IHSA Sectional - Elmwood/Brimfield

November 02, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Boys

All Teams

Qualifying Teams: 5 Individuals: 7

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace YEAR Qualifier
1 1 220 Noah McIntyre Athens 15:11.29 5:04/M Sr IND
2 2 308 Miles Sheppard Hamilton 15:13.27 5:04/M So IND
3 3 230 Elias Bergman Chillicothe (Illinois Val 15:26.05 5:09/M Sr IND
4 4 337 Colby Johnson Mackinaw (Deer Creek-M.) 15:33.88 5:11/M Sr TM
5 5 422 Charlie Kistner Stanford (Olympia) 15:45.26 5:15/M Jr TM
6 6 423 Jon Neville Stanford (Olympia) 15:47.76 5:16/M Sr TM
7 7 282 Jack Cook Eureka 15:49.14 5:16/M Sr TM
8 8 268 Luke Hoffmann Elmwood 15:52.52 5:18/M Jr TM
9 9 443 Leland Sumer Tremont 15:57.68 5:19/M Sr IND
10 10 317 Jaden Schultz Havana 16:00.39 5:20/M Sr IND
11 11 213 Riley Coulter Aledo (Mercer County) 16:00.42 5:20/M Sr IND
12 12 424 Logan Wheeler Stanford (Olympia) 16:04.63 5:22/M Jr TM
13 13 254 Asa Smith El Paso (E.P.-Gridley) 16:05.75 5:22/M So TM
14 14 270 Blake Rosenbaum Elmwood 16:11.75 5:24/M Jr TM
15 15 271 Alex Feller Elmwood 16:13.29 5:24/M Sr TM
16 16 349 Stanley Melkumian Macomb 16:14.55 5:25/M Jr IND
17 17 256 Nathan Demarb El Paso (E.P.-Gridley) 16:18.00 5:26/M Jr TM
18 18 428 Anthony Ragland Stanford (Olympia) 16:23.30 5:28/M So TM
19 (< 5) 336 Cannen Wolf Liberty 16:27.72 5:29/M So
20 (< 5) 307 Lucas Creek Glasford (Illini Bluffs) 16:27.73 5:29/M Sr
21 19 430 Lucas Lawless Stanford (Olympia) 16:29.25 5:30/M Jr TM
22 20 446 Evan Horn Williamsville 16:31.50 5:31/M Sr
23 21 272 Thomas Adkins Elmwood 16:32.31 5:31/M Sr TM
24 22 338 John Blumeyer Mackinaw (Deer Creek-M.) 16:36.09 5:32/M Jr TM
25 23 427 Owen Dare Stanford (Olympia) 16:36.23 5:32/M So TM
26 24 391 Braden Moore Pleasant Plains 16:38.68 5:33/M Sr
27 25 436 Clayton Brown Tremont 16:38.86 5:33/M Jr
28 26 296 Thad Bergschneider Franklin 16:38.98 5:33/M Fr
29 27 257 Mason Ringger El Paso (E.P.-Gridley) 16:39.17 5:33/M Jr TM
30 28 444 Zach Voss Tremont 16:41.36 5:34/M Jr
31 29 419 Grant Sarnowski Springfield (Sacred Heart 16:41.62 5:34/M Sr
32 30 316 Adam Bohm Havana 16:43.39 5:34/M Jr
33 31 365 Andy Wiesenhofer Minonk (Fieldcrest) 16:43.52 5:35/M Sr
34 32 339 Hunter Johnson Mackinaw (Deer Creek-M.) 16:44.48 5:35/M Jr TM
35 33 341 Kolin Wilkins Mackinaw (Deer Creek-M.) 16:45.86 5:35/M Jr TM
36 (< 5) 229 Eli Newton Carthage (Illini West) 16:47.45 5:36/M Jr
37 34 269 Thomas Harmon Elmwood 16:50.01 5:37/M So TM
38 35 258 Sebastian Meyer El Paso (E.P.-Gridley) 16:50.96 5:37/M Jr TM
39 (< 5) 335 Devin Boggs Lewistown 16:51.63 5:37/M Sr
40 36 274 Tyler Sheridan Elmwood 16:52.46 5:37/M Jr TM
41 (< 5) 326 Noah Penry Heyworth 16:52.53 5:38/M Jr
42 37 298 Jake Gutzman Franklin 16:54.96 5:38/M So
43 (< 5) 219 Isaac Jones Astoria 16:58.85 5:40/M So
44 38 344 Colton Knowles Mackinaw (Deer Creek-M.) 16:59.36 5:40/M So TM
45 (< 5) 253 Brandon Green Downs (Tri-Valley) 17:00.78 5:40/M Sr
46 39 259 Noah Ludy El Paso (E.P.-Gridley) 17:01.53 5:41/M So TM
47 40 369 Ryan Gochanour Minonk (Fieldcrest) 17:04.18 5:41/M Sr
48 41 273 Victor Lampe Elmwood 17:04.32 5:41/M Jr TM
49 42 231 Collin Eisenbarth Chillicothe (Illinois Val 17:05.44 5:42/M Jr
50 43 288 Matt Nowatney Eureka 17:06.65 5:42/M Sr TM
51 44 289 Charlie Bardwell Eureka 17:07.09 5:42/M Fr TM
52 45 234 Jordan Norris Chillicothe (Illinois Val 17:07.51 5:43/M Fr
53 46 241 Ian Hale Clinton 17:08.38 5:43/M Sr
54 (< 5) 327 Logan Moore Heyworth 17:08.71 5:43/M Sr
55 47 330 Christian Hensley Knoxville 17:11.37 5:44/M Sr
56 48 284 Mitchell Danner Eureka 17:11.71 5:44/M Jr TM
57 49 350 Kerem Tasdan Macomb 17:17.47 5:46/M Sr
58 50 255 Matt Ingalsbe El Paso (E.P.-Gridley) 17:19.30 5:46/M Sr TM
59 51 417 Martin McGrath Springfield (Sacred Heart 17:19.95 5:47/M Jr
60 52 309 Noah Stout Hamilton 17:20.59 5:47/M So
61 53 222 James Goodenow Athens 17:21.31 5:47/M Sr
62 54 223 Will Hill Athens 17:21.61 5:47/M Sr
63 55 418 James O'Reilly Springfield (Sacred Heart 17:22.09 5:47/M So
64 56 414 August Davis Springfield (Sacred Heart 17:23.19 5:48/M Sr
65 57 366 Christian Skaggs Minonk (Fieldcrest) 17:23.35 5:48/M Jr
66 58 287 Austin Rocke Eureka 17:24.30 5:48/M Sr TM
67 59 340 Ben Sanders Mackinaw (Deer Creek-M.) 17:25.14 5:48/M Jr TM
68 (< 5) 378 Carlos Serratos Monmouth (M.-Roseville) 17:28.23 5:49/M Sr
69 60 242 Ethan Black Clinton 17:28.85 5:50/M Jr
70 61 221 Joseph Goodenow Athens 17:29.43 5:50/M Sr
71 62 413 Jacob Coady Springfield (Sacred Heart 17:29.76 5:50/M Sr
72 63 367 Andrew Gochanour Minonk (Fieldcrest) 17:30.31 5:50/M Sr
73 64 404 Denver Hoerr Princeville 17:31.85 5:51/M So
74 65 352 Amir Oden-Shabazz Macomb 17:32.33 5:51/M So
75 66 438 James Getz Tremont 17:32.54 5:51/M Sr
76 67 345 Lucas Blumeyer Mackinaw (Deer Creek-M.) 17:33.35 5:51/M Fr TM
77 68 236 Reece Nowack Chillicothe (Illinois Val 17:33.97 5:51/M Fr
78 69 237 Mathew Moland Chillicothe (Illinois Val 17:34.64 5:52/M So
79 70 351 Noah Laprad Macomb 17:35.13 5:52/M Jr
80 71 286 Ryan Strawn Eureka 17:35.52 5:52/M Sr TM
81 72 243 Aidan Shanks Clinton 17:36.69 5:52/M So
82 (< 5) 411 Nick Seaver Rushville (R.-Industry) 17:37.06 5:52/M Jr
83 73 240 Ty Brennan Clinton 17:37.73 5:53/M Sr
84 74 426 Parker Kistner Stanford (Olympia) 17:37.89 5:53/M Sr TM
85 75 450 Daniel Giacomini Williamsville 17:40.41 5:53/M Fr
86 76 233 Gabe Ross Chillicothe (Illinois Val 17:40.75 5:54/M Fr
87 77 260 Brett Endress El Paso (E.P.-Gridley) 17:41.74 5:54/M Sr TM
88 78 368 Mason Stoeger Minonk (Fieldcrest) 17:42.83 5:54/M So
89 79 370 Connor Gochanour Minonk (Fieldcrest) 17:42.87 5:54/M Sr
90 80 364 Victor Echeveste Minonk (Fieldcrest) 17:43.52 5:55/M Jr
91 81 285 Cade Walder Eureka 17:43.75 5:55/M Jr TM
92 82 303 Shayne White Franklin 17:45.56 5:55/M Fr
93 (< 5) 226 Jack Morgan Bloomington (Central Cath 17:46.49 5:55/M So
94 (< 5) 227 Will Foley Bloomington (Central Cath 17:47.44 5:56/M Jr
95 (< 5) 363 Calvin Watts Manito (Midwest Central) 17:47.99 5:56/M Sr
96 83 447 Nathan Clack Williamsville 17:50.46 5:57/M Sr
97 84 379 Cannon Anderson Petersburg (PORTA) 17:50.82 5:57/M Sr
98 85 302 Codey Smith Franklin 17:51.71 5:57/M Jr
99 86 416 Max Kersting Springfield (Sacred Heart 17:51.81 5:57/M So
100 87 381 Aden Mathis Petersburg (PORTA) 17:51.83 5:57/M So

Qualifying Teams: 5 Individuals: 7

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace YEAR Qualifier
101 88 452 Cody Szafranski Williamsville 17:52.11 5:57/M So
102 89 401 Noah Cokel Princeville 17:54.41 5:58/M Sr
103 90 224 Kyle Sholtis Athens 17:56.07 5:59/M Sr
104 91 333 Lucas McGuire Knoxville 17:56.59 5:59/M Sr
105 92 402 Nicholas Miller Princeville 17:59.80 6:00/M Sr
106 93 214 Derek Coulter Aledo (Mercer County) 18:01.50 6:01/M Fr
107 94 301 Andrew McGath Franklin 18:04.83 6:02/M Sr
108 95 244 Max Stauffer Clinton 18:06.44 6:02/M Sr
109 96 297 Robby Biesenthal Franklin 18:07.07 6:02/M Fr
110 97 407 Jt Snyder Princeville 18:08.70 6:03/M Fr
111 98 395 Riley Flanigan Pleasant Plains 18:09.53 6:03/M So
112 (< 5) 410 Sam Schlegl Quincy (Notre Dame) 18:12.56 6:04/M Sr
113 99 354 Ryan Ames Macomb 18:12.79 6:04/M Jr
114 100 299 Tyler Kanganis Franklin 18:17.78 6:06/M So
115 101 331 Jake Johnson Knoxville 18:18.67 6:06/M Sr
116 102 451 Logan Giacomini Williamsville 18:22.08 6:07/M So
117 (< 5) 228 Devin Suggitt Bushnell (B.-Prairie City 18:22.86 6:08/M So
118 103 415 Tyler Johannes Springfield (Sacred Heart 18:23.21 6:08/M Sr
119 104 245 Brennen Wolfe Clinton 18:26.40 6:09/M Jr
120 105 380 Parker Fox Petersburg (PORTA) 18:27.32 6:09/M So
121 106 246 Ethan O'Daniell Clinton 18:28.57 6:10/M Sr
122 107 448 Keaton Hill Williamsville 18:28.91 6:10/M Sr
123 108 442 Caleb Steiner Tremont 18:32.07 6:11/M So
124 109 235 Jacob Quinn Chillicothe (Illinois Val 18:34.84 6:12/M Sr
125 110 439 Josiah Kellum Tremont 18:45.69 6:15/M Jr
126 111 456 Luke Farnsworth Williamsville 19:00.63 6:20/M So
127 112 398 Immanuel Bowlin-Jones Pleasant Plains 19:03.41 6:21/M So
128 113 399 Hunter Tabb Pleasant Plains 19:05.07 6:22/M Fr
129 114 408 Hunter Stahl Princeville 19:08.37 6:23/M So
130 115 405 Luke Pipkins Princeville 19:08.38 6:23/M So
131 116 215 Lucas Arnold Aledo (Mercer County) 19:10.02 6:23/M Fr
132 117 396 Jack Pearce Pleasant Plains 19:39.47 6:33/M So
133 118 397 Brandon Daugherty Pleasant Plains 19:41.39 6:34/M So
134 119 216 Blair Wilkerson Aledo (Mercer County) 19:45.49 6:35/M Fr
135 120 217 Zach Larue Aledo (Mercer County) 19:48.56 6:36/M Fr
136 121 329 Ashton Hensley Knoxville 19:53.47 6:38/M Fr
137 122 356 Payton McGruder Macomb 19:58.12 6:39/M So
138 123 355 Carl Blome Macomb 19:58.15 6:39/M So
139 124 318 Chris Munsch Havana 20:13.41 6:44/M Jr
140 125 312 Tommy Capito Hamilton 20:20.41 6:47/M Jr
141 126 382 Drew Hughes Petersburg (PORTA) 20:22.93 6:48/M Sr
142 127 385 Jonah Sinclair Petersburg (PORTA) 20:23.00 6:48/M Sr
143 128 387 Nicholas Rebbe Petersburg (PORTA) 20:23.83 6:48/M Sr
144 129 386 Tanner Treseler Petersburg (PORTA) 20:40.28 6:53/M Sr
145 130 218 Dylan Sproston Aledo (Mercer County) 20:43.49 6:54/M Fr
146 131 310 Andrew Cochran Hamilton 20:44.59 6:55/M Jr
147 132 332 Jordan Manning Knoxville 20:45.03 6:55/M Fr
148 133 403 Alex Delwiche Princeville 20:52.60 6:58/M Fr
149 134 314 Dylan Adams Hamilton 20:53.40 6:58/M Sr
150 135 322 Eric Bohm Havana 21:03.84 7:01/M Fr
151 136 321 Blake Cagle Havana 21:10.38 7:03/M Jr
152 137 445 Dakota Wilson Tremont 21:20.10 7:07/M Sr
153 138 319 Guillaume Penay Havana 21:57.83 7:19/M Sr
154 139 325 Jacob Waymire Havana 22:19.08 7:26/M Jr
155 140 400 Adam Schnell Pleasant Plains 23:25.00 7:48/M Fr