Decatur Big 12

September 21, 2019


Results By River City Race Management River City Race Management

Overall Finish List - Girls

Girls Open

All Runners

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
1 1 133 Stella Evans Chatham Glenwood 13:32.4 6:46/M 8th  
2 2 129 Rachel Behrens Chatham Glenwood 13:37.9 6:49/M 7th  
3 3 145 Ally Knudson Chatham Glenwood 13:52.5 6:56/M 6th  
4 4 156 Sophia Paul Chatham Glenwood 13:56.1 6:58/M 7th  
5 5 809 Olivia Paul Chatham Glenwood 13:57.6 6:59/M 7th  
6 6 138 Ava Hamrick Chatham Glenwood 14:00.0 7:00/M 7th  
7 7 128 Natalie Alexander Chatham Glenwood 14:03.0 7:02/M 8th  
8 (> 7) 153 Camryn Ostermeier Chatham Glenwood 14:06.0 7:03/M 8th  
9 (> 7) 154 Taryn Ostermeier Chatham Glenwood 14:12.1 7:06/M 8th  
10 (> 7) 130 Ashlyn Chopra Chatham Glenwood 14:30.7 7:15/M 6th  
11 8 307 Alexa Weter Mt. Zion 14:35.6 7:18/M 6th  
12 9 294 Camille Mavis Mt. Zion 14:48.6 7:24/M 8th  
13 (> 7) 159 Avery Thompson Chatham Glenwood 14:51.2 7:26/M 7th  
14 10 250 Lana Alcorn Kingsley Junior High School 14:52.5 7:26/M 6th  
15 11 292 Paiytn Koester Mt. Zion 14:59.5 7:30/M 6th  
16 12 311 Ariana Bertrand Parkside Jr. High Normal 15:06.0 7:33/M 8th  
17 13 297 Shelby Miller Mt. Zion 15:18.8 7:39/M 7th  
18 (> 7) 152 Michelle Nesit Chatham Glenwood 15:22.4 7:41/M 6th  
19 (> 7) 160 Erin Turk Chatham Glenwood 15:29.4 7:45/M 7th  
20 14 113 Citlali Madrigal-Rundall Champaign Jefferson 15:33.1 7:47/M 6th  
21 (> 7) 162 Sydney West Chatham Glenwood 15:34.2 7:47/M 6th  
22 15 288 Rylee Harbour Mt. Zion 15:47.0 7:54/M un  
23 16 264 Lydia Plattner Kingsley Junior High School 15:53.4 7:57/M 7th  
24 17 15 Sheina Keathley Bloomington 15:58.0 7:59/M 7th  
25 18 270 Avaleigh Staley Kingsley Junior High School 16:06.9 8:03/M 6th  
26 (> 7) 136 Aleena Govindaiah Chatham Glenwood 16:08.1 8:04/M 7th  
27 19 287 Marlee Hall Mt. Zion 16:09.4 8:05/M 6th  
28 20 283 Haylee Gibbs Mt. Zion 16:11.6 8:06/M 6th  
29 21 174 Yuwen Jin Chiddix 16:11.9 8:06/M 7th  
30 22 185 Caydence Kerschner Dennis Lab Middle School 16:22.1 8:11/M 7th  
31 23 259 Allie Kroesch Kingsley Junior High School 16:25.9 8:13/M 8th  
32 24 252 Maddie Chapman Kingsley Junior High School 16:28.9 8:14/M 7th  
33 25 253 Maggie Easter Kingsley Junior High School 16:29.5 8:15/M 6th  
34 (> 7) 151 Meegan Morsch Chatham Glenwood 16:34.9 8:17/M 6th  
35 (> 7) 290 Ana Kanemaru Mt. Zion 16:41.6 8:21/M 6th  
36 26 184 Chelsea Hammons Dennis Lab Middle School 16:46.0 8:23/M 8th  
37 (> 7) 291 Elena Kernan Mt. Zion 16:50.8 8:25/M 6th  
38 27 309 Madison Allen Parkside Jr. High Normal 16:51.4 8:26/M 8th  
39 (> 7) 305 Maddy Spangler Mt. Zion 16:51.4 8:26/M 6th  
40 28 5 Riley Galfi Bloomington 16:56.6 8:28/M 6th  
41 29 165 Lia Burcham Chiddix 16:58.4 8:29/M 8th  
42 30 3 Lydia Carroll Bloomington 17:03.9 8:32/M 6th  
43 (> 7) 293 Victoria Madler Mt. Zion 17:07.4 8:34/M 8th  
44 31 33 Ella Grace Wooten Bloomington 17:07.9 8:34/M 6th  
45 32 73 Lilly Plankell Champaign Edison 17:16.2 8:38/M 7th  
46 33 354 Joan Clancy-Harley Urbana Middle School 17:19.2 8:40/M 6th  
47 (> 7) 157 Gabby Richards Chatham Glenwood 17:19.6 8:40/M 8th  
48 (> 7) 144 Maria Knepler Chatham Glenwood 17:21.5 8:41/M 8th  
49 34 187 Camryn Brown Evans Junior High School 17:22.7 8:41/M 8th  
50 35 20 Sanvi Nadiger Bloomington 17:23.6 8:42/M 6th  
51 36 99 Jewel Domingo Champaign Jefferson 17:24.0 8:42/M 7th  
52 37 119 Ana Olson Champaign Jefferson 17:28.2 8:44/M 7th  
53 38 120 Emily Pitcher Champaign Jefferson 17:28.4 8:44/M 7th  
54 39 126 Melissa Tinoco Champaign Jefferson 17:32.3 8:46/M 7th  
55 40 30 Lucia Vides Bloomington 17:36.7 8:48/M 8th  
56 41 94 Macy Cappa Champaign Jefferson 17:45.6 8:53/M 6th  
57 42 37 Caroline Blount Champaign Edison 17:46.9 8:53/M 6th  
58 43 263 Marissa Phelps Kingsley Junior High School 17:47.1 8:54/M 8th  
59 (> 7) 306 Kallie Walsh Mt. Zion 17:47.9 8:54/M 6th  
60 44 122 Carolyn Stockman Champaign Jefferson 17:48.8 8:54/M 6th  
61 (< 5) 332 Cilicia Martinez Stephen Decatur Middle School 17:49.6 8:55/M 7th  
62 45 10 Lydia Jennings Bloomington 17:50.4 8:55/M 6th  
63 46 196 Lexi Kerr Evans Junior High School 17:50.8 8:55/M 8th  
64 (> 7) 95 Karrissa Cobble Champaign Jefferson 17:53.8 8:57/M 7th  
65 (> 7) 90 Maya Ard Champaign Jefferson 17:54.4 8:57/M 7th  
66 (> 7) 143 Anne Jennings Chatham Glenwood 17:55.2 8:58/M 6th  
67 (> 7) 91 Guin Bartlett Champaign Jefferson 17:58.2 8:59/M 6th  
68 (> 7) 301 Lainey Rowe Mt. Zion 18:00.0 9:00/M 6th  
69 (> 7) 110 Gety Lauria Champaign Jefferson 18:02.6 9:01/M 8th  
70 47 202 Josie Melrose Evans Junior High School 18:04.3 9:02/M 8th  
71 (> 7) 281 Tayetum Flanigan Mt. Zion 18:05.8 9:03/M 7th  
72 (> 7) 29 Holly Turnbull Bloomington 18:06.4 9:03/M 6th  
73 (> 7) 286 Isabel Green Mt. Zion 18:07.6 9:04/M 7th  
74 (> 7) 298 Eva Patrick Mt. Zion 18:08.9 9:04/M 6th  
75 (> 7) 27 Nailah Rivadeneyra-Braswell Bloomington 18:11.9 9:06/M 7th  
76 48 357 Citlali Cortes Alvarez Urbana Middle School 18:19.5 9:10/M 6th  
77 (> 7) 6 Ingrid Gjesfjeld Bloomington 18:21.2 9:11/M 6th  
78 (> 7) 268 Kayla Scottberg Kingsley Junior High School 18:22.3 9:11/M 6th  
79 (> 7) 23 Tatiana O'Dell - Henninger Bloomington 18:22.5 9:11/M 6th  
80 49 317 Lexi Horton Parkside Jr. High Normal 18:26.6 9:13/M 6th  
81 50 328 Jada Williams Parkside Jr. High Normal 18:26.9 9:13/M 6th  
82 51 66 Leena McDonald Champaign Edison 18:26.9 9:13/M 7th  
83 52 191 Lauren Frailey Evans Junior High School 18:28.2 9:14/M 6th  
84 53 56 Sophie Green Champaign Edison 18:28.8 9:14/M 7th  
85 54 364 Lavie Maisha Wema Urbana Middle School 18:32.4 9:16/M 6th  
86 55 315 Lorilye Davidson Parkside Jr. High Normal 18:32.6 9:16/M 6th  
87 56 58 Serena Hobby Champaign Edison 18:33.1 9:17/M 7th  
88 57 376 Ellie Scully Urbana Middle School 18:33.9 9:17/M 6th  
89 58 87 Hailey Wenzel Champaign Edison 18:34.7 9:17/M 7th  
90 59 70 Clare Pate Champaign Edison 18:37.0 9:19/M 8th  
91 60 217 Aarnavi Kollipara Franklin STEAM Academy 18:37.4 9:19/M 6th  
92 (> 7) 302 Lucy Schnippel Mt. Zion 18:38.1 9:19/M 6th  
93 (> 7) 265 Brooklynn Riess Kingsley Junior High School 18:40.1 9:20/M 7th  
94 (> 7) 22 Danielle Northcutt Bloomington 18:45.7 9:23/M 8th  
95 (> 7) 14 Helene Kapila Bloomington 18:46.7 9:23/M 6th  
96 61 370 Rissa Olson Urbana Middle School 18:50.5 9:25/M 6th  
97 62 180 Claire Schlueter Chiddix 18:54.4 9:27/M 8th  
98 63 189 Grace Eardley Evans Junior High School 18:55.5 9:28/M 6th  
99 64 352 Beatrice Biggs Urbana Middle School 19:00.0 9:30/M 6th  
100 65 186 Kaitlyn Shirley Dennis Lab Middle School 19:00.1 9:30/M 7th  
O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
101 66 208 Audra Wolf Evans Junior High School 19:00.2 9:30/M 6th  
102 (> 7) 303 Anna Sheppard Mt. Zion 19:00.6 9:30/M 8th  
103 67 203 Saleha Naseer Evans Junior High School 19:01.6 9:31/M 6th  
104 (> 7) 44 Sophia Cohen Champaign Edison 19:03.5 9:32/M 6th  
105 (> 7) 284 Krista Giltner Mt. Zion 19:04.7 9:32/M un  
106 (> 7) 32 Marranda Willis Bloomington 19:04.7 9:32/M 8th  
107 68 169 Jillian Colon Chiddix 19:05.8 9:33/M 8th  
108 69 384 Lily Wells Urbana Middle School 19:12.3 9:36/M 8th  
109 (> 7) 117 Khuyen Nguyen Champaign Jefferson 19:13.5 9:37/M 7th  
110 (> 7) 299 Makenna Phillips Mt. Zion 19:16.9 9:38/M 6th  
111 70 228 Lydia Stevens Franklin STEAM Academy 19:18.3 9:39/M 6th  
112 71 218 Sabrina Lu Franklin STEAM Academy 19:25.4 9:43/M 6th  
113 (> 7) 101 Josie Elliot Champaign Jefferson 19:29.6 9:45/M 6th  
114 (> 7) 121 Sophia Pyo Champaign Jefferson 19:30.0 9:45/M 6th  
115 (> 7) 62 Simrah Kahn Champaign Edison 19:32.1 9:46/M 6th  
116 (> 7) 201 Sydney Marquardt Evans Junior High School 19:35.3 9:48/M 7th  
117 (> 7) 366 Marlen Mejia Urbana Middle School 19:35.9 9:48/M 6th  
118 (> 7) 48 Lillian Doughty Champaign Edison 19:36.5 9:48/M 7th  
119 72 313 Leah Boratto Parkside Jr. High Normal 19:37.1 9:49/M 8th  
120 (> 7) 64 Zoe Lindgren Champaign Edison 19:38.1 9:49/M 7th  
121 73 226 Zulema Rojano Franklin STEAM Academy 19:39.5 9:50/M 6th  
122 (> 7) 80 Lulu Slifer Champaign Edison 19:47.0 9:54/M 6th  
123 74 212 Ellie Faraci Franklin STEAM Academy 19:48.3 9:54/M 8th  
124 (> 7) 96 Diana Diamani Champaign Jefferson 19:49.6 9:55/M 6th  
125 75 220 Angelica Ngoho Franklin STEAM Academy 19:50.3 9:55/M 8th  
126 (> 7) 141 Kiersten Howie Chatham Glenwood 19:55.1 9:58/M 8th  
127 (> 7) 188 Sophie Clement Evans Junior High School 19:57.8 9:59/M 8th  
128 (> 7) 308 Baylee Weter Mt. Zion 19:59.5 10:00/M 8th  
129 (> 7) 19 Taylor Moody Bloomington 19:59.6 10:00/M 6th  
130 (> 7) 271 Lauren Swearingen Kingsley Junior High School 19:59.6 10:00/M 6th  
131 (> 7) 277 Sophia Boyles Mt. Zion 20:00.3 10:00/M 6th  
132 (> 7) 355 Grace Coady Urbana Middle School 20:01.1 10:01/M 6th  
133 76 171 Hallie Eden Chiddix 20:03.2 10:02/M 8th  
134 (> 7) 53 Kara Ficek Champaign Edison 20:05.5 10:03/M 6th  
135 (> 7) 31 Bethany Warren Bloomington 20:05.9 10:03/M 8th  
136 (> 7) 34 Maya Aviram Champaign Edison 20:06.2 10:03/M 6th  
137 (> 7) 42 Cara Charney Champaign Edison 20:08.2 10:04/M 7th  
138 77 172 Elizabeth Forrest Chiddix 20:14.8 10:07/M 6th  
139 (> 7) 258 Allie King Kingsley Junior High School 20:16.3 10:08/M 6th  
140 (> 7) 279 Allysa Davis Mt. Zion 20:17.0 10:09/M 6th  
141 (> 7) 261 Aashna Patel Kingsley Junior High School 20:19.1 10:10/M 6th  
142 78 225 Olivia Rodriguez Franklin STEAM Academy 20:21.3 10:11/M 8th  
143 (> 7) 272 Addi Vincent Kingsley Junior High School 20:22.9 10:11/M 6th  
144 (> 7) 386 Cee Wilson Urbana Middle School 20:27.6 10:14/M 6th  
145 (< 5) 329 Lauren Ford Stephen Decatur Middle School 20:33.1 10:17/M 7th  
146 (> 7) 86 Emmie Vargas Champaign Edison 20:41.7 10:21/M 6th  
147 (> 7) 362 Madeline Lafrano Urbana Middle School 20:43.2 10:22/M 6th  
148 (> 7) 83 Camille Speagle Champaign Edison 20:45.5 10:23/M 8th  
149 (< 5) 339 Camille Heberling Taylorville Junior High School 20:48.7 10:24/M 6th  
150 79 324 Faithe Streily Parkside Jr. High Normal 20:50.1 10:25/M 7th  
151 (> 7) 97 Shayla Diep Champaign Jefferson 20:50.5 10:25/M 6th  
152 (> 7) 348 Diza Barishnakov Urbana Middle School 20:52.5 10:26/M 6th  
153 (> 7) 365 Simone Marshall Urbana Middle School 20:55.9 10:28/M 6th  
154 (> 7) 322 Clara Stegemann Parkside Jr. High Normal 20:56.7 10:28/M 6th  
155 (> 7) 319 Taylor McKee Parkside Jr. High Normal 20:57.3 10:29/M 7th  
156 (> 7) 378 Chloe Sikora Urbana Middle School 21:04.5 10:32/M 6th  
157 (> 7) 262 Ayushi Patel Kingsley Junior High School 21:04.6 10:32/M 6th  
158 (> 7) 371 Achly Ramos Rivera Urbana Middle School 21:08.9 10:34/M 8th  
159 (> 7) 8 Haleigh Hoffman Bloomington 21:21.3 10:41/M 7th  
160 (> 7) 278 Clare Bradley Mt. Zion 21:24.9 10:42/M un  
161 (> 7) 118 Eldana Nigussie Champaign Jefferson 21:27.7 10:44/M 6th  
162 (< 5) 336 Marley Dively Taylorville Junior High School 21:29.5 10:45/M 6th  
163 (> 7) 374 Chloe Robberts-Mosser Urbana Middle School 21:43.6 10:52/M 6th  
164 (> 7) 275 Rachel Besser Mt. Zion 21:44.7 10:52/M 6th  
165 (> 7) 88 Brynley Wilber Champaign Edison 21:45.2 10:53/M 6th  
166 (> 7) 16 Alexiana Kopp Bloomington 21:57.3 10:59/M 6th  
167 (> 7) 25 Alyssa Oganovich Bloomington 22:00.9 11:00/M 6th  
168 (> 7) 200 Bailey MacKinson Evans Junior High School 22:02.5 11:01/M 7th  
169 (> 7) 13 Layla Kaeb Bloomington 22:03.0 11:02/M 6th  
170 (> 7) 139 Sena Hart Chatham Glenwood 22:09.3 11:05/M 6th  
171 (> 7) 108 Salma Hreish Champaign Jefferson 22:10.4 11:05/M 6th  
172 (> 7) 161 Caitlyn Turner Chatham Glenwood 22:16.0 11:08/M 6th  
173 (> 7) 40 Maria Buzing Champaign Edison 22:26.6 11:13/M 7th  
174 (> 7) 35 Caroline Bequette Champaign Edison 22:30.2 11:15/M 7th  
175 (> 7) 215 Charley Kelts Franklin STEAM Academy 22:39.5 11:20/M 6th  
176 (< 5) 345 Nora Thomas Taylorville Junior High School 23:07.2 11:34/M 6th  
177 (> 7) 312 Jayden Blotcky Parkside Jr. High Normal 23:10.5 11:35/M 6th  
178 (> 7) 273 Astana Wilson Kingsley Junior High School 23:11.2 11:36/M 6th  
179 (> 7) 214 Jennifer Haines Franklin STEAM Academy 23:12.5 11:36/M 6th  
180 (> 7) 375 Karen Sanchez Urbana Middle School 23:14.8 11:37/M 6th  
181 80 176 Alexis Moore Chiddix 23:18.8 11:39/M 7th  
182 (> 7) 179 Margaret Rowley Chiddix 23:24.4 11:42/M 8th  
183 (> 7) 55 Baylee Fosselman Champaign Edison 23:26.6 11:43/M 7th  
184 (> 7) 67 Kendall Meredith Champaign Edison 23:32.5 11:46/M 7th  
185 (> 7) 93 Samari Burks Champaign Jefferson 23:40.0 11:50/M 7th  
186 (> 7) 206 Avery Schmeltz Evans Junior High School 23:41.3 11:51/M 6th  
187 (> 7) 59 Bryanna Hood Champaign Edison 23:42.6 11:51/M 6th  
188 81 182 Lexi Groves Dennis Lab Middle School 23:52.8 11:56/M 8th  
189 (> 7) 387 Jada Wisdom Urbana Middle School 24:15.1 12:08/M 6th  
190 (> 7) 213 Anushree Geholt Franklin STEAM Academy 24:28.7 12:14/M 6th  
191 (> 7) 233 Natalie Yakoub Franklin STEAM Academy 24:37.2 12:19/M 6th  
192 (< 5) 331 Ester King Stephen Decatur Middle School 24:48.6 12:24/M 7th  
193 (< 5) 334 Laney Salmon Stephen Decatur Middle School 25:11.0 12:36/M 8th  
194 (> 7) 112 Cora Lewis-Patterson Champaign Jefferson 25:16.7 12:38/M 7th  
195 82 183 Adrianna Hammons Dennis Lab Middle School 25:28.6 12:44/M 7th  
196 (> 7) 177 Shloka Ravinuthala Chiddix 25:33.8 12:47/M 8th  
197 (> 7) 380 Haley Stumpf Urbana Middle School 26:05.6 13:03/M 6th  
198 (> 7) 107 Elena Hoang Champaign Jefferson 26:42.5 13:21/M 8th  
199 (> 7) 372 Cheyenne Recio Urbana Middle School 26:52.6 13:26/M 7th  
200 (> 7) 163 Tessa Ahillen Chiddix 27:00.5 13:30/M 6th  
O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
201 (> 7) 211 Sinceer Edwards Franklin STEAM Academy 27:06.5 13:33/M 6th  
202 (> 7) 381 Megan Stumpf Urbana Middle School 27:28.7 13:44/M 7th  
203 (> 7) 356 Danyella Coriano Urbana Middle School 30:16.1 15:08/M 6th  
204 (> 7) 323 River Stokes-Dorsey Parkside Jr. High Normal 30:29.4 15:15/M 6th  
205 (> 7) 11 Grace Johnson Bloomington 31:23.4 15:42/M 6th