 16:55.78 5:39/M 9
36 30 44 Carson Lehman Eureka 16:59.96 5:40/M 9
37 31 21 Bradyn Taylor Chillicothe (Illinois Valley Central) 17:00.36 5:40/M 12
38 32 105 Nick Seaver Rushville (R.-Industry) 17:00.55 5:40/M 12
39 (< 5) 91 Jack Willenborg Pleasant Plains 17:02.47 5:41/M 9
40 33 95 Grant Hunt Princeville 17:02.97 5:41/M 11
41 34 124 Anthony Ragland Stanford (Olympia) 17:03.02 5:41/M 11
42 35 38 Brendan Williams Elmwood 17:08.16 5:43/M 10
43 36 104 Dylan Crook Rushville (R.-Industry) 17:09.92 5:43/M 12
44 (< 5) 10 Alexander Evans Bloomington (Central Catholic) 17:10.97 5:44/M 9
45 37 39 Charlie Bardwell Eureka 17:16.12 5:45/M 10
46 38 30 Mason Ringger El Paso (E.P.-Gridley) 17:16.25 5:45/M 12
47 39 92 Joey Bosch Princeville 17:16.90 5:46/M 9
48 (< 5) 100 Isaac Crumrine Riverton 17:17.96 5:46/M 9
49 40 54 Noah Lyons Franklin 17:19.59 5:47/M 9
50 41 29 Reed Newcomb El Paso (E.P.-Gridley) 17:20.81 5:47/M 9
51 42 23 Sam Bushert El Paso (E.P.-Gridley) 17:22.09 5:47/M 10
52 43 40 Mitchell Danner Eureka 17:25.92 5:49/M 12
53 (< 5) 11 Ernie Waterson Bloomington (Cornerstone Christian Academy) 17:29.81 5:50/M 12
54 44 86 Haven Gronewold Petersburg (PORTA) 17:30.40 5:50/M 9
55 45 42 Gabe Gerber Eureka 17:32.24 5:51/M 10
56 (< 5) 65 Lucas Obert Liberty 17:32.46 5:51/M 11
57 46 55 Quentin Althar Hamilton/Warsaw 17:34.04 5:51/M 9
58 47 48 Thad Bergschneider Franklin 17:35.40 5:52/M 10
59 48 43 Noah King Eureka 17:36.48 5:52/M 11
60 (< 5) 101 Kaleb Rutter Riverton 17:37.08 5:52/M 12
61 49 24 Nathan Demarb El Paso (E.P.-Gridley) 17:37.37 5:52/M 12
62 50 74 Ryan Ames Macomb 17:37.72 5:53/M 12
63 51 49 Robby Biesenthal Franklin 17:38.86 5:53/M 10
64 52 134 Cody Szafranski Williamsville 17:39.90 5:53/M 11
65 53 122 Alec Pfeffer Stanford (Olympia) 17:39.99 5:53/M 12
66 (< 5) 90 Riley Flannigan Pleasant Plains 17:41.18 5:54/M 11
67 54 127 Luke Ball Williamsville 17:41.37 5:54/M 12
68 55 82 Parker Fox Petersburg (PORTA) 17:42.82 5:54/M 11
69 56 72 Andrew Spurlock Mackinaw (Deer Creek-M.) 17:46.05 5:55/M 9
70 57 3 Eric De La Cruz Beardstown 17:46.58 5:56/M 12
71 58 57 Simeon Kyle Hamilton/Warsaw 17:48.08 5:56/M 12
72 59 45 Brady Monk Eureka 17:48.38 5:56/M 9
73 60 116 E.j. Sanchez Springfield (Sacred Heart-Griffin) 17:53.25 5:58/M 9
74 61 76 Noah La Prad Macomb 17:53.52 5:58/M 12
75 62 117 Ryan Shea Springfield (Sacred Heart-Griffin) 17:54.80 5:58/M 10
76 63 79 Max Ryner Macomb 17:54.93 5:58/M 10
77 64 133 Drew Mirabile Williamsville 17:57.15 5:59/M 9
78 65 15 Steven Braun Chillicothe (Illinois Valley Central) 18:00.03 6:00/M 9
79 66 130 Logan Giocomini Williamsville 18:01.18 6:00/M 11
80 67 132 Johnathon Janssen Williamsville 18:03.80 6:01/M 9
81 68 53 Tyler Kanganis Franklin 18:04.07 6:01/M 11
82 69 88 Quincy Stuhmer Petersburg (PORTA) 18:05.33 6:02/M 9
83 70 69 Phoenix Mahannah Mackinaw (Deer Creek-M.) 18:07.67 6:03/M 10
84 71 47 Chris Bandy Franklin 18:12.14 6:04/M 9
85 72 97 Parker Melick Princeville 18:14.86 6:05/M 9
86 73 83 Aden Mathis Petersburg (PORTA) 18:16.26 6:05/M 11
87 74 58 Dominick Quinlan Hamilton/Warsaw 18:17.18 6:06/M 9
88 (< 5) 22 Ethan Black Clinton 18:18.24 6:06/M 12
89 75 56 Nick Dupont Hamilton/Warsaw 18:19.70 6:07/M 9
90 76 89 Daxton Trueblood Petersburg (PORTA) 18:22.38 6:07/M 9
91 77 20 Matthew Moland Chillicothe (Illinois Valley Central) 18:28.07 6:09/M 11
92 78 51 Carson Bowman Franklin 18:30.09 6:10/M 10
93 79 16 Bubka Carlson Chillicothe (Illinois Valley Central) 18:32.37 6:11/M 9
94 80 14 Aj Boyle Chillicothe (Illinois Valley Central) 18:34.19 6:11/M 9
95 81 78 Amir Oden-Shabazz Macomb 18:40.48 6:13/M 11
96 82 46 Cade Walder Eureka 18:40.94 6:14/M 12
97 83 81 Mathew Sadler Macomb 18:44.84 6:15/M 9
98 84 93 Cole Brower Princeville 18:50.00 6:17/M 11
99 85 7 Adrian Rodriguez Beardstown 18:51.91 6:17/M 11
100 (< 5) 12 Cole Kirkham Carthage (Illini West) 18:52.10 6:17/M 11
O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade
101 86 71 William Scroggs Mackinaw (Deer Creek-M.) 18:54.55 6:18/M 9
102 87 106 Justin Shelts Rushville (R.-Industry) 18:58.30 6:19/M 12
103 88 98 Luke Pipkins Princeville 18:59.48 6:20/M 11
104 89 8 Godman Sodjedo Beardstown 19:00.03 6:20/M 12
105 90 6 Cristian Perez Beardstown 19:00.49 6:20/M 12
106 91 111 Carter Hemmer Springfield (Sacred Heart-Griffin) 19:06.12 6:22/M 9
107 92 84 Clayton Miller Petersburg (PORTA) 19:20.81 6:27/M 12
108 93 85 Toby Gallion Petersburg (PORTA) 19:21.21 6:27/M 10
109 94 96 Torence Kieser Princeville 19:34.34 6:31/M 11
110 95 18 Nathan Koch Chillicothe (Illinois Valley Central) 19:37.28 6:32/M 11
111 96 4 Derek Lopez Beardstown 19:54.73 6:38/M 10
112 97 114 James O'Reilly Springfield (Sacred Heart-Griffin) 20:12.15 6:44/M 11
113 98 108 Dylan Koch Rushville (R.-Industry) 20:31.91 6:51/M 9
114 99 115 Charlie Pittman Springfield (Sacred Heart-Griffin) 20:32.63 6:51/M 11
115 100 9 Godwin Sodjedo Beardstown 20:56.52 6:59/M 12
116 101 102 Myles Ackman Rushville (R.-Industry) 21:08.28 7:03/M 10
117 102 107 Adam Sipes Rushville (R.-Industry) 23:09.61 7:43/M 10