IHSA Sectional - MacArthur

October 30, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Girls

Girls

All Teams


Qualifying - Teams:  5  Individuals:  7

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   YEAR    Qualifier

    1      1    137  Tatum David           Olney (Richland County)                16:33.36  5:31/M    Fr    IND       
    2      2    148  Colleen Zeibert       Rochester                              18:35.12  6:12/M    Fr    IND       
    3      3    103  Chloe Latour          Mascoutah                              18:39.39  6:13/M    Fr    TM        
    4      4    195  Rachel Patterson      Waterloo (H.S.)                        18:40.49  6:13/M    Sr    IND       
    5      5     37  Nia Gibson            Chatham (Glenwood)                     18:43.08  6:14/M    So    TM        
    6      6     15  Madeline Prideaux     Carbondale (H.S.)                      18:44.40  6:15/M    Jr    TM        
    7      7     16  Anna Schurz           Carbondale (H.S.)                      18:55.98  6:19/M    So    TM        
    8  (< 5)    124  Summer Chelf          Mt. Vernon (H.S.)                      19:04.40  6:21/M    Sr    IND       
    9      8    178  Alyssa Kowalski       Troy (Triad)                           19:05.61  6:22/M    Jr    IND       
   10      9     43  Emma Leahy            Chatham (Glenwood)                     19:10.71  6:24/M    So    TM        
   11     10     82  Grace Meyer           Highland                               19:11.85  6:24/M    Jr    TM        
   12     11    130  Emma Mallory          Mt. Zion                               19:15.67  6:25/M    So    TM        
   13     12     78  Julia Loeh            Highland                               19:18.93  6:26/M    Jr    TM        
   14     13    116  Kylie Haacke          Mattoon                                19:19.47  6:26/M    Jr    IND       
   15     14    129  Lucy Griffith         Mt. Zion                               19:20.27  6:27/M    Jr    TM        
   16     15     42  Reagan Weichold       Chatham (Glenwood)                     19:25.90  6:29/M    Jr    TM        
   17     16     41  Parker Doggett        Chatham (Glenwood)                     19:26.09  6:29/M    So    TM        
   18     17     24  Grace Spoonhour       Charleston                             19:27.01  6:29/M    Jr    IND       
   19     18    162  Varsha Iyer           Springfield (H.S.)                     19:27.46  6:29/M    Sr              
   20     19    163  Maddie Kim            Springfield (H.S.)                     19:32.26  6:31/M    Fr              
   21     20     74  Faith Brindley        Highland                               19:34.89  6:32/M    So    TM        
   22     21    131  Sofia Munoz           Mt. Zion                               19:36.95  6:32/M    Fr    TM        
   23     22     75  Maddie Dortch         Highland                               19:38.01  6:33/M    Fr    TM        
   24     23      2  Hannah Meiser         Bethalto (Civic Memorial)              19:44.85  6:35/M    Fr              
   25     24     38  Jade Anderson         Chatham (Glenwood)                     19:46.47  6:35/M    Sr    TM        
   26  (< 5)    123  Britney Brown         Mt. Vernon (H.S.)                      19:50.97  6:37/M    Fr              
   27     25     23  Megan Garrett         Charleston                             19:52.52  6:38/M    Jr              
   28     26     58  Madison Missey        Columbia                               19:52.62  6:38/M    Fr              
   29  (< 5)     61  Allison Thompson      Danville (H.S.)                        19:53.73  6:38/M    Fr              
   30     27     25  Ila Richter           Charleston                             19:54.26  6:38/M    Fr              
   31     28     73  Jessica Borror        Highland                               19:57.18  6:39/M    Jr    TM        
   32     29    127  Taylor Fox            Mt. Zion                               19:58.75  6:40/M    Sr    TM        
   33     30    107  Maggie Benton         Mascoutah                              19:59.02  6:40/M    Jr    TM        
   34     31     39  Abby Teaman           Chatham (Glenwood)                     19:59.07  6:40/M    Jr    TM        
   35     32     12  Kara Holub            Carbondale (H.S.)                      19:59.20  6:40/M    Jr    TM        
   36  (< 5)    102  Mari Ray              Marion (H.S.)                          20:02.43  6:41/M    Sr              
   37     33    105  Abigail Uptergrove    Mascoutah                              20:05.30  6:42/M    So    TM        
   38     34    125  Ashleigh Anderson     Mt. Zion                               20:05.66  6:42/M    So    TM        
   39     35    185  Sophia Hernandez      Troy (Triad)                           20:06.79  6:42/M    Fr              
   40     36    179  Sydney Hartoin        Troy (Triad)                           20:07.47  6:42/M    Jr              
   41     37     21  Tori Neudecker        Centralia (H.S.)                       20:09.80  6:43/M    Fr              
   42     38    128  Lilly Griffith        Mt. Zion                               20:11.24  6:44/M    Jr    TM        
   43     39    138  Hope Laughlin         Olney (Richland County)                20:11.63  6:44/M    Jr              
   44     40    165  Shay Doty             Springfield (H.S.)                     20:14.30  6:45/M    Sr              
   45     41     76  Liv Heinzmann         Highland                               20:20.22  6:47/M    Fr    TM        
   46     42    164  Ella Kurmann          Springfield (H.S.)                     20:25.42  6:48/M    Sr              
   47     43     40  Kiersten Patzia       Chatham (Glenwood)                     20:27.63  6:49/M    Jr    TM        
   48     44    140  Emily Nuttall         Olney (Richland County)                20:29.19  6:50/M    Fr              
   49     45    115  Quincy Collings       Mattoon                                20:30.30  6:50/M    Sr              
   50     46      3  Zoey Lewis            Bethalto (Civic Memorial)              20:31.25  6:50/M    Sr              
   51     47     85  Lydia Pool            Jacksonville (H.S.)                    20:33.02  6:51/M    Fr              
   52     48    180  Samantha Kilzer       Troy (Triad)                           20:33.46  6:51/M    Sr              
   53  (< 5)     66  Le'Nikei Burns        East St. Louis (Sr.)                   20:35.15  6:52/M    So              
   54     49    109  Isabella Hart         Mascoutah                              20:38.02  6:53/M    Fr    TM        
   55     50    139  Bree Holdren          Olney (Richland County)                20:38.09  6:53/M    Fr              
   56     51    169  Lucy Souva            Springfield (H.S.)                     20:38.43  6:53/M    Jr              
   57  (< 5)    177  Anna Goodman          Taylorville                            20:39.62  6:53/M    Fr              
   58     52     72  Kiley Weaver          Effingham (H.S.)                       20:42.58  6:54/M    Jr              
   59     53     83  Paige Schaible        Highland                               20:44.85  6:55/M    Jr    TM        
   60     54    106  Jenna Schanz          Mascoutah                              20:45.57  6:55/M    Jr    TM        
   61     55     14  Abby Menkhaus         Carbondale (H.S.)                      20:45.64  6:55/M    So    TM        
   62  (< 5)     10  Andrianne Millsap     Cahokia (H.S.)                         20:54.68  6:58/M    Fr              
   63     56    108  Arianna Climaco       Mascoutah                              20:54.70  6:58/M    Sr    TM        
   64     57    193  Sydney Haddick        Waterloo (H.S.)                        20:55.12  6:58/M    Sr              
   65     58    197  Colleen Sliment       Waterloo (H.S.)                        20:55.32  6:58/M    Sr              
   66  (< 5)    176  Alerina Letniku       Taylorville                            20:55.41  6:58/M    Jr              
   67  (< 5)     98  Makena Dugger         Jerseyville (Jersey)                   20:56.03  6:59/M    Fr              
   68     59    192  Molly Grohmann        Waterloo (H.S.)                        20:57.00  6:59/M    Fr              
   69     60     26  Lilly Long            Charleston                             21:02.71  7:01/M    So              
   70     61     17  Sadie Torre           Carbondale (H.S.)                      21:03.51  7:01/M    Jr    TM        
   71     62      1  Aubree Wallace        Bethalto (Civic Memorial)              21:06.64  7:02/M    Fr              
   72     63      5  Alyssa Mann           Bethalto (Civic Memorial)              21:07.86  7:03/M    Fr              
   73     64     51  Izzy Barker           Columbia                               21:09.03  7:03/M    So              
   74     65     68  Marah Kirk            Effingham (H.S.)                       21:09.52  7:03/M    Fr              
   75     66    166  Anna Kropid           Springfield (H.S.)                     21:09.64  7:03/M    Sr              
   76     67    183  Clare Schaft          Troy (Triad)                           21:12.88  7:04/M    So              
   77     68    182  Mattie Noyes          Troy (Triad)                           21:15.98  7:05/M    So              
   78  (< 5)     62  Kaitlyn Parker        Danville (H.S.)                        21:20.08  7:07/M    Jr              
   79  (< 5)     63  Anayzel Ortiz-Pinacho Danville (H.S.)                        21:21.44  7:07/M    Jr              
   80     69    153  Trinity Hicks         Rochester                              21:23.41  7:08/M    Fr              
   81  (< 5)     65  Claire Peters         Decatur (MacArthur)                    21:27.28  7:09/M    So              
   82     70     29  Lydia Madlem          Charleston                             21:35.59  7:12/M    Sr              
   83     71    118  Mickenze Schofield    Mattoon                                21:35.72  7:12/M    Sr              
   84     72    143  Bentley Farris        Olney (Richland County)                21:36.81  7:12/M    So              
   85     73    194  Laurin Lunk           Waterloo (H.S.)                        21:38.05  7:13/M    Jr              
   86     74    150  Olivia Guy            Rochester                              21:38.49  7:13/M    So              
   87     75     59  Brooklyn Oestreich    Columbia                               21:40.59  7:14/M    Fr              
   88  (< 5)     97  Grace Sharich         Jerseyville (Jersey)                   21:47.64  7:16/M    Sr              
   89     76    168  Maggie O'Brien        Springfield (H.S.)                     21:48.63  7:16/M    Sr              
   90     77     87  Hannah Pool           Jacksonville (H.S.)                    21:52.81  7:18/M    Sr              
   91     78     27  Casey Fisher          Charleston                             21:53.57  7:18/M    So              
   92     79     54  Ainsley Jacobus       Columbia                               21:56.28  7:19/M    Jr              
   93     80    110  Annabelle Kowalski    Mascoutah                              21:58.39  7:19/M    Fr    TM        
   94     81    149  Tess Allen            Rochester                              22:00.51  7:20/M    So              
   95     82    133  Heather Schollmeier   Mt. Zion                               22:01.30  7:20/M    Sr    TM        
   96     83     70  Nicole Schneiderjon   Effingham (H.S.)                       22:02.93  7:21/M    Jr              
   97     84     88  Brooklyn Murphy       Jacksonville (H.S.)                    22:03.33  7:21/M    So              
   98  (< 5)     99  Chloe Kallal          Jerseyville (Jersey)                   22:08.70  7:23/M    Fr              
   99  (< 5)    175  Kairy Mercado         Springfield (Southeast)                22:21.55  7:27/M    So              
  100     85     52  Alycie Caya           Columbia                               22:24.72  7:28/M    Jr              

Qualifying - Teams:  5  Individuals:  7

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   YEAR    Qualifier

  101     86     20  Macie Hargis          Centralia (H.S.)                       22:26.46  7:29/M    Sr              
  102     87      6  Emily Smith           Bethalto (Civic Memorial)              22:29.80  7:30/M    Jr              
  103     88     28  Sophie Kattenbraker   Charleston                             22:38.23  7:33/M    So              
  104     89    141  Tristen Payne         Olney (Richland County)                22:43.83  7:35/M    Sr              
  105     90     19  Raelyn Dearing        Centralia (H.S.)                       22:45.29  7:35/M    Fr              
  106     91     67  Daelyn Dunston        Effingham (H.S.)                       22:46.28  7:35/M    So              
  107     92    151  Paige Olson           Rochester                              22:50.84  7:37/M    Sr              
  108     93      7  Kati Wells            Bethalto (Civic Memorial)              22:56.59  7:39/M    Sr              
  109     94    157  Addi Schmedeke        Rochester                              23:01.86  7:41/M    Fr              
  110     95     91  Jaelen Evans          Jacksonville (H.S.)                    23:04.65  7:42/M    Sr              
  111     96     86  Jenny Smith           Jacksonville (H.S.)                    23:05.82  7:42/M    Sr              
  112     97     89  Raine Ross            Jacksonville (H.S.)                    23:30.53  7:50/M    So              
  113     98     69  Hope Monnet           Effingham (H.S.)                       23:30.93  7:50/M    Sr              
  114     99      8  Danielle Fowler       Bethalto (Civic Memorial)              23:31.21  7:50/M    Jr              
  115  (< 5)     64  Kyra Dudley           Danville (H.S.)                        23:34.94  7:52/M    So              
  116  (< 5)    174  Emily Ye              Springfield (Southeast)                23:39.85  7:53/M    So              
  117    100    144  Haven Doll            Olney (Richland County)                23:43.18  7:54/M    Sr              
  118    101    154  Zoey Wilbur           Rochester                              23:57.62  7:59/M    Jr              
  119  (< 5)    100  Christine Wendell     Jerseyville (Jersey)                   23:59.76  8:00/M    Jr              
  120    102     18  Olivia Beaver         Centralia (H.S.)                       24:17.08  8:06/M    Jr              
  121    103     22  Natalie Toedte        Centralia (H.S.)                       24:33.96  8:11/M    So              
  122    104     92  Ashley Drake          Jacksonville (H.S.)                    24:34.13  8:11/M    Sr              
  123  (< 5)    173  Lorena Thompson       Springfield (Lanphier)                 24:45.55  8:15/M    Fr              
  124    105    119  Allie Wells           Mattoon                                24:57.63  8:19/M    So              
  125    106    120  Lauryn Samuelson      Mattoon                                24:58.91  8:20/M    So              
  126    107     60  Emily Pfeffer         Columbia                               25:29.81  8:30/M    Sr              
  127    108    117  Chaselyn Himes        Mattoon                                25:59.79  8:40/M    Sr              
  128    109    121  Kaylin Richey         Mattoon                                26:00.14  8:40/M    Fr