Decatur Big 12

September 21, 2019


Results By River City Race Management River City Race Management

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity

All Runners

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
1 1 670 Sachit Muduli Kingsley Junior High School 11:18.6 5:39/M 8th  
2 2 701 Lyncoln Koester Mt. Zion 11:37.0 5:49/M 7th  
3 3 687 Julian Baker Mt. Zion 11:41.0 5:51/M 8th  
4 4 473 Jake Geissler Champaign Jefferson 11:45.4 5:53/M 7th  
5 5 662 Aj Ince Kingsley Junior High School 11:47.9 5:54/M 6th  
6 6 659 Mitchell Hayes Kingsley Junior High School 11:48.9 5:54/M 8th  
7 7 673 Drew Patterson Kingsley Junior High School 11:49.7 5:55/M 7th  
8 8 774 Owen Morgan Taylorville Junior High School 11:53.4 5:57/M 8th  
9 9 568 Jack Thomas Chiddix 11:55.4 5:58/M 8th  
10 10 755 Evan Willock Parkside Jr. High Normal 11:58.2 5:59/M 8th  
11 11 426 Fynn Bright Champaign Edison 12:01.5 6:01/M 8th  
12 12 734 Brice McMorris Parkside Jr. High Normal 12:02.7 6:01/M 8th  
13 13 576 Nicky Yaros Chiddix 12:03.7 6:02/M 7th  
14 14 575 Joey Yaros Chiddix 12:04.6 6:02/M 7th  
15 15 776 Jesse Sloan Taylorville Junior High School 12:08.7 6:04/M 8th  
16 16 726 Jonah Kaeb Parkside Jr. High Normal 12:10.7 6:05/M 8th  
17 17 771 Brenton Good Taylorville Junior High School 12:17.1 6:09/M 8th  
18 18 773 Drake Howard Taylorville Junior High School 12:17.9 6:09/M 7th  
19 19 767 Jack Chesser Taylorville Junior High School 12:18.5 6:09/M 8th  
20 20 480 Taten Ludwig Champaign Jefferson 12:18.6 6:09/M 8th  
21 21 689 Isaac Carpenter Mt. Zion 12:19.7 6:10/M 8th  
22 22 423 Ronald Baker Champaign Edison 12:21.9 6:11/M 7th  
23 23 804 Kai Schwartz Urbana Middle School 12:24.3 6:12/M 7th  
24 24 724 Isaiah Herbst Parkside Jr. High Normal 12:26.0 6:13/M 8th  
25 25 707 Will Shade Mt. Zion 12:29.1 6:15/M 8th  
26 26 506 Ayden Groves Chatham Glenwood 12:34.0 6:17/M 8th  
27 27 719 Jackson Ewing Parkside Jr. High Normal 12:36.9 6:18/M 8th  
28 28 737 Evan Patelli Parkside Jr. High Normal 12:40.4 6:20/M 7th  
29 29 690 Alex Current Mt. Zion 12:41.8 6:21/M 8th  
30 30 793 Max Kwon-Alred Urbana Middle School 12:42.7 6:21/M 8th  
31 31 675 Asher Reedy Kingsley Junior High School 12:43.0 6:22/M 8th  
32 32 444 Josh Hooper Champaign Edison 12:44.8 6:22/M 8th  
33 33 752 Caleb Widergren Parkside Jr. High Normal 12:45.6 6:23/M 8th  
34 34 617 Jack Larson Franklin STEAM Academy 12:46.8 6:23/M 8th  
35 35 571 Kai Wilson Chiddix 12:48.5 6:24/M 8th  
36 36 449 Caleb Mathias Champaign Edison 12:51.5 6:26/M 6th  
37 37 598 Zeke Rice Evans Junior High School 12:53.3 6:27/M 7th  
38 38 402 Jt Kelley Bloomington 12:53.9 6:27/M 8th  
39 39 772 Brody Harker Taylorville Junior High School 12:54.4 6:27/M 7th  
40 40 784 Gabe Doussard Urbana Middle School 12:54.5 6:27/M 7th  
41 41 656 Thomas Eganhouse Kingsley Junior High School 12:54.9 6:27/M 6th  
42 42 655 Luke Eganhouse Kingsley Junior High School 12:55.5 6:28/M 6th  
43 43 527 Carter Simmons Chatham Glenwood 12:55.6 6:28/M 7th  
44 44 471 Pieter Duursma Champaign Jefferson 12:59.7 6:30/M 7th  
45 45 811 Jonathan Harrell Franklin STEAM Academy 13:01.0 6:31/M 8th  
46 46 808 Ben Wells Urbana Middle School 13:08.4 6:34/M 7th  
47 47 397 Caleb Hillard Bloomington 13:08.5 6:34/M 8th  
48 48 622 Tyler Oatman Franklin STEAM Academy 13:13.0 6:37/M 7th  
49 49 533 Edward Wilson Chatham Glenwood 13:15.9 6:38/M 7th  
50 50 434 Jackson Dillow Champaign Edison 13:16.0 6:38/M 8th  
51 51 445 Ethan Jaeger Champaign Edison 13:16.8 6:38/M 8th  
52 52 588 Jaren Frankowiak Evans Junior High School 13:17.4 6:39/M 7th  
53 53 572 Nate Witzig Chiddix 13:18.9 6:39/M 7th  
54 54 696 Daniel Grauer Mt. Zion 13:20.4 6:40/M 7th  
55 55 709 Wyatt Trump Mt. Zion 13:24.0 6:42/M 6th  
56 56 562 Jacob Ryan Chiddix 13:26.0 6:43/M 8th  
57 57 417 Jude Van Allen Bloomington 13:27.1 6:44/M 6th  
58 58 644 Mark Uy Johns Hill Middle school 13:28.2 6:44/M 8th  
59 59 585 Tanner Dowd Evans Junior High School 13:30.8 6:45/M 8th  
60 60 409 Drake Price Bloomington 13:31.8 6:46/M 6th  
61 61 507 Matthew Held Chatham Glenwood 13:35.4 6:48/M 7th  
62 62 583 Andrew Checchi Evans Junior High School 13:36.7 6:48/M 8th  
63 63 777 Brian Allison Urbana Middle School 13:37.3 6:49/M 8th  
64 64 481 Wyatt McCarty Champaign Jefferson 13:37.7 6:49/M 8th  
65 65 567 Drew Thomas Chiddix 13:38.4 6:49/M 8th  
66 66 392 Cordell Decker Bloomington 13:39.8 6:50/M 7th  
67 67 410 Seti Rivadeneyra-Braswell Bloomington 13:41.6 6:51/M 7th  
68 68 400 Dayd Kaeb Bloomington 13:45.7 6:53/M 7th  
69 (< 5) 761 Joey McGinn Stephen Decatur Middle School 13:54.1 6:57/M 8th  
70 69 582 Ryan Baxter Evans Junior High School 14:00.4 7:00/M 7th  
71 70 504 Brody Green Chatham Glenwood 14:00.7 7:00/M 6th  
72 71 601 Ethan Stoops Evans Junior High School 14:00.8 7:00/M 6th  
73 72 475 Johnathon Hanley Champaign Jefferson 14:03.0 7:02/M 8th  
74 (> 7) 390 Spencer Boesdorfer Bloomington 14:03.6 7:02/M 6th  
75 73 790 Jayden Jackson Urbana Middle School 14:06.6 7:03/M 8th  
76 74 802 Todd Rent Urbana Middle School 14:13.1 7:07/M 8th  
77 75 769 Alex Davis Taylorville Junior High School 14:16.0 7:08/M 6th  
78 76 474 Zander Hackman Champaign Jefferson 14:17.1 7:09/M 8th  
79 77 621 Julien Moss Franklin STEAM Academy 14:18.4 7:09/M 7th  
80 78 517 Braden Meszaros Chatham Glenwood 14:21.4 7:11/M 6th  
81 79 453 Neil Park Champaign Edison 14:23.5 7:12/M 7th  
82 80 590 Harry Hinch Evans Junior High School 14:24.6 7:12/M 8th  
83 (> 7) 395 Shawn Golliday Bloomington 14:25.1 7:13/M 6th  
84 (> 7) 411 Owen Ryder Bloomington 14:25.2 7:13/M 8th  
85 (> 7) 467 Braden Wells Champaign Edison 14:42.0 7:21/M 6th  
86 (> 7) 399 David Humphreys, Bloomington 14:57.0 7:29/M 7th  
87 (< 5) 630 Brycen Rogers Garfield Montessori 14:57.4 7:29/M 7th  
88 81 483 Quinn Nudelman Champaign Jefferson 14:57.9 7:29/M 8th  
89 82 509 Evan Klein Chatham Glenwood 15:00.8 7:30/M 6th  
90 83 606 Nate Davis Franklin STEAM Academy 15:02.5 7:31/M 6th  
91 (> 7) 482 Lincoln Meyers Champaign Jefferson 15:06.5 7:33/M 7th  
92 (> 7) 472 Rico Duursma Champaign Jefferson 15:09.0 7:35/M 6th  
93 84 604 Adrian Blume Franklin STEAM Academy 15:09.0 7:35/M 7th  
94 (> 7) 465 Andre Taylor Champaign Edison 15:15.4 7:38/M 8th  
95 85 642 Chris Renfro Johns Hill Middle school 15:18.1 7:39/M 7th  
96 (> 7) 457 Manny Salinas Champaign Edison 15:20.4 7:40/M 8th  
97 (> 7) 447 Rowan King Champaign Edison 15:22.6 7:41/M 8th  
98 86 611 Zion Jackson Franklin STEAM Academy 15:29.2 7:45/M 6th  
99 (> 7) 435 Adam Edwards Champaign Edison 15:29.8 7:45/M 7th  
100 (> 7) 612 Matthew Jan Franklin STEAM Academy 15:35.5 7:48/M 7th  
O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
101 (> 7) 484 Simon Nudelman Champaign Jefferson 15:42.0 7:51/M 6th  
102 (> 7) 424 Enrique Beuschlein Champaign Edison 15:49.5 7:55/M 7th  
103 (> 7) 451 Jacob McLaughlin Champaign Edison 15:49.5 7:55/M 7th  
104 (> 7) 464 Eliot Tanner Champaign Edison 16:05.0 8:03/M 6th  
105 (> 7) 461 Bailey Simon Champaign Edison 16:13.4 8:07/M 8th  
106 (> 7) 427 Isaak Burgener Champaign Edison 16:29.2 8:15/M 6th  
107 (< 5) 629 Anthony Rice Garfield Montessori 16:31.1 8:16/M 7th  
108 87 637 Tylyn Cook Johns Hill Middle school 16:58.4 8:29/M 6th  
109 (> 7) 439 Noah Green Champaign Edison 17:02.0 8:31/M 6th  
110 88 636 Jacob Case Johns Hill Middle school 17:02.7 8:31/M 7th  
111 (> 7) 440 Jj Guyette Champaign Edison 17:06.3 8:33/M 6th  
112 (> 7) 450 Devan McClure Champaign Edison 17:07.3 8:34/M 7th  
113 (> 7) 441 Jacob Harkins Champaign Edison 17:09.7 8:35/M 6th  
114 (> 7) 459 Frank Sherman Champaign Edison 17:52.7 8:56/M 6th  
115 (> 7) 438 Taylor Gladden Champaign Edison 17:54.6 8:57/M 7th  
116 (> 7) 437 Isaac Ewolt Champaign Edison 17:55.6 8:58/M 6th  
117 89 641 Hugo Matus Johns Hill Middle school 18:06.3 9:03/M 7th  
118 (> 7) 624 Bhoj Rahman Franklin STEAM Academy 18:09.6 9:05/M 6th  
119 (> 7) 436 Jed Elsts Champaign Edison 19:00.6 9:30/M 6th  
120 90 638 Ethan Goff Johns Hill Middle school 20:22.5 10:11/M 7th  
121 91 643 Cameron Settles Johns Hill Middle school 22:27.2 11:14/M 8th