IHSA Sectional - Normal Community

November 02, 2019


River City Race Management www.adkinstrak.com

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity

All Teams

Qualifying Teams: 5 Individuals: 7

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace YEAR Qualifier
1 1 228 Helena Kleronomos Yorkville (H.S.) 17:54.34 5:58/M Jr TM
2 2 40 Riley Knoyle Edwardsville (H.S.) 17:54.46 5:58/M Fr TM
3 3 100 Audrey Boles Minooka 18:11.13 6:04/M So TM
4 4 235 Katie Mezler Yorkville (H.S.) 18:23.93 6:08/M Fr TM
5 5 232 Sara Klemm Yorkville (H.S.) 18:25.70 6:09/M Jr TM
6 6 128 Merrigan Allen New Lenox (Lincoln-Way Ce 18:30.99 6:10/M Jr TM
7 7 107 Ella McCollom Minooka 18:34.29 6:11/M Fr TM
8 8 102 Julia Dames Minooka 18:34.39 6:11/M Sr TM
9 9 234 Maggie Hunter Yorkville (H.S.) 18:36.18 6:12/M So TM
10 10 127 Rachel Baumgartner New Lenox (Lincoln-Way Ce 18:37.67 6:13/M Sr TM
11 11 230 Hailey Simmons Yorkville (H.S.) 18:40.64 6:14/M Jr TM
12 12 231 Kailey Fox Yorkville (H.S.) 18:41.51 6:14/M Sr TM
13 13 114 Lylia Gomez Moline (H.S.) 18:41.97 6:14/M Jr IND
14 14 83 Joslyn Prosek Joliet (West) 18:46.97 6:16/M So IND
15 15 14 Alyssa Elliott Belleville (West) 18:47.68 6:16/M So IND
16 16 104 Gabby Kics Minooka 18:48.81 6:16/M Fr TM
17 17 63 Chessy Nikonowicz Granite City 18:49.32 6:16/M Sr IND
18 18 183 Julia Monson O'Fallon (H.S.) 18:50.80 6:17/M So TM
19 19 101 Kathryn Cichon Minooka 18:51.70 6:17/M So TM
20 20 185 Emma Jordan O'Fallon (H.S.) 18:51.93 6:17/M Sr TM
21 21 168 Olivia Hartke Normal (Community) 18:54.27 6:18/M So IND
22 22 186 Kaitlyn Walker O'Fallon (H.S.) 18:58.33 6:19/M Sr TM
23 23 227 Isabelle Vaccaro Tinley Park (Andrew) 19:03.16 6:21/M Jr IND
24 24 229 Alex Stewart Yorkville (H.S.) 19:06.19 6:22/M Fr TM
25 25 51 Kate Guderjan Frankfort (Lincoln-Way Ea 19:08.69 6:23/M So IND
26 26 169 Lauren Sanderson Normal (Community) 19:09.73 6:23/M Jr
27 27 184 Sofia Parker O'Fallon (H.S.) 19:10.65 6:24/M Jr TM
28 28 197 Lily Wagemann Pekin 19:12.94 6:24/M Jr
29 29 41 Makenna Lueking Edwardsville (H.S.) 19:15.05 6:25/M So TM
30 30 115 Emily Lopez Moline (H.S.) 19:16.85 6:26/M Sr
31 31 111 Mary Rushing Minooka 19:19.46 6:26/M Jr TM
32 (< 5) 36 Brinley Rodgers East Moline (United) 19:26.75 6:29/M Sr
33 32 64 Claire Sykes Granite City 19:31.93 6:31/M Jr
34 33 106 Kendra Martin Minooka 19:32.84 6:31/M Fr TM
35 34 155 Ava Starkey Normal (Community West) 19:33.86 6:31/M Fr
36 35 8 Olivia Murnane Belleville (East) 19:35.35 6:32/M So
37 (< 5) 210 Anna Schuering Quincy (Sr.) 19:35.62 6:32/M So
38 36 198 Olivia Wolf Pekin 19:35.80 6:32/M So
39 37 137 Lexy Sams New Lenox (Lincoln-Way Ce 19:36.35 6:32/M Sr TM
40 38 142 Elise Champlin New Lenox (Lincoln-Way We 19:36.97 6:32/M Sr
41 39 161 Addysen Clark Normal (Community West) 19:38.22 6:33/M So
42 40 53 Hallie Hoger Frankfort (Lincoln-Way Ea 19:44.05 6:35/M So
43 41 189 Sophie Wichlac O'Fallon (H.S.) 19:45.12 6:35/M Sr TM
44 42 141 Gianna Arizzi New Lenox (Lincoln-Way We 19:45.19 6:35/M Fr
45 43 52 Olivia Jacobs Frankfort (Lincoln-Way Ea 19:48.99 6:36/M Sr
46 44 42 Madison Strotheide Edwardsville (H.S.) 19:50.44 6:37/M Fr TM
47 45 134 Emma Olson New Lenox (Lincoln-Way Ce 19:50.81 6:37/M Fr TM
48 (< 5) 23 Alaina Bahr Bradley (B.-Bourbonnais) 19:51.43 6:37/M Jr
49 46 4 Gabrielle Griggs Belleville (East) 19:52.02 6:37/M So
50 47 129 Colleen Erdman New Lenox (Lincoln-Way Ce 19:52.81 6:38/M Jr TM
51 48 191 Olivia Anderson O'Fallon (H.S.) 19:54.81 6:38/M So TM
52 49 87 Yesenia Suarez Joliet (West) 19:56.33 6:39/M Sr
53 50 200 Chloe Powell Pekin 19:58.00 6:39/M Sr
54 51 170 Liberty Harmon Normal (Community) 19:58.30 6:39/M Jr
55 52 145 Hailey Novak New Lenox (Lincoln-Way We 19:59.87 6:40/M So
56 53 54 Emma Roberts Frankfort (Lincoln-Way Ea 20:02.50 6:41/M Fr
57 (< 5) 37 Maddie Miller East Moline (United) 20:03.34 6:41/M So
58 54 187 Maddy Vorce O'Fallon (H.S.) 20:03.47 6:41/M Jr TM
59 55 146 Taylor Novak New Lenox (Lincoln-Way We 20:05.23 6:42/M So
60 56 147 Sydney Swanberg New Lenox (Lincoln-Way We 20:05.41 6:42/M Sr
61 57 201 Emma Cox Pekin 20:11.06 6:44/M So
62 58 144 Vanessa Evans New Lenox (Lincoln-Way We 20:11.77 6:44/M So
63 59 66 Lacey Kunz Granite City 20:12.08 6:44/M Jr
64 60 133 Shea Martin New Lenox (Lincoln-Way Ce 20:15.12 6:45/M Fr TM
65 61 143 Olivia Cuestas New Lenox (Lincoln-Way We 20:17.88 6:46/M Fr
66 (< 5) 49 Caroline Schoen Flossmoor (Homewood-F.) 20:22.11 6:47/M Fr
67 62 119 Grace Vinzant Moline (H.S.) 20:23.70 6:48/M Jr
68 63 81 Ashley Lang Joliet (West) 20:26.37 6:49/M Sr
69 64 43 Jillian Welsh Edwardsville (H.S.) 20:27.12 6:49/M So TM
70 65 48 Anna Singh Edwardsville (H.S.) 20:27.15 6:49/M So TM
71 66 171 Courtney Dage Normal (Community) 20:28.36 6:49/M Sr
72 67 199 Lauren Filarski Pekin 20:29.00 6:50/M Fr
73 68 173 Anna Sewell Normal (Community) 20:30.15 6:50/M Jr
74 69 116 Madison Lodico Moline (H.S.) 20:34.93 6:52/M Jr
75 70 156 Madison Piazza Normal (Community West) 20:35.68 6:52/M Jr
76 (< 5) 1 Jessie Markel Alton (Sr.) 20:37.01 6:52/M Sr
77 71 117 Eryn Robertson Moline (H.S.) 20:37.70 6:53/M Fr
78 (< 5) 33 Jordan Gary Collinsville 20:42.59 6:54/M Fr
79 72 46 Kaitlyn Loyet Edwardsville (H.S.) 20:43.34 6:54/M Jr TM
80 73 118 Liliana Flores Moline (H.S.) 20:45.55 6:55/M Fr
81 74 157 Olivia Bloyd Normal (Community West) 20:47.06 6:56/M Sr
82 75 172 Megan Metz Normal (Community) 20:48.33 6:56/M Fr
83 76 160 Asia Quizon-Colquitt Normal (Community West) 20:50.90 6:57/M Sr
84 77 120 Kiliegh Burge Moline (H.S.) 20:52.39 6:57/M Jr
85 (< 5) 38 Analya Sedano East Moline (United) 20:55.40 6:58/M Jr
86 78 60 Tori Tverdek Frankfort (Lincoln-Way Ea 20:57.93 6:59/M Fr
87 79 158 Ashleigh Horton Normal (Community West) 20:58.66 7:00/M Fr
88 80 65 Lauryn Fenoglio Granite City 21:00.37 7:00/M Fr
89 (< 5) 212 Natalie Goerlich Quincy (Sr.) 21:00.69 7:00/M So
90 81 174 Brianna Conley Normal (Community) 21:05.89 7:02/M So
91 82 225 Krysta Stanko Tinley Park (Andrew) 21:09.96 7:03/M Fr
92 83 79 Avery Kittl Joliet (West) 21:16.22 7:05/M Fr
93 84 20 Ashley Wangelin Belleville (West) 21:18.01 7:06/M So
94 85 3 Mia Gaa Belleville (East) 21:18.56 7:06/M Fr
95 86 159 Sammy Lehr Normal (Community West) 21:20.81 7:07/M Fr
96 87 82 Lili Ordonez Joliet (West) 21:23.88 7:08/M Jr
97 (< 5) 75 Yanirah Ortiz Joliet (Central) 21:24.91 7:08/M So
98 88 226 Kirsten Stoecker Tinley Park (Andrew) 21:28.28 7:09/M Jr
99 89 24 Sonia Velazquez Chicago Heights (Bloom Tw 21:40.22 7:13/M Sr
100 90 58 Olivia Remblake Frankfort (Lincoln-Way Ea 21:41.09 7:14/M So

Qualifying Teams: 5 Individuals: 7

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace YEAR Qualifier
101 91 44 Arabella Ford Edwardsville (H.S.) 21:41.73 7:14/M Fr TM
102 92 202 Kylie Oyer Pekin 21:42.15 7:14/M Fr
103 93 68 Shannon Roustio Granite City 21:49.52 7:17/M So
104 94 70 Patty Lahey Granite City 21:49.58 7:17/M Sr
105 95 67 Lillian Harris Granite City 21:52.75 7:18/M So
106 96 130 Catherine Ihrke New Lenox (Lincoln-Way Ce 21:54.79 7:18/M Jr TM
107 97 6 Aidyn Hesker Belleville (East) 21:56.69 7:19/M Fr
108 98 55 Jillian Ketchen Frankfort (Lincoln-Way Ea 21:58.07 7:19/M Jr
109 99 85 Alexis Rivas Joliet (West) 21:58.10 7:19/M Jr
110 100 12 Jessica Coughlin Belleville (West) 21:59.66 7:20/M Sr
111 101 27 Paige Haut Chicago Heights (Bloom Tw 22:12.28 7:24/M Fr
112 (< 5) 34 Kendall Crossley Crete (C.-Monee) 22:16.36 7:25/M Fr
113 102 218 Anna Granat Tinley Park (Andrew) 22:18.45 7:26/M Fr
114 103 9 Grace West Belleville (East) 22:20.73 7:27/M Fr
115 104 77 Joana Diaz Joliet (West) 22:22.59 7:28/M Sr
116 (< 5) 50 Lucia Malfeo Flossmoor (Homewood-F.) 22:57.10 7:39/M Jr
117 105 196 JayLynn Riley Pekin 23:11.83 7:44/M Fr
118 106 220 Chloe Krueger Tinley Park (Andrew) 23:16.75 7:46/M So
119 107 28 Diana Perez Chicago Heights (Bloom Tw 23:17.29 7:46/M So
120 108 88 Kelsey Frazier Lansing (Thornton Fractio 23:25.18 7:48/M Sr
121 (< 5) 35 Alicia Narcisse Crete (C.-Monee) 23:41.33 7:54/M So
122 (< 5) 213 Estela Funes South Holland (Thornwood) 23:48.29 7:56/M So
123 109 13 Elle Doerr Belleville (West) 23:58.91 8:00/M Sr
124 110 25 Stephanie Duran Martinez Chicago Heights (Bloom Tw 24:10.21 8:03/M Jr
125 111 221 Kylie Kutnar Tinley Park (Andrew) 24:11.42 8:04/M Fr
126 112 21 Haley Wangelin Belleville (West) 24:30.00 8:10/M Jr
127 113 2 Kassie Bennett Belleville (East) 24:34.70 8:12/M Fr
128 114 29 Maryela Cardenas Chicago Heights (Bloom Tw 24:45.07 8:15/M So
129 115 89 Ysenia Segura Lansing (Thornton Fractio 25:26.36 8:29/M Jr
130 116 90 Jenni Campuzano Lansing (Thornton Fractio 25:37.24 8:32/M Jr
131 117 92 Jinere Compton Lansing (Thornton Fractio 25:45.32 8:35/M Sr
132 118 91 Morgan Gault Lansing (Thornton Fractio 25:50.80 8:37/M Sr
133 119 26 Gabrielle Henderson Chicago Heights (Bloom Tw 25:58.02 8:39/M Jr
134 120 94 Jamea Perry Lansing (Thornton Fractio 28:15.26 9:25/M Sr
135 121 93 Modupe Fagbohun Lansing (Thornton Fractio 30:12.74 10:04/M Sr