IHSA Sectional - Elmwood/Brimfield

October 31, 2020


Results By River City Race Management, LLC

Team Summary Report - Boys

All Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Stanford (Olympia)                     36               1   4   9  10  12  34  53         
        Top  5 Times: 1:20:05.37

    2 Elmwood                                85               3  13  14  26  29  35             
        Top  5 Times: 1:22:48.64

    3 Hamilton/Warsaw                       128               2   7  15  46  58  74  75         
        Top  5 Times: 1:23:11.71

    4 Mackinaw (Deer Creek-M.)              144              18  19  24  27  56  70  86         
        Top  5 Times: 1:25:02.55

    5 El Paso (E.P.-Gridley)                149               6  22  38  41  42  49             
        Top  5 Times: 1:24:48.14

    6 Macomb                                187               5   8  50  61  63  81  83         
        Top  5 Times: 1:25:40.48

    7 Eureka                                203              30  37  43  45  48  59  82         
        Top  5 Times: 1:26:50.72

    8 Williamsville                         218              23  25  52  54  64  66  67         
        Top  5 Times: 1:27:05.34

    9 Franklin                              226              20  40  47  51  68  71  78         
        Top  5 Times: 1:27:21.98

   10 Princeville                           239              11  33  39  72  84  88  94         
        Top  5 Times: 1:27:43.39

   11 Springfield (Sacred Heart-Griffin)    250              16  21  60  62  91  97  99         
        Top  5 Times: 1:28:20.30

   12 Rushville (R.-Industry)               270              17  32  36  87  98 101 102         
        Top  5 Times: 1:30:23.14

   13 Chillicothe (Illinois Valley Centra   280              28  31  65  77  79  80  95         
        Top  5 Times: 1:28:56.29

   14 Petersburg (PORTA)                    317              44  55  69  73  76  92  93         
        Top  5 Times: 1:29:57.19

   15 Beardstown                            417              57  85  89  90  96 100             
        Top  5 Times: 1:34:33.74


Detail Team Results - Boys

All Teams

Stanford (Olympia)    Finish Position -     1

  Team Score (places):  36  Team Score (times):   1:20:05.37   Average Time: 16:01.07

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    120  Charlie Kistner        12       1            1       14:55.99     14:55.99     0:00.00
    2    125  Logan Wheeler          12       4            5       15:58.74     30:54.73     1:02.75
    3    118  Owen Dare              11       9           14       16:16.63     47:11.36     1:20.64
    4    123  Carter Phillips        11      10           24       16:18.50   1:03:29.86     1:22.51
    5    121  Lucas Lawless          12      12           36       16:35.51   1:20:05.37     1:39.52

Elmwood    Finish Position -     2

  Team Score (places):  85  Team Score (times):   1:22:48.64   Average Time: 16:33.73

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     34  Luke Hoffmann          12       3            3       15:39.60     15:39.60     0:43.61
    2     36  Tyler Sheridan         12      13           16       16:37.77     32:17.37     1:41.78
    3     35  Victor Lampe           12      14           30       16:40.90     48:58.27     1:44.91
    4     32  Thomas Harmon          11      26           56       16:54.59   1:05:52.86     1:58.60
    5     33  Isaiah Hill            9       29           85       16:55.78   1:22:48.64     1:59.79

Hamilton/Warsaw    Finish Position -     3

  Team Score (places): 128  Team Score (times):   1:23:11.71   Average Time: 16:38.34

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     60  Miles Sheppard         11       2            2       15:02.75     15:02.75     0:06.76
    2     61  Noah Stout             11       7            9       16:05.18     31:07.93     1:09.19
    3     59  Parker Quinlan         9       15           24       16:41.66     47:49.59     1:45.67
    4     55  Quentin Althar         9       46           70       17:34.04   1:05:23.63     2:38.05
    5     57  Simeon Kyle            12      58          128       17:48.08   1:23:11.71     2:52.09

Mackinaw (Deer Creek-M.)    Finish Position -     4

  Team Score (places): 144  Team Score (times):   1:25:02.55   Average Time: 17:00.51

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     73  Kolin Wilkins          12      18           18       16:43.60     16:43.60     1:47.61
    2     70  Ben Sanders            12      19           37       16:43.76     33:27.36     1:47.77
    3     68  Colton Knowles         11      24           61       16:53.94     50:21.30     1:57.95
    4     67  John Blumeyer          12      27           88       16:55.20   1:07:16.50     1:59.21
    5     72  Andrew Spurlock        9       56          144       17:46.05   1:25:02.55     2:50.06

El Paso (E.P.-Gridley)    Finish Position -     5

  Team Score (places): 149  Team Score (times):   1:24:48.14   Average Time: 16:57.63

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     28  Sebastian Meyer        12       6            6       16:01.30     16:01.30     1:05.31
    2     27  Noah Ludy              11      22           28       16:47.69     32:48.99     1:51.70
    3     30  Mason Ringger          12      38           66       17:16.25     50:05.24     2:20.26
    4     29  Reed Newcomb           9       41          107       17:20.81   1:07:26.05     2:24.82
    5     23  Sam Bushert            10      42          149       17:22.09   1:24:48.14     2:26.10

Macomb    Finish Position -     6

  Team Score (places): 187  Team Score (times):   1:25:40.48   Average Time: 17:08.10

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     75  Ben La Prad            12       5            5       16:00.44     16:00.44     1:04.45
    2     77  Stan Melkumian         12       8           13       16:13.87     32:14.31     1:17.88
    3     74  Ryan Ames              12      50           63       17:37.72     49:52.03     2:41.73
    4     76  Noah La Prad           12      61          124       17:53.52   1:07:45.55     2:57.53
    5     79  Max Ryner              10      63          187       17:54.93   1:25:40.48     2:58.94

Eureka    Finish Position -     7

  Team Score (places): 203  Team Score (times):   1:26:50.72   Average Time: 17:22.14

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     44  Carson Lehman          9       30           30       16:59.96     16:59.96     2:03.97
    2     39  Charlie Bardwell       10      37           67       17:16.12     34:16.08     2:20.13
    3     40  Mitchell Danner        12      43          110       17:25.92     51:42.00     2:29.93
    4     42  Gabe Gerber            10      45          155       17:32.24   1:09:14.24     2:36.25
    5     43  Noah King              11      48          203       17:36.48   1:26:50.72     2:40.49

Williamsville    Finish Position -     8

  Team Score (places): 218  Team Score (times):   1:27:05.34   Average Time: 17:25.07

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    131  Avery Glasgow          10      23           23       16:52.77     16:52.77     1:56.78
    2    129  Daniel Giacomini       10      25           48       16:54.15     33:46.92     1:58.16
    3    134  Cody Szafranski        11      52          100       17:39.90     51:26.82     2:43.91
    4    127  Luke Ball              12      54          154       17:41.37   1:09:08.19     2:45.38
    5    133  Drew Mirabile          9       64          218       17:57.15   1:27:05.34     3:01.16

Franklin    Finish Position -     9

  Team Score (places): 226  Team Score (times):   1:27:21.98   Average Time: 17:28.40

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     52  Jake Gutzman           11      20           20       16:44.06     16:44.06     1:48.07
    2     54  Noah Lyons             9       40           60       17:19.59     34:03.65     2:23.60
    3     48  Thad Bergschneider     10      47          107       17:35.40     51:39.05     2:39.41
    4     49  Robby Biesenthal       10      51          158       17:38.86   1:09:17.91     2:42.87
    5     53  Tyler Kanganis         11      68          226       18:04.07   1:27:21.98     3:08.08

Princeville    Finish Position -    10

  Team Score (places): 239  Team Score (times):   1:27:43.39   Average Time: 17:32.68

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     94  Denver Hoerr           11      11           11       16:18.66     16:18.66     1:22.67
    2     95  Grant Hunt             11      33           44       17:02.97     33:21.63     2:06.98
    3     92  Joey Bosch             9       39           83       17:16.90     50:38.53     2:20.91
    4     97  Parker Melick          9       72          155       18:14.86   1:08:53.39     3:18.87
    5     93  Cole Brower            11      84          239       18:50.00   1:27:43.39     3:54.01

Springfield (Sacred Heart-Griffin)    Finish Position -    11

  Team Score (places): 250  Team Score (times):   1:28:20.30   Average Time: 17:40.06

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    110  Nathaniel Bell         12      16           16       16:41.86     16:41.86     1:45.87
    2    113  Martin McGrath         12      21           37       16:44.27     33:26.13     1:48.28
    3    116  E.j. Sanchez           9       60           97       17:53.25     51:19.38     2:57.26
    4    117  Ryan Shea              10      62          159       17:54.80   1:09:14.18     2:58.81
    5    111  Carter Hemmer          9       91          250       19:06.12   1:28:20.30     4:10.13

Rushville (R.-Industry)    Finish Position -    12

  Team Score (places): 270  Team Score (times):   1:30:23.14   Average Time: 18:04.63

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    103  Tyler Bickerman        10      17           17       16:42.46     16:42.46     1:46.47
    2    105  Nick Seaver            12      32           49       17:00.55     33:43.01     2:04.56
    3    104  Dylan Crook            12      36           85       17:09.92     50:52.93     2:13.93
    4    106  Justin Shelts          12      87          172       18:58.30   1:09:51.23     4:02.31
    5    108  Dylan Koch             9       98          270       20:31.91   1:30:23.14     5:35.92

Chillicothe (Illinois Valley Central)    Finish Position -    13

  Team Score (places): 280  Team Score (times):   1:28:56.29   Average Time: 17:47.26

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     17  Brecken Fahrenkrug     9       28           28       16:55.46     16:55.46     1:59.47
    2     21  Bradyn Taylor          12      31           59       17:00.36     33:55.82     2:04.37
    3     15  Steven Braun           9       65          124       18:00.03     51:55.85     3:04.04
    4     20  Matthew Moland         11      77          201       18:28.07   1:10:23.92     3:32.08
    5     16  Bubka Carlson          9       79          280       18:32.37   1:28:56.29     3:36.38

Petersburg (PORTA)    Finish Position -    14

  Team Score (places): 317  Team Score (times):   1:29:57.19   Average Time: 17:59.44

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     86  Haven Gronewold        9       44           44       17:30.40     17:30.40     2:34.41
    2     82  Parker Fox             11      55           99       17:42.82     35:13.22     2:46.83
    3     88  Quincy Stuhmer         9       69          168       18:05.33     53:18.55     3:09.34
    4     83  Aden Mathis            11      73          241       18:16.26   1:11:34.81     3:20.27
    5     89  Daxton Trueblood       9       76          317       18:22.38   1:29:57.19     3:26.39

Beardstown    Finish Position -    15

  Team Score (places): 417  Team Score (times):   1:34:33.74   Average Time: 18:54.75

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1      3  Eric De La Cruz        12      57           57       17:46.58     17:46.58     2:50.59
    2      7  Adrian Rodriguez       11      85          142       18:51.91     36:38.49     3:55.92
    3      8  Godman Sodjedo         12      89          231       19:00.03     55:38.52     4:04.04
    4      6  Cristian Perez         12      90          321       19:00.49   1:14:39.01     4:04.50
    5      4  Derek Lopez            10      96          417       19:54.73   1:34:33.74     4:58.74

Carthage (Illini West)    Finish Position - 99997

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     13  Eli Newton             12   Less Than  5          16:38.55     16:38.55     1:42.56
    2     12  Cole Kirkham           11   Less Than  5          18:52.10     35:30.65     3:56.11

Pleasant Plains    Finish Position - 99997

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     91  Jack Willenborg        9    Less Than  5          17:02.47     17:02.47     2:06.48
    2     90  Riley Flannigan        11   Less Than  5          17:41.18     34:43.65     2:45.19

Riverton    Finish Position - 99997

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    100  Isaac Crumrine         9    Less Than  5          17:17.96     17:17.96     2:21.97
    2    101  Kaleb Rutter           12   Less Than  5          17:37.08     34:55.04     2:41.09

Astoria    Finish Position - 99998

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1      1  Isaac Jones            11   Less Than  5          16:34.25     16:34.25     1:38.26

Bloomington (Central Catholic)    Finish Position - 99998

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     10  Alexander Evans        9    Less Than  5          17:10.97     17:10.97     2:14.98

Bloomington (Cornerstone Christian Academy)    Finish Position - 99998

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     11  Ernie Waterson         12   Less Than  5          17:29.81     17:29.81     2:33.82

Clinton    Finish Position - 99998

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     22  Ethan Black            12   Less Than  5          18:18.24     18:18.24     3:22.25

Havana    Finish Position - 99998

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     63  Adam Bohm              12   Less Than  5          15:57.81     15:57.81     1:01.82

Heyworth    Finish Position - 99998

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     64  Noah Penry             12   Less Than  5          15:52.38     15:52.38     0:56.39

Liberty    Finish Position - 99998

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     65  Lucas Obert            11   Less Than  5          17:32.46     17:32.46     2:36.47

Springfield (Lutheran)    Finish Position - 99998

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    109  Zach Fales             12   Less Than  5          16:27.90     16:27.90     1:31.91

Tremont    Finish Position - 99998

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    126  Zach Voss              12   Less Than  5          16:20.66     16:20.66     1:24.67