IHSA Regional - Olympia

October 24, 2020


Results online at www.raceresultsplus.com. River City Race Management

Overall Finish List - Boys

Combined Boys - Boys

All Teams

Qualifying Teams: 5 Individuals: 5

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
1 1 640 Charlie Kistner Stanford (Olympia) 14:55.30 4:58/M 12 TM
2 2 645 Logan Wheeler Stanford (Olympia) 15:52.63 5:18/M 12 TM
3 3 599 Sebastian Meyer El Paso (E.P.-Gridley) 16:00.25 5:20/M 12 TM
4 4 622 Noah Penry Heyworth 16:03.11 5:21/M 12 IND
5 5 638 Owen Dare Stanford (Olympia) 16:06.31 5:22/M 11 TM
6 6 570 Ethan Black Clinton 16:06.98 5:22/M 12 IND
7 7 595 Nathan Demarb El Paso (E.P.-Gridley) 16:20.38 5:27/M 12 TM
8 8 652 Zach Voss Tremont 16:22.48 5:27/M 12 IND
9 9 601 Mason Ringger El Paso (E.P.-Gridley) 16:23.54 5:28/M 12 TM
10 10 632 Kolin Wilkins Mackinaw (Deer Creek-M.) 16:30.27 5:30/M 12 TM
11 11 641 Lucas Lawless Stanford (Olympia) 16:30.59 5:30/M 12 TM
12 12 643 Carter Phillips Stanford (Olympia) 16:34.18 5:31/M 11 TM
13 13 598 Noah Ludy El Paso (E.P.-Gridley) 16:34.42 5:31/M 11 TM
14 14 644 Anthony Ragland Stanford (Olympia) 16:36.33 5:32/M 11 TM
15 15 629 Ben Sanders Mackinaw (Deer Creek-M.) 16:43.74 5:35/M 12 TM
16 16 607 Carson Lehman Eureka 16:51.65 5:37/M 9 TM
17 17 627 Colton Knowles Mackinaw (Deer Creek-M.) 17:00.59 5:40/M 11 TM
18 (< 5) 561 Ernie Waterson Bloomington (Cornerstone Christian Academy) 17:00.81 5:40/M 12 IND
19 18 569 Bradyn Taylor Chillicothe (Illinois Valley Central) 17:01.04 5:40/M 12 TM
20 19 602 Charlie Bardwell Eureka 17:07.92 5:43/M 10 TM
21 20 626 John Blumeyer Mackinaw (Deer Creek-M.) 17:14.34 5:45/M 12 TM
22 21 594 Sam Bushert El Paso (E.P.-Gridley) 17:17.67 5:46/M 10 TM
23 22 551 Alexander Evans Bloomington (Central Catholic) 17:22.60 5:48/M 9 IND
24 23 565 Brecken Fahrenkrug Chillicothe (Illinois Valley Central) 17:23.32 5:48/M 9 TM
25 24 642 Alec Pfeffer Stanford (Olympia) 17:23.39 5:48/M 12 TM
26 25 600 Reed Newcomb El Paso (E.P.-Gridley) 17:23.41 5:48/M 9 TM
27 26 648 Josh Dennis Tremont 17:27.70 5:49/M 9
28 27 619 Eli Dahlhauser Heyworth 17:29.84 5:50/M 11
29 28 605 Gabe Gerber Eureka 17:30.27 5:50/M 10 TM
30 29 564 Bubka Carlson Chillicothe (Illinois Valley Central) 17:31.51 5:51/M 9 TM
31 30 577 Brennen Wolfe Clinton 17:34.09 5:51/M 12
32 31 597 Joe Kerner El Paso (E.P.-Gridley) 17:38.45 5:53/M 11 TM
33 32 556 Jonathan Prabhu Bloomington (Central Catholic) 17:38.64 5:53/M 9
34 33 603 Mitchell Danner Eureka 17:41.76 5:54/M 12 TM
35 34 593 Henry Masters Downs (Tri-Valley) 17:42.27 5:54/M 9
36 35 609 Cade Walder Eureka 17:44.77 5:55/M 12 TM
37 36 557 Joey Swearingen Bloomington (Central Catholic) 17:46.19 5:55/M 9
38 37 631 Andrew Spurlock Mackinaw (Deer Creek-M.) 17:50.97 5:57/M 9 TM
39 38 647 Clayton Brown Tremont 17:51.19 5:57/M 12
40 39 562 Aj Boyle Chillicothe (Illinois Valley Central) 17:51.54 5:57/M 9 TM
41 40 606 Noah King Eureka 17:52.78 5:58/M 11 TM
42 41 608 Brady Monk Eureka 17:55.97 5:59/M 9 TM
43 42 611 Grant Fogarty Fairbury (Prairie Central) 17:59.15 6:00/M 10
44 43 558 Josh Vogel Bloomington (Central Catholic) 18:00.66 6:00/M 12
45 44 628 Phoenix Mahannah Mackinaw (Deer Creek-M.) 18:07.19 6:02/M 10 TM
46 45 563 Steven Braun Chillicothe (Illinois Valley Central) 18:07.87 6:03/M 9 TM
47 46 579 Micah Brockhouse Delavan 18:10.47 6:03/M 9
48 47 552 Will Foley Bloomington (Central Catholic) 18:27.06 6:09/M 12
49 48 582 Sam Springer Delavan 18:27.42 6:09/M 9
50 49 649 Micah Hoving Tremont 18:27.85 6:09/M 10
51 50 585 Sam Yontz Delavan 18:30.32 6:10/M 10
52 51 625 Tayte Albritton Mackinaw (Deer Creek-M.) 18:30.82 6:10/M 11 TM
53 52 621 Alex Maas Heyworth 18:31.36 6:10/M 9
54 53 653 Kaiden Petro Tremont 18:31.80 6:11/M 9
55 54 553 Garrett Hartrich Bloomington (Central Catholic) 18:35.68 6:12/M 9
56 55 576 Trevor Willis Clinton 18:39.00 6:13/M 11
57 56 555 Josh Pagan Bloomington (Central Catholic) 18:41.48 6:14/M 10
58 57 624 Austin Russow Heyworth 18:48.00 6:16/M 10
59 58 651 Caleb Steiner Tremont 18:53.30 6:18/M 11
60 59 614 Ian Pick Fairbury (Prairie Central) 18:58.23 6:19/M 11
61 60 586 John Bierman Downs (Tri-Valley) 19:00.47 6:20/M 9
62 61 612 Gabe Jones Fairbury (Prairie Central) 19:05.42 6:22/M 10
63 62 588 Nick Clark Downs (Tri-Valley) 19:06.09 6:22/M 9
64 (< 5) 559 Kole Damkoehler Bloomington (Cornerstone Christian Academy) 19:06.23 6:22/M 12
65 63 581 Cole Noreuil Delavan 19:09.58 6:23/M 9
66 64 620 Aven Johnsen Heyworth 19:10.50 6:24/M 9
67 65 571 Tejen Boyer Clinton 19:10.54 6:24/M 12
68 66 575 Drew Moser Clinton 19:12.29 6:24/M 9
69 67 568 Matthew Moland Chillicothe (Illinois Valley Central) 19:12.38 6:24/M 11 TM
70 68 587 Carter Cassidy Downs (Tri-Valley) 19:14.08 6:25/M 12
71 69 580 Evan Cross Delavan 19:15.38 6:25/M 9
72 70 589 Andrew Dardis Downs (Tri-Valley) 19:18.86 6:26/M 11
73 71 584 Abrien Sundell Delavan 19:21.14 6:27/M 10
74 72 566 Nathan Koch Chillicothe (Illinois Valley Central) 19:28.89 6:30/M 11 TM
75 73 583 Jace Whitted Delavan 19:34.01 6:31/M 9
76 74 592 Kaleb Markwell Downs (Tri-Valley) 19:34.80 6:32/M 11
77 75 623 Nathaniel Roehrig Heyworth 19:36.92 6:32/M 9
78 76 591 Alex Markwell Downs (Tri-Valley) 19:39.46 6:33/M 11
79 77 646 Aiden Brown Tremont 20:01.72 6:41/M 9
80 78 617 Brady Bierbaum Heyworth 20:05.18 6:42/M 9
81 79 615 Tyson Ruiz Fairbury (Prairie Central) 20:06.97 6:42/M 12
82 80 610 Tyler Farrell Fairbury (Prairie Central) 20:33.15 6:51/M 10
83 81 572 Preston Daniels Clinton 20:34.40 6:51/M 10
84 (< 5) 560 Will Shearin Bloomington (Cornerstone Christian Academy) 21:07.03 7:02/M 10
85 82 573 Gavin Devore Clinton 21:08.95 7:03/M 12
86 83 613 Andy Krenz Fairbury (Prairie Central) 21:10.04 7:03/M 11
87 (< 5) 635 Collin Hilberg Peoria Heights 21:45.90 7:15/M 10
88 84 616 Josh Woodrey Fairbury (Prairie Central) 21:56.88 7:19/M 12
89 (< 5) 636 Baden Jones Peoria Heights 23:30.43 7:50/M 12