IHSA Sectional - Lisle Mane

November 02, 2019


Results By River City Race Management River City Race Management

Final Team Results - Girls

Girls Varsity

Team - Elmhurst (IC Catholic)

Finish Position - 1

Team Score (places): 78

Team Score (times): 1:42:36.85

Ave Time:20:31.37

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 13 Carly Manchester So 1 1 19:07.96 19:07.96 0:05.43
2 6 Kennedy Calcagno So 3 4 19:47.13 38:55.09 0:44.60
3 7 Frankie Chaidez Jr 6 10 20:12.36 59:07.45 1:09.83
4 8 Dominika Ciepiela Sr 30 40 21:40.39 1:20:47.84 2:37.86
5 12 Alia Johnson Jr 38 78 21:49.01 1:42:36.85 2:46.48
6 9 Liz Closterides Fr (64) (142) 22:31.35 2:05:08.20 3:28.82
7 11 Hayden James Fr (86) (228) 23:36.33 2:28:44.53 4:33.80

Team - Beecher

Finish Position - 2

Team Score (places): 113

Team Score (times): 1:46:53.93

Ave Time:21:22.79

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 94 Tori Fasano Sr 9 9 20:34.26 20:34.26 1:31.73
2 99 Christina Wang Sr 19 28 21:26.08 42:00.34 2:23.55
3 91 Sydney Bonham Fr 20 48 21:26.61 1:03:26.95 2:24.08
4 98 Kasey Swanson Sr 26 74 21:35.69 1:25:02.64 2:33.16
5 92 Trinity Bonham Fr 39 113 21:51.29 1:46:53.93 2:48.76
6 95 Emilee Huenerberg So (83) (196) 23:32.91 2:10:26.84 4:30.38
7 96 Aniya Killis So (105) (301) 25:32.50 2:35:59.34 6:29.97

Team - West Chicago (Wheaton Aca

Finish Position - 3

Team Score (places): 115

Team Score (times): 1:46:49.99

Ave Time:21:22.00

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 14 Lily Lebo So 7 7 20:25.56 20:25.56 1:23.03
2 20 Amy Alexander Jr 21 28 21:27.67 41:53.23 2:25.14
3 17 Sarah Vander Klok Jr 27 55 21:36.57 1:03:29.80 2:34.04
4 16 Kelly Bickhart Jr 28 83 21:37.52 1:25:07.32 2:34.99
5 18 Lydia Garrett Sr 32 115 21:42.67 1:46:49.99 2:40.14
6 15 Anna Jerdee Sr (33) (148) 21:42.71 2:08:32.70 2:40.18
7 19 Sarah Jane Lister Jr (66) (214) 22:34.39 2:31:07.09 3:31.86

Team - Chicago (University)

Finish Position - 4

Team Score (places): 146

Team Score (times): 1:45:40.64

Ave Time:21:08.13

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 31 Amanda O'Donnell So 2 2 19:09.60 19:09.60 0:07.07
2 32 Sophia Park So 10 12 20:34.62 39:44.22 1:32.09
3 30 Vivianna Glick Jr 40 52 21:52.49 1:01:36.71 2:49.96
4 33 Sana Shahul Jr 44 96 21:57.30 1:23:34.01 2:54.77
5 35 Iris Xie Jr 50 146 22:06.63 1:45:40.64 3:04.10
6 34 Franzi Wild Sr (52) (198) 22:06.99 2:07:47.63 3:04.46
7 29 Karina Escobedo Jr (57) (255) 22:20.05 2:30:07.68 3:17.52

Team - Herscher

Finish Position - 5

Team Score (places): 155

Team Score (times): 1:47:10.98

Ave Time:21:26.20

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 103 Molly Raymond Sr 4 4 19:53.90 19:53.90 0:51.37
2 104 Natalie Rink Jr 25 29 21:31.08 41:24.98 2:28.55
3 102 Gwen Meyer Sr 36 65 21:46.57 1:03:11.55 2:44.04
4 105 Mady Rogers Sr 42 107 21:54.69 1:25:06.24 2:52.16
5 100 Alison Borschnack Sr 48 155 22:04.74 1:47:10.98 3:02.21
6 106 Bailey Rolando So (68) (223) 22:41.11 2:09:52.09 3:38.58
7 101 Lucy Martinson Jr (93) (316) 23:54.77 2:33:46.86 4:52.24

Team - Elmhurst (Timothy Christi

Finish Position - 6

Team Score (places): 155

Team Score (times): 1:47:28.93

Ave Time:21:29.79

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 36 Hope Clark Sr 5 5 20:10.64 20:10.64 1:08.11
2 46 Elise Terpstra Sr 17 22 21:25.19 41:35.83 2:22.66
3 48 Ella VanderMolen So 35 57 21:43.95 1:03:19.78 2:41.42
4 44 Cailey Schuurmann So 47 104 22:02.36 1:25:22.14 2:59.83
5 41 Elena Munk Jr 51 155 22:06.79 1:47:28.93 3:04.26
6 39 Paige Hoving So (79) (234) 23:17.24 2:10:46.17 4:14.71
7 49 Marta Veenstra Fr (97) (331) 24:11.76 2:34:57.93 5:09.23

Team - Westmont

Finish Position - 7

Team Score (places): 170

Team Score (times): 1:48:53.66

Ave Time:21:46.73

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 50 Lizzy Szynal So 13 13 21:11.35 21:11.35 2:08.82
2 51 Mikayla Hickey So 14 27 21:17.19 42:28.54 2:14.66
3 53 Abby Strohmaier Fr 18 45 21:25.48 1:03:54.02 2:22.95
4 52 Isabella Greaney Jr 53 98 22:07.01 1:26:01.03 3:04.48
5 54 Lily Kaestner Fr 72 170 22:52.63 1:48:53.66 3:50.10
6 55 Evelyn Kostal Jr (84) (254) 23:34.24 2:12:27.90 4:31.71
7 56 Makayla Johnson Sr (98) (352) 24:19.19 2:36:47.09 5:16.66

Team - Chicago (DePaul College P

Finish Position - 8

Team Score (places): 211

Team Score (times): 1:50:11.16

Ave Time:22:02.23

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 163 Allison Tabllione Fr 11 11 20:59.67 20:59.67 1:57.14
2 159 Destiny Garcia Sr 16 27 21:23.45 42:23.12 2:20.92
3 160 Alexis Hallgren Fr 37 64 21:47.85 1:04:10.97 2:45.32
4 156 Casey De La Cruz Sr 56 120 22:16.85 1:26:27.82 3:14.32
5 157 Evelyn Engblade Fr 91 211 23:43.34 1:50:11.16 4:40.81
6 158 Madeline Fleming Fr (94) (305) 23:56.97 2:14:08.13 4:54.44
7 161 Morgan Peddle Sr (106) (411) 25:33.04 2:39:41.17 6:30.51

Team - Kankakee (McNamara)

Finish Position - 9

Team Score (places): 221

Team Score (times): 1:50:40.52

Ave Time:22:08.10

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 110 Madison Hamilton Jr 15 15 21:22.76 21:22.76 2:20.23
2 111 Addie Langelett Fr 22 37 21:28.49 42:51.25 2:25.96
3 109 Jade Baker Jr 41 78 21:53.28 1:04:44.53 2:50.75
4 113 Eden Rainbolt Jr 62 140 22:25.63 1:27:10.16 3:23.10
5 114 Krista Surprenant Fr 81 221 23:30.36 1:50:40.52 4:27.83
6 112 Anna Latham Jr (85) (306) 23:34.62 2:14:15.14 4:32.09
7 115 Kaylee Woolman Jr (108) (414) 25:47.89 2:40:03.03 6:45.36

Team - Wilmette (Regina Dominica

Finish Position - 10

Team Score (places): 235

Team Score (times): 1:50:14.62

Ave Time:22:02.92

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 166 Lauren Ward Jr 31 31 21:42.22 21:42.22 2:39.69
2 165 Anna Greifelt Jr 43 74 21:55.95 43:38.17 2:53.42
3 164 Erin Phelan Sr 49 123 22:05.22 1:05:43.39 3:02.69
4 173 Eva Nehring Fr 54 177 22:09.90 1:27:53.29 3:07.37
5 168 Maureen Hines Sr 58 235 22:21.33 1:50:14.62 3:18.80
6 171 Ella Lynch Fr (75) (310) 23:10.13 2:13:24.75 4:07.60
7 167 Isabelle Spiewak Sr (78) (388) 23:15.05 2:36:39.80 4:12.52

Team - Des Plaines (Willows Acad

Finish Position - 11

Team Score (places): 256

Team Score (times): 1:51:13.57

Ave Time:22:14.71

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 64 Francoise Lechner Fr 23 23 21:29.41 21:29.41 2:26.88
2 70 Penelope Rodriguez Jr 29 52 21:38.31 43:07.72 2:35.78
3 58 Emma Dunaway Jr 63 115 22:26.87 1:05:34.59 3:24.34
4 60 Lucy James Fr 70 185 22:48.93 1:28:23.52 3:46.40
5 67 Bridget Mongoven Sr 71 256 22:50.05 1:51:13.57 3:47.52
6 69 Maureen Penner Jr (87) (343) 23:37.25 2:14:50.82 4:34.72
7 59 Mariajose Estrada Jr (90) (433) 23:40.79 2:38:31.61 4:38.26

Team - Lombard (Montini)

Finish Position - 12

Team Score (places): 263

Team Score (times): 1:50:59.55

Ave Time:22:11.91

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 72 Katherine Gertsen Fr 8 8 20:31.29 20:31.29 1:28.76
2 73 Kathryn Peters So 45 53 21:58.67 42:29.96 2:56.14
3 76 Julianne Billote Sr 65 118 22:32.66 1:05:02.62 3:30.13
4 74 Heather Sledzinski Jr 69 187 22:45.69 1:27:48.31 3:43.16
5 75 Audrey Kekstadt So 76 263 23:11.24 1:50:59.55 4:08.71
6 78 Diana Maimonis So (77) (340) 23:14.68 2:14:14.23 4:12.15
7 77 Hannah Ruddy Sr (95) (435) 24:05.43 2:38:19.66 5:02.90

Team - Palos Heights (Chicago Ch

Finish Position - 13

Team Score (places): 308

Team Score (times): 1:54:52.67

Ave Time:22:58.53

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 132 Katie Steinhagen Fr 24 24 21:30.39 21:30.39 2:27.86
2 125 Anna Enderle Fr 46 70 22:00.88 43:31.27 2:58.35
3 124 Molly Bugos Fr 55 125 22:16.36 1:05:47.63 3:13.83
4 127 Elizabeth Friesen So 74 199 23:02.31 1:28:49.94 3:59.78
5 134 Kayla Yukawa Fr 109 308 26:02.73 1:54:52.67 7:00.20
6 133 Kathleen Tkoletz Sr (110) (418) 26:48.78 2:21:41.45 7:46.25
7 130 Holland Rumbuc Fr (111) (529) 27:30.40 2:49:11.85 8:27.87

Team - Peotone

Finish Position - 14

Team Score (places): 344

Team Score (times): 1:56:59.29

Ave Time:23:23.86

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 135 Gracie Battiato So 12 12 21:10.40 21:10.40 2:07.87
2 139 Mia Steeves Sr 60 72 22:23.05 43:33.45 3:20.52
3 136 Amilia Kuypers So 61 133 22:24.68 1:05:58.13 3:22.15
4 137 Maggie Kypers Jr 104 237 25:21.81 1:31:19.94 6:19.28
5 138 Sophia Perry Jr 107 344 25:39.35 1:56:59.29 6:36.82

Team - Gilman (Iroquois West)

Finish Position - 15

Team Score (places): 366

Team Score (times): 1:55:59.20

Ave Time:23:11.84

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 118 Samantha Hartke Fr 34 34 21:42.82 21:42.82 2:40.29
2 116 Jadyn Baker Sr 59 93 22:22.28 44:05.10 3:19.75
3 117 Kayla Hartke Jr 80 173 23:25.78 1:07:30.88 4:23.25
4 119 Jasmine Lopez Jr 92 265 23:51.76 1:31:22.64 4:49.23
5 123 Maggie Thorne So 101 366 24:36.56 1:55:59.20 5:34.03
6 121 Autumn Melgoza Jr (102) (468) 24:54.54 2:20:53.74 5:52.01
7 122 Ashton Miller Jr (115) (583) 31:02.52 2:51:56.26 11:59.99

Team - Joliet (Catholic Academy)

Finish Position - 16

Team Score (places): 410

Team Score (times): 1:57:16.95

Ave Time:23:27.39

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 150 Chloe Smiley Jr 67 67 22:37.65 22:37.65 3:35.12
2 143 Ella Farris So 73 140 22:59.61 45:37.26 3:57.08
3 142 Grace Buss Jr 82 222 23:30.53 1:09:07.79 4:28.00
4 146 Charlie Kinsella Jr 89 311 23:40.42 1:32:48.21 4:37.89
5 148 Karli Puleo So 99 410 24:28.74 1:57:16.95 5:26.21
6 147 Erin Nash Fr (100) (510) 24:33.93 2:21:50.88 5:31.40
7 149 Gabrielle Skerrett Jr (103) (613) 25:18.71 2:47:09.59 6:16.18

Team - Winnetka (North Shore Cou

Finish Position - 17

Team Score (places): 523

Team Score (times): 2:10:45.01

Ave Time:26:09.00

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 183 Olivia Theodosakis Jr 88 88 23:39.02 23:39.02 4:36.49
2 179 Jordan Humphrey Jr 96 184 24:08.99 47:48.01 5:06.46
3 177 Adair Connor Fr 112 296 27:34.24 1:15:22.25 8:31.71
4 176 Alex Carrigan Sr 113 409 27:39.66 1:43:01.91 8:37.13
5 182 Nina Scheyer Jr 114 523 27:43.10 2:10:45.01 8:40.57

Team - Arlington Heights (Christ

Finish Position - 99999

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1 Julia Wolke So Less Than 5   19:02.53 19:02.53 0:00.00

Team - Lisle (Sr.)

Finish Position - 99999

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2 Rachel Laning Sr Less Than 5   23:07.72 23:07.72 4:05.19

Team - Mooseheart

Finish Position - 99999

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 3 Alyssa Perry Jr Less Than 5   23:10.91 23:10.91 4:08.38
2 4 Makayla Schalk Jr Less Than 5   26:15.91 49:26.82 7:13.38

Team - Chicago (Acero/Garcia)

Finish Position - 99999

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5 Elizabeth Benancio Sr Less Than 5   24:39.74 24:39.74 5:37.21

Team - Clifton (Central)

Finish Position - 99999

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 86 Sidney Marquie Fr Less Than 5   20:29.11 20:29.11 1:26.58
2 87 Madison Marquie Fr Less Than 5   21:08.29 41:37.40 2:05.76
3 89 Alexis Ward So Less Than 5   23:04.76 1:04:42.16 4:02.23

Team - Pontiac

Finish Position - 99999

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 88 Natalie Cassady So Less Than 5   21:26.92 21:26.92 2:24.39
2 90 Hailyn Dively So Less Than 5   22:31.37 43:58.29 3:28.84

Team - Chicago (F.W. Parker)

Finish Position - 99999

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 151 Kate Allen-Study So Less Than 5   21:35.02 21:35.02 2:32.49

Team - Evanston (Beacon Academy)

Finish Position - 99999

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 152 Lucy Malcoun Sr Less Than 5   22:13.45 22:13.45 3:10.92

Team - Chicago (Noble/Noble Acad

Finish Position - 99999

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 153 Eva Chavez Jr Less Than 5   21:55.65 21:55.65 2:53.12

Team - Chicago (Acero/Cruz)

Finish Position - 99999

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 154 Michelle Torres Sr Less Than 5   23:56.16 23:56.16 4:53.63

Team - Chicago (Wolcott)

Finish Position - 99999

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 155 Melody Kulich Jr Less Than 5   25:14.03 25:14.03 6:11.50

Team - Chicago (C. Hope Academy)

Finish Position - 99999

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 193 Emily Amira So Less Than 5   27:37.52 27:37.52 8:34.99
2 198 Ashley Robles So Less Than 5   28:05.83 55:43.35 9:03.30
3 194 Adaliah Gonzalez So Less Than 5   29:46.20 1:25:29.55 10:43.67
4 195 Yadi Gonzalez So Less Than 5   34:44.65 2:00:14.20 15:42.12
DQ 196 Rachelle Vazquez So DQ        

Team - Chicago (Marine Leadership)

Finish Position - 99999

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name YEAR O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 25 Diana Rebelledo So Less Than 5   27:44.96 27:44.96 8:42.43
2 22 Ariana Gonzalez Jr Less Than 5   27:46.04 55:31.00 8:43.51
3 23 Jacqueline Peralta Jr Less Than 5   27:47.33 1:23:18.33 8:44.80
4 21 Isaly Gibson jr Less Than 5   30:48.84 1:54:07.17 11:46.31