IHSA Sectional - Metamora

October 30, 2021


Results By River City Race Management, LLC

Overall Finish List - Boys

Boys

All Teams

Qualifying Teams: 7 Individuals: 10

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
1 1 7 Wilson Georges Bartonville (Limestone) 15:02.77 5:07/M 12 TM
2 2 302 Cade Zobrist Morton 15:25.06 5:15/M 12 TM
3 3 309 Yonas Wuthrich Morton 15:42.57 5:21/M 10 TM
4 4 6 Reece Dusek Bartonville (Limestone) 15:50.69 5:23/M 11 TM
5 5 458 Jackson Ward Washington 15:59.57 5:26/M 12 TM
6 6 308 Josh Weeks Morton 16:00.98 5:27/M 10 TM
7 7 274 Matt Clark Morris 16:04.87 5:28/M 12 IND
8 8 299 Keegan Anderson Morton 16:05.07 5:28/M 12 TM
9 9 287 Kaden Welch Morris 16:05.67 5:28/M 11 IND
10 10 420 Trey Socha Peoria (Notre Dame) 16:05.96 5:29/M 12 TM
11 (< 5) 431 Kody Danko Streator (Twp.) 16:06.62 5:29/M 11 IND
12 11 36 Diego Duran Calumet City (Thornton Fractional North) 16:10.68 5:30/M 12 IND
13 12 453 Fisher Rinkenberger Washington 16:10.83 5:30/M 9 TM
14 13 175 Ryan Hartman LaSalle (L.-Peru) 16:16.42 5:32/M 12 IND
15 14 118 Ayden Thompson East Peoria 16:20.58 5:34/M 10 IND
16 15 412 Joey Cave Peoria (Notre Dame) 16:22.49 5:34/M 11 TM
17 16 62 Bryan Johnson Chicago Heights (Marian) 16:22.62 5:34/M 12 IND
18 17 413 Jac Couri Peoria (Notre Dame) 16:23.30 5:34/M 12 TM
19 18 146 Gavin Allison Geneseo 16:24.90 5:35/M 11 TM
20 19 171 Matt Beard LaSalle (L.-Peru) 16:27.46 5:36/M 12 IND
21 20 305 Layton Knoop Morton 16:28.88 5:36/M 10 TM
22 21 119 Bailey Webster East Peoria 16:30.84 5:37/M 12 IND
23 22 346 Aiden Swanlund Normal (Community West) 16:31.60 5:37/M 9 TM
24 23 223 Andy Foster Metamora 16:32.63 5:38/M 12 IND
25 24 344 Harrison Taylor Normal (Community West) 16:34.15 5:38/M 11 TM
26 25 90 Braden Cox Dunlap 16:34.95 5:38/M 11 TM
27 26 422 Joe Ehrhart Peoria (Notre Dame) 16:37.42 5:39/M 10 TM
28 27 205 Tj Polen Lemont (H.S.) 16:37.51 5:39/M 11
29 28 207 Andrew Tilly Lemont (H.S.) 16:38.44 5:40/M 12
30 29 140 Justin Johnson Geneseo 16:40.69 5:40/M 12 TM
31 30 92 Noah Hopkins Dunlap 16:42.43 5:41/M 12 TM
32 31 63 Daniel Kasperan Chicago Heights (Marian) 16:43.18 5:41/M 9
33 32 343 Sky Riddle Normal (Community West) 16:43.26 5:41/M 11 TM
34 33 382 Liam McGoldrick Oak Forest 16:45.35 5:42/M 12
35 34 97 Henry Welsh Dunlap 16:47.37 5:43/M 11 TM
36 35 222 Carson Cowling Metamora 16:47.84 5:43/M 11
37 36 414 Brady Culp Peoria (Notre Dame) 16:49.99 5:44/M 12 TM
38 37 446 Charlie Borlin Washington 16:50.41 5:44/M 9 TM
39 38 454 Milo Rinkenberger Washington 16:51.82 5:44/M 10 TM
40 39 341 Luke Reinhart Normal (Community West) 16:52.57 5:44/M 12 TM
41 40 91 Isaiah Hamann Dunlap 16:52.75 5:44/M 12 TM
42 41 95 Aiden Mohr Dunlap 16:53.40 5:45/M 11 TM
43 42 306 Luke Kunz Morton 16:55.00 5:45/M 12 TM
44 43 232 Nate Theiler Metamora 16:56.25 5:46/M 11
45 44 374 Brandan Bagnara Oak Forest 16:56.84 5:46/M 12
46 45 17 Alexander Evans Bloomington (H.S.) 16:58.56 5:46/M 10
47 46 423 Eliot Lynch Peoria (Notre Dame) 17:00.67 5:47/M 10 TM
48 47 338 Quentin Irwin Normal (Community West) 17:01.85 5:48/M 12 TM
49 (< 5) 429 Jp Putnam Rock Island (H.S.) 17:02.93 5:48/M 10
50 48 10 Lloyd Peronnet Bartonville (Limestone) 17:04.83 5:49/M 10 TM
51 49 147 Sam Mosbarger Geneseo 17:05.23 5:49/M 10 TM
52 50 94 Andrew Luebbers Dunlap 17:05.41 5:49/M 12 TM
53 51 138 Tyler Gehl Geneseo 17:05.85 5:49/M 11 TM
54 52 300 Tristan Sturhahn Morton 17:06.00 5:49/M 12 TM
55 53 137 Dylan Gehl Geneseo 17:06.12 5:49/M 9 TM
56 54 198 Jack Davey Lemont (H.S.) 17:08.28 5:50/M 10
57 55 18 Zack Gardner Bloomington (H.S.) 17:08.68 5:50/M 12
58 (< 5) 323 Xander Stoub New Lenox (Providence Catholic) 17:10.57 5:51/M 11
59 56 142 Isaac Kuster Geneseo 17:10.85 5:51/M 12 TM
60 (< 5) 322 Andrew Dau New Lenox (Providence Catholic) 17:16.29 5:52/M 11
61 57 4 Clay Bell Bartonville (Limestone) 17:16.82 5:53/M 11 TM
62 58 148 Cooper Schaad Geneseo 17:17.67 5:53/M 10 TM
63 59 196 Adam Bromberek Lemont (H.S.) 17:17.74 5:53/M 11
64 60 452 Deegan Reece Washington 17:19.36 5:54/M 9 TM
65 61 233 Ryley Claudin Metamora 17:19.91 5:54/M 9
66 (< 5) 74 Marlique Hicks Dolton (Thornridge) 17:21.10 5:54/M 11
67 62 415 Andrew Elward Peoria (Notre Dame) 17:22.08 5:54/M 10 TM
68 63 378 Andy Damon Oak Forest 17:27.30 5:56/M 11
69 64 109 Zach Alt East Peoria 17:30.61 5:57/M 11
70 65 337 Isaiah Herbst Normal (Community West) 17:31.46 5:58/M 10 TM
71 66 160 Malachi Davis Harvey (Thornton) 17:31.51 5:58/M 10
72 67 197 Liam Carey Lemont (H.S.) 17:31.59 5:58/M 11
73 68 457 Alex Volk Washington 17:31.63 5:58/M 11 TM
74 (< 5) 427 Josh Thoms Plano 17:34.48 5:59/M 12
75 69 227 Bill Kapraun Metamora 17:37.05 6:00/M 12
76 70 67 Matthew Tuley Chicago Heights (Marian) 17:37.87 6:00/M 9
77 71 448 Noah Johnson Washington 17:40.00 6:01/M 12 TM
78 72 377 Ivan Corral Oak Forest 17:41.27 6:01/M 12
79 73 41 Gamaliel Sotelo Calumet City (Thornton Fractional North) 17:43.35 6:02/M 12
80 74 68 Ryan Tuley Chicago Heights (Marian) 17:45.10 6:02/M 11
81 75 224 Carter Grantham Metamora 17:46.95 6:03/M 12
82 76 336 Nathan Burrell Normal (Community West) 17:47.26 6:03/M 11 TM
83 (< 5) 124 Andrew Peterson Galesburg (H.S.) 17:47.73 6:03/M 10
84 77 38 Olaoluwa Olagoke Calumet City (Thornton Fractional North) 17:48.04 6:03/M 12
85 (< 5) 425 Carson Kellem Peoria (Richwoods) 17:52.31 6:05/M 12
86 78 117 Dawson Stout East Peoria 17:54.07 6:05/M 11
87 79 57 Noah Deabel Chicago Heights (Marian) 17:54.55 6:05/M 12
88 80 66 George Partin Chicago Heights (Marian) 17:57.42 6:06/M 11
89 81 22 Brayan Gutierrez Bloomington (H.S.) 18:01.48 6:08/M 12
90 82 115 Ben Riggenbach East Peoria 18:03.32 6:08/M 11
91 83 375 Carter Birk Oak Forest 18:03.56 6:09/M 12
92 84 113 Colin Hieronimus East Peoria 18:04.76 6:09/M 10
93 (< 5) 426 Will Collins Plano 18:06.31 6:09/M 12
94 85 9 Jack Manley Bartonville (Limestone) 18:06.39 6:10/M 9 TM
95 86 228 Drew Mischler Metamora 18:10.45 6:11/M 11
96 87 26 David Humphreys Bloomington (H.S.) 18:13.99 6:12/M 9
97 (< 5) 123 Dominic Cantarini Galesburg (H.S.) 18:14.75 6:12/M 10
98 88 252 David Dudek Midlothian (Bremen) 18:15.09 6:12/M 11
99 89 181 Cooper Vaske LaSalle (L.-Peru) 18:16.66 6:13/M 12
100 90 379 Parker Griffin Oak Forest 18:20.70 6:14/M 10

Qualifying Teams: 7 Individuals: 10

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
101 91 3 Caiden Bell Bartonville (Limestone) 18:22.73 6:15/M 9 TM
102 92 200 Carson Elko Lemont (H.S.) 18:24.45 6:16/M 11
103 93 24 Ramses Rosales Bloomington (H.S.) 18:33.54 6:19/M 10
104 94 286 Noah Smith Morris 18:39.36 6:21/M 11
105 95 253 Jacob Dudek Midlothian (Bremen) 18:46.94 6:23/M 9
106 96 204 Ryan O'Donnell Lemont (H.S.) 18:47.04 6:23/M 11
107 97 169 Isiah Williamson Harvey (Thornton) 18:50.02 6:24/M 9
108 98 43 Taiwu Wusu Calumet City (Thornton Fractional North) 18:58.24 6:27/M 12
109 99 58 Jayden Downs Chicago Heights (Marian) 19:04.28 6:29/M 9
110 100 282 Vinny Montero Morris 19:04.52 6:29/M 11
111 101 179 Kevin Rynke LaSalle (L.-Peru) 19:11.09 6:32/M 10
112 102 174 Erik Garcia LaSalle (L.-Peru) 19:15.22 6:33/M 11
113 103 278 Julian Gonzalez Morris 19:18.36 6:34/M 12
114 104 257 Adrian Martinez-Librado Midlothian (Bremen) 19:19.85 6:35/M 10
115 105 23 Noah Petri Bloomington (H.S.) 19:24.82 6:36/M 10
116 (< 5) 73 Jojo Poku Crete (C.-Monee) 19:30.35 6:38/M 9
117 106 384 Prem Patel Oak Forest 19:31.57 6:38/M 12
118 107 27 Seti Rivadeneyra-Braswell Bloomington (H.S.) 19:33.64 6:39/M 9
119 108 260 David Santiago Midlothian (Bremen) 19:36.92 6:40/M 9
120 109 11 Clay Schneider Bartonville (Limestone) 19:37.29 6:40/M 11 TM
121 110 256 Miguel Lopez Midlothian (Bremen) 19:37.36 6:40/M 10
122 111 173 Connor Fundell LaSalle (L.-Peru) 19:38.63 6:41/M 11
123 112 157 Brandon Botley Harvey (Thornton) 19:43.48 6:43/M 11
124 113 279 Zach Hairald Morris 19:44.09 6:43/M 12
125 (< 5) 72 Arie Hofman Crete (C.-Monee) 19:48.12 6:44/M 11
126 114 163 Carmelo McFadden Harvey (Thornton) 19:48.74 6:44/M 11
127 115 99 Jacob Gladstone Dunlap 19:55.59 6:47/M 9 TM
128 116 40 Daunye Slatton Calumet City (Thornton Fractional North) 19:59.27 6:48/M 9
129 117 258 Gerardo Mondragon Midlothian (Bremen) 20:03.58 6:49/M 11
130 (< 5) 48 Alexis Santiago Chicago (Washington) 20:10.36 6:52/M 11
131 118 180 Sebastian Serratos LaSalle (L.-Peru) 20:10.67 6:52/M 12
132 119 283 Ethan Morrissy Morris 20:15.13 6:53/M 12
133 120 158 Caleb Bruce Harvey (Thornton) 20:32.91 6:59/M 12
134 121 44 Elijah Young Calumet City (Thornton Fractional North) 20:37.84 7:01/M 9
135 122 39 Said Rodriguez Calumet City (Thornton Fractional North) 20:53.38 7:06/M 9
136 123 248 Devin Blanchard Midlothian (Bremen) 20:55.09 7:07/M 9
137 124 165 Deshawn Pollard Harvey (Thornton) 21:48.53 7:25/M 11
DQ DQ 170 Jeremy Wilson Harvey (Thornton) 16:45.19 5:42/M 9