Olympia Middle School Invitational

September 28, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

Final Team Results - Girls

Girls Varsity

Team - 21 tolono unity jh

Finish Position - 1

Team Score (places): 15

Team Score (times): 1:00:18.9

Ave Time:12:03.7

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 252 Raegen Stringer 8th 1 1 11:48.8 11:48.8 0:01.3
2 256 Erica Woodard 8th 2 3 11:58.2 23:47.0 0:10.7
3 247 Olivia Shike 8th 3 6 12:01.3 35:48.3 0:13.8
4 236 Caelyn Kleparski 8th 4 10 12:06.7 47:55.0 0:19.2
5 244 Briana Ritchie 8th 5 15 12:23.8 1:00:18.9 0:36.3
6 234 Cameron Kaiser 6th (6) (21) 12:31.8 1:12:50.8 0:44.4
7 242 Camryn Reedy 7th (16) (37) 13:18.7 1:26:09.5 1:31.2

Team - 1 Athens Junior High School

Finish Position - 2

Team Score (places): 93

Team Score (times): 1:06:33.5

Ave Time:13:18.7

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 11 Riley Womble 8th 8 8 12:45.7 12:45.7 0:58.2
2 8 Ellie Westervelt 8th 15 23 13:10.8 25:56.6 1:23.3
3 5 Kamille Rhoades 8th 22 45 13:30.6 39:27.3 1:43.1
4 2 Lydia Hart 6th 23 68 13:31.6 52:58.9 1:44.1
5 9 Libby Westervelt 8th 25 93 13:34.5 1:06:33.5 1:47.0
6 1 Chloe Clemmons 6th (70) (163) 15:06.9 1:21:40.4 3:19.4
7 12 Teagan Woodrum 6th (92) (255) 16:02.6 1:37:43.0 4:15.1

Team - 26 Delavan Middle School

Finish Position - 3

Team Score (places): 101

Team Score (times): 1:06:27.7

Ave Time:13:17.5

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 99 Grace Yontz 7th 7 7 12:40.2 12:40.2 0:52.7
2 94 Annabelle Lafary 6th 9 16 12:49.7 25:29.9 1:02.2
3 91 Kylin Brockhouse 6th 18 34 13:24.0 38:54.0 1:36.5
4 90 Addi-Grace Briggs 7th 33 67 13:46.6 52:40.6 1:59.1
5 92 Amelia Gasper 7th 34 101 13:47.1 1:06:27.7 1:59.6
6 98 Khloe Stockham 6th (40) (141) 14:01.1 1:20:28.8 2:13.6
7 96 Addy Nehmelman 8th (60) (201) 14:46.5 1:35:15.4 2:59.0

Team - 29 St. Agnes/Blessed Sacrament

Finish Position - 4

Team Score (places): 111

Team Score (times): 1:07:11.5

Ave Time:13:26.3

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 217 Maggie Fleischli 8th 10 10 12:52.2 12:52.2 1:04.7
2 218 Grayson Hady 8th 13 23 13:09.7 26:01.9 1:22.2
3 225 Reese Watson 7th 21 44 13:30.5 39:32.4 1:43.0
4 220 Ali Klinner 7th 24 68 13:33.0 53:05.5 1:45.5
5 221 Ali Londrigan 6th 43 111 14:05.9 1:07:11.5 2:18.5
6 222 Miriam O'Brien 7th (51) (162) 14:31.5 1:21:43.0 2:44.0
7 224 Caroline Sheehan 7th (75) (237) 15:11.4 1:36:54.5 3:23.9

Team - 14 Olympia Middle School

Finish Position - 5

Team Score (places): 143

Team Score (times): 1:08:01.3

Ave Time:13:36.2

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 186 Amelia Kistner 7th 11 11 12:56.0 12:56.0 1:08.5
2 176 Rachel Andris 8th 12 23 12:59.5 25:55.5 1:12.0
3 188 Nina Salvator 6th 35 58 13:48.2 39:43.7 2:00.7
4 178 Raquel Birky 7th 38 96 13:58.9 53:42.7 2:11.4
5 190 Kaitlynn Whitecotton 8th 47 143 14:18.6 1:08:01.3 2:31.1
6 181 Kaylie Dare 7th (50) (193) 14:27.1 1:22:28.4 2:39.6
7 183 Mayci Haycraft 8th (72) (265) 15:08.6 1:37:37.1 3:21.1

Team - 3 Canton Ingersoll

Finish Position - 6

Team Score (places): 220

Team Score (times): 1:11:08.9

Ave Time:14:13.7

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 33 Aliana Lawson 7th 19 19 13:28.1 13:28.1 1:40.6
2 30 Aneliese Hodges 6th 39 58 14:00.3 27:28.5 2:12.8
3 27 Ella Demler 7th 44 102 14:07.9 41:36.4 2:20.4
4 32 Olivia Knowles 6th 57 159 14:43.4 56:19.9 2:55.9
5 35 Marlee Miller 7th 61 220 14:49.0 1:11:08.9 3:01.5
6 48 Ashley Wroblewski 6th (84) (304) 15:29.4 1:26:38.3 3:41.9

Team - 7 Eureka Middle School

Finish Position - 7

Team Score (places): 222

Team Score (times): 1:11:01.4

Ave Time:14:12.2

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 111 Grace Wegner 8th 28 28 13:37.1 13:37.1 1:49.6
2 100 Claire Albertson 8th 29 57 13:38.2 27:15.3 1:50.7
3 107 Natali Roth 8th 36 93 13:53.6 41:09.0 2:06.1
4 102 Emily Gudeman 8th 58 151 14:44.5 55:53.6 2:57.1
5 112 Naomi Wegner 8th 71 222 15:07.8 1:11:01.4 3:20.3
6 104 Sophia Musselman 7th (77) (299) 15:16.6 1:26:18.1 3:29.2
7 108 Stella Rumbold 8th (93) (392) 16:02.7 1:42:20.9 4:15.2

Team - 25 Corpus Christi

Finish Position - 8

Team Score (places): 231

Team Score (times): 1:11:34.8

Ave Time:14:18.9

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 72 Sophia Yaklich 7th 14 14 13:10.5 13:10.5 1:23.0
2 60 Abby Eckhoff 8th 45 59 14:11.8 27:22.4 2:24.4
3 67 Campbell Kiley 7th 52 111 14:35.0 41:57.4 2:47.5
4 62 Lauren Emm 7th 56 167 14:42.5 56:39.9 2:55.0
5 59 Taylor Cook un 64 231 14:54.8 1:11:34.8 3:07.3
6 71 Meg Urhen 7th (65) (296) 14:57.5 1:26:32.3 3:10.0
7 66 Adeline Kiley un (79) (375) 15:19.9 1:41:52.2 3:32.4

Team - 5 Dee-Mack Junior High School

Finish Position - 9

Team Score (places): 232

Team Score (times): 1:11:32.9

Ave Time:14:18.6

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 84 Abby Sauder 7th 20 20 13:29.6 13:29.6 1:42.1
2 75 Kaitlyn Burge 8th 26 46 13:34.6 27:04.3 1:47.1
3 73 Lailah Armendarez 7th 46 92 14:18.4 41:22.8 2:30.9
4 78 Skylar Hegwood 8th 59 151 14:44.8 56:07.6 2:57.3
5 87 Kassi Syndey 7th 81 232 15:25.3 1:11:32.9 3:37.8
6 86 Norah Scroggs 6th (91) (323) 15:45.3 1:27:18.3 3:57.8
7 77 Allie Grafton 6th (110) (433) 17:40.0 1:44:58.3 5:52.5

Team - 22 Tremont School District 702

Finish Position - 10

Team Score (places): 259

Team Score (times): 1:12:25.1

Ave Time:14:29.0

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 262 Claire Koch 7th 30 30 13:40.6 13:40.6 1:53.1
2 263 Savana Leitner 7th 42 72 14:02.6 27:43.2 2:15.1
3 266 Betsy Wagenbach 7th 53 125 14:36.6 42:19.8 2:49.1
4 259 Alexis Hellrigel 7th 66 191 15:00.4 57:20.3 3:12.9
5 265 Anna Wagenbach 8th 68 259 15:04.8 1:12:25.1 3:17.3
6 257 Emry Conroy 6th (101) (360) 16:20.2 1:28:45.3 4:32.7
7 260 Emerson Howell 7th (104) (464) 16:28.2 1:45:13.6 4:40.7

Team - 28 South pekin grade school

Finish Position - 11

Team Score (places): 296

Team Score (times): 1:13:39.1

Ave Time:14:43.8

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 208 Mackenzie Marlatt 8th 37 37 13:58.6 13:58.6 2:11.1
2 207 Libby Kasinger 8th 48 85 14:23.6 28:22.2 2:36.1
3 210 Audrey Rivord 6th 49 134 14:23.9 42:46.2 2:36.4
4 211 Sierra Sitter 8th 73 207 15:09.7 57:56.0 3:22.3
5 205 Anicka Hull 7th 89 296 15:43.1 1:13:39.1 3:55.6

Team - 2 Bloomington Trinity Lutheran

Finish Position - 12

Team Score (places): 345

Team Score (times): 1:15:16.6

Ave Time:15:03.3

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 15 Grace Groetken 7th 27 27 13:35.7 13:35.7 1:48.2
2 13 Grace Bally 7th 63 90 14:54.0 28:29.7 3:06.5
3 20 Josie Wamsley 5th 74 164 15:10.1 43:39.9 3:22.6
4 16 Josie Hinch 5th 86 250 15:32.3 59:12.3 3:44.8
5 21 Grace Yoder 8th 95 345 16:04.2 1:15:16.6 4:16.7

Team - 9 Havana

Finish Position - 13

Team Score (places): 353

Team Score (times): 1:15:45.0

Ave Time:15:09.0

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 126 Lydia Snider 8th 17 17 13:21.5 13:21.5 1:34.1
2 124 Karlie Hurst 6th 67 84 15:03.9 28:25.5 3:16.4
3 125 Olivia Kramer 6th 85 169 15:30.5 43:56.0 3:43.0
4 123 Reese Hill 6th 88 257 15:42.8 59:38.8 3:55.3
5 127 Samara Stephens 7th 96 353 16:06.1 1:15:45.0 4:18.7

Team - 10 Heyworth

Finish Position - 14

Team Score (places): 360

Team Score (times): 1:15:44.0

Ave Time:15:08.8

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 139 Danielle Strunk 7th 41 41 14:01.1 14:01.1 2:13.7
2 141 Kadyn Tinglestad 7th 62 103 14:50.3 28:51.4 3:02.8
3 142 Sarah Updegraff 6th 78 181 15:18.9 44:10.4 3:31.4
4 129 Ava Brookshier 7th 82 263 15:26.1 59:36.5 3:38.6
5 130 Isabella Day 7th 97 360 16:07.4 1:15:44.0 4:19.9
6 136 Charlee McMillan 6th (98) (458) 16:10.9 1:31:54.9 4:23.4
7 128 Charlee Boudreau 7th (100) (558) 16:16.9 1:48:11.9 4:29.4

Team - 16 Riverton

Finish Position - 15

Team Score (places): 396

Team Score (times): 1:20:08.8

Ave Time:16:01.7

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 204 Brandy Petitt 8th 32 32 13:44.6 13:44.6 1:57.1
2 203 Bailey Johnson 8th 69 101 15:06.7 28:51.3 3:19.2
3 202 Jordyn Durham 7th 76 177 15:13.6 44:05.0 3:26.1
4 200 Kierra Barber 6th 105 282 16:34.4 1:00:39.4 4:46.9
5 201 Abby Churchill 8th 114 396 19:29.4 1:20:08.8 7:41.9

Team - 11 Illini Central

Finish Position - 16

Team Score (places): 414

Team Score (times): 1:17:56.8

Ave Time:15:35.3

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 153 Ashlyn Rawdon 6th 55 55 14:41.3 14:41.3 2:53.8
2 143 Mary Aherns 7th 80 135 15:24.1 30:05.5 3:36.6
3 150 Kaitlyn Jones 6th 83 218 15:26.6 45:32.1 3:39.1
4 147 Olivia Golden 6th 94 312 16:03.4 1:01:35.6 4:16.0
5 149 Megan Hughes 6th 102 414 16:21.1 1:17:56.8 4:33.6
6 156 Sierra Williams 7th (107) (521) 16:45.7 1:34:42.6 4:58.2
7 151 Alaina Karker 6th (112) (633) 18:16.7 1:52:59.3 6:29.2

Team - 8 Franklin Jr. High

Finish Position - 17

Team Score (places): 437

Team Score (times): 1:20:50.3

Ave Time:16:10.0

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 115 Sydne Dean 7th 31 31 13:42.4 13:42.4 1:54.9
2 113 Alivia Clayton 8th 87 118 15:42.4 29:24.8 3:54.9
3 117 Jenna Harris 6th 99 217 16:16.6 45:41.5 4:29.1
4 116 Emma Greathouse 6th 109 326 17:25.0 1:03:06.6 5:37.6
5 119 Katy Wiser 8th 111 437 17:43.7 1:20:50.3 5:56.3

Team - 13 Normal Epiphany

Finish Position - 18

Team Score (places): 461

Team Score (times): 1:20:29.8

Ave Time:16:05.9

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 168 Avery Cross 8th 54 54 14:38.6 14:38.6 2:51.1
2 166 Trixie Alvarez 6th 90 144 15:43.3 30:21.9 3:55.8
3 171 Lauren Jones 7th 103 247 16:26.9 46:48.8 4:39.4
4 172 Anya Rossi 5th 106 353 16:35.1 1:03:23.9 4:47.6
5 165 Katie Aitken 6th 108 461 17:05.8 1:20:29.8 5:18.3
6 169 Anna Henehan 7th (113) (574) 19:20.1 1:39:49.9 7:32.6
7 167 Addison Buchanan 5th (115) (689) 19:45.4 1:59:35.4 7:57.9

Team - 4 Cornerstone Christian Academy

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 54 Aubree Kinzinger Less Than 5   13:12.4 13:12.4 1:24.9

Team - 12 Lincoln West Lincoln Broadwell

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 161 Becca Heitzig 8th Less Than 5   11:47.4 11:47.4 0:00.0
2 163 Mallory Short 7th Less Than 5   14:52.9 26:40.4 3:05.4
3 162 Grace Schneider 6th Less Than 5   15:00.2 41:40.7 3:12.8
4 160 Grey Gilbert 6th Less Than 5   19:09.4 1:00:50.1 7:21.9

Team - 19 St. Mary's Bloomington

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 227 Molly Bordewick 6th Less Than 5   14:10.2 14:10.2 2:22.7

Team - 24 Cero Gordo JH/SR High School

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 49 Mariah Corpus 7th Less Than 5   14:54.7 14:54.7 3:07.2
2 50 Peyton Lents 7th Less Than 5   18:45.8 33:40.5 6:58.3

Team - 27 Pontiac Jr. High School

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Year O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 195 Jaden Lucas 7th Less Than 5   12:11.1 12:11.1 0:23.6