Olympia Middle School Invitational

September 28, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

Final Team Results - Boys

Boys Varsity

Team - 21 tolono unity jh

Finish Position - 1

Team Score (places): 72

Team Score (times): 59:54.5

Ave Time:11:58.9

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 527 Bryson Denney 8th 10 10 11:51.8 11:51.8 0:52.4
2 534 Alex Mowrer 7th 11 21 11:52.6 23:44.4 0:53.1
3 528 Camden Fairbanks 6th 15 36 11:58.9 35:43.4 0:59.4
4 538 Isaac Ruggieri 8th 17 53 12:01.0 47:44.4 1:01.6
5 529 Collin Graven 6th 19 72 12:10.0 59:54.5 1:10.6
6 549 Jd Wells 8th (27) (99) 12:30.5 1:12:25.1 1:31.1
7 531 Tyler Henry 6th (38) (137) 12:56.7 1:25:21.8 1:57.3

Team - 7 Eureka Middle School

Finish Position - 2

Team Score (places): 91

Team Score (times): 1:00:42.1

Ave Time:12:08.4

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 372 Carson Lehman 8th 3 3 11:30.7 11:30.7 0:31.3
2 379 Parks Taylor 8th 16 19 11:58.9 23:29.6 0:59.4
3 374 Brady Monk 8th 18 37 12:08.5 35:38.2 1:09.1
4 365 Tyler Heffren 8th 23 60 12:23.4 48:01.6 1:23.9
5 364 Austin Gerber 7th 31 91 12:40.4 1:00:42.1 1:41.0
6 381 Lance Wiegand 7th (44) (135) 13:06.0 1:13:48.2 2:06.6
7 378 Jacob Skutt 8th (65) (200) 13:49.0 1:27:37.2 2:49.6

Team - 5 Dee-Mack Junior High School

Finish Position - 3

Team Score (places): 133

Team Score (times): 1:02:25.4

Ave Time:12:29.0

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 345 Justice Rockhold 8th 20 20 12:14.1 12:14.1 1:14.7
2 349 Andrew Spurlock 8th 22 42 12:19.2 24:33.3 1:19.7
3 347 Isaac Scaff 8th 28 70 12:30.6 37:03.9 1:31.1
4 340 Tyce Albritton 8th 30 100 12:34.3 49:38.2 1:34.8
5 341 Orion Mahannah 6th 33 133 12:47.1 1:02:25.4 1:47.7
6 336 Ryan Cates 8th (40) (173) 13:00.0 1:15:25.4 2:00.5
7 348 William Scroggs 8th (61) (234) 13:40.0 1:29:05.5 2:40.6

Team - 26 Delavan Middle School

Finish Position - 4

Team Score (places): 143

Team Score (times): 1:02:22.4

Ave Time:12:28.4

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 359 Sam Springer 8th 2 2 11:30.3 11:30.3 0:30.8
2 355 Maddox Dare 7th 6 8 11:34.7 23:05.0 0:35.2
3 354 Micah Brockhouse 8th 13 21 11:55.5 35:00.6 0:56.1
4 361 Paul Yontz 7th 59 80 13:37.6 48:38.2 2:38.2
5 356 Will Lafary 8th 63 143 13:44.1 1:02:22.4 2:44.7
6 353 Matt Behrends 8th (87) (230) 14:40.7 1:17:03.1 3:41.3

Team - 30 Olympia MS

Finish Position - 5

Team Score (places): 146

Team Score (times): 1:02:46.4

Ave Time:12:33.3

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 569 Logan Demling 8 9 9 11:45.3 11:45.3 0:45.8
2 572 Zach Keedy 8 14 23 11:55.7 23:41.0 0:56.3
3 571 Caden Clark 8 24 47 12:26.8 36:07.9 1:27.4
4 576 Easton Nowaskie 8 49 96 13:17.4 49:25.3 2:18.0
5 581 Cooper Fairfield 7 50 146 13:21.1 1:02:46.4 2:21.6
6 573 Brantson Komnick 8 (53) (199) 13:26.3 1:16:12.8 2:26.9
7 587 Paul Yeary 6 (55) (254) 13:33.9 1:29:46.7 2:34.5

Team - 10 Heyworth

Finish Position - 6

Team Score (places): 177

Team Score (times): 1:03:45.8

Ave Time:12:45.1

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 417 Alex Maas 8th 8 8 11:37.7 11:37.7 0:38.3
2 416 Aven Johnsen 8th 29 37 12:33.1 24:10.9 1:33.7
3 409 Brady Bierbaum 8th 34 71 12:47.4 36:58.4 1:48.0
4 411 Alex Dahlhauser 8th 46 117 13:08.4 50:06.8 2:08.9
5 422 Kyler Williams 8th 60 177 13:39.0 1:03:45.8 2:39.5
6 420 Nathaniel Roehrig 8th (67) (244) 13:50.6 1:17:36.4 2:51.1
7 419 Zachary Pickett 7th (74) (318) 14:04.2 1:31:40.6 3:04.7

Team - 27 Pontiac Jr. High School

Finish Position - 7

Team Score (places): 217

Team Score (times): 1:05:00.5

Ave Time:13:00.1

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 475 Aidan Lee 8th 5 5 11:32.4 11:32.4 0:32.9
2 462 Aiden Christenson 8th 32 37 12:41.2 24:13.6 1:41.8
3 478 Logan McCabe 6th 37 74 12:55.2 37:08.9 1:55.8
4 479 Jaxen Paine 8th 62 136 13:42.0 50:50.9 2:42.5
5 471 Jasohua Sdalguero 7th 81 217 14:09.5 1:05:00.5 3:10.1

Team - 22 Tremont School District 702

Finish Position - 8

Team Score (places): 226

Team Score (times): 1:05:31.5

Ave Time:13:06.3

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 556 Joshua Dennis 8th 4 4 11:31.8 11:31.8 0:32.3
2 565 Levi Steiner 7th 41 45 13:01.3 24:33.1 2:01.8
3 554 Ayden Brown 8th 43 88 13:04.6 37:37.7 2:05.2
4 555 Andrew Dawson 6th 68 156 13:53.9 51:31.7 2:54.5
5 564 Hunter Smith 6th 70 226 13:59.8 1:05:31.5 3:00.3
6 563 Matthew Schaefer 7th (71) (297) 14:00.2 1:19:31.8 3:00.8
7 560 Zander Porritt 6th (84) (381) 14:22.0 1:33:53.8 3:22.5

Team - 13 Normal Epiphany

Finish Position - 9

Team Score (places): 236

Team Score (times): 1:05:52.3

Ave Time:13:10.4

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 448 Mason Hart 8th 12 12 11:55.5 11:55.5 0:56.1
2 447 Alexander Evans 8th 25 37 12:28.8 24:24.4 1:29.4
3 459 Gabe Zacharias 7th 58 95 13:37.4 38:01.8 2:37.9
4 451 Ben Meyer 5th 64 159 13:44.7 51:46.6 2:45.3
5 442 Daniel Becker 6th 77 236 14:05.7 1:05:52.3 3:06.3
6 454 Landon Roling 7th (83) (319) 14:19.1 1:20:11.4 3:19.6
7 446 Ben Dappen 5th (86) (405) 14:37.3 1:34:48.8 3:37.9

Team - 16 Riverton

Finish Position - 10

Team Score (places): 289

Team Score (times): 1:07:34.2

Ave Time:13:30.8

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 486 Issac Crumrine 8th 1 1 10:59.4 10:59.4 0:00.0
2 490 Griffin Hartlaub 8th 26 27 12:29.6 23:29.0 1:30.2
3 489 Gradyn Hartlaub 6th 76 103 14:05.5 37:34.6 3:06.1
4 488 Cole Endres 6th 78 181 14:06.3 51:40.9 3:06.8
5 487 Trent Dodson 7th 108 289 15:53.2 1:07:34.2 4:53.8
6 485 Lucas Beatty 6th (111) (400) 16:09.8 1:23:44.1 5:10.4

Team - 25 Corpus Christi

Finish Position - 11

Team Score (places): 291

Team Score (times): 1:08:07.7

Ave Time:13:37.5

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 325 Eoin Kohn 6th 21 21 12:16.4 12:16.4 1:17.0
2 322 Luke Brady 8th 51 72 13:24.8 25:41.2 2:25.3
3 326 Ryan Lastuka 8th 57 129 13:36.4 39:17.7 2:37.0
4 332 Luke Wait 7th 69 198 13:54.4 53:12.1 2:55.0
5 321 Liam Brady 7th 93 291 14:55.6 1:08:07.7 3:56.1
6 331 Eli Trauner 7th (96) (387) 15:07.3 1:23:15.0 4:07.8
7 324 Jacob Joungy 8th (113) (500) 16:18.2 1:39:33.3 5:18.8

Team - 12 Lincoln West Lincoln Broadwell

Finish Position - 12

Team Score (places): 312

Team Score (times): 1:08:53.1

Ave Time:13:46.6

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 434 Luke Jones 8th 39 39 12:59.2 12:59.2 1:59.7
2 439 Preston Short 6th 45 84 13:07.1 26:06.3 2:07.6
3 440 Jude Toft 7th 47 131 13:10.5 39:16.8 2:11.0
4 433 Blake Horn 7th 79 210 14:08.7 53:25.5 3:09.2
5 438 Max Rohlfs 6th 102 312 15:27.6 1:08:53.1 4:28.1
6 431 Zack Eckhardt 6th (104) (416) 15:34.1 1:24:27.2 4:34.6
7 437 Owen Roemer 8th (109) (525) 15:54.6 1:40:21.8 4:55.1

Team - 8 Franklin Jr. High

Finish Position - 13

Team Score (places): 345

Team Score (times): 1:09:36.1

Ave Time:13:55.2

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 388 Trevor Colwell 8th 42 42 13:03.5 13:03.5 2:04.0
2 397 Dylan Walkington 8th 56 98 13:35.9 26:39.5 2:36.5
3 386 Mason Clayton 8th 80 178 14:09.2 40:48.8 3:09.8
4 385 Marshall Bowman 6th 82 260 14:16.3 55:05.1 3:16.8
5 382 James Adkins 8th 85 345 14:31.0 1:09:36.1 3:31.5
6 389 Owen Evans 6th (88) (433) 14:41.3 1:24:17.5 3:41.9
7 395 Owen Paluska 6th (92) (525) 14:49.4 1:39:06.9 3:50.0

Team - 29 St. Agnes/Blessed Sacrament

Finish Position - 14

Team Score (places): 394

Team Score (times): 1:11:32.8

Ave Time:14:18.5

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 500 Lincoln Brady 6th 66 66 13:49.2 13:49.2 2:49.8
2 506 Michael Johnson 6th 72 138 14:00.7 27:50.0 3:01.3
3 509 Jude O'Brien 6th 75 213 14:04.9 41:54.9 3:05.5
4 508 Owen Neff 8th 90 303 14:48.7 56:43.6 3:49.2
5 510 William Pittman 8th 91 394 14:49.2 1:11:32.8 3:49.7
6 503 Colin Curry 8th (98) (492) 15:08.7 1:26:41.6 4:09.3
7 507 Noah Jugan 8th (103) (595) 15:30.1 1:42:11.8 4:30.7

Team - 9 Havana

Finish Position - 15

Team Score (places): 421

Team Score (times): 1:14:16.7

Ave Time:14:51.3

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 406 Owen Smith 6th 48 48 13:14.5 13:14.5 2:15.0
2 399 Deagon Brown 7th 54 102 13:30.9 26:45.4 2:31.5
3 398 Bryson Bell 6th 97 199 15:08.4 41:53.9 4:09.0
4 403 Korey Hurst 6th 107 306 15:40.6 57:34.5 4:41.1
5 405 Aiden Pratt 6th 115 421 16:42.2 1:14:16.7 5:42.8

Team - 2 Bloomington Trinity Lutheran

Finish Position - 16

Team Score (places): 447

Team Score (times): 1:15:10.0

Ave Time:15:02.0

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 283 Aaden Richards 5th 35 35 12:52.1 12:52.1 1:52.7
2 284 Daniel Willey 7th 94 129 14:59.4 27:51.6 4:00.0
3 282 Zach Peters 5th 101 230 15:26.3 43:17.9 4:26.8
4 274 Jonathan Blankenship 5th 105 335 15:38.2 58:56.2 4:38.8
5 278 Collin Heath 6th 112 447 16:13.8 1:15:10.0 5:14.3
6 281 Owen Osborn 7th (121) (568) 17:32.7 1:32:42.7 6:33.2
7 280 Brodie Osborn 8th (128) (696) 19:48.9 1:52:31.6 8:49.4

Team - 24 Cero Gordo JH/SR High School

Finish Position - 17

Team Score (places): 448

Team Score (times): 1:17:31.4

Ave Time:15:30.2

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 310 Dylan Howell 8th 7 7 11:36.0 11:36.0 0:36.6
2 308 Colton Barger 7th 95 102 15:03.6 26:39.7 4:04.2
3 311 Kooper Mann 7th 106 208 15:39.6 42:19.3 4:40.1
4 307 Mark Aubert 7th 116 324 16:48.4 59:07.7 5:48.9
5 309 Michael Freese 7th 124 448 18:23.6 1:17:31.4 7:24.2
6 312 Brenden Puckett 7th (125) (573) 18:25.4 1:35:56.8 7:25.9

Team - 1 Athens Junior High School

Finish Position - 18

Team Score (places): 489

Team Score (times): 1:19:39.6

Ave Time:15:55.9

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 269 Ben Holtsclaw 8th 52 52 13:25.0 13:25.0 2:25.5
2 273 Hill Sawyer 6th 89 141 14:47.3 28:12.3 3:47.8
3 268 Miller Aidan 6th 100 241 15:20.4 43:32.7 4:21.0
4 270 Caruso Jett 6th 122 363 17:38.7 1:01:11.5 6:39.3
5 272 Ethan Reichling 7th 126 489 18:28.1 1:19:39.6 7:28.6

Team - 19 St. Mary's Bloomington

Finish Position - 19

Team Score (places): 491

Team Score (times): 1:19:26.0

Ave Time:15:53.2

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 520 Garrett Hartrich 8th 36 36 12:53.2 12:53.2 1:53.8
2 518 Jonah Hamaker 6th 99 135 15:15.0 28:08.2 4:15.6
3 517 Brian Clover 6th 114 249 16:35.1 44:43.4 5:35.7
4 522 Jacob Kossler 6th 119 368 17:02.1 1:01:45.6 6:02.7
5 519 Joshua Hamaker 8th 123 491 17:40.4 1:19:26.0 6:40.9

Team - 11 Illini Central

Finish Position - 20

Team Score (places): 538

Team Score (times): 1:21:21.2

Ave Time:16:16.2

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 423 Zachary Golden 7th 73 73 14:03.8 14:03.8 3:04.3
2 424 Conner Korte 6th 110 183 15:55.2 29:59.0 4:55.7
3 427 Jackson Reagan 6th 117 300 16:50.4 46:49.4 5:50.9
4 428 Henry Wohler 6th 118 418 17:01.8 1:03:51.3 6:02.4
5 425 Brady McLaughlin 6th 120 538 17:29.9 1:21:21.2 6:30.5
6 426 Ephraim Newton 6th (127) (665) 18:56.3 1:40:17.5 7:56.8

Team - 4 Cornerstone Christian Academy

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 318 Aaron Webb Less Than 5   13:23.4 13:23.4 2:24.0
2 316 Henry Schaefer Less Than 5   13:27.7 26:51.1 2:28.2
3 314 Corbin Christopulos Less Than 5   15:02.1 41:53.2 4:02.6
4 315 Keith Hahn Less Than 5   16:06.8 58:00.1 5:07.4

Team - 28 South pekin grade school

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 494 Josh Holloway 8th Less Than 5   13:00.9 13:00.9 2:01.5
2 495 Hayden Riley 5th Less Than 5   14:33.0 27:33.9 3:33.5
3 497 Jj Williams 7th Less Than 5   15:53.7 43:27.7 4:54.3
4 496 Spencer Sitter 7th Less Than 5   17:40.3 1:01:08.0 6:40.9