Olympia Middle School Invitational

September 28, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity

All Runners

Qualifying Teams: 0 Individuals: 0

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year Qualifier
1 1 486 Issac Crumrine 16-Riverton 10:59.4 10:59/M 8th
2 2 359 Sam Springer 26-Delavan Middle School 11:30.3 11:30/M 8th
3 3 372 Carson Lehman 7-Eureka Middle School 11:30.7 11:31/M 8th
4 4 556 Joshua Dennis 22-Tremont School District 702 11:31.8 11:32/M 8th
5 5 475 Aidan Lee 27-Pontiac Jr. High School 11:32.4 11:32/M 8th
6 6 355 Maddox Dare 26-Delavan Middle School 11:34.7 11:35/M 7th
7 7 310 Dylan Howell 24-Cero Gordo JH/SR High School 11:36.0 11:36/M 8th
8 8 417 Alex Maas 10-Heyworth 11:37.7 11:38/M 8th
9 9 569 Logan Demling 30-Olympia MS 11:45.3 11:45/M 8
10 10 527 Bryson Denney 21-tolono unity jh 11:51.8 11:52/M 8th
11 11 534 Alex Mowrer 21-tolono unity jh 11:52.6 11:53/M 7th
12 12 448 Mason Hart 13-Normal Epiphany 11:55.5 11:56/M 8th
13 13 354 Micah Brockhouse 26-Delavan Middle School 11:55.5 11:56/M 8th
14 14 572 Zach Keedy 30-Olympia MS 11:55.7 11:56/M 8
15 15 528 Camden Fairbanks 21-tolono unity jh 11:58.9 11:59/M 6th
16 16 379 Parks Taylor 7-Eureka Middle School 11:58.9 11:59/M 8th
17 17 538 Isaac Ruggieri 21-tolono unity jh 12:01.0 12:01/M 8th
18 18 374 Brady Monk 7-Eureka Middle School 12:08.5 12:09/M 8th
19 19 529 Collin Graven 21-tolono unity jh 12:10.0 12:10/M 6th
20 20 345 Justice Rockhold 5-Dee-Mack Junior High School 12:14.1 12:14/M 8th
21 21 325 Eoin Kohn 25-Corpus Christi 12:16.4 12:16/M 6th
22 22 349 Andrew Spurlock 5-Dee-Mack Junior High School 12:19.2 12:19/M 8th
23 23 365 Tyler Heffren 7-Eureka Middle School 12:23.4 12:23/M 8th
24 24 571 Caden Clark 30-Olympia MS 12:26.8 12:27/M 8
25 25 447 Alexander Evans 13-Normal Epiphany 12:28.8 12:29/M 8th
26 26 490 Griffin Hartlaub 16-Riverton 12:29.6 12:30/M 8th
27 27 549 Jd Wells 21-tolono unity jh 12:30.5 12:31/M 8th
28 28 347 Isaac Scaff 5-Dee-Mack Junior High School 12:30.6 12:31/M 8th
29 29 416 Aven Johnsen 10-Heyworth 12:33.1 12:33/M 8th
30 30 340 Tyce Albritton 5-Dee-Mack Junior High School 12:34.3 12:34/M 8th
31 31 364 Austin Gerber 7-Eureka Middle School 12:40.4 12:40/M 7th
32 32 462 Aiden Christenson 27-Pontiac Jr. High School 12:41.2 12:41/M 8th
33 33 341 Orion Mahannah 5-Dee-Mack Junior High School 12:47.1 12:47/M 6th
34 34 409 Brady Bierbaum 10-Heyworth 12:47.4 12:47/M 8th
35 35 283 Aaden Richards 2-Bloomington Trinity Lutheran 12:52.1 12:52/M 5th
36 36 520 Garrett Hartrich 19-St. Mary's Bloomington 12:53.2 12:53/M 8th
37 37 478 Logan McCabe 27-Pontiac Jr. High School 12:55.2 12:55/M 6th
38 38 531 Tyler Henry 21-tolono unity jh 12:56.7 12:57/M 6th
39 39 434 Luke Jones 12-Lincoln West Lincoln Broadwell 12:59.2 12:59/M 8th
40 40 336 Ryan Cates 5-Dee-Mack Junior High School 13:00.0 13:00/M 8th
41 (< 5) 494 Josh Holloway 28-South pekin grade school 13:00.9 13:01/M 8th
42 41 565 Levi Steiner 22-Tremont School District 702 13:01.3 13:01/M 7th
43 42 388 Trevor Colwell 8-Franklin Jr. High 13:03.5 13:04/M 8th
44 43 554 Ayden Brown 22-Tremont School District 702 13:04.6 13:05/M 8th
45 44 381 Lance Wiegand 7-Eureka Middle School 13:06.0 13:06/M 7th
46 45 439 Preston Short 12-Lincoln West Lincoln Broadwell 13:07.1 13:07/M 6th
47 46 411 Alex Dahlhauser 10-Heyworth 13:08.4 13:08/M 8th
48 47 440 Jude Toft 12-Lincoln West Lincoln Broadwell 13:10.5 13:11/M 7th
49 48 406 Owen Smith 9-Havana 13:14.5 13:15/M 6th
50 49 576 Easton Nowaskie 30-Olympia MS 13:17.4 13:17/M 8
51 50 581 Cooper Fairfield 30-Olympia MS 13:21.1 13:21/M 7
52 (< 5) 318 Aaron Webb 4-Cornerstone Christian Academy 13:23.4 13:23/M
53 51 322 Luke Brady 25-Corpus Christi 13:24.8 13:25/M 8th
54 52 269 Ben Holtsclaw 1-Athens Junior High School 13:25.0 13:25/M 8th
55 53 573 Brantson Komnick 30-Olympia MS 13:26.3 13:26/M 8
56 (< 5) 316 Henry Schaefer 4-Cornerstone Christian Academy 13:27.7 13:28/M
57 54 399 Deagon Brown 9-Havana 13:30.9 13:31/M 7th
58 55 587 Paul Yeary 30-Olympia MS 13:33.9 13:34/M 6
59 56 397 Dylan Walkington 8-Franklin Jr. High 13:35.9 13:36/M 8th
60 57 326 Ryan Lastuka 25-Corpus Christi 13:36.4 13:36/M 8th
61 58 459 Gabe Zacharias 13-Normal Epiphany 13:37.4 13:37/M 7th
62 59 361 Paul Yontz 26-Delavan Middle School 13:37.6 13:38/M 7th
63 60 422 Kyler Williams 10-Heyworth 13:39.0 13:39/M 8th
64 61 348 William Scroggs 5-Dee-Mack Junior High School 13:40.0 13:40/M 8th
65 62 479 Jaxen Paine 27-Pontiac Jr. High School 13:42.0 13:42/M 8th
66 63 356 Will Lafary 26-Delavan Middle School 13:44.1 13:44/M 8th
67 64 451 Ben Meyer 13-Normal Epiphany 13:44.7 13:45/M 5th
68 65 378 Jacob Skutt 7-Eureka Middle School 13:49.0 13:49/M 8th
69 66 500 Lincoln Brady 29-St. Agnes/Blessed Sacrament 13:49.2 13:49/M 6th
70 67 420 Nathaniel Roehrig 10-Heyworth 13:50.6 13:51/M 8th
71 68 555 Andrew Dawson 22-Tremont School District 702 13:53.9 13:54/M 6th
72 69 332 Luke Wait 25-Corpus Christi 13:54.4 13:54/M 7th
73 70 564 Hunter Smith 22-Tremont School District 702 13:59.8 14:00/M 6th
74 71 563 Matthew Schaefer 22-Tremont School District 702 14:00.2 14:00/M 7th
75 72 506 Michael Johnson 29-St. Agnes/Blessed Sacrament 14:00.7 14:01/M 6th
76 73 423 Zachary Golden 11-Illini Central 14:03.8 14:04/M 7th
77 74 419 Zachary Pickett 10-Heyworth 14:04.2 14:04/M 7th
78 75 509 Jude O'Brien 29-St. Agnes/Blessed Sacrament 14:04.9 14:05/M 6th
79 76 489 Gradyn Hartlaub 16-Riverton 14:05.5 14:06/M 6th
80 77 442 Daniel Becker 13-Normal Epiphany 14:05.7 14:06/M 6th
81 78 488 Cole Endres 16-Riverton 14:06.3 14:06/M 6th
82 79 433 Blake Horn 12-Lincoln West Lincoln Broadwell 14:08.7 14:09/M 7th
83 80 386 Mason Clayton 8-Franklin Jr. High 14:09.2 14:09/M 8th
84 81 471 Jasohua Sdalguero 27-Pontiac Jr. High School 14:09.5 14:10/M 7th
85 82 385 Marshall Bowman 8-Franklin Jr. High 14:16.3 14:16/M 6th
86 83 454 Landon Roling 13-Normal Epiphany 14:19.1 14:19/M 7th
87 84 560 Zander Porritt 22-Tremont School District 702 14:22.0 14:22/M 6th
88 85 382 James Adkins 8-Franklin Jr. High 14:31.0 14:31/M 8th
89 (< 5) 495 Hayden Riley 28-South pekin grade school 14:33.0 14:33/M 5th
90 86 446 Ben Dappen 13-Normal Epiphany 14:37.3 14:37/M 5th
91 87 353 Matt Behrends 26-Delavan Middle School 14:40.7 14:41/M 8th
92 88 389 Owen Evans 8-Franklin Jr. High 14:41.3 14:41/M 6th
93 89 273 Hill Sawyer 1-Athens Junior High School 14:47.3 14:47/M 6th
94 90 508 Owen Neff 29-St. Agnes/Blessed Sacrament 14:48.7 14:49/M 8th
95 91 510 William Pittman 29-St. Agnes/Blessed Sacrament 14:49.2 14:49/M 8th
96 92 395 Owen Paluska 8-Franklin Jr. High 14:49.4 14:49/M 6th
97 93 321 Liam Brady 25-Corpus Christi 14:55.6 14:56/M 7th
98 94 284 Daniel Willey 2-Bloomington Trinity Lutheran 14:59.4 14:59/M 7th
99 (< 5) 314 Corbin Christopulos 4-Cornerstone Christian Academy 15:02.1 15:02/M
100 95 308 Colton Barger 24-Cero Gordo JH/SR High School 15:03.6 15:04/M 7th

Qualifying Teams: 0 Individuals: 0

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year Qualifier
101 96 331 Eli Trauner 25-Corpus Christi 15:07.3 15:07/M 7th
102 97 398 Bryson Bell 9-Havana 15:08.4 15:08/M 6th
103 98 503 Colin Curry 29-St. Agnes/Blessed Sacrament 15:08.7 15:09/M 8th
104 99 518 Jonah Hamaker 19-St. Mary's Bloomington 15:15.0 15:15/M 6th
105 100 268 Miller Aidan 1-Athens Junior High School 15:20.4 15:20/M 6th
106 101 282 Zach Peters 2-Bloomington Trinity Lutheran 15:26.3 15:26/M 5th
107 102 438 Max Rohlfs 12-Lincoln West Lincoln Broadwell 15:27.6 15:28/M 6th
108 103 507 Noah Jugan 29-St. Agnes/Blessed Sacrament 15:30.1 15:30/M 8th
109 104 431 Zack Eckhardt 12-Lincoln West Lincoln Broadwell 15:34.1 15:34/M 6th
110 105 274 Jonathan Blankenship 2-Bloomington Trinity Lutheran 15:38.2 15:38/M 5th
111 106 311 Kooper Mann 24-Cero Gordo JH/SR High School 15:39.6 15:40/M 7th
112 107 403 Korey Hurst 9-Havana 15:40.6 15:41/M 6th
113 108 487 Trent Dodson 16-Riverton 15:53.2 15:53/M 7th
114 (< 5) 497 Jj Williams 28-South pekin grade school 15:53.7 15:54/M 7th
115 109 437 Owen Roemer 12-Lincoln West Lincoln Broadwell 15:54.6 15:55/M 8th
116 110 424 Conner Korte 11-Illini Central 15:55.2 15:55/M 6th
117 (< 5) 315 Keith Hahn 4-Cornerstone Christian Academy 16:06.8 16:07/M
118 111 485 Lucas Beatty 16-Riverton 16:09.8 16:10/M 6th
119 112 278 Collin Heath 2-Bloomington Trinity Lutheran 16:13.8 16:14/M 6th
120 113 324 Jacob Joungy 25-Corpus Christi 16:18.2 16:18/M 8th
121 114 517 Brian Clover 19-St. Mary's Bloomington 16:35.1 16:35/M 6th
122 115 405 Aiden Pratt 9-Havana 16:42.2 16:42/M 6th
123 116 307 Mark Aubert 24-Cero Gordo JH/SR High School 16:48.4 16:48/M 7th
124 117 427 Jackson Reagan 11-Illini Central 16:50.4 16:50/M 6th
125 118 428 Henry Wohler 11-Illini Central 17:01.8 17:02/M 6th
126 119 522 Jacob Kossler 19-St. Mary's Bloomington 17:02.1 17:02/M 6th
127 120 425 Brady McLaughlin 11-Illini Central 17:29.9 17:30/M 6th
128 121 281 Owen Osborn 2-Bloomington Trinity Lutheran 17:32.7 17:33/M 7th
129 122 270 Caruso Jett 1-Athens Junior High School 17:38.7 17:39/M 6th
130 (< 5) 496 Spencer Sitter 28-South pekin grade school 17:40.3 17:40/M 7th
131 123 519 Joshua Hamaker 19-St. Mary's Bloomington 17:40.4 17:40/M 8th
132 124 309 Michael Freese 24-Cero Gordo JH/SR High School 18:23.6 18:24/M 7th
133 125 312 Brenden Puckett 24-Cero Gordo JH/SR High School 18:25.4 18:25/M 7th
134 126 272 Ethan Reichling 1-Athens Junior High School 18:28.1 18:28/M 7th
135 127 426 Ephraim Newton 11-Illini Central 18:56.3 18:56/M 6th
136 128 280 Brodie Osborn 2-Bloomington Trinity Lutheran 19:48.9 19:49/M 8th