Decatur Big 12

September 21, 2019


Results By River City Race Management River City Race Management

Overall Finish List - Boys

Boys Open

All Runners

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
1 1 729 Kaleb Kilgore Parkside Jr. High Normal 12:33.2 6:17/M 8th  
2 2 748 Aiden Swanlund Parkside Jr. High Normal 12:43.9 6:22/M 7th  
3 3 686 Chase Witt Kingsley Junior High School 13:04.1 6:32/M 8th  
4 4 647 Landen Alcorn Kingsley Junior High School 13:08.8 6:34/M 8th  
5 5 680 Joey Swearingen Kingsley Junior High School 13:09.5 6:35/M 8th  
6 6 672 Ethan Orton Kingsley Junior High School 13:23.1 6:42/M 7th  
7 7 759 Davin Cunningham Stephen Decatur Middle School 13:23.1 6:42/M 8th  
8 8 757 Michael Zaleski Parkside Jr. High Normal 13:25.1 6:43/M 7th  
9 9 711 Jordan Weter Mt. Zion 13:29.6 6:45/M 8th  
10 10 671 Caden Nyman Kingsley Junior High School 13:33.9 6:47/M 7th  
11 11 677 Jaden Smith Kingsley Junior High School 13:35.4 6:48/M 7th  
12 12 704 Roman Munoz Mt. Zion 13:37.2 6:49/M 8th  
13 13 674 Jagger Philips Kingsley Junior High School 13:41.8 6:51/M 7th  
14 14 557 Jack Muehleck Chiddix 13:42.3 6:51/M 7th  
15 (> 7) 660 Jarik Hicks Kingsley Junior High School 13:42.7 6:51/M 8th  
16 15 731 Mitchell Lareau Parkside Jr. High Normal 13:43.1 6:52/M 8th  
17 (> 7) 666 Keegan Lee Kingsley Junior High School 13:47.7 6:54/M 7th  
18 16 691 Carson Davis Mt. Zion 13:47.9 6:54/M 8th  
19 17 728 Simon Kaeb Parkside Jr. High Normal 13:49.8 6:55/M 8th  
20 18 539 Gavin Borne Chiddix 13:53.7 6:57/M 7th  
21 19 712 Johnnie Behrends Parkside Jr. High Normal 13:54.9 6:57/M 7th  
22 20 499 Alex Destasio Chatham Glenwood 14:03.1 7:02/M 8th  
23 21 720 Roman Flores Parkside Jr. High Normal 14:10.1 7:05/M 7th  
24 22 490 Josiah Woods Champaign Jefferson 14:12.2 7:06/M 7th  
25 23 564 Hunter Studnicki Chiddix 14:12.4 7:06/M 8th  
26 24 591 Aiden Jones Evans Junior High School 14:14.6 7:07/M 7th  
27 25 526 James Shink Chatham Glenwood 14:15.5 7:08/M 6th  
28 (> 7) 738 Tevor Pomis Parkside Jr. High Normal 14:16.5 7:08/M 7th  
29 26 596 Jj Park Evans Junior High School 14:17.0 7:09/M 8th  
30 27 565 Ben Stutz Chiddix 14:21.9 7:11/M 7th  
31 (> 7) 683 Lt Walsh Kingsley Junior High School 14:24.2 7:12/M 6th  
32 28 513 Brody Leahy Chatham Glenwood 14:24.4 7:12/M 6th  
33 29 695 Brett Giltner Mt. Zion 14:31.1 7:16/M 7th  
34 30 694 Kody Gallardo Mt. Zion 14:31.3 7:16/M 6th  
35 31 520 Nick Paszkiewicz Chatham Glenwood 14:31.6 7:16/M 8th  
36 32 405 Lane Moody Bloomington 14:31.9 7:16/M 8th  
37 33 505 Parker Greene Chatham Glenwood 14:32.1 7:16/M 8th  
38 (> 7) 714 Ian Bush Parkside Jr. High Normal 14:33.9 7:17/M 6th  
39 34 515 Kaleb Lindberg Chatham Glenwood 14:36.9 7:18/M 7th  
40 (> 7) 648 Levi Anliker Kingsley Junior High School 14:40.1 7:20/M 6th  
41 35 476 Daniel Helvig Champaign Jefferson 14:43.1 7:22/M 7th  
42 (> 7) 658 Connor Hartman Kingsley Junior High School 14:43.5 7:22/M 7th  
43 36 780 Michael Allison Urbana Middle School 14:44.0 7:22/M 8th  
44 (> 7) 741 Hudson Rucker Parkside Jr. High Normal 14:50.2 7:25/M 7th  
45 37 614 Daniel Juhn Franklin STEAM Academy 14:50.5 7:25/M 8th  
46 (< 5) 775 Payton Schriver Taylorville Junior High School 14:51.3 7:26/M 6th  
47 38 778 Jonathan Allison Urbana Middle School 14:51.4 7:26/M 8th  
48 (> 7) 736 Max Orozco Parkside Jr. High Normal 14:52.7 7:26/M 7th  
49 39 587 Liam Duffield Evans Junior High School 14:54.0 7:27/M 6th  
50 (> 7) 746 Aidan Starkey Parkside Jr. High Normal 14:54.3 7:27/M 6th  
51 40 523 Quinten Sanchez Chatham Glenwood 14:55.2 7:28/M 6th  
52 41 584 Ryan Cooper Evans Junior High School 14:57.0 7:29/M 7th  
53 (> 7) 525 Beckett Shelton Chatham Glenwood 14:58.0 7:29/M 6th  
54 42 420 Cael Wolfe Bloomington 15:01.4 7:31/M 6th  
55 (> 7) 684 Liam Whitecotton Kingsley Junior High School 15:01.7 7:31/M 7th  
56 (< 5) 768 Tyler Corpin Taylorville Junior High School 15:08.9 7:34/M 6th  
57 43 421 Tucker Wooten Bloomington 15:10.2 7:35/M 8th  
58 44 553 Hemanth Itte Chiddix 15:14.3 7:37/M 7th  
59 (> 7) 501 Joe Finney Chatham Glenwood 15:16.5 7:38/M 7th  
60 (> 7) 742 Rolan Schlipmann Parkside Jr. High Normal 15:16.9 7:38/M 8th  
61 (> 7) 664 Jacob Jones Kingsley Junior High School 15:17.5 7:39/M 7th  
62 45 478 Sebastien Huddleston Champaign Jefferson 15:20.8 7:40/M 7th  
63 46 398 Luke Huffaker Bloomington 15:21.3 7:41/M 7th  
64 47 782 Matthew Bodony Urbana Middle School 15:21.6 7:41/M 7th  
65 (> 7) 725 Holden Hobson Parkside Jr. High Normal 15:23.4 7:42/M 7th  
66 48 419 Pierce Vrooman Bloomington 15:24.1 7:42/M 7th  
67 (< 5) 581 Tristan Wirey Dennis Lab Middle School 15:24.5 7:42/M 6th  
68 (> 7) 747 Joshua Sunkel Parkside Jr. High Normal 15:25.2 7:43/M 6th  
69 (> 7) 653 Sam Burrell Kingsley Junior High School 15:26.4 7:43/M 7th  
70 49 401 Hudson Kaeb Bloomington 15:29.0 7:45/M 7th  
71 (< 5) 770 Adrian Gonzalez Taylorville Junior High School 15:29.5 7:45/M 7th  
72 50 794 Patrick Lyon Urbana Middle School 15:33.8 7:47/M 8th  
73 (> 7) 678 Ryan Stadnik Kingsley Junior High School 15:33.9 7:47/M 7th  
74 51 589 Pranav Gattineni Evans Junior High School 15:34.7 7:47/M 8th  
75 52 618 Vyom Mehta Franklin STEAM Academy 15:34.9 7:47/M 7th  
76 53 703 Mark Mavis Mt. Zion 15:35.0 7:48/M 6th  
77 54 708 Oscar Sullivan Mt. Zion 15:35.3 7:48/M 6th  
78 (> 7) 682 Caleb Vogel Kingsley Junior High School 15:37.2 7:49/M 8th  
79 55 763 Tj Reeder Stephen Decatur Middle School 15:37.7 7:49/M 7th  
80 56 388 Antonio Alberto-Mancilla Bloomington 15:38.1 7:49/M 7th  
81 (> 7) 394 Soren Gjesfjeld Bloomington 15:38.8 7:49/M 8th  
82 (> 7) 412 Cole Setzler Bloomington 15:39.4 7:50/M 6th  
83 (> 7) 718 Christopher Esquival Parkside Jr. High Normal 15:41.9 7:51/M 8th  
84 (> 7) 716 Isaiah Eeten Parkside Jr. High Normal 15:42.8 7:51/M 8th  
85 57 607 Amartya Gunjan Franklin STEAM Academy 15:42.9 7:51/M 7th  
86 58 806 Miles Sola Urbana Middle School 15:43.1 7:52/M 6th  
87 (> 7) 522 William Pearse Chatham Glenwood 15:45.8 7:53/M 7th  
88 59 561 Juan Rojas Chiddix 15:47.2 7:54/M 6th  
89 (> 7) 688 Robert Behm Mt. Zion 15:48.8 7:54/M 8th  
90 (> 7) 657 Sam Grojean Kingsley Junior High School 15:50.4 7:55/M 6th  
91 60 554 Harshal Joshi Chiddix 15:53.9 7:57/M 6th  
92 (< 5) 578 Ashton Higar Dennis Lab Middle School 15:54.5 7:57/M 6th  
93 61 805 Sam Sherwood Urbana Middle School 15:55.1 7:58/M 7th  
94 (> 7) 650 Sammy Beirne Kingsley Junior High School 15:57.4 7:59/M 8th  
95 62 603 Nipun Bhatia Franklin STEAM Academy 15:59.5 8:00/M 7th  
96 (> 7) 552 Shawn Immanuel Chiddix 16:01.4 8:01/M 7th  
97 (> 7) 512 Sean Koeppe Chatham Glenwood 16:06.1 8:03/M 6th  
98 63 470 Eli Ard Champaign Jefferson 16:06.9 8:03/M 6th  
99 (> 7) 661 Alex Holzbauer Kingsley Junior High School 16:08.3 8:04/M 8th  
100 (> 7) 667 Jamie Litwiller Kingsley Junior High School 16:09.1 8:05/M 6th  
O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
101 (> 7) 702 Drew Lamb Mt. Zion 16:11.2 8:06/M 8th  
102 (> 7) 536 Elijah Banta Chiddix 16:11.5 8:06/M 6th  
103 64 597 Owen Reel Evans Junior High School 16:11.8 8:06/M 7th  
104 (> 7) 749 Jaxon Tomera Parkside Jr. High Normal 16:11.9 8:06/M 6th  
105 65 615 Ishan Kalsotra Franklin STEAM Academy 16:13.5 8:07/M 7th  
106 (> 7) 518 Aaron Minert Chatham Glenwood 16:14.3 8:07/M 6th  
107 66 593 Nathan Lee Evans Junior High School 16:14.6 8:07/M 8th  
108 67 797 Theodore Nevins Urbana Middle School 16:15.6 8:08/M 6th  
109 (> 7) 511 Gabriel Iwanicki Chatham Glenwood 16:16.6 8:08/M 6th  
110 68 485 Devin Rice Champaign Jefferson 16:20.8 8:10/M 6th  
111 (> 7) 699 Ricky Jones Mt. Zion 16:21.3 8:11/M 6th  
112 (> 7) 781 Vinny Benjamin Urbana Middle School 16:23.4 8:12/M 6th  
113 (< 5) 580 Gage Raffety Dennis Lab Middle School 16:26.3 8:13/M 7th  
114 (> 7) 524 Cole Settlemoir Chatham Glenwood 16:27.7 8:14/M 7th  
115 (> 7) 723 Chaius Herbst Parkside Jr. High Normal 16:31.7 8:16/M 6th  
116 (> 7) 697 Colton Henson Mt. Zion 16:34.7 8:17/M 6th  
117 69 477 Jad Hreish Champaign Jefferson 16:35.4 8:18/M 8th  
118 (> 7) 801 Tristan Poulosky Urbana Middle School 16:38.0 8:19/M 8th  
119 (> 7) 396 John Hiles Bloomington 16:38.2 8:19/M 6th  
120 (> 7) 550 Dade Harmon Chiddix 16:38.7 8:19/M 7th  
121 (> 7) 705 Caj Reid Mt. Zion 16:39.4 8:20/M 7th  
122 (> 7) 753 Eithyn Wiggins Parkside Jr. High Normal 16:39.5 8:20/M 6th  
123 (> 7) 800 Antonio Poblano Urbana Middle School 16:40.4 8:20/M 6th  
124 70 469 Logan Adams Champaign Jefferson 16:40.9 8:20/M 7th  
125 (> 7) 508 Evan House Chatham Glenwood 16:43.3 8:22/M 7th  
126 (> 7) 592 Dhruv Joshi Evans Junior High School 16:46.4 8:23/M 6th  
127 (> 7) 497 Drew Clark Chatham Glenwood 16:49.9 8:25/M 6th  
128 71 627 Robert Tu Franklin STEAM Academy 16:51.5 8:26/M 6th  
129 (> 7) 566 Jay Sweeny Chiddix 16:52.2 8:26/M 8th  
130 (> 7) 422 Cooper Yocum Bloomington 16:54.8 8:27/M 8th  
131 (< 5) 765 Jacob Adams Taylorville Junior High School 16:56.3 8:28/M 6th  
132 (> 7) 416 Aiden Stroyan Bloomington 16:59.5 8:30/M 6th  
133 (> 7) 498 Gavin Davis Chatham Glenwood 17:01.9 8:31/M 8th  
134 (> 7) 693 Tim Freeman Mt. Zion 17:02.6 8:31/M 8th  
135 (> 7) 733 Tyler McGuire Parkside Jr. High Normal 17:03.9 8:32/M 8th  
136 (> 7) 546 Carson Fowler Chiddix 17:04.5 8:32/M 7th  
137 (> 7) 698 Max Iwanski Mt. Zion 17:05.8 8:33/M 8th  
138 (> 7) 503 Severin Goutsalenko Chatham Glenwood 17:06.4 8:33/M 6th  
139 (> 7) 491 Charles Armstrong Chatham Glenwood 17:08.2 8:34/M 6th  
140 (> 7) 558 Caleb Myers Chiddix 17:08.8 8:34/M 6th  
141 (> 7) 516 Connor McCormick Chatham Glenwood 17:11.2 8:36/M 7th  
142 72 620 Braydon Mora Franklin STEAM Academy 17:12.5 8:36/M 7th  
143 (> 7) 605 Raymond Chapple Franklin STEAM Academy 17:17.2 8:39/M 6th  
144 (> 7) 649 Isaac Baker Kingsley Junior High School 17:20.6 8:40/M 6th  
145 (> 7) 626 Christian Swanson Franklin STEAM Academy 17:20.8 8:40/M 7th  
146 (> 7) 528 Gideon Smith Chatham Glenwood 17:32.9 8:46/M 8th  
147 (> 7) 556 Jacob Kuehnl Chiddix 17:35.7 8:48/M 6th  
148 (> 7) 721 Jacob Fritts Parkside Jr. High Normal 17:37.3 8:49/M 7th  
149 (> 7) 530 Daejon Staker Chatham Glenwood 17:40.2 8:50/M 7th  
150 (> 7) 493 Brevin Brewer Chatham Glenwood 17:40.3 8:50/M 6th  
151 (> 7) 669 Declan McManus Kingsley Junior High School 17:40.9 8:50/M 6th  
152 (> 7) 574 Jarrett Wright Chiddix 17:43.4 8:52/M 7th  
153 (> 7) 492 Elijah Bostrom Chatham Glenwood 17:43.6 8:52/M 7th  
154 (> 7) 785 Cameron Dowds Urbana Middle School 17:43.8 8:52/M 8th  
155 (> 7) 750 Casey Waninger Parkside Jr. High Normal 17:46.5 8:53/M 7th  
156 (> 7) 739 Andy Pomrenke Parkside Jr. High Normal 17:48.3 8:54/M 8th  
157 (> 7) 547 Carson Goodwin Chiddix 18:06.0 9:03/M 7th  
158 (> 7) 745 Grant Stachurski Parkside Jr. High Normal 18:07.0 9:04/M 6th  
159 (> 7) 391 Jeffrey Bols Bloomington 18:12.7 9:06/M 8th  
160 (> 7) 654 Jack Cherry Kingsley Junior High School 18:13.0 9:07/M 6th  
161 (> 7) 685 Eric Wilken Kingsley Junior High School 18:17.0 9:09/M 6th  
162 (> 7) 577 Zac Ziemer Chiddix 18:21.1 9:11/M 6th  
163 (> 7) 543 Seifer Cole Chiddix 18:24.4 9:12/M 6th  
164 (> 7) 531 Lucas Turner Chatham Glenwood 18:28.0 9:14/M 8th  
165 (> 7) 408 Luis Gerardo Perez, Garcia Bloomington 18:29.7 9:15/M 6th  
166 (> 7) 595 Elijah Noll Evans Junior High School 18:32.4 9:16/M 7th  
167 (> 7) 740 Beckett Price Parkside Jr. High Normal 18:33.5 9:17/M 6th  
168 (> 7) 555 Hayden Kirzman Chiddix 18:35.1 9:18/M 6th  
169 (> 7) 791 Will Kirkland Urbana Middle School 18:37.9 9:19/M 6th  
170 (> 7) 616 Nikolas Kesler Franklin STEAM Academy 18:41.4 9:21/M 6th  
171 (> 7) 710 Carter Vance Mt. Zion 18:42.2 9:21/M 6th  
172 (> 7) 549 Hunter Hardwick Chiddix 18:42.8 9:21/M 7th  
173 (> 7) 415 Jason Strange Bloomington 18:43.3 9:22/M 8th  
174 (> 7) 715 Andrew Cunningham Parkside Jr. High Normal 18:43.6 9:22/M 8th  
175 (> 7) 722 Tyler Garrigus Parkside Jr. High Normal 18:46.7 9:23/M 6th  
176 (> 7) 393 Carter Dorbeck Bloomington 18:55.0 9:28/M 8th  
177 (> 7) 735 Luke Nafziger Parkside Jr. High Normal 19:03.3 9:32/M 7th  
178 (> 7) 586 Ethan Drzemala Evans Junior High School 19:10.3 9:35/M 7th  
179 (> 7) 510 Liam Huntley Chatham Glenwood 19:13.7 9:37/M 7th  
180 (> 7) 796 Wade Mickle Urbana Middle School 19:15.3 9:38/M 6th  
181 (> 7) 730 John Koscielak Parkside Jr. High Normal 19:22.9 9:41/M 6th  
182 73 433 Mahdi Dastgheib Champaign Edison 19:28.9 9:44/M 6th  
183 74 762 Malachi Meyers Stephen Decatur Middle School 19:34.2 9:47/M 7th  
184 75 760 Kijuan Harris Stephen Decatur Middle School 19:36.2 9:48/M 8th  
185 (> 7) 743 Quentin Smith Parkside Jr. High Normal 19:40.8 9:50/M 6th  
186 76 456 Eldon Randolph Champaign Edison 19:42.8 9:51/M 6th  
187 (> 7) 651 Pranav Bhookya Kingsley Junior High School 19:44.1 9:52/M 6th  
188 (> 7) 532 Asher Wheeler Chatham Glenwood 19:46.4 9:53/M 6th  
189 (> 7) 487 Cole Sharp Champaign Jefferson 19:48.2 9:54/M 7th  
190 (> 7) 799 Ian Pleasure Urbana Middle School 19:59.7 10:00/M 8th  
191 (< 5) 579 Seamus Jordan Dennis Lab Middle School 20:17.3 10:09/M 6th  
192 (> 7) 706 Rob Roukens Mt. Zion 20:22.1 10:11/M 6th  
193 77 758 Jalynn Carson Stephen Decatur Middle School 20:23.4 10:12/M 7th  
194 (> 7) 798 Kavi Patel Urbana Middle School 20:23.8 10:12/M 6th  
195 (> 7) 803 Tobias Schmitz Urbana Middle School 20:34.9 10:17/M 6th  
196 (> 7) 786 Dathan Ellis Urbana Middle School 20:41.1 10:21/M 8th  
197 78 462 Ryan Slifer Champaign Edison 21:06.1 10:33/M 8th  
198 (> 7) 544 Moksha Dave Chiddix 21:14.8 10:37/M 8th  
199 (> 7) 751 Will Wicks Parkside Jr. High Normal 21:42.4 10:51/M 6th  
200 79 764 Alexander Young Stephen Decatur Middle School 21:56.5 10:58/M 7th  
O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
201 (> 7) 403 Abhinav Kumar Bloomington 22:10.9 11:05/M 8th  
202 (> 7) 514 Joe Lieber Chatham Glenwood 22:21.9 11:11/M 7th  
203 80 466 Aiden Warner Champaign Edison 22:27.3 11:14/M 7th  
204 81 458 Peter Sheeley Champaign Edison 22:46.3 11:23/M 6th  
205 (> 7) 619 Timothy Miller Franklin STEAM Academy 22:51.0 11:26/M 6th  
206 (> 7) 668 Cody McKinney Kingsley Junior High School 23:00.4 11:30/M 6th  
207 (> 7) 541 John Buras Chiddix 23:03.4 11:32/M 8th  
208 (> 7) 545 Charles Faulkner Chiddix 23:16.9 11:38/M 8th  
209 (> 7) 418 Carlos Victory Jr. Bloomington 23:20.5 11:40/M 6th  
210 (> 7) 789 Brock Gallo Parkos Urbana Middle School 23:33.2 11:47/M 6th  
211 (> 7) 548 Shriyans Gurijala Chiddix 23:35.2 11:48/M 6th  
212 (> 7) 570 Beau Wilson Chiddix 25:01.1 12:31/M 6th  
213 (> 7) 665 Clark Kosier Kingsley Junior High School 25:01.5 12:31/M 8th  
214 (> 7) 414 Nathan Steers Bloomington 25:04.6 12:32/M 8th  
215 82 432 Ali Dastgheib Champaign Edison 25:48.2 12:54/M 6th  
216 83 425 Braden Bossert Champaign Edison 26:11.9 13:06/M 8th  
217 (> 7) 468 Linton Wright Champaign Edison 26:34.3 13:17/M 6th  
218 (> 7) 534 Eli Yutzy Chatham Glenwood 28:13.1 14:07/M 6th