IHSA Sectional - Lisle Mane

November 02, 2019


Results By River City Race Management River City Race Management

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity

Qualifying Teams: 5 Individuals: 7

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace YEAR Qualifier
1 1 299 Drew Rogers Herscher 16:05.30 5:11/M So TM
2 2 291 Isaiah Ditta Clifton (Central) 16:29.51 5:19/M Sr TM
3 3 398 Alfredo MacLaughlin Chicago (DePaul College P 16:30.20 5:19/M Sr IND
4 4 289 Mari Anthony Clifton (Central) 16:30.56 5:20/M Sr TM
5 5 295 Trevor Swanson Clifton (Central) 16:31.01 5:20/M Sr TM
6 6 385 Akili Parekh Chicago (Latin) 16:54.06 5:27/M Fr TM
7 7 205 Nicky Edwards-Levin Chicago (University) 17:01.06 5:29/M Jr TM
8 8 373 Andrew Brockmeier Niles (Northridge Prep) 17:04.94 5:31/M Jr TM
9 9 384 Ryan Hardiman Chicago (Latin) 17:07.46 5:31/M So TM
10 10 354 Connor Price Gilman (Iroquois West) 17:07.92 5:32/M Jr IND
11 11 230 Nick Fisch Lombard (Montini) 17:10.04 5:32/M Jr IND
12 (< 5) 284 Chase Provost Kankakee (McNamara) 17:10.61 5:32/M So IND
13 12 378 Dan Gomez Niles (Northridge Prep) 17:10.92 5:33/M Sr TM
14 13 206 Luke Sikora Chicago (University) 17:19.46 5:35/M Sr TM
15 14 386 Peter Bernhardt Chicago (Latin) 17:26.70 5:38/M Sr TM
16 15 302 Wyatt Dohe Herscher 17:30.72 5:39/M Sr TM
17 16 376 Max Elder Niles (Northridge Prep) 17:32.57 5:40/M Fr TM
18 17 333 Marcus Porchia Joliet (Catholic Academy) 17:37.47 5:41/M Sr IND
19 (< 5) 285 Joey Uthe Peotone 17:38.08 5:41/M Sr IND
20 18 339 Nathanael Rivera Palos Heights (Chicago Ch 17:38.70 5:42/M Sr IND
21 19 301 Ben Morgan Herscher 17:40.02 5:42/M So TM
22 20 399 Matthew Desantis Chicago (DePaul College P 17:41.26 5:42/M Fr
23 21 313 Ethan Schikel Pontiac 17:42.72 5:43/M Jr
24 22 221 Sheldon Powell West Chicago (Wheaton Aca 17:48.34 5:45/M So
25 23 293 Jerod Snejberg Clifton (Central) 17:49.19 5:45/M Sr TM
26 24 259 Caleb Mitchell Elmhurst (Timothy Christi 17:49.85 5:45/M Sr
27 25 429 Ian George Winnetka (North Shore Cou 17:50.04 5:45/M Jr
28 26 243 Tim Rosland Westmont 17:51.08 5:46/M Fr
29 27 345 Joey Gawron Palos Heights (Chicago Ch 17:51.20 5:46/M Sr
30 28 220 Blake Wittstock West Chicago (Wheaton Aca 17:52.85 5:46/M Jr
31 29 380 Aidan Martin Niles (Northridge Prep) 17:53.53 5:46/M Jr TM
32 30 325 Andrew Ciarlette Joliet (Catholic Academy) 17:53.58 5:46/M So
33 31 330 Owen O'Connor Joliet (Catholic Academy) 17:55.02 5:47/M So
34 32 315 Leighton Gerdes Pontiac 17:55.83 5:47/M Sr
35 33 303 Trevor Stutz Herscher 17:56.88 5:47/M Jr TM
36 34 294 Blake Stua Clifton (Central) 17:56.92 5:47/M Sr TM
37 (< 5) 369 Larry Branch Chicago (Noble/Noble Acad 17:58.56 5:48/M Sr
38 35 382 Sam Schuler Niles (Northridge Prep) 17:59.76 5:48/M Jr TM
39 36 401 Ethan Castette Chicago (DePaul College P 18:00.70 5:49/M So
40 37 400 Charlie Richardson Chicago (DePaul College P 18:00.74 5:49/M Fr
41 38 208 Zachary Gin Chicago (University) 18:04.65 5:50/M So TM
42 39 314 Sam Fogarty Pontiac 18:05.30 5:50/M So
43 40 207 Eli Ginsburg Chicago (University) 18:05.33 5:50/M Sr TM
44 41 387 Henry Coleman Chicago (Latin) 18:11.02 5:52/M Jr TM
45 42 341 Gabe Kuecker Palos Heights (Chicago Ch 18:11.83 5:52/M Jr
46 43 290 Caden Chamness Clifton (Central) 18:11.83 5:52/M Sr TM
47 (< 5) 286 Bryce Lucus Dwight 18:12.89 5:53/M Jr
48 44 440 Henry Weil Chicago (F.W. Parker) 18:13.09 5:53/M Fr
49 45 323 Zach Bertino Joliet (Catholic Academy) 18:15.50 5:53/M Jr
50 46 390 Will Benford Chicago (Latin) 18:15.71 5:53/M So TM
51 47 304 Blaine Dodds Herscher 18:18.10 5:54/M So TM
52 48 324 Jacob Capalbo Joliet (Catholic Academy) 18:19.24 5:55/M Jr
53 49 389 Ronan Hussar Chicago (Latin) 18:19.46 5:55/M So TM
54 50 300 Kamden Lockwood Herscher 18:20.27 5:55/M Jr TM
55 51 337 Kaleb Van Drunen Palos Heights (Chicago Ch 18:21.29 5:55/M So
56 52 430 Robert Hansell Winnetka (North Shore Cou 18:21.39 5:55/M So
57 53 316 Carson Gregory Pontiac 18:21.63 5:55/M Sr
58 54 422 Jason Gould Chicago (Wolcott) 18:27.16 5:57/M Fr
59 55 340 Brady Loerop Palos Heights (Chicago Ch 18:28.10 5:57/M Jr
60 56 381 John Pins Niles (Northridge Prep) 18:28.41 5:58/M Jr TM
61 57 209 Gideon Mitchell Chicago (University) 18:30.94 5:58/M Jr TM
62 58 272 Darryl Norwood Jr Melrose Park (Walther Chr 18:32.33 5:59/M Sr
63 59 347 Lucas Alvarez Gilman (Iroquois West) 18:32.52 5:59/M Jr
64 60 225 Daniel Kersey West Chicago (Wheaton Aca 18:32.92 5:59/M So
65 61 358 JaKeem Cole Chicago (Leo) 18:33.02 5:59/M Fr
66 62 237 Tommy May Lombard (Montini) 18:34.68 6:00/M So
67 63 388 Matthew Kotcher Chicago (Latin) 18:36.40 6:00/M Fr TM
68 64 219 Nate Bierly West Chicago (Wheaton Aca 18:37.44 6:00/M Sr
69 65 403 Nathan Moyer Chicago (DePaul College P 18:38.95 6:01/M So
70 66 356 Andrew Schutte-Jibril Gilman (Iroquois West) 18:39.89 6:01/M So
71 67 360 Damen Ward Chicago (Leo) 18:40.61 6:01/M Jr
72 68 222 Westen Myers West Chicago (Wheaton Aca 18:41.87 6:02/M So
73 69 361 Kobe Roberts Chicago (Leo) 18:43.09 6:02/M Jr
74 70 359 Rich'ard Coleman Chicago (Leo) 18:44.10 6:03/M Jr
75 71 406 Mac Kittrell Chicago (DePaul College P 18:47.01 6:04/M Fr
76 72 383 Anthony Vazquez Niles (Northridge Prep) 18:49.24 6:04/M Jr TM
77 73 404 William Beebe Chicago (DePaul College P 18:52.31 6:05/M Fr
78 (< 5) 288 Cody Graniczny Beecher 19:03.06 6:09/M So
79 74 231 Mick Flannery Lombard (Montini) 19:04.00 6:09/M So
80 75 292 Christian Ladehoff Clifton (Central) 19:05.59 6:10/M Jr TM
81 76 331 Luke Pekol Joliet (Catholic Academy) 19:07.06 6:10/M Fr
82 77 317 Tucker Riordan Pontiac 19:09.36 6:11/M Sr
83 78 245 Dominic Santore Westmont 19:10.90 6:11/M Sr
84 79 211 Jeffrey Hong Chicago (University) 19:11.15 6:11/M So TM
85 80 334 Michael Rodriguez Joliet (Catholic Academy) 19:15.40 6:13/M Sr
86 81 223 Andrew Mueller West Chicago (Wheaton Aca 19:16.24 6:13/M Fr
87 (< 5) 287 Dustin Kleka Peotone 19:17.43 6:13/M Jr
88 82 436 Sam Roszak Winnetka (North Shore Cou 19:18.62 6:14/M Jr
89 (< 5) 370 Jule Gerard Chicago (Lycée Français d 19:25.45 6:16/M So
90 83 305 Finley Cracco Herscher 19:27.11 6:16/M Fr TM
91 84 351 Jacob Kuipers Gilman (Iroquois West) 19:28.19 6:17/M Jr
92 85 224 Caleb Demas West Chicago (Wheaton Aca 19:29.50 6:17/M Jr
93 86 248 Henry O'Connor Westmont 19:31.63 6:18/M Fr
94 87 253 Alex Becker Elmhurst (Timothy Christi 19:33.00 6:18/M Fr
95 88 318 Noah Parra Pontiac 19:33.75 6:19/M Sr
96 89 210 Cristian Ferreyra Chicago (University) 19:34.76 6:19/M Fr TM
97 90 234 Lupe Herrmann Lombard (Montini) 19:40.98 6:21/M So
98 91 362 Timothy Wilson Chicago (Leo) 19:43.22 6:22/M Fr
99 92 267 Alex Blanco Melrose Park (Walther Chr 19:50.31 6:24/M Sr
100 93 256 Tristan Iwema Elmhurst (Timothy Christi 19:51.49 6:24/M Sr

Qualifying Teams: 5 Individuals: 7

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace YEAR Qualifier
101 94 350 Tony Espinosa Gilman (Iroquois West) 19:51.54 6:24/M So
102 95 246 Gavin Greaney Westmont 19:51.88 6:24/M Jr
103 (< 5) 201 David Law Arlington Heights (Christ 19:51.97 6:25/M Sr
104 (< 5) 200 Emmanuel Rojas Chicago (Acero/Soto) 19:53.25 6:25/M Fr
105 96 240 Kenny Sledzinski Lombard (Montini) 19:53.50 6:25/M Fr
106 97 266 Ezekiel Andrle Melrose Park (Walther Chr 20:00.03 6:27/M Sr
107 98 363 Tyler Smith Chicago (Leo) 20:01.18 6:27/M Fr
108 99 255 Ryan Horner Elmhurst (Timothy Christi 20:06.37 6:29/M Fr
109 100 412 Isaac Akers Evanston (Beacon Academy) 20:13.77 6:32/M Jr
110 101 236 Ned Kalata Lombard (Montini) 20:13.98 6:32/M So
111 102 365 Joshua Carey Chicago (Leo) 20:14.72 6:32/M Jr
112 103 282 Jacob Schmidt Elmhurst (IC Catholic) 20:15.26 6:32/M Sr
113 104 279 Zach Jordan Elmhurst (IC Catholic) 20:22.10 6:34/M Sr
114 105 320 Weiland Torkelson Pontiac 20:23.26 6:35/M Jr
115 106 235 Miguel Jaojoco Lombard (Montini) 20:24.57 6:35/M So
116 107 244 Curtis Green Westmont 20:24.73 6:35/M Sr
117 108 247 Max Windisch Westmont 20:28.15 6:36/M Jr
118 109 420 Joseph Deitcher Chicago (Wolcott) 20:31.32 6:37/M Fr
119 110 446 Ben Rachel Chicago (F.W. Parker) 20:32.29 6:38/M Fr
120 111 355 Ryan Ritzma Gilman (Iroquois West) 20:33.03 6:38/M Jr
121 112 423 Shane Levreau Chicago (Wolcott) 20:35.51 6:39/M Sr
122 113 425 Charlie West Chicago (Wolcott) 20:36.76 6:39/M Jr
123 114 439 Owen Dudney Chicago (F.W. Parker) 20:37.58 6:39/M So
124 115 213 David Estaban Chicago (Marine Leadership) 20:37.64 6:39/M So
125 116 277 Liam Dacre Elmhurst (IC Catholic) 20:38.45 6:40/M Jr
126 117 273 Francisco Rodriguez Melrose Park (Walther Chr 20:42.63 6:41/M Jr
127 (< 5) 368 Juan Lopez Chicago (Noble/Noble Acad 20:46.93 6:42/M Sr
128 (< 5) 371 Olman Chaheine Chicago (C. Hope Academy) 20:48.85 6:43/M Sr
129 118 271 Trevon Lockhart Melrose Park (Walther Chr 20:53.08 6:44/M Sr
130 119 261 Noah Smith Elmhurst (Timothy Christi 20:58.11 6:46/M Jr
131 120 344 Aidan Gorman Palos Heights (Chicago Ch 21:03.44 6:48/M Fr
132 121 269 Christopher Colon Melrose Park (Walther Chr 21:03.56 6:48/M Jr
133 122 441 Aidan Young Chicago (F.W. Parker) 21:04.62 6:48/M So
134 123 414 Noah Biniam Evanston (Beacon Academy) 21:05.14 6:48/M So
135 (< 5) 202 Armando Coria Chicago (Acero/Garcia) 21:06.46 6:49/M So
136 (< 5) 203 Sam Vasich Lisle (Sr.) 21:08.10 6:49/M Jr
137 124 254 Josh Ellens Elmhurst (Timothy Christi 21:09.85 6:50/M Fr
138 125 445 Nathan Siskel Chicago (F.W. Parker) 21:10.62 6:50/M Jr
139 126 435 Brinton Roberts Winnetka (North Shore Cou 21:19.77 6:53/M Sr
140 127 336 Nathan Vanden Bosch Palos Heights (Chicago Ch 21:25.15 6:55/M Fr
141 128 276 Nick Winkelman Melrose Park (Walther Chr 21:34.60 6:58/M Sr
142 129 447 Wyatt Chatalas Chicago (F.W. Parker) 21:34.64 6:58/M Fr
143 130 250 Mark Naom Westmont 21:48.87 7:02/M Sr
144 131 417 Stanley Preschlack Evanston (Beacon Academy) 22:00.44 7:06/M Sr
145 132 419 Kai Bond Chicago (Wolcott) 22:01.79 7:06/M Fr
146 133 413 Zayd Anderson Evanston (Beacon Academy) 22:02.99 7:07/M So
147 134 443 Johnny Mansueto Chicago (F.W. Parker) 22:04.22 7:07/M Fr
148 135 217 Richard Rosa Chicago (Marine Leadership) 22:49.94 7:22/M Sr
149 136 28 Alex Bermeo Chicago (Marine Leadership) 22:56.62 7:24/M So
150 137 215 Arnold Estrada Chicago (Marine Leadership) 22:57.26 7:24/M Sr
151 138 258 Joseph Miller Elmhurst (Timothy Christi 23:11.83 7:29/M Fr
152 139 278 Dominic Gaudio Elmhurst (IC Catholic) 23:36.90 7:37/M Sr
153 140 280 Vaughan Murray Elmhurst (IC Catholic) 23:56.55 7:43/M Sr
154 141 427 Owen Conlon Winnetka (North Shore Cou 24:20.60 7:51/M Fr
155 142 421 Kevin Fields Chicago (Wolcott) 24:21.59 7:51/M Jr
156 143 416 Malcolm Hurst Evanston (Beacon Academy) 25:08.37 8:07/M Fr
157 144 216 Rogelio Rebolledo Chicago (Marine Leadership) 25:36.94 8:16/M Sr
158 145 352 Max McTaggart Gilman (Iroquois West) 25:50.88 8:20/M Jr
159 146 418 Nicholas Rigas Evanston (Beacon Academy) 26:04.93 8:25/M Fr
160 147 27 Alex Barrios Chicago (Marine Leadership) 26:07.83 8:26/M Sr
161 148 426 Charley Bell Winnetka (North Shore Cou 27:56.58 9:01/M Jr
162 149 281 Ian Rickert Elmhurst (IC Catholic) 29:00.98 9:22/M Sr