Bureau Valley HS Invitational

September 21, 2019


Results By River City Race Management River City Race Management

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
1 1 159 Bailee Fortney Rock Falls High School 18:33.4 6:17/M SR  
2 2 55 Alexi Fogo Eureka High School 18:46.6 6:22/M JR  
3 3 63 Anna Perry Eureka High School 18:55.6 6:25/M SO  
4 4 165 Alexandra Gomez Rock Falls High School 20:04.3 6:48/M SR  
5 (< 5) 83 Jolee Larson Indian Creek High School 20:16.0 6:52/M FR  
6 5 531 Audrey Jenkins Seneca 20:21.4 6:54/M SO  
7 6 59 Elle Knapp Eureka High School 20:24.1 6:55/M SO  
8 7 170 Erin Porter Rock Falls High School 20:40.9 7:01/M SR  
9 8 162 Calin Gaulrapp Rock Falls High School 20:47.9 7:03/M SO  
10 9 161 Bryahna Ganther Rock Falls High School 20:52.9 7:05/M JR  
11 10 18 Margaret Vaessen Amboy 20:55.2 7:06/M SR  
12 11 215 Lizzy Szynal Westmont 21:02.5 7:08/M FR  
13 12 172 Gracie Rippy Rock Falls High School 21:03.6 7:08/M FR  
14 13 8 Grace Moore Alleman (Rock Island) 21:16.0 7:13/M SR  
15 14 23 Crystal Musgrave Annawan Wethersfield 21:20.1 7:14/M SO  
16 (< 5) 146 Kyra Hilsabeck Princeville High School 21:22.8 7:15/M FR  
17 15 33 Sophie Bedell Elmwood High School 21:25.6 7:16/M SO  
18 16 7 Mattie Kindelsperger Alleman (Rock Island) 21:30.2 7:17/M JR  
19 (< 5) 84 Jill Shotsberger Indian Creek High School 21:32.3 7:18/M FR  
20 17 121 Maryn Bollinger Orion High School 21:33.6 7:19/M JR  
21 18 85 Cassidy Earleywine IVC 21:35.3 7:19/M FR  
22 19 210 Mikayla Hickey Westmont 21:35.6 7:19/M FR  
23 20 62 Laurel Munson Eureka High School 21:38.1 7:20/M FR  
24 (< 5) 74 Tea Cattani Hall High School 21:38.6 7:20/M SR  
25 21 140 Elizabeth Orwig Princeton 21:39.9 7:21/M SR  
26 22 126 Brooke Norberg Orion High School 21:41.5 7:21/M SR  
27 (< 5) 147 Sorin Hilsabeck Princeville High School 21:42.3 7:21/M SR  
28 23 151 Kendra Downing Ridgewood Coop 21:44.1 7:22/M FR  
29 24 66 Claire Wilson Eureka High School 21:48.6 7:24/M FR  
30 25 35 Allie Crisco Elmwood High School 21:50.2 7:24/M FR  
31 (< 5) 81 Caroline Bend Indian Creek High School 21:50.4 7:24/M FR  
32 26 171 Sydney Reyes Rock Falls High School 21:52.1 7:25/M JR  
33 27 214 Abby Strohmaier Westmont 21:54.8 7:26/M FR  
34 28 203 Ashley Orrick Stark County 22:03.5 7:29/M SO  
35 29 92 Marley Williamson IVC 22:05.2 7:29/M SO  
36 30 528 Amber Vroman Seneca 22:05.3 7:29/M JR  
37 31 39 Sydney Hartwig Elmwood High School 22:07.0 7:30/M SR  
38 32 20 Danielle Johnson Annawan Wethersfield 22:08.5 7:30/M FR  
39 33 38 Melody Glenn Elmwood High School 22:13.3 7:32/M FR  
40 34 131 Lexi Bohms Princeton 22:15.7 7:33/M FR  
41 35 65 Nora Robinson Eureka High School 22:17.9 7:34/M SR  
42 36 206 Paige Rewerts Stark County 22:19.9 7:34/M FR  
43 (< 5) 145 Carrie Gill Princeville High School 22:22.1 7:35/M JR  
44 37 127 Izzy Nordstrom Orion High School 22:23.2 7:35/M SO  
45 38 209 Isabella Greaney Westmont 22:28.7 7:37/M SO  
46 39 40 Greta Inskeep Elmwood High School 22:33.3 7:39/M SR  
47 (> 7) 163 Lilian Gaulrapp Rock Falls High School 22:33.5 7:39/M SR  
48 (> 7) 173 Whitney Schwindenhammer Rock Falls High School 22:35.5 7:39/M SR  
49 40 52 Jorden Robinson Erie-Prophetstown 22:39.6 7:41/M JR  
50 41 136 Jenna Loftus Princeton 22:40.3 7:41/M SO  
51 42 139 Hannah Muehlschlegel Princeton 22:41.0 7:41/M SO  
52 (< 5) 196 Addison Knox Sherrard High School 22:41.8 7:42/M SO  
53 43 535 Riley Sanburg Seneca 22:43.3 7:42/M FR  
54 44 45 Bre Turner Elmwood High School 22:49.5 7:44/M FR  
55 (> 7) 168 Tayli Hultin Rock Falls High School 22:53.0 7:45/M FR  
56 45 207 Trinity Shimmin Stark County 22:57.6 7:47/M JR  
57 46 61 Katelyn Knapp Eureka High School 23:02.9 7:49/M JR  
58 (< 5) 117 Widolff Gianna Newman Central Catholic 23:06.9 7:50/M FR  
59 47 36 Julie Dunkel Elmwood High School 23:08.7 7:51/M SR  
60 48 6 Ella Darrow Alleman (Rock Island) 23:11.0 7:52/M JR  
61 (< 5) 191 Molly Roberts Sandwich CUSD #430 23:11.1 7:52/M SO  
62 (< 5) 190 Claire Roberts Sandwich CUSD #430 23:11.6 7:52/M JR  
63 (> 7) 516 Elle Hoffman Eureka High School 23:16.0 7:53/M FR  
64 (> 7) 41 Catherine Karn Elmwood High School 23:18.2 7:54/M SO  
65 49 13 Lauren Althaus Amboy 23:20.5 7:55/M SO  
66 50 181 Chey Leaich Rockridge 23:21.0 7:55/M SO  
67 (> 7) 46 Ashley Wolcott Elmwood High School 23:21.7 7:55/M FR  
68 51 47 Dylan Chandler Erie-Prophetstown 23:22.5 7:55/M SO  
69 52 106 Bailey Hardin Mercer County 23:27.5 7:57/M SO  
70 53 29 Mckenzie Hunt Bureau Valley High School 23:29.6 7:58/M FR  
71 54 536 Ashley Alsvig Seneca 23:29.6 7:58/M FR  
72 55 200 Alyssa Dyken Stark County 23:29.6 7:58/M JR  
73 (> 7) 176 Lilyana Spotts Rock Falls High School 23:31.0 7:58/M FR  
74 56 15 Bailey Crouch Amboy 23:32.6 7:59/M FR  
75 (> 7) 158 Kacey Estrella Rock Falls High School 23:36.8 8:00/M JR  
76 57 524 Marie Cheshareck Seneca 23:40.4 8:02/M JR  
77 58 90 Mandy Moore IVC 23:42.8 8:02/M JR  
78 59 48 Makayla Dornbush Erie-Prophetstown 23:44.3 8:03/M SR  
79 60 1 Caroline Adam Alleman (Rock Island) 23:54.9 8:06/M JR  
80 (< 5) 194 Sarah Gibson Sherrard High School 23:56.7 8:07/M FR  
81 61 212 Lily Kaestner Westmont 23:59.5 8:08/M FR  
82 62 529 Delany Welsh Seneca 23:59.6 8:08/M JR  
83 63 91 Mae Perkins IVC 24:00.9 8:08/M FR  
84 (< 5) 80 Riley Rueter Henry-Senachwine/Midland 24:01.9 8:09/M SR  
85 (> 7) 58 Sophie Kaufman Eureka High School 24:07.4 8:11/M FR  
86 (< 5) 113 Lindsey Houldson Morrison High School 24:11.2 8:12/M SR  
87 (< 5) 94 Haley Heeren Kewanee High School 24:12.6 8:12/M SR  
88 64 211 Makayla Johnson Westmont 24:13.0 8:13/M JR  
89 (> 7) 157 Madison Arickx Rock Falls High School 24:13.6 8:13/M SR  
90 65 14 Sidney Corcoran Amboy 24:14.0 8:13/M SR  
91 66 11 Brianna Waller Alleman (Rock Island) 24:15.2 8:13/M JR  
92 (> 7) 169 Belen Mendoza Rock Falls High School 24:17.3 8:14/M SR  
93 67 213 Evelyn Kostal Westmont 24:17.7 8:14/M SO  
94 68 24 Cora Rusk Annawan Wethersfield 24:19.3 8:15/M JR  
95 (< 5) 76 Yovanna Reyes Hall High School 24:23.0 8:16/M SO  
96 69 28 Jillian Hulsing Bureau Valley High School 24:24.2 8:16/M FR  
97 (< 5) 192 Peyton Rogers Sandwich CUSD #430 24:28.2 8:18/M JR  
98 (< 5) 116 Crisham Claire Newman Central Catholic 24:28.5 8:18/M FR  
99 (> 7) 175 Emily Spooner Rock Falls High School 24:36.6 8:21/M SO  
100 (< 5) 70 Ellen Hood Fieldcrest 24:38.3 8:21/M SR  
O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
101 (< 5) 197 Isabella Pappas Sherrard High School 24:42.8 8:23/M JR  
102 70 49 Kaitlin Hanrahan Erie-Prophetstown 24:50.5 8:25/M SR  
103 (> 7) 42 Christine Karn Elmwood High School 25:00.9 8:29/M JR  
104 (< 5) 98 Jamie Dooley Mendota High School 25:05.3 8:30/M FR  
105 71 137 Elana Martinez Princeton 25:08.3 8:31/M JR  
106 72 93 Kayla Wolf IVC 25:10.6 8:32/M SR  
107 (> 7) 208 Makenzie Blaine Westmont 25:11.7 8:32/M FR  
108 (> 7) 56 Marisa Herrmann Eureka High School 25:18.7 8:35/M JR  
109 (> 7) 34 Trinity Brandt Elmwood High School 25:23.0 8:36/M SR  
110 73 152 Brooklyn Humphrey Ridgewood Coop 25:23.8 8:37/M FR  
111 74 133 Lauren Frost Princeton 25:24.1 8:37/M JR  
112 (> 7) 167 Abbi Hosler Rock Falls High School 25:28.5 8:38/M SO  
113 75 107 Olivia Hucke Mercer County 25:34.5 8:40/M SO  
114 76 32 Paige Wagner Bureau Valley High School 25:36.9 8:41/M JR  
115 77 112 Cora Whitenack Mercer County 25:38.0 8:41/M FR  
116 78 5 Lily Beardsley Alleman (Rock Island) 25:39.8 8:42/M JR  
117 79 123 Lily Moen Orion High School 25:41.8 8:43/M JR  
118 80 87 Bronwyn Jetton IVC 25:51.1 8:46/M SR  
119 (< 5) 78 Nadia Kessling Henry-Senachwine/Midland 25:53.3 8:47/M JR  
120 81 51 Olivia Miniel Erie-Prophetstown 25:54.7 8:47/M SR  
121 (< 5) 187 Abigail Lee ROWVA-Galva (Mid-County) 25:56.9 8:48/M SO  
122 (> 7) 60 Emrie Knapp Eureka High School 25:57.0 8:48/M SO  
123 82 201 Sarah Fairfield Stark County 25:58.2 8:48/M JR  
124 83 156 Anna Paul Ridgewood Coop 26:06.4 8:51/M JR  
125 84 26 Alicia Backer Bureau Valley High School 26:09.8 8:52/M SR  
126 (< 5) 119 Healy Monica Newman Central Catholic 26:11.7 8:53/M FR  
127 85 526 Emily Hess Seneca 26:13.6 8:53/M JR  
128 (< 5) 186 Clara Asplund ROWVA-Galva (Mid-County) 26:15.0 8:54/M FR  
129 86 153 Ruth Losey Ridgewood Coop 26:23.4 8:57/M FR  
130 (> 7) 519 Savanah Bland Seneca 26:27.6 8:58/M SR  
131 87 180 Mckensie Chard Rockridge 26:32.2 9:00/M JR  
132 88 17 Lauren Tarr Amboy 26:38.5 9:02/M SO  
133 89 16 Emma Lundquist Amboy 26:43.4 9:04/M SR  
134 90 110 Jillian Sabel Mercer County 26:46.4 9:05/M JR  
135 91 185 Melody Smith Rockridge 26:49.2 9:06/M FR  
136 (< 5) 198 Anna Taylor Sherrard High School 26:51.3 9:06/M FR  
137 92 179 Destiny Chard Rockridge 26:51.7 9:06/M SR  
138 93 134 Addilyn Glass Princeton 27:04.0 9:11/M JR  
139 94 122 Melaina Meisenburg Orion High School 27:04.8 9:11/M FR  
140 95 155 Tobi Mueller Ridgewood Coop 27:09.2 9:12/M SO  
141 (> 7) 132 Hope Crouch Princeton 27:12.8 9:14/M SO  
142 96 105 Meg Fowler Mercer County 27:14.4 9:14/M JR  
143 97 50 Grace Johnson Erie-Prophetstown 27:17.3 9:15/M JR  
144 98 154 Cassie Mayer Ridgewood Coop 27:20.0 9:16/M SO  
145 (< 5) 148 Bri Olshawsky Princeville High School 27:27.1 9:18/M SO  
146 (< 5) 100 Lily Linden Mendota High School 27:28.1 9:19/M JR  
147 (< 5) 95 Alex Henderson Kewanee High School 27:35.2 9:21/M JR  
148 99 31 Cassidy Peterson Bureau Valley High School 27:46.9 9:25/M FR  
149 (> 7) 53 Jordan Billings Eureka High School 27:55.1 9:28/M JR  
150 100 89 Alyssa Merlo IVC 28:00.4 9:30/M FR  
151 (> 7) 138 Alexandra Michael Princeton 28:04.5 9:31/M SR  
152 101 130 Rachel Vanduyne Orion High School 28:05.1 9:31/M JR  
153 (> 7) 177 Alexis Whiles Rock Falls High School 28:20.7 9:37/M SR  
154 (> 7) 135 Claire Grey Princeton 28:23.5 9:37/M FR  
155 (> 7) 534 Jaelyn Coop Seneca 28:41.4 9:44/M FR  
156 (> 7) 520 Hannah Daggett Seneca 28:48.3 9:46/M SR  
157 (> 7) 164 Eden Glenn Rock Falls High School 28:48.8 9:46/M SO  
158 102 30 Allison Larkin Bureau Valley High School 28:51.3 9:47/M SO  
159 (> 7) 521 Kyra Jenkins Seneca 28:53.0 9:47/M SR  
160 (< 5) 73 Samantha Vazquez Fieldcrest 28:58.0 9:49/M JR  
161 (< 5) 188 Abbigale Reynolds ROWVA-Galva (Mid-County) 29:17.7 9:56/M FR  
162 (< 5) 114 Sophie Prombo Morrison High School 29:32.3 10:01/M SR  
163 (> 7) 532 Helen Jenkins Seneca 29:38.3 10:03/M SO  
164 103 182 Taylor Murley Rockridge 29:42.2 10:04/M SO  
165 104 183 Kaylee Petreikis Rockridge 29:43.5 10:05/M SO  
166 105 19 Riley Demay Annawan Wethersfield 29:45.3 10:05/M SO  
167 (< 5) 189 Catrina Mitchell Sandwich CUSD #430 29:56.1 10:09/M JR  
168 (> 7) 530 Jessica Daggett Seneca 30:15.2 10:15/M SO  
169 (< 5) 71 Cami Pucek Fieldcrest 30:19.9 10:17/M FR  
170 (> 7) 765 Jenna Goslin Seneca 30:20.9 10:17/M JR  
171 106 124 Maggie Nedved Orion High School 30:22.8 10:18/M SO  
172 107 27 Kaleen Carlson Bureau Valley High School 31:07.4 10:33/M SO  
173 (< 5) 69 Grace Haszler Fieldcrest 31:15.3 10:36/M SR  
174 (> 7) 533 Summer Rangel Seneca 31:29.3 10:40/M SO  
175 (> 7) 527 Julia Kramer Seneca 31:35.0 10:42/M JR  
176 (< 5) 115 Bailey Williams Morrison High School 31:43.3 10:45/M SO  
177 108 21 Olivia McClelland Annawan Wethersfield 32:17.7 10:57/M FR  
178 109 178 Emma Bahen Rockridge 33:02.8 11:12/M FR  
179 (< 5) 97 Piper Artman Mendota High School 33:21.4 11:18/M JR  
180 (< 5) 77 Aleah Groom Henry-Senachwine/Midland 33:53.7 11:29/M SR  
181 (> 7) 184 Sarah Rogers Rockridge 35:17.9 11:58/M SO