IHSA Sectional - Metamora

October 30, 2021


Results By River City Race Management, LLC

Overall Finish List - Girls

Girls

All Teams

Qualifying Teams: 7 Individuals: 10

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
1 1 352 Delaney Fitzgerald Normal (University) 17:58.89 6:07/M 12 TM
2 2 402 Teagan Cover Peoria (Notre Dame) 18:14.68 6:12/M 12 TM
3 3 84 Kate Robertson Dunlap 18:33.44 6:19/M 9 TM
4 4 444 Olivia Nordhielm Washington 18:36.54 6:20/M 9 IND
5 5 350 Adriana Crabtree Normal (University) 18:41.04 6:21/M 12 TM
6 6 349 Zoe Carter Normal (University) 18:41.47 6:21/M 9 TM
7 7 78 Abbie Gleason Dunlap 18:41.48 6:21/M 10 TM
8 8 291 Emma Skinner Morton 18:45.00 6:23/M 12 TM
9 9 86 Abby Tudeen Dunlap 18:45.85 6:23/M 9 TM
10 10 210 Audrey Heil Metamora 18:48.45 6:24/M 10 TM
11 11 324 Addysen Clark Normal (Community West) 18:50.48 6:25/M 12 TM
12 12 265 Danica Martin Morris 18:51.24 6:25/M 9 TM
13 13 106 Kerrigan Vandel East Peoria 18:52.79 6:25/M 10 IND
14 14 331 Ashleigh Horton Normal (Community West) 18:53.80 6:26/M 11 TM
15 15 407 Grace Yontz Peoria (Notre Dame) 19:02.48 6:29/M 9 TM
16 16 218 Callie Sturgell Metamora 19:03.16 6:29/M 9 TM
17 17 212 Katie Lalumandier Metamora 19:04.89 6:29/M 12 TM
18 (< 5) 122 Briana Admire Galesburg (H.S.) 19:06.15 6:30/M 11 IND
19 18 88 Morgan Phillips Dunlap 19:07.86 6:30/M 10 TM
20 19 290 Sophie Krueger Morton 19:08.71 6:31/M 10 TM
21 20 360 Eve Whitlow Normal (University) 19:11.04 6:32/M 9 TM
22 21 213 Alayna Ruach Metamora 19:14.05 6:33/M 11 TM
23 22 292 Adeline Smith Morton 19:18.81 6:34/M 12 TM
24 23 35 Karen Zepeda Calumet City (Thornton Fractional North) 19:23.27 6:36/M 9 IND
25 24 266 Makensi Martin Morris 19:24.37 6:36/M 9 TM
26 25 107 Kylie Moeller East Peoria 19:26.20 6:37/M 9 IND
27 26 406 Maria Stedwill Peoria (Notre Dame) 19:30.02 6:38/M 11 TM
28 27 79 Saniya Mathew Dunlap 19:35.18 6:40/M 11 TM
29 28 325 Sammy Lehr Normal (Community West) 19:42.82 6:42/M 11 TM
30 29 128 Jaide Flowers Geneseo 19:44.03 6:43/M 11 IND
31 30 262 Joy Dudley Morris 19:44.53 6:43/M 11 TM
32 31 408 Eileen Zopel Peoria (Notre Dame) 19:47.37 6:44/M 11 TM
33 32 261 Jadyn Bertram Morris 19:49.96 6:45/M 9 TM
34 33 389 Grace Carroll Ottawa (Twp.) 19:51.36 6:45/M 11 IND
35 (< 5) 1 Kourtney Bazhenow Bartonville (Limestone) 19:51.96 6:45/M 12 IND
36 34 405 Olivia Munson Peoria (Notre Dame) 19:51.99 6:45/M 12 TM
37 35 409 Meghan Zopel Peoria (Notre Dame) 19:52.50 6:46/M 9 TM
38 36 401 Sarah Couri Peoria (Notre Dame) 19:55.46 6:47/M 9 TM
39 37 335 Ava Starkey Normal (Community West) 19:56.17 6:47/M 11 TM
40 38 77 Maggie Diefenthaler Dunlap 19:56.62 6:47/M 10 TM
41 39 221 Ruthie Stamm Metamora 19:57.05 6:47/M 9 TM
42 40 103 Kelsey Koch East Peoria 20:02.42 6:49/M 10 IND
43 41 334 Madison Schweizer Normal (Community West) 20:04.94 6:50/M 11 TM
44 42 85 Dakota Rousseau Dunlap 20:05.53 6:50/M 9 TM
45 43 443 Sophia Nordhielm Washington 20:07.76 6:51/M 11 IND
46 44 34 Berenice Zepeda Calumet City (Thornton Fractional North) 20:08.37 6:51/M 11
47 45 436 Adelyn Davidson Washington 20:08.71 6:51/M 12
48 46 295 Tarikua Kellerstrass Morton 20:09.52 6:51/M 9 TM
49 47 293 Taygen Beyer Morton 20:16.64 6:54/M 10 TM
50 48 438 Maggie Horsthemke Washington 20:22.52 6:56/M 10
51 49 358 Talia Luallen Normal (University) 20:22.78 6:56/M 10 TM
52 50 321 Kailey Wolniakowski New Lenox (Providence Catholic) 20:25.28 6:57/M 12
53 (< 5) 2 Bella Manley Bartonville (Limestone) 20:25.67 6:57/M 11
54 51 220 Adi Sparry Metamora 20:25.68 6:57/M 9 TM
55 52 357 Elise Luallen Normal (University) 20:28.46 6:58/M 12 TM
56 53 330 Payton Gaddis Normal (Community West) 20:29.27 6:58/M 11 TM
57 54 434 Emily Baker Washington 20:29.76 6:58/M 12
58 55 105 Tressa Tucker East Peoria 20:30.66 6:59/M 12
59 (< 5) 46 Kiera Raker Canton 20:31.72 6:59/M 10
60 56 318 Abbey O'Brien New Lenox (Providence Catholic) 20:37.87 7:01/M 9
61 57 184 Jordan Bartman Lemont (H.S.) 20:45.97 7:04/M 10
62 58 108 Adison Wiley East Peoria 20:47.37 7:04/M 9
63 (< 5) 13 Lauren Gardner Bloomington HS B 20:49.36 7:05/M 12
64 59 126 Bella Curcuru Geneseo 20:53.64 7:06/M 9
65 60 129 Lacey Laxton Geneseo 20:55.15 7:07/M 12
66 61 132 Jeslen Rink Geneseo 20:58.00 7:08/M 9
67 62 328 Sylvia Techmanski Normal (Community West) 20:58.59 7:08/M 12 TM
68 63 130 Joselyn Reisner Geneseo 21:03.54 7:10/M 11
69 64 372 Mia Nutile Oak Forest 21:09.14 7:12/M 11
70 65 319 Sydney Spencer New Lenox (Providence Catholic) 21:10.46 7:12/M 10
71 (< 5) 428 Norah Wright Rock Island (H.S.) 21:11.03 7:12/M 10
72 66 445 Allison Woolever Washington 21:12.07 7:13/M 9
73 67 297 Ryleigh Pulcher Morton 21:14.31 7:13/M 11 TM
74 68 388 Lainey Billings Ottawa (Twp.) 21:14.92 7:14/M 12
75 69 188 Casey Kittridge Lemont (H.S.) 21:15.09 7:14/M 10
76 70 311 Emily Block New Lenox (Providence Catholic) 21:18.83 7:15/M 9
77 71 134 Anna Snyder Geneseo 21:20.93 7:16/M 12
78 72 288 Cali Fitzgerald Morton 21:24.99 7:17/M 11 TM
79 73 313 Ava Dudak New Lenox (Providence Catholic) 21:26.13 7:17/M 10
80 74 190 Lydia Staubus Lemont (H.S.) 21:26.50 7:18/M 10
81 (< 5) 16 Lillianna Ifft Bloomington HS E 21:27.75 7:18/M 12
82 75 390 Gianna Corsolini Ottawa (Twp.) 21:27.86 7:18/M 12
83 76 208 Rachel Fisher Metamora 21:28.34 7:18/M 12 TM
84 77 356 Maya Lanier Normal (University) 21:28.85 7:18/M 9 TM
85 78 133 Katlyn Seaman Geneseo 21:38.94 7:22/M 10
86 79 315 Canela Leon New Lenox (Providence Catholic) 21:39.22 7:22/M 9
87 (< 5) 15 Gwenyth Suess BLoomington HS D 21:39.66 7:22/M 9
88 80 267 Moriah Mayberry Morris 21:43.93 7:24/M 11 TM
89 81 52 Maya Correa Chicago Heights (Marian) 21:45.63 7:24/M 12
90 (< 5) 12 Katelyn Arbuckle Bloomington HS A 21:52.79 7:27/M 10
91 82 435 Rachel Caruthers Washington 21:57.40 7:28/M 11
92 83 53 Joselyn Guzzo Chicago Heights (Marian) 21:58.44 7:28/M 10
93 84 189 Lauren Magdziarz Lemont (H.S.) 21:59.62 7:29/M 10
94 85 193 Destiny Vargas Lemont (H.S.) 22:04.04 7:30/M 12
95 86 392 Eva Heimsoth Ottawa (Twp.) 22:09.72 7:32/M 11
96 87 396 Addyson Miller Ottawa (Twp.) 22:12.58 7:33/M 9
97 88 51 Lydia Casillas Chicago Heights (Marian) 22:14.77 7:34/M 10
98 (< 5) 432 Sophie Hummitsch Tinley Park 22:17.25 7:35/M 11
99 89 399 Megan Smelko Ottawa (Twp.) 22:21.91 7:36/M 11
100 90 367 Hailey Gibbs Oak Forest 22:24.28 7:37/M 12

Qualifying Teams: 7 Individuals: 10

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
101 91 244 Anu Patel Midlothian (Bremen) 22:28.23 7:39/M 12
102 (< 5) 14 Nicte Rivadeneyra-Braswell Bloomington HS C 22:28.29 7:39/M 12
103 92 271 Leah Ortiz Morris 22:30.51 7:39/M 9 TM
104 93 264 Abby Hougas Morris 22:35.72 7:41/M 10 TM
105 94 154 Paris Harris Harvey (Thornton) 22:39.52 7:42/M 11
106 95 312 Samantha Costello New Lenox (Providence Catholic) 22:54.96 7:48/M 11
107 96 28 Aniya Davis Calumet City (Thornton Fractional North) 22:57.73 7:49/M 11
108 97 104 Hanna Moeller East Peoria 23:00.74 7:50/M 12
109 98 246 Yahaira Rodriguez Midlothian (Bremen) 23:03.09 7:50/M 11
110 99 49 Gianna Arriaga Chicago Heights (Marian) 23:17.30 7:55/M 9
111 100 191 Mia Stojakovic Lemont (H.S.) 23:17.76 7:55/M 12
112 101 192 Alexis Uthupan Lemont (H.S.) 23:20.60 7:56/M 12
113 (< 5) 71 Alicia Narcisse Crete (C.-Monee) 23:23.18 7:57/M 12
114 102 243 Andrea Orozco Midlothian (Bremen) 23:25.77 7:58/M 10
115 103 368 Jennalie Hemphill Oak Forest 23:49.17 8:06/M 11
116 104 54 Sophia Ponnezhan Chicago Heights (Marian) 24:04.06 8:11/M 10
117 105 149 Destiny Bright Harvey (Thornton) 24:12.30 8:14/M 9
118 (< 5) 47 Michelle Arreola Chicago (Washington) 24:28.37 8:19/M 11
119 106 33 Yulissa Villarreal Calumet City (Thornton Fractional North) 24:29.72 8:20/M 10
120 (< 5) 69 Cameron Thomas Country Club Hills (Hillcrest) 24:47.61 8:26/M 12
121 107 361 Olivia Baxa Oak Forest 24:59.60 8:30/M 11
122 108 239 Natalia Cardenas Midlothian (Bremen) 25:01.02 8:31/M 9
123 109 394 Hailey Larsen Ottawa (Twp.) 25:08.48 8:33/M 9
124 110 362 Suzanne Brouch Oak Forest 25:12.25 8:34/M 11
125 111 32 Isabella Schassburger Calumet City (Thornton Fractional North) 25:38.71 8:43/M 11
126 112 366 Isabella Garlinski Oak Forest 25:56.51 8:49/M 11
127 113 156 Jalah Wilson Harvey (Thornton) 27:02.78 9:12/M 9
128 114 150 Tiffany Campos Harvey (Thornton) 27:10.08 9:14/M 10
129 115 56 Evelyn Tuohy Chicago Heights (Marian) 27:33.90 9:23/M 12
130 116 241 Jillian Jucik Midlothian (Bremen) 29:18.53 9:58/M 11
131 117 242 Cadence Kozik Midlothian (Bremen) 29:21.28 9:59/M 11
132 118 31 Daisy Rodriguez Calumet City (Thornton Fractional North) 29:21.41 9:59/M 9
133 119 151 Breonna Cushmeer Harvey (Thornton) 29:24.96 10:00/M 12
134 120 30 Athzirit Rivera Calumet City (Thornton Fractional North) 29:25.84 10:01/M 9
135 121 245 Michelle Ramos Midlothian (Bremen) 31:35.54 10:45/M 10