IHSA Sectional - Normal Community

November 02, 2019


River City Race Management www.adkinstrak.com

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity

All Teams

Qualifying Teams: 5 Individuals: 7

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace YEAR Qualifier
1 1 392 Jared Kreis New Lenox (Lincoln-Way Ce 14:38.65 4:53/M Sr TM
2 2 334 Brett Gardner Frankfort (Lincoln-Way Ea 15:01.10 5:00/M Sr TM
3 (< 5) 420 Charlie Wetzel Normal (Community West) 15:14.52 5:05/M Sr IND
4 3 247 Byron Jones Belleville (East) 15:20.01 5:07/M So IND
5 4 459 Fiker Rosen Quincy (Sr.) 15:24.63 5:08/M So IND
6 5 349 Jay Dworak Joliet (Central) 15:29.30 5:10/M Jr IND
7 6 479 Ivan Wescott Yorkville (H.S.) 15:32.56 5:11/M Jr TM
8 7 372 Hunter Phillips Minooka 15:35.51 5:12/M Sr TM
9 8 377 Vincent Van Eck Minooka 15:37.67 5:13/M Jr TM
10 9 312 Jack Pifer Edwardsville (H.S.) 15:37.92 5:13/M Sr TM
11 10 481 Austin Popplewell Yorkville (H.S.) 15:38.14 5:13/M Jr TM
12 11 264 Jacob Fritz Bradley (B.-Bourbonnais) 15:45.17 5:15/M Sr IND
13 12 375 Dan Schalk Minooka 15:47.67 5:16/M So TM
14 13 378 Jackson McClellan Moline (H.S.) 15:49.58 5:17/M Jr IND
15 14 336 Nolan Rogers Frankfort (Lincoln-Way Ea 15:49.59 5:17/M So TM
16 15 480 Colin Kachlic Yorkville (H.S.) 15:49.79 5:17/M Jr TM
17 16 423 Nick Edwards O'Fallon (H.S.) 15:51.65 5:17/M Jr IND
18 17 393 Caden Simone New Lenox (Lincoln-Way Ce 15:53.00 5:18/M So TM
19 18 318 Ryan Watts Edwardsville (H.S.) 15:58.98 5:20/M So TM
20 19 370 Jason Hoffman Minooka 16:01.76 5:21/M Sr TM
21 20 431 Christopher Wichlac O'Fallon (H.S.) 16:02.02 5:21/M Sr
22 21 297 Trey Heinz East Moline (United) 16:03.93 5:21/M Jr
23 22 298 Roberto Munoz East Moline (United) 16:05.36 5:22/M Sr
24 23 266 Boston Brooks Bradley (B.-Bourbonnais) 16:06.17 5:22/M Sr
25 24 368 Emerson Fayman Minooka 16:06.46 5:22/M So TM
26 25 310 Geordan Patrylak Edwardsville (H.S.) 16:07.26 5:22/M So TM
27 (< 5) 242 Cassius Havis Alton (Sr.) 16:08.58 5:23/M Sr
28 (< 5) 363 Xander Gottner Joliet (West) 16:12.18 5:24/M Jr
29 26 305 James Wright East Moline (United) 16:12.89 5:24/M Sr
30 27 250 Zachariah Panek Belleville (East) 16:15.04 5:25/M Sr
31 28 365 Nate Chaidez Minooka 16:15.76 5:25/M Sr TM
32 29 482 Jackson Edwards Yorkville (H.S.) 16:16.28 5:25/M Jr TM
33 (< 5) 348 Jeremiah Perry Granite City 16:16.66 5:26/M Sr
34 30 379 Tim Wolf Moline (H.S.) 16:17.75 5:26/M Sr
35 31 396 Jay Parker New Lenox (Lincoln-Way Ce 16:18.50 5:26/M Jr TM
36 32 397 Nolan Sams New Lenox (Lincoln-Way Ce 16:22.69 5:28/M Fr TM
37 33 351 Daniel Rodriguez Joliet (Central) 16:22.87 5:28/M Sr
38 34 350 Alex Robinson Joliet (Central) 16:25.85 5:29/M Sr
39 35 339 Gerry Cushing Frankfort (Lincoln-Way Ea 16:26.33 5:29/M Fr TM
40 36 395 Kurt Kreis New Lenox (Lincoln-Way Ce 16:26.98 5:29/M Fr TM
41 37 440 Jackson Custer Pekin 16:27.30 5:29/M So
42 38 394 Connor LeBeau New Lenox (Lincoln-Way Ce 16:28.83 5:30/M Fr TM
43 (< 5) 422 Colin Fitzgerald Normal (Community) 16:29.18 5:30/M Sr
44 39 314 Drew Stover Edwardsville (H.S.) 16:30.31 5:30/M Jr TM
45 40 465 Jack Ballard Tinley Park (Andrew) 16:31.25 5:30/M Sr
46 41 426 Peyton Mueller O'Fallon (H.S.) 16:31.85 5:31/M So
47 42 258 Tim Carter Belleville (West) 16:32.73 5:31/M So
48 43 472 Jacob Malinoff Tinley Park (Andrew) 16:32.88 5:31/M Sr
49 44 483 Austin Hunter Yorkville (H.S.) 16:33.01 5:31/M Sr TM
50 45 278 Logan Wetzel Chicago Heights (Bloom Tw 16:33.35 5:31/M Sr
51 (< 5) 362 Julian Rosenbach Joliet (West) 16:37.88 5:33/M Sr
52 46 439 Jonny Blanchard Pekin 16:39.12 5:33/M So
53 47 475 Luke Snedden Tinley Park (Andrew) 16:40.80 5:34/M Jr
54 48 303 Logan Veloz East Moline (United) 16:41.42 5:34/M So
55 49 254 Reed Wilks Belleville (East) 16:41.80 5:34/M Sr
56 50 441 Jeremy Leichtenberg Pekin 16:41.81 5:34/M So
57 51 437 Seth Kasinger Pekin 16:41.83 5:34/M Sr
58 52 306 Kurt Brase Edwardsville (H.S.) 16:42.18 5:34/M Sr TM
59 53 341 Justin Falejczyk Frankfort (Lincoln-Way Ea 16:42.20 5:34/M Fr TM
60 54 352 Eddie Martinez Joliet (Central) 16:42.42 5:34/M So
61 55 428 Nico Parker O'Fallon (H.S.) 16:42.84 5:34/M Jr
62 (< 5) 462 Aaron Terrell South Holland (Thornwood) 16:43.67 5:35/M Jr
63 56 424 Tristen Fornes O'Fallon (H.S.) 16:43.95 5:35/M Sr
64 57 335 Nolan Enright Frankfort (Lincoln-Way Ea 16:44.14 5:35/M Jr TM
65 58 269 Josiah Jones Bradley (B.-Bourbonnais) 16:44.42 5:35/M Fr
66 59 376 Adam Shaw Minooka 16:45.46 5:35/M Jr TM
67 60 380 Jon Hutton Moline (H.S.) 16:47.90 5:36/M Jr
68 61 425 Braden Gaab O'Fallon (H.S.) 16:49.11 5:36/M Sr
69 62 265 Grayson Gonski Bradley (B.-Bourbonnais) 16:49.49 5:36/M Sr
70 63 267 Matt Anderson Bradley (B.-Bourbonnais) 16:50.43 5:37/M Jr
71 (< 5) 290 Theo Paxton Collinsville 16:53.16 5:38/M Jr
72 64 443 Huston Gillespie Pekin 16:53.35 5:38/M Fr
73 (< 5) 421 Josh Perry Normal (Community West) 16:53.43 5:38/M Jr
74 65 309 Ryan Luitjohan Edwardsville (H.S.) 16:55.72 5:39/M So TM
75 66 406 Robert Ryan New Lenox (Lincoln-Way We 16:56.61 5:39/M Jr
76 67 398 Lucas Dion New Lenox (Lincoln-Way Ce 16:57.09 5:39/M Sr TM
77 68 487 Nick Clever Yorkville (H.S.) 16:57.53 5:39/M So TM
78 69 260 Jarred McLean Belleville (West) 16:58.25 5:39/M Jr
79 70 249 Michael Megna Belleville (East) 16:58.37 5:39/M Sr
80 71 410 Nolan Krol New Lenox (Lincoln-Way We 17:00.11 5:40/M Sr
81 72 484 Nate Summers Yorkville (H.S.) 17:04.91 5:42/M So TM
82 73 452 Devin Hermsmeier Quincy (Sr.) 17:06.09 5:42/M Jr
83 74 262 Dillon Rule Belleville (West) 17:09.61 5:43/M Jr
84 75 245 Quin Gray Belleville (East) 17:09.98 5:43/M Fr
85 76 429 Jack Peterson O'Fallon (H.S.) 17:11.82 5:44/M Jr
86 77 442 Drae Heiple Pekin 17:13.29 5:44/M Jr
87 78 408 Jackson Cogan New Lenox (Lincoln-Way We 17:15.11 5:45/M So
88 79 409 Jack Auchstetter New Lenox (Lincoln-Way We 17:15.46 5:45/M Jr
89 80 438 Noah Sivori Pekin 17:18.09 5:46/M Jr
90 81 261 Noah O'Renic Belleville (West) 17:19.68 5:47/M Fr
91 82 340 Adam Drumheller Frankfort (Lincoln-Way Ea 17:21.93 5:47/M So TM
92 83 337 Jack Roberts Frankfort (Lincoln-Way Ea 17:22.75 5:48/M Fr TM
93 84 461 Ayden Triplett Quincy (Sr.) 17:22.76 5:48/M So
94 85 304 Logan Wisocki East Moline (United) 17:23.66 5:48/M Sr
95 86 255 Jacob Bates Belleville (West) 17:24.23 5:48/M Fr
96 87 455 Eric McClelland Quincy (Sr.) 17:27.09 5:49/M Fr
97 88 477 Timmy Ryan Tinley Park (Andrew) 17:27.79 5:49/M Jr
98 89 354 Angel Melgarejo Joliet (Central) 17:30.94 5:50/M Jr
99 (< 5) 291 Axel Muniz Collinsville 17:31.24 5:50/M Jr
100 90 355 Ben Baltz Joliet (Central) 17:31.56 5:51/M Sr

Qualifying Teams: 5 Individuals: 7

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace YEAR Qualifier
101 91 301 Ben Rhodes East Moline (United) 17:32.64 5:51/M Sr
102 92 383 Jon McMIllan Moline (H.S.) 17:34.12 5:51/M Sr
103 93 322 William Brooks Flossmoor (Homewood-F.) 17:34.91 5:52/M So
104 94 381 Zach Hemmen Moline (H.S.) 17:35.16 5:52/M So
105 (< 5) 293 Colin Daniels Crete (C.-Monee) 17:36.25 5:52/M Sr
106 (< 5) 292 Damon Taylor Crete (C.-Monee) 17:37.03 5:52/M Sr
107 95 418 Robert Macie New Lenox (Lincoln-Way We 17:37.80 5:53/M Jr
108 96 279 Angel Gutierrez Chicago Heights (Bloom Tw 17:37.93 5:53/M Jr
109 97 302 Kade Rodgers East Moline (United) 17:38.02 5:53/M Fr
110 98 280 Isaac Ramos Chicago Heights (Bloom Tw 17:42.32 5:54/M So
111 99 326 John Lampley Flossmoor (Homewood-F.) 17:44.77 5:55/M Fr
112 100 268 Brendan Dalcanton Bradley (B.-Bourbonnais) 17:46.76 5:56/M Jr
113 101 353 Erik Tejeda Joliet (Central) 17:49.29 5:56/M Jr
114 (< 5) 243 Dylan Forsythe Alton (Sr.) 17:49.54 5:57/M So
115 102 270 Cal Mulder Bradley (B.-Bourbonnais) 17:49.82 5:57/M Jr
116 103 244 Jack Gray Belleville (East) 17:53.42 5:58/M Sr
117 (< 5) 463 Demir Ruffin South Holland (Thornwood) 17:58.31 5:59/M Sr
118 104 407 Nicholas Reyes New Lenox (Lincoln-Way We 18:02.75 6:01/M Jr
119 105 327 Jshua Moore Flossmoor (Homewood-F.) 18:11.13 6:04/M Fr
120 106 252 John Shindler Belleville (East) 18:12.01 6:04/M Jr
121 (< 5) 464 JaShawn Reed South Holland (Thornwood) 18:18.09 6:06/M Jr
122 107 468 Jimmy Duffy Tinley Park (Andrew) 18:20.00 6:07/M Sr
123 108 384 Tristan Edwards Moline (H.S.) 18:20.71 6:07/M Sr
124 109 471 Collin Landers Tinley Park (Andrew) 18:20.95 6:07/M Jr
125 110 411 Clay Noland New Lenox (Lincoln-Way We 18:21.63 6:07/M So
126 111 329 Trip Shonkwiler Flossmoor (Homewood-F.) 18:21.91 6:07/M So
127 112 382 Austin Garmon Moline (H.S.) 18:25.86 6:09/M Jr
128 113 473 Ryan Marynowski Tinley Park (Andrew) 18:39.80 6:13/M So
129 114 263 Noah Stuckel Belleville (West) 18:45.07 6:15/M So
130 115 453 Demetrius Leaphart Quincy (Sr.) 18:47.12 6:16/M Jr
131 116 282 Carl Maxwell Chicago Heights (Bloom Tw 18:52.14 6:17/M Sr
132 117 451 Zachary Drew Quincy (Sr.) 19:00.13 6:20/M Jr
133 118 281 Juan Tavares-Munoz Chicago Heights (Bloom Tw 19:01.28 6:20/M Fr
134 119 328 Umar Ryan Flossmoor (Homewood-F.) 19:06.95 6:22/M So
135 120 259 Gabe Kurfman Belleville (West) 19:43.18 6:34/M So
136 121 454 Logan Marks Quincy (Sr.) 19:43.42 6:34/M Jr
137 122 284 Dakari Bailey Chicago Heights (Bloom Tw 19:54.77 6:38/M So
138 123 330 Andrew Wettstein Flossmoor (Homewood-F.) 19:56.81 6:39/M Fr
139 124 332 Connor Henderson Flossmoor (Homewood-F.) 20:20.90 6:47/M Fr
140 125 283 Diego Rios Chicago Heights (Bloom Tw 20:42.61 6:54/M Jr