IHSA Sectional - Elmwood/Brimfield

October 30, 2021


Results By River City Race Management, LLC

Overall Finish List - Boys

Boys

All Teams

Qualifying Teams: 6 Individuals: 10

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
1 1 1277 Miles Sheppard Hamilton West Hancock 15:06.71 5:02/M 12 TM
2 2 1335 Mason Stoeger Minonk (Fieldcrest) 15:39.74 5:13/M 12 IND
3 3 1296 Cannen Wolf Liberty 16:01.93 5:21/M 12 IND
4 4 1362 Sachit Muduli Normal (University) 16:04.03 5:21/M 10 TM
5 5 1000 Thomas Harmon Elmwood 16:17.75 5:26/M 12 TM
6 6 1360 Brandt Henderson Normal (University) 16:28.01 5:29/M 11 TM
7 7 1278 Noah Stout Hamilton West Hancock 16:31.02 5:30/M 12 TM
8 (< 5) 960 Sam Springer Delavan 16:34.23 5:31/M 10 IND
9 (< 5) 957 Brecken Fahrenkrug Chillicothe (Illinois Valley Central) 16:34.52 5:32/M 10 IND
10 8 1489 Owen Dare Stanford (Olympia) 16:39.39 5:33/M 12 TM
11 9 1311 Colton Knowles Mackinaw (Deer Creek-M.) 16:41.39 5:34/M 12 IND
12 10 1826 Colin Delagrange Washburn (Lowpoint-W.) 16:47.03 5:36/M 11 IND
13 11 1269 Jake Gutzman Franklin 16:48.84 5:36/M 12 IND
14 12 1355 Ben Davison Normal (University) 16:51.73 5:37/M 12 TM
15 13 1358 Mason Hart Normal (University) 16:52.98 5:38/M 10 TM
16 14 1365 Ryan Rice Normal (University) 16:53.87 5:38/M 12 TM
17 15 911 Isaac Jones Astoria 16:54.60 5:38/M 12 IND
18 16 2316 Daniel Giacomini Williamsville 16:55.89 5:39/M 11 IND
19 17 1411 Jack Willenborg Pleasant Plains 16:59.03 5:40/M 10 IND
20 18 997 Nick Feller Elmwood 16:59.11 5:40/M 12 TM
21 19 1493 Carter Phillips Stanford (Olympia) 17:00.23 5:40/M 12 TM
22 20 980 Noah Ludy El Paso (E.P.-Gridley) 17:05.50 5:42/M 12 TM
23 21 1490 Logan Demling Stanford (Olympia) 17:08.45 5:43/M 10 TM
24 22 1383 Haven Gronewold Petersburg (PORTA) 17:13.16 5:44/M 10
25 23 1828 Luke Getz Washburn (Lowpoint-W.) 17:15.92 5:45/M 12
26 24 1495 Anthony Ragland Stanford (Olympia) 17:15.93 5:45/M 12 TM
27 25 1215 Isaiah Hill Elmwood 17:17.83 5:46/M 10 TM
28 26 1251 Alexavier Kaufman Fairbury (Prairie Central) 17:18.74 5:46/M 10
29 27 1414 Zach Powell Pleasant Plains 17:22.50 5:48/M 11
30 28 1266 Robby Biesenthal Franklin 17:22.82 5:48/M 11
31 29 977 Sam Bushert El Paso (E.P.-Gridley) 17:23.06 5:48/M 11 TM
32 30 1241 Carson Lehman Eureka 17:24.81 5:48/M 10 TM
33 31 1276 Parker Quinlan Hamilton West Hancock 17:25.84 5:49/M 10 TM
34 32 1488 Caden Clark Stanford (Olympia) 17:26.22 5:49/M 10 TM
35 33 987 Dean Witzig El Paso (E.P.-Gridley) 17:28.25 5:49/M 10 TM
36 34 1421 Joey Bosch Princeville 17:29.09 5:50/M 10
37 35 1312 Ryan Kuhn Mackinaw (Deer Creek-M.) 17:29.70 5:50/M 9
38 36 1219 Brendan Williams Elmwood 17:32.84 5:51/M 11 TM
39 (< 5) 962 Henry Masters Downs (Tri-Valley) 17:34.60 5:52/M 10
40 37 1344 Henry Tibbets Monmouth (M.-Roseville) 17:34.62 5:52/M 12
41 38 1238 Tucker Hinkle Eureka 17:34.84 5:52/M 9 TM
42 39 1235 Charlie Bardwell Eureka 17:34.89 5:52/M 11 TM
43 40 1273 Quentin Althar Hamilton West Hancock 17:35.16 5:52/M 10 TM
44 41 1359 Mitchell Hayes Normal (University) 17:36.36 5:52/M 10 TM
45 42 985 Payton Romersberger El Paso (E.P.-Gridley) 17:36.40 5:52/M 11 TM
46 43 1298 Devon Funk Liberty 17:37.23 5:52/M 10
47 44 979 Lukas Holderby El Paso (E.P.-Gridley) 17:38.74 5:53/M 10 TM
48 45 1361 Jonah Kaeb Normal (University) 17:39.71 5:53/M 10 TM
49 46 1452 Joseph Warning Quincy (Notre Dame) 17:41.43 5:54/M 9
50 47 2320 Jonathan Janssen Williamsville 17:46.85 5:56/M 10
51 48 1240 Noah King Eureka 17:49.35 5:56/M 12 TM
52 49 1413 Cole Payne Pleasant Plains 17:49.36 5:56/M 9
53 50 1237 Gabriel Gerber Eureka 17:50.03 5:57/M 11 TM
54 51 1377 Parker Fox Petersburg (PORTA) 17:51.01 5:57/M 12
55 52 2321 Cody Szafranski Williamsville 17:55.98 5:59/M 12
56 53 1471 Gino Moriconi Springfield (Sacred Heart-Griffin) 17:56.61 5:59/M 9
57 54 1342 Joe Rivera Monmouth (M.-Roseville) 17:57.73 5:59/M 12
58 55 1242 Brady Monk Eureka 17:57.75 5:59/M 10 TM
59 (< 5) 959 Maddox Dare Delavan 17:59.56 6:00/M 9
60 56 990 Pierson Romersberger El Paso (E.P.-Gridley) 18:00.06 6:00/M 9 TM
61 57 1280 Gabe Miller Hamilton West Hancock 18:02.11 6:01/M 12 TM
62 58 1217 Mika Nelson Elmwood 18:02.85 6:01/M 9 TM
63 (< 5) 1390 Jackson Veile Pittsfield 18:05.65 6:02/M 10
64 59 1475 E.j. Sanchez Springfield (Sacred Heart-Griffin) 18:07.45 6:02/M 10
65 60 1388 Daxton Trueblood Petersburg (PORTA) 18:08.09 6:03/M 10
66 61 1386 Quincy Stuhmer Petersburg (PORTA) 18:09.13 6:03/M 10
67 62 1234 Andrew Perry Eureka 18:09.22 6:03/M 10 TM
68 63 1216 Jakoby McKown Elmwood 18:11.54 6:04/M 12 TM
69 64 1314 William Scroggs Mackinaw (Deer Creek-M.) 18:12.58 6:04/M 10
70 (< 5) 1458 Elijah Klug Springfield (Lutheran) 18:13.97 6:05/M 11
71 65 2318 Avery Glasgow Williamsville 18:14.35 6:05/M 11
72 66 2317 Logan Giacomini Williamsville 18:14.47 6:05/M 12
73 67 1294 Lucas Obert Liberty 18:18.82 6:06/M 12
74 (< 5) 1821 Tyler Buck Tremont 18:19.94 6:07/M 10
75 68 1315 Andrew Spurlock Mackinaw (Deer Creek-M.) 18:22.35 6:07/M 10
76 69 2314 Luke Farnsworth Williamsville 18:22.55 6:08/M 12
77 70 2322 Camden Welander Williamsville 18:25.52 6:09/M 12
78 71 1379 Aden Mathis Petersburg (PORTA) 18:28.34 6:09/M 12
79 72 1332 Pacey Mangan Minonk (Fieldcrest) 18:30.27 6:10/M
80 73 1430 Tucker Sennett Princeville 18:30.62 6:10/M 9
81 74 999 J Hampton Elmwood 18:30.90 6:10/M 9 TM
82 75 1249 Grant Fogarty Fairbury (Prairie Central) 18:31.55 6:11/M 11
83 76 1264 Chris Bandy Franklin 18:33.04 6:11/M 10
84 77 1254 Caleb Decker Fairbury (Prairie Central) 18:34.58 6:12/M 11
85 78 1410 Hunter Tabb Pleasant Plains 18:36.60 6:12/M 11
86 79 1331 Caleb Krischel Minonk (Fieldcrest) 18:37.80 6:13/M 9
87 80 915 Aiden Parks Astoria 18:38.61 6:13/M 9
88 (< 5) 949 Cole Kirkham Carthage (Illini West) 18:39.82 6:13/M 12
89 81 983 Reed Newcomb El Paso (E.P.-Gridley) 18:43.28 6:14/M 10 TM
90 82 1476 Ryan Shea Springfield (Sacred Heart-Griffin) 18:43.67 6:15/M 11
91 83 1494 Cooper Phillips Stanford (Olympia) 18:45.34 6:15/M 9 TM
92 84 1341 Kevin Martinez Monmouth (M.-Roseville) 18:45.70 6:15/M 10
93 85 1825 Braden Clark Washburn (Lowpoint-W.) 18:48.33 6:16/M 12
94 (< 5) 1389 Brayden Veile Pittsfield 18:51.10 6:17/M 11
95 86 1423 Parker Melick Princeville 18:52.54 6:18/M 10
96 87 1275 Dominick Quinlan Hamilton West Hancock 18:53.74 6:18/M 10 TM
97 88 1352 Zair Velazquez Monmouth (United) 18:57.18 6:19/M 11
98 89 1385 Bryce Sonnemaker Petersburg (PORTA) 18:59.36 6:20/M 9
99 (< 5) 1285 Ashton Hensley Knoxville 19:08.92 6:23/M 11
100 90 1250 Gabe Jones Fairbury (Prairie Central) 19:10.78 6:24/M 11

Qualifying Teams: 6 Individuals: 10

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
101 (< 5) 1326 Mathew Sadler Macomb 19:10.90 6:24/M 10
102 91 1272 Shayne White Franklin 19:10.99 6:24/M 11
103 (< 5) 1327 Kevin Chaney Manito (Midwest Central) 19:12.85 6:24/M 12
104 92 1348 Larry Kamara Monmouth (United) 19:14.32 6:25/M 11
105 93 1349 Ben McVey Monmouth (United) 19:15.51 6:25/M 11
106 94 1441 Austin Haskins Quincy (Notre Dame) 19:19.73 6:27/M 12
107 95 1447 Tristan Pritts Quincy (Notre Dame) 19:19.80 6:27/M 11
108 96 1336 Jacob Torres Minonk (Fieldcrest) 19:21.38 6:27/M 12
109 97 1333 Michael Scott Minonk (Fieldcrest) 19:21.91 6:27/M 12
110 98 1405 Jacob Crater Pleasant Plains 19:22.71 6:28/M 9
111 99 1295 Vinny Wagner Liberty 19:23.54 6:28/M 11
112 (< 5) 1325 Carl Blome Macomb 19:31.63 6:31/M 12
113 100 1248 Tyler Farrell Fairbury (Prairie Central) 19:33.38 6:31/M 11
114 101 2962 Kody Knecht Washburn (Lowpoint-W.) 19:36.46 6:32/M 9
115 102 1829 Clayton Grebner Washburn (Lowpoint-W.) 19:37.87 6:33/M 10
116 103 1317 Sean Wright Mackinaw (Deer Creek-M.) 19:38.30 6:33/M 11
117 104 1256 Cole Zimmerman Fairbury (Prairie Central) 19:39.00 6:33/M 10
118 105 1267 Carson Bowman Franklin 19:43.40 6:34/M 11
119 106 1378 James Lovell Petersburg (PORTA) 19:43.92 6:35/M 12
120 107 1409 Jack Pearce Pleasant Plains 19:44.86 6:35/M 12
121 108 1827 Connor Delagrange Washburn (Lowpoint-W.) 19:45.70 6:35/M 10
122 109 1496 Brad Schardan Stanford (Olympia) 19:48.58 6:36/M 12 TM
123 110 1270 Jacob Heironimus Franklin 19:50.37 6:37/M 11
124 111 913 Ethan Dennis Astoria 19:51.34 6:37/M 9
125 112 1474 Charlie Pittman Springfield (Sacred Heart-Griffin) 19:54.44 6:38/M 12
126 113 1343 David Simmons Monmouth (M.-Roseville) 19:55.44 6:38/M 9
127 (< 5) 1455 Dylan Koch Rushville (R.-Industry) 20:00.41 6:40/M 10
128 114 1468 Carter Hemmer Springfield (Sacred Heart-Griffin) 20:07.45 6:42/M 10
129 (< 5) 1282 Ryan Emme Havana 20:08.09 6:43/M 11
130 115 1265 Michael Biesenthal Franklin 20:09.28 6:43/M 9
131 116 1472 James O'Reilly Springfield (Sacred Heart-Griffin) 20:09.44 6:43/M 12
132 117 2961 Matthew Kirchgessner Washburn (Lowpoint-W.) 20:11.66 6:44/M 12
133 118 1442 Evan Hirstius Quincy (Notre Dame) 20:13.45 6:44/M 12
134 119 922 Jacob Divjak Auburn 20:15.64 6:45/M 12
135 120 1350 Isaac Ott Monmouth (United) 20:16.75 6:46/M 9
136 121 1424 Luke Pipkins Princeville 20:17.71 6:46/M 12
137 122 927 Clayton Kessler Auburn 20:19.01 6:46/M 9
138 123 1316 Seth Witte Mackinaw (Deer Creek-M.) 20:20.23 6:47/M 10
139 124 1445 Oliver Moore Quincy (Notre Dame) 20:25.01 6:48/M 9
140 125 1427 Luke Graham Princeville 20:25.99 6:49/M 9
141 126 1309 Nicholas Bunting Mackinaw (Deer Creek-M.) 20:34.58 6:52/M 10
142 127 1330 Jared Connell Minonk (Fieldcrest) 20:37.42 6:52/M 11
143 128 1297 Jason Dyer Liberty 20:39.74 6:53/M 9
144 129 1252 Lincoln Steidinger Fairbury (Prairie Central) 20:43.45 6:54/M 12
145 130 1428 Jack Lied Princeville 20:48.77 6:56/M 9
146 131 1469 Noah Jugan Springfield (Sacred Heart-Griffin) 20:51.10 6:57/M 10
147 132 1351 Sam Perry Monmouth (United) 21:02.50 7:01/M 11
148 133 1446 Cayson Peters Quincy (Notre Dame) 21:11.08 7:04/M 9
149 134 1279 Bryer Yates Hamilton West Hancock 21:12.63 7:04/M 11 TM
150 135 926 Aidan Bradbury Auburn 21:22.32 7:07/M 12
151 136 1406 Connor Dove Pleasant Plains 21:23.14 7:08/M 12
152 137 928 Bryan Lamb Auburn 21:24.09 7:08/M 9
153 138 1346 Carson Davies Monmouth (United) 21:31.03 7:10/M 9
154 139 1339 Liam Baldwin Monmouth (M.-Roseville) 21:45.89 7:15/M 11
155 140 1340 Raymundo Francisco Monmouth (M.-Roseville) 21:58.34 7:19/M 12
156 141 925 Jovan Richmond Auburn 22:00.53 7:20/M 10
157 142 914 Noah France Astoria 22:06.95 7:22/M 9
158 143 1292 Julian Luaders Liberty 22:23.19 7:28/M 10
159 144 924 Maddux McQuality Auburn 22:42.42 7:34/M 9
160 145 1444 Ian Lynch Quincy (Notre Dame) 22:44.47 7:35/M 11
161 146 1425 Austin Carruthers Princeville 23:10.49 7:43/M 9
162 147 921 Bo Boesdorfer Auburn 23:31.66 7:51/M 10
163 148 1329 Brandon Connell Minonk (Fieldcrest) 23:46.98 7:56/M 9
164 149 910 Maddox Clemens Astoria 25:13.27 8:24/M 11
165 150 1347 Pasha Gipson Monmouth (United) 27:55.20 9:18/M 9