IHSA Sectional - Elmwood/Brimfield

November 02, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Girls

Girls

All Teams

Qualifying Teams: 5 Individuals: 7

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace YEAR Qualifier
1 1 59 Anna Perry Eureka 17:41.32 5:54/M So TM
2 2 58 Alexi Fogo Eureka 18:00.67 6:00/M Jr TM
3 3 203 Caroline Gwaltney Williamsville 18:02.17 6:01/M Sr TM
4 4 178 Savanah Beavers Stanford (Olympia) 18:05.96 6:02/M Jr TM
5 5 191 Lizzy Freidinger Tremont 18:12.00 6:04/M Sr TM
6 6 24 Payne Turney Clinton 18:21.03 6:07/M Sr IND
7 7 144 Caroline Jachino Pleasant Plains 18:27.01 6:09/M Sr IND
8 8 31 Ruby Slightom El Paso (E.P.-Gridley) 18:31.44 6:10/M So IND
9 (< 5) 93 Breena Shreeves Knoxville 18:34.27 6:11/M Sr IND
10 9 111 Anna Gregory Monmouth (United) 18:40.05 6:13/M Sr IND
11 10 204 Lexy Henrikson Williamsville 18:44.90 6:15/M Sr TM
12 11 166 Mikayla Hady Springfield (Sacred Heart 19:04.23 6:21/M Sr IND
13 12 140 Megan Derrick Pleasant Plains 19:09.96 6:23/M Fr IND
14 (< 5) 161 Tessla Ellis Riverton 19:11.00 6:24/M Sr
15 (< 5) 163 Kirsten Huffman Springfield (Lutheran) 19:16.41 6:25/M Sr
16 13 125 Lyndsey Wolters Normal (University) 19:23.61 6:28/M Jr TM
17 14 126 Lizzy Zacharias Normal (University) 19:24.41 6:28/M Jr TM
18 15 115 Adriana Crabtree Normal (University) 19:29.21 6:30/M So TM
19 16 60 Elle Knapp Eureka 19:31.98 6:31/M So TM
20 (< 5) 94 Mackenzie Rader Knoxville 19:34.37 6:31/M So
21 17 45 Chloe Kelly Elmwood 19:36.19 6:32/M Fr
22 18 168 Kaitlyn Lee Springfield (Sacred Heart 19:41.89 6:34/M Fr
23 19 205 Katherine Walker Williamsville 19:44.03 6:35/M So TM
24 (< 5) 95 Anna Heffren Lewistown 19:45.53 6:35/M Sr
25 20 114 Ella Bittner Normal (University) 19:47.19 6:36/M Jr TM
26 (< 5) 150 Kyra Hilsabeck Princeville 19:49.38 6:36/M Fr
27 21 184 Maddie Litwiller Stanford (Olympia) 19:51.53 6:37/M Jr TM
28 22 5 Nora Brady Bloomington (Central Cath 19:57.62 6:39/M Fr
29 23 118 Mackie Madix Normal (University) 20:00.71 6:40/M Jr TM
30 24 187 Ellen Springer Stanford (Olympia) 20:01.54 6:41/M Jr TM
31 25 16 Cassidy Earleywine Chillicothe (Illinois Val 20:02.05 6:41/M Fr
32 26 179 Anna Bieber Stanford (Olympia) 20:03.58 6:41/M Fr TM
33 27 127 Britany Ziemer Normal (University) 20:03.64 6:41/M Sr TM
34 28 62 Laurel Munson Eureka 20:04.08 6:41/M Fr TM
35 29 97 Khyliegh Diggs Macomb 20:08.35 6:43/M So
36 30 123 Katie Spaulding Normal (University) 20:09.34 6:43/M Sr TM
37 31 32 Jenna Kent El Paso (E.P.-Gridley) 20:09.81 6:43/M So
38 32 53 Caroline Gallagher Elmwood 20:12.89 6:44/M Fr
39 33 33 Charlene Hamilton El Paso (E.P.-Gridley) 20:13.86 6:45/M So
40 34 196 Alida Proehl Tremont 20:15.72 6:45/M Fr TM
41 35 197 Sara Scheuermann Tremont 20:21.11 6:47/M So TM
42 36 198 Tressa Scheuermann Tremont 20:22.04 6:47/M Sr TM
43 37 44 Sophie Bedell Elmwood 20:22.30 6:47/M So
44 38 159 Reese Terstriep Quincy (Notre Dame) 20:25.29 6:48/M Fr
45 39 128 Jenna Kesselring Petersburg (PORTA) 20:27.57 6:49/M Jr
46 40 46 Melody Glenn Elmwood 20:30.98 6:50/M Fr
47 41 14 Anna Zlatic Bloomington (Central Cath 20:33.34 6:51/M So
48 42 172 Vivian Rahmel Springfield (Sacred Heart 20:34.24 6:51/M Fr
49 (< 5) 107 Stella Narkiewicz Monmouth (M.-Roseville) 20:35.59 6:52/M Sr
50 43 171 Ashlyn Nicoud Springfield (Sacred Heart 20:35.61 6:52/M So
51 44 11 Isabella Evans Bloomington (Central Cath 20:40.02 6:53/M So
52 45 194 Sahah Leitner Tremont 20:40.16 6:53/M Sr TM
53 (< 5) 2 Meg Simmons Astoria 20:46.08 6:55/M Fr
54 46 48 Sydney Hartwig Elmwood 20:47.91 6:56/M Sr
55 47 15 Marley Williamson Chillicothe (Illinois Val 20:48.58 6:56/M So
56 (< 5) 30 Natalie Garneau Downs (Tri-Valley) 20:50.45 6:57/M Jr
57 48 195 Ava Pflederer Tremont 20:52.02 6:57/M Jr TM
58 49 210 Allie Henrikson Williamsville 20:52.70 6:58/M Fr TM
59 (< 5) 164 Elizabeth Eck Springfield (Lutheran) 20:54.86 6:58/M Jr
60 50 8 Kaitlyn Dappen Bloomington (Central Cath 20:56.00 6:59/M Sr
61 51 10 Kaylie Eckhoff Bloomington (Central Cath 20:56.36 6:59/M So
62 52 34 Julia Reid El Paso (E.P.-Gridley) 20:57.90 6:59/M Sr
63 53 186 Bailey Rogers Stanford (Olympia) 20:58.58 7:00/M Sr TM
64 54 81 Sammy Shaver Franklin 20:59.87 7:00/M Fr
65 55 64 Katelyn Knapp Eureka 21:00.64 7:00/M Jr TM
66 (< 5) 151 Sorin Hilsabeck Princeville 21:00.92 7:00/M Sr
67 56 147 Vianne Taft Pleasant Plains 21:01.79 7:01/M Fr
68 57 80 Caroline Peters Franklin 21:03.38 7:01/M Fr
69 58 188 Sydnee Usherwood Stanford (Olympia) 21:05.87 7:02/M Sr TM
70 (< 5) 96 Paige Witte Mackinaw (Deer Creek-M.) 21:06.36 7:02/M Sr
71 59 207 Marrisa Jeffers Williamsville 21:07.18 7:02/M Fr TM
72 60 206 Katie Kennedy Williamsville 21:08.33 7:03/M Jr TM
73 61 63 Claire Wilson Eureka 21:08.99 7:03/M Fr TM
74 62 177 Madison Bales Stanford (Olympia) 21:11.17 7:04/M Fr TM
75 63 35 Tori Witzig El Paso (E.P.-Gridley) 21:13.77 7:05/M Jr
76 64 190 Sarah Finnegan Tremont 21:16.34 7:05/M Sr TM
77 65 169 Paige Mattiuz Springfield (Sacred Heart 21:16.53 7:06/M Fr
78 66 55 Catherine Karn Elmwood 21:17.91 7:06/M So
79 67 26 Clare Holland Clinton 21:18.44 7:06/M So
80 68 141 Izzy Dossett Pleasant Plains 21:19.45 7:06/M So
81 69 156 Teresa Drotar Quincy (Notre Dame) 21:23.48 7:08/M So
82 (< 5) 202 Lucy Unzicker Washburn (Lowpoint-W.) 21:24.40 7:08/M Sr
83 70 173 Sterling Scarlette Springfield (Sacred Heart 21:26.52 7:09/M Fr
84 71 86 Jersee Hamm Havana 21:27.94 7:09/M Fr
85 72 61 Nora Robinson Eureka 21:30.10 7:10/M Sr TM
86 (< 5) 1 Bailey Hardin Aledo (Mercer County) 21:31.92 7:11/M So
87 73 165 Sophie Billingsley Springfield (Sacred Heart 21:37.62 7:13/M Fr
88 (< 5) 162 Katie Park Rushville (R.-Industry) 21:38.41 7:13/M Fr
89 74 79 Mallory Newberry Franklin 21:41.34 7:14/M Sr
90 75 4 Penny Bordewick Bloomington (Central Cath 21:42.00 7:14/M So
91 76 129 Emma Baker Petersburg (PORTA) 21:45.15 7:15/M Fr
92 77 84 Kalei McDaniel Havana 21:46.80 7:16/M So
93 78 6 Ellen Brouillette Bloomington (Central Cath 21:46.88 7:16/M Fr
94 79 99 Olivia Bishop Macomb 21:47.11 7:16/M Jr
95 80 36 Hillary Gramm El Paso (E.P.-Gridley) 21:50.32 7:17/M Fr
96 81 75 Krystal Schade Farmington 21:56.10 7:19/M Jr
97 82 109 Brideget Brokaw Monmouth (United) 21:59.50 7:20/M Jr
98 83 77 Bethany Bergschneider Franklin 22:03.35 7:21/M Jr
99 84 209 Jenna Rademacher Williamsville 22:05.14 7:22/M Jr TM
100 85 25 Aryn Scott Clinton 22:11.78 7:24/M Sr

Qualifying Teams: 5 Individuals: 7

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace YEAR Qualifier
101 86 155 Georgia Wilson Quincy (Notre Dame) 22:20.99 7:27/M Jr
102 87 143 Heidi Hergenrother Pleasant Plains 22:23.90 7:28/M Sr
103 88 158 Morgan Patton Quincy (Notre Dame) 22:25.29 7:28/M Fr
104 (< 5) 92 Meadow Kirby Heyworth 22:35.88 7:32/M Sr
105 89 17 Mandy Moore Chillicothe (Illinois Val 22:37.40 7:32/M Jr
106 90 85 Emily Bohm Havana 22:41.79 7:34/M Sr
107 (< 5) 106 Ellen Hood Minonk (Fieldcrest) 22:43.52 7:35/M Sr
108 91 73 Makenna Hintz Farmington 22:45.59 7:35/M Jr
109 92 38 Mya Gramm El Paso (E.P.-Gridley) 22:46.58 7:36/M Sr
110 93 18 Mae Perkins Chillicothe (Illinois Val 22:47.14 7:36/M Fr
111 94 47 Julianna Dunkel Elmwood 22:51.42 7:37/M Sr
112 95 100 Margot Wester Macomb 22:55.23 7:38/M So
113 96 110 Natalie Gillette Monmouth (United) 22:57.06 7:39/M Sr
114 97 76 Lily Sharum Farmington 22:59.73 7:40/M Jr
115 98 153 Siearra Harvey Quincy (Notre Dame) 23:01.94 7:41/M Sr
116 99 138 Analise Brewer Pleasant Plains 23:05.29 7:42/M Jr
117 100 71 Annabelle Easley Farmington 23:13.05 7:44/M Jr
118 101 19 Kayla Wolf Chillicothe (Illinois Val 23:18.57 7:46/M Sr
119 102 157 Josie Lewis Quincy (Notre Dame) 23:19.41 7:46/M So
120 103 88 Randi Schultz Havana 23:20.69 7:47/M So
121 104 28 Jessie Wertz Clinton 23:29.34 7:50/M So
122 105 131 Mackenzie Coffey Petersburg (PORTA) 23:36.03 7:52/M Sr
123 106 27 Chloe Barth Clinton 23:36.89 7:52/M Fr
124 107 101 Sylvia Barclay Macomb 23:58.21 7:59/M Jr
125 108 130 Andrea Sexton Petersburg (PORTA) 24:10.60 8:04/M Fr
126 109 91 Margharita Testa Havana 24:19.32 8:06/M Sr
127 110 87 Faith Staton Havana 24:36.19 8:12/M Sr
128 111 134 Elinor Simmons Petersburg (PORTA) 24:54.10 8:18/M Jr
129 112 113 Makaela Robinson Monmouth (United) 25:00.01 8:20/M So
130 113 137 Campbell Beeler Pleasant Plains 25:10.99 8:24/M So
131 114 132 Caidy Bell Petersburg (PORTA) 25:24.12 8:28/M Fr
132 115 21 Bronwyn Jetton Chillicothe (Illinois Val 25:33.43 8:31/M Sr
133 116 133 Maggie Gibbs Petersburg (PORTA) 25:43.90 8:35/M Jr
134 117 102 Elizabeth Gottwald Macomb 25:53.01 8:38/M So
135 (< 5) 152 Bri Olshawsky Princeville 26:10.83 8:44/M So
136 118 112 Josie McElwee Monmouth (United) 26:24.07 8:48/M So
137 119 108 Danielle Bowling Monmouth (United) 26:26.23 8:49/M Jr
138 120 104 Kristen Rebman Macomb 26:31.65 8:51/M Fr
139 121 74 Addy Neal Farmington 26:50.19 8:57/M Jr
140 122 103 Thalia Adkins-Covert Macomb 27:05.16 9:02/M So
141 123 72 Violet Easley Farmington 27:17.69 9:06/M Fr
142 124 89 Zoey Lane Havana 27:25.28 9:08/M Jr
143 125 23 Alyssa Merlo Chillicothe (Illinois Val 27:53.38 9:18/M Fr
144 126 78 Lainey Bergschneider Franklin 27:57.91 9:19/M Sr
145 127 29 Aspen Duncan Clinton 28:04.57 9:22/M Fr
146 128 82 Corren Watson Franklin 29:01.40 9:40/M Fr