Petersburg PORTA Invitational

September 14, 2019


Results By River City Race Management River City Race Management

Overall Finish List - Girls

Junior High - Girls

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
1 (< 5) 129 Becca Heitzig Lincoln West Lincoln Broadwell 12:51.6 6:26/M 8th  
2 1 275 Riley Mendenhall Williamsville Jr. High School 13:13.6 6:37/M 8th  
3 2 281 Louisa Wilson Williamsville Jr. High School 13:22.3 6:41/M 7th  
4 3 71 Annabelle Lafary Delavan Middle School 13:23.0 6:42/M 6th  
5 4 252 Maggie Fleischli St. Agnes/Blessed Sacrament 13:37.6 6:49/M 8th  
6 5 76 Grace Yontz Delavan Middle School 13:42.6 6:51/M 7th  
7 6 253 Grayson Hady St. Agnes/Blessed Sacrament 13:50.0 6:55/M 8th  
8 7 167 Caroline Willenborg Pleasant Plains Middle School 14:22.7 7:11/M 6th  
9 8 68 Kylin Brockhouse Delavan Middle School 14:23.8 7:12/M 6th  
10 9 15 Rylee Chelbian Auburn 14:24.0 7:12/M 8th  
11 10 96 Abbie Johnson Lewistown 14:27.2 7:14/M 7th  
12 11 260 Reese Watson St. Agnes/Blessed Sacrament 14:33.4 7:17/M 7th  
13 (< 5) 65 Emma Whitaker Carthage Middle School 14:35.7 7:18/M 8th  
14 12 181 Lauren Harrison PORTA Jr. High 14:43.8 7:22/M 8th  
15 13 27 Katie Pace Auburn 14:45.3 7:23/M 8th  
16 14 256 Ali Londrigan St. Agnes/Blessed Sacrament 14:47.6 7:24/M 6th  
17 15 278 Hannah Nation Williamsville Jr. High School 14:48.1 7:24/M 7th  
18 16 237 Ava Basler Springfield Christian School 14:50.0 7:25/M 8th  
19 17 67 Addi-Grace Briggs Delavan Middle School 14:50.5 7:25/M 7th  
20 18 5 Kamille Rhoades Athens Junior High School 14:51.9 7:26/M 8th  
21 19 236 Claire Ayoub Springfield Christian School 14:55.1 7:28/M 7th  
22 20 2 Lydia Hart Athens Junior High School 14:58.2 7:29/M 6th  
23 21 203 Makayla Patton Quincy - St. Peter 15:08.6 7:34/M 7th  
24 22 183 Kate Scheina PORTA Jr. High 15:09.5 7:35/M 7th  
25 23 75 Khloe Stockham Delavan Middle School 15:10.0 7:35/M 6th  
26 24 271 Molly Hahn Williamsville Jr. High School 15:10.6 7:35/M 6th  
27 25 235 Rebecca Angulo Springfield Christian School 15:12.2 7:36/M 7th  
28 26 152 Teagan Galloway Pleasant Plains Middle School 15:12.7 7:36/M 7th  
29 27 69 Amelia Gasper Delavan Middle School 15:15.2 7:38/M 7th  
30 28 254 Emma Johnson St. Agnes/Blessed Sacrament 15:16.4 7:38/M 6th  
31 29 16 Emily Dennis Auburn 15:22.5 7:41/M 6th  
32 30 265 Emily Booker Williamsville Jr. High School 15:23.4 7:42/M 7th  
33 31 277 Kendyl Mirabile Williamsville Jr. High School 15:28.6 7:44/M 6th  
34 32 105 Zaya Peirce Lewistown 15:32.2 7:46/M 8th  
35 33 213 Brandy Petitt Riverton 15:38.7 7:49/M 8th  
36 34 263 Lyla Bentley Williamsville Jr. High School 15:45.2 7:53/M 6th  
37 35 73 Addy Nehmelman Delavan Middle School 15:47.1 7:54/M 8th  
38 36 255 Ali Klinner St. Agnes/Blessed Sacrament 15:49.1 7:55/M 7th  
39 37 95 Rebecca Graham Lewistown 15:49.3 7:55/M 6th  
40 (> 7) 264 Avery Booker Williamsville Jr. High School 15:49.9 7:55/M 7th  
41 38 29 Ivyee Reynolds Auburn 15:51.7 7:56/M 6th  
42 39 157 Lauren Hegele Pleasant Plains Middle School 15:51.8 7:56/M 7th  
43 40 158 Melia Johnson Pleasant Plains Middle School 15:51.8 7:56/M 8th  
44 41 259 Caroline Sheehan St. Agnes/Blessed Sacrament 15:53.6 7:57/M 7th  
45 42 123 Karlie Sparrow Liberty 15:54.1 7:57/M 7th  
46 43 230 Kyra Kersting Springfield Christ the King Co-Op 15:55.6 7:58/M 6th  
47 44 99 Mallory Kotewa Lewistown 15:56.9 7:58/M 7th  
48 (> 7) 257 Miriam O'Brien St. Agnes/Blessed Sacrament 15:58.0 7:59/M 7th  
49 45 121 Briella Neisen Liberty 15:58.7 7:59/M 6th  
50 46 222 Samatha Koch Schuyler-Industry Middle School 16:01.0 8:01/M 6th  
51 47 196 Elaine Bozarth Quincy - St. Peter 16:02.2 8:01/M 6th  
52 48 206 Ari Waters Quincy - St. Peter 16:07.8 8:04/M 6th  
53 49 226 Shaylin Ward Schuyler-Industry Middle School 16:10.0 8:05/M 7th  
54 (< 5) 130 Grace Schneider Lincoln West Lincoln Broadwell 16:10.6 8:05/M 6th  
55 (< 5) 131 Mallory Short Lincoln West Lincoln Broadwell 16:17.9 8:09/M 7th  
56 50 1 Chloe Clemmons Athens Junior High School 16:20.1 8:10/M 6th  
57 51 36 Andrea Esquivel Beardstown Middle / High School 16:20.1 8:10/M 6th  
58 52 19 Cambrey Hedges Auburn 16:22.0 8:11/M 8th  
59 53 221 Kinzie Gray Schuyler-Industry Middle School 16:22.3 8:11/M 7th  
60 54 166 Paige Weatherford Pleasant Plains Middle School 16:24.0 8:12/M 8th  
61 55 100 Taylor Malott Lewistown 16:29.0 8:15/M 8th  
62 56 185 Chelsea Wilken PORTA Jr. High 16:30.7 8:15/M 7th  
63 57 239 Adalynn Ginder Springfield Christian School 16:30.8 8:15/M 6th  
64 58 12 Teagan Woodrum Athens Junior High School 16:36.2 8:18/M 6th  
65 59 122 Karlee Obert Liberty 16:37.1 8:19/M 6th  
66 (> 7) 70 Moira Hurst Delavan Middle School 16:41.7 8:21/M 8th  
67 60 38 Layla Garcia Beardstown Middle / High School 16:42.1 8:21/M 6th  
68 61 149 Raelyn Brammer Pleasant Plains Middle School 16:43.2 8:22/M 6th  
69 62 178 Arabella Dikmans PORTA Jr. High 16:43.4 8:22/M 8th  
70 63 114 Natasha Dyer Liberty 16:47.5 8:24/M 6th  
71 64 211 Bailey Johnson Riverton 16:48.6 8:24/M 8th  
72 65 151 Sara Eddington Pleasant Plains Middle School 16:51.6 8:26/M 8th  
73 (> 7) 74 Olivia Nehmelman Delavan Middle School 16:58.0 8:29/M 6th  
74 66 204 Meghan Spears Quincy - St. Peter 17:00.8 8:30/M 6th  
75 67 111 Abby Wiegand Lewistown 17:01.4 8:31/M 7th  
76 (> 7) 153 Lydia Handy Pleasant Plains Middle School 17:03.4 8:32/M 7th  
77 68 210 Jordyn Durham Riverton 17:04.4 8:32/M 7th  
78 69 179 Nyah Gronewold PORTA Jr. High 17:08.1 8:34/M 6th  
79 70 10 Ellen Wiker Athens Junior High School 17:09.1 8:35/M 6th  
80 71 108 Olivia Stinauer Lewistown 17:09.8 8:35/M un  
81 72 186 Maggie Zimmerman PORTA Jr. High 17:18.8 8:39/M 6th  
82 73 200 Adayre Klauser Quincy - St. Peter 17:23.4 8:42/M 8th  
83 74 33 Georgia Brown Beardstown Middle / High School 17:25.4 8:43/M 7th  
84 75 201 Addison Koch Quincy - St. Peter 17:29.9 8:45/M 6th  
85 76 233 Trinity Weber Springfield Christ the King Co-Op 17:33.7 8:47/M 7th  
86 (> 7) 104 Alexis Parker Lewistown 17:34.4 8:47/M 6th  
87 (> 7) 155 Keeley Hecker Pleasant Plains Middle School 17:35.5 8:48/M 6th  
88 77 240 Ella Greenfield Springfield Christian School 17:38.1 8:49/M 8th  
89 78 3 Ellie Heffner-Dewitt Athens Junior High School 17:43.8 8:52/M 6th  
90 79 184 Maggie Wankel PORTA Jr. High 17:43.9 8:52/M 6th  
91 (> 7) 98 Paisley Johnson Lewistown 17:54.5 8:57/M 6th  
92 (> 7) 177 Kinsley Davis PORTA Jr. High 17:58.3 8:59/M un  
93 80 229 Lucia Hassebrock Springfield Christ the King Co-Op 18:02.6 9:01/M 6th  
94 81 37 Emma Ford Beardstown Middle / High School 18:13.5 9:07/M 8th  
95 82 231 Macey Koehn Springfield Christ the King Co-Op 18:19.5 9:10/M 6th  
96 (> 7) 109 Grace Tarvin Lewistown 18:20.6 9:10/M un  
97 83 199 Chasity Fletcher Quincy - St. Peter 18:26.5 9:13/M 7th  
98 84 228 Heidi Bruce Springfield Christ the King Co-Op 18:28.2 9:14/M 6th  
99 (> 7) 163 Sophia Sergot Pleasant Plains Middle School 18:31.5 9:16/M 6th  
100 85 6 Ruby Stadsholt Athens Junior High School 18:32.4 9:16/M 6th  
O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year  
101 86 39 Daisy Gil Beardstown Middle / High School 18:35.0 9:18/M 6th  
102 87 207 Kierra Barber Riverton 18:41.2 9:21/M 6th  
103 (> 7) 180 Margaret Hacke PORTA Jr. High 18:42.8 9:21/M 6th  
104 (> 7) 7 Alaina Taylor Athens Junior High School 18:59.5 9:30/M 8th  
105 88 225 Jillian Tommer Schuyler-Industry Middle School 19:06.0 9:33/M 6th  
106 89 234 Janelle Wray Springfield Christ the King Co-Op 19:08.3 9:34/M 6th  
107 90 40 Taylor Merriman Beardstown Middle / High School 19:11.8 9:36/M 7th  
108 91 119 Andi Mixer Liberty 19:19.8 9:40/M 6th  
109 (> 7) 202 Aleena Murphy Quincy - St. Peter 19:47.2 9:54/M 7th  
110 (> 7) 273 Hailey Kutzora Williamsville Jr. High School 19:49.8 9:55/M 6th  
111 (> 7) 205 Alena Thomas Quincy - St. Peter 19:52.4 9:56/M 6th  
112 92 227 Mary Bracco Springfield Christ the King Co-Op 19:52.6 9:56/M 7th  
113 (> 7) 279 Makenna Reedy Williamsville Jr. High School 19:58.4 9:59/M 8th  
114 93 238 Hannah Beevers Springfield Christian School 20:09.3 10:05/M 7th  
115 (> 7) 66 Kaylie Brehm Delavan Middle School 20:20.6 10:10/M 6th  
116 94 208 Abby Churchill Riverton 20:58.4 10:29/M 8th  
117 (> 7) 198 Nicole Ehrhart Quincy - St. Peter 21:02.8 10:31/M 8th  
118 95 125 Preslea Zanger Liberty 21:32.6 10:46/M 6th  
119 96 113 Taylor Crow Liberty 24:25.5 12:13/M 6th  
120 97 223 Ellen McClelland Schuyler-Industry Middle School 25:36.9 12:48/M 7th