IHSA Sectional - MacArthur

October 30, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Boys

All Teams


Qualifying - Teams:  5  Individuals:  7

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   YEAR    Qualifier

    1      1    217  Brooks Harlan         Centralia (H.S.)                       15:16.73  5:06/M    Jr    TM        
    2      2    421  Eli Ward              Waterloo (H.S.)                        15:25.26  5:08/M    Sr    IND       
    3      3    393  Chris Cherry          Taylorville                            15:28.75  5:10/M    Jr    IND       
    4      4    348  Gavin Kirby           Olney (Richland County)                15:28.80  5:10/M    Jr    IND       
    5      5    362  Matt Herren           Rochester                              15:36.22  5:12/M    Jr    IND       
    6      6    210  Tucker Poshard        Carbondale (H.S.)                      15:36.90  5:12/M    Jr    IND       
    7      7    378  Kyle Boughter         Springfield (H.S.)                     15:50.52  5:17/M    Sr    TM        
    8      8    416  Jackson McAlister     Waterloo (H.S.)                        15:51.72  5:17/M    Sr    IND       
    9      9    270  Nick Hanratty         Highland                               15:52.24  5:17/M    Sr    IND       
   10     10    216  Cory Fleeman          Centralia (H.S.)                       15:56.23  5:19/M    Jr    TM        
   11     11    309  Kristian Knecht       Mascoutah                              15:58.21  5:19/M    Jr    TM        
   12     12    404  Drake Bleier          Troy (Triad)                           15:59.84  5:20/M    Jr    TM        
   13     13    377  Anthony Peralta       Springfield (H.S.)                     16:00.01  5:20/M    So    TM        
   14     14    235  Cameron Smith         Chatham (Glenwood)                     16:03.19  5:21/M    Jr    TM        
   15     15    237  Thomas Herbst         Chatham (Glenwood)                     16:05.14  5:22/M    Jr    TM        
   16     16    299  Isaac Donaldson       Marion (H.S.)                          16:06.11  5:22/M    Jr              
   17     17    201  Mark Eldridge         Bethalto (Civic Memorial)              16:09.26  5:23/M    Sr              
   18     18    311  Avery Cozzi           Mascoutah                              16:13.00  5:24/M    Jr    TM        
   19  (< 5)    249  Ethan Sturm           Columbia                               16:13.11  5:24/M    Sr              
   20     19    300  Logan Morgan          Marion (H.S.)                          16:13.50  5:25/M    So              
   21     20    214  Jackson Watts         Carbondale (H.S.)                      16:15.05  5:25/M    Jr              
   22     21    323  Brock Davee           Mattoon                                16:17.77  5:26/M    So              
   23     22    257  Ricky Oakley          Danville (H.S.)                        16:21.54  5:27/M    Sr              
   24     23    400  Jarod Willis          Troy (Triad)                           16:22.09  5:27/M    Sr    TM        
   25     24    342  Max Klebe             Mt. Zion                               16:22.40  5:27/M    Sr              
   26  (< 5)    336  Kevin Perkins         Mt. Vernon (H.S.)                      16:23.74  5:28/M    Jr              
   27     25    314  Josh Sturgill         Mascoutah                              16:26.17  5:29/M    Jr    TM        
   28     26    310  Jordan Eddy           Mascoutah                              16:28.02  5:29/M    Jr    TM        
   29     27    238  Aidan Peterson        Chatham (Glenwood)                     16:28.87  5:30/M    Jr    TM        
   30     28    403  Caleb Bagwell         Troy (Triad)                           16:29.26  5:30/M    Jr    TM        
   31     29    277  Easton Rosen          Highland                               16:29.58  5:30/M    Jr              
   32     30    418  Joe Schwartz          Waterloo (H.S.)                        16:29.69  5:30/M    Fr              
   33     31    298  Benja Stone           Marion (H.S.)                          16:31.50  5:31/M    Fr              
   34     32    236  Drew Verenski         Chatham (Glenwood)                     16:32.16  5:31/M    Fr    TM        
   35     33    239  Sampson Desalines     Chatham (Glenwood)                     16:34.88  5:32/M    So    TM        
   36  (< 5)    262  Cale Smith            Decatur (Eisenhower)                   16:35.47  5:32/M    Fr              
   37     34    313  Sean Ede              Mascoutah                              16:35.83  5:32/M    Sr    TM        
   38     35    229  Josh Hoh              Charleston                             16:36.74  5:32/M    Sr              
   39     36    379  Jack Casey            Springfield (H.S.)                     16:37.59  5:33/M    So    TM        
   40  (< 5)    295  Cole Martinez         Jerseyville (Jersey)                   16:38.44  5:33/M    So              
   41     37    402  Luke Perry            Troy (Triad)                           16:39.12  5:33/M    Jr    TM        
   42  (< 5)    392  Mervontes Butler      Springfield (Southeast)                16:40.11  5:33/M    Sr              
   43     38    215  Jared Brothers        Centralia (H.S.)                       16:40.36  5:33/M    Sr    TM        
   44     39    240  Caden Settlemoir      Chatham (Glenwood)                     16:40.61  5:34/M    So    TM        
   45     40    401  Ben Walter            Troy (Triad)                           16:40.81  5:34/M    Sr    TM        
   46     41    380  Matthew Johnson       Springfield (H.S.)                     16:41.63  5:34/M    So    TM        
   47     42    241  Nathan Michael        Chatham (Glenwood)                     16:41.84  5:34/M    Jr    TM        
   48     43    212  Ethan Stevens         Carbondale (H.S.)                      16:45.35  5:35/M    Jr              
   49     44    281  James Miller          Jacksonville (H.S.)                    16:47.96  5:36/M    Sr              
   50     45    352  Jordan Belcher        Olney (Richland County)                16:52.94  5:38/M    Sr              
   51     46    350  Brooks Julian         Olney (Richland County)                16:53.35  5:38/M    So              
   52     47    316  Josh Copher           Mascoutah                              16:55.21  5:38/M    Jr    TM        
   53     48    405  Ethan Dudley          Troy (Triad)                           16:55.91  5:39/M    So    TM        
   54     49    276  Brylee Portell        Highland                               16:55.98  5:39/M    Sr              
   55     50    222  Matt Speidel          Centralia (H.S.)                       16:56.73  5:39/M    Sr    TM        
   56     51    315  Noah Jensen           Mascoutah                              16:57.11  5:39/M    Jr    TM        
   57     52    382  Arnav Earve           Springfield (H.S.)                     16:57.26  5:39/M    Fr    TM        
   58     53    384  Ethan Sommers         Springfield (H.S.)                     16:59.88  5:40/M    So    TM        
   59     54    258  Tyler Surprenant      Danville (H.S.)                        17:01.71  5:41/M    So              
   60     55    282  Christian Soltermann  Jacksonville (H.S.)                    17:02.56  5:41/M    Sr              
   61     56    325  Sam Ferrar            Mattoon                                17:03.18  5:41/M    So              
   62     57    354  Jarrett Doll          Olney (Richland County)                17:05.17  5:42/M    Fr              
   63  (< 5)    337  Josh Jackson          Mt. Vernon (H.S.)                      17:06.32  5:42/M    So              
   64  (< 5)    250  Tristan Oestreich     Columbia                               17:07.69  5:43/M    Sr              
   65     58    366  Adam Gribbins         Rochester                              17:07.98  5:43/M    So              
   66     59    381  Sam Forness           Springfield (H.S.)                     17:08.39  5:43/M    Sr    TM        
   67     60    371  Elliot Staley         Rochester                              17:10.49  5:43/M    Sr              
   68     61    355  Holden Hough          Olney (Richland County)                17:11.78  5:44/M    Fr              
   69  (< 5)    263  Matt Case             Decatur (MacArthur)                    17:11.94  5:44/M    Sr              
   70     62    344  Zach Fenton           Mt. Zion                               17:12.92  5:44/M    Jr              
   71     63    396  Evan Morgan           Taylorville                            17:14.60  5:45/M    So              
   72     64    208  Jackson Beaupre       Carbondale (H.S.)                      17:15.48  5:45/M    Jr              
   73     65    253  Lukas Burleson        Danville (H.S.)                        17:16.11  5:45/M    Sr              
   74     66    301  Peyton Craig          Marion (H.S.)                          17:17.06  5:46/M    So              
   75     67    283  Griffin Roegge        Jacksonville (H.S.)                    17:17.94  5:46/M    Fr              
   76     68    302  Jack Gregory          Marion (H.S.)                          17:19.55  5:47/M    So              
   77     69    204  Bryce McMurray        Bethalto (Civic Memorial)              17:19.55  5:47/M    So              
   78     70    343  Byron Gallardo        Mt. Zion                               17:20.99  5:47/M    So              
   79     71    326  Brandon Creel         Mattoon                                17:21.47  5:47/M    Fr              
   80     72    273  Josh Loeh             Highland                               17:22.76  5:48/M    Jr              
   81     73    365  Nate Cross            Rochester                              17:22.78  5:48/M    Sr              
   82     74    219  Adam Moulder          Centralia (H.S.)                       17:22.92  5:48/M    Sr    TM        
   83     75    419  Cole Warden           Waterloo (H.S.)                        17:23.68  5:48/M    Sr              
   84     76    353  Colin Kocher          Olney (Richland County)                17:25.36  5:48/M    Jr              
   85     77    305  Caleb Flesch          Marion (H.S.)                          17:26.24  5:49/M    Jr              
   86     78    327  Tristin Grove         Mattoon                                17:29.73  5:50/M    Jr              
   87     79    345  Matthew Carpenter     Mt. Zion                               17:31.96  5:51/M    Sr              
   88     80    420  Morgan Stratton       Waterloo (H.S.)                        17:33.94  5:51/M    Fr              
   89     81    227  Luca Carcasi          Charleston                             17:34.28  5:51/M    So              
   90     82    394  John Heberling        Taylorville                            17:34.40  5:51/M    Sr              
   91     83    349  Keaton Hancock        Olney (Richland County)                17:36.26  5:52/M    Jr              
   92  (< 5)    265  Alfredo Lopez         Effingham (H.S.)                       17:38.35  5:53/M    Sr              
   93  (< 5)    376  Braden Tate           Salem                                  17:38.64  5:53/M    Sr              
   94     84    367  Spencer Loy           Rochester                              17:41.48  5:54/M    So              
   95     85    284  Braylon Overton       Jacksonville (H.S.)                    17:42.53  5:54/M    Fr              
   96  (< 5)    296  Griffin Williams      Jerseyville (Jersey)                   17:42.97  5:54/M    Fr              
   97     86    288  Kellen Overton        Jacksonville (H.S.)                    17:43.89  5:55/M    So              
   98     87    409  Clay Barker           Troy (Triad)                           17:44.22  5:55/M    Jr    TM        
   99     88    368  Max Wilber            Rochester                              17:45.04  5:55/M    So              
  100     89    267  Ethan Augustin        Highland                               17:46.62  5:56/M    Sr              

Qualifying - Teams:  5  Individuals:  7

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   YEAR    Qualifier

  101     90    414  Allen Kraus           Waterloo (H.S.)                        17:46.97  5:56/M    Sr              
  102  (< 5)    266  Ruben Pullum          Herrin (H.S.)                          17:47.61  5:56/M    So              
  103     91    203  Aslan Henderson       Bethalto (Civic Memorial)              17:49.86  5:57/M    So              
  104     92    218  Mattheiu Kaas         Centralia (H.S.)                       17:51.13  5:57/M    Sr    TM        
  105     93    303  Gabe Kosco            Marion (H.S.)                          17:53.17  5:58/M    Jr              
  106     94    285  Zander Davidson       Jacksonville (H.S.)                    17:53.57  5:58/M    Fr              
  107     95    346  Sam Atkinson          Mt. Zion                               17:54.96  5:58/M    Fr              
  108     96    369  Mark Naumovich        Rochester                              17:58.30  5:59/M    So              
  109  (< 5)    264  Steed Welford         Decatur (MacArthur)                    17:58.86  6:00/M    Jr              
  110     97    255  David Enjambre        Danville (H.S.)                        18:03.44  6:01/M    Sr              
  111     98    395  Zack Woodall          Taylorville                            18:04.85  6:02/M    Jr              
  112     99    324  Josh Ramage           Mattoon                                18:06.29  6:02/M    Jr              
  113    100    233  Noah Oakley           Charleston                             18:06.89  6:02/M    Sr              
  114    101    289  Kellen Leifheit       Jacksonville (H.S.)                    18:07.77  6:03/M    Fr              
  115    102    223  Carson True           Centralia (H.S.)                       18:10.72  6:04/M    So    TM        
  116    103    200  Jackson Collman       Bethalto (Civic Memorial)              18:14.53  6:05/M    Fr              
  117    104    397  Daniel Sloan          Taylorville                            18:17.24  6:06/M    So              
  118    105    328  Mackinley Beadles     Mattoon                                18:19.54  6:07/M    Jr              
  119    106    259  Ashton Thompson       Danville (H.S.)                        18:19.80  6:07/M    Sr              
  120    107    275  Cameron Pace          Highland                               18:20.17  6:07/M    So              
  121    108    329  Chase Armstong        Mattoon                                18:22.10  6:07/M    So              
  122    109    202  Matthew Haar          Bethalto (Civic Memorial)              18:24.39  6:08/M    So              
  123    110    347  Harrison Weter        Mt. Zion                               18:33.94  6:11/M    So              
  124  (< 5)    297  Jeff Guardado         Jerseyville (Jersey)                   18:35.40  6:12/M    Sr              
  125    111    213  Connor Twenhafel      Carbondale (H.S.)                      18:36.68  6:12/M    Fr              
  126    112    199  Deacon Anderson       Bethalto (Civic Memorial)              18:37.05  6:12/M    So              
  127  (< 5)    391  Peyton Smith          Springfield (Lanphier)                 18:42.10  6:14/M    Jr              
  128    113    339  Wally Kraus           Mt. Zion                               18:53.39  6:18/M    Sr              
  129    114    415  Jackson Lee           Waterloo (H.S.)                        18:55.43  6:18/M    So              
  130    115    234  Mason Reeley          Charleston                             18:55.78  6:19/M    So              
  131    116    206  Gabe Roberts          Bethalto (Civic Memorial)              18:58.24  6:19/M    So              
  132    117    254  Michael Compton       Danville (H.S.)                        18:59.17  6:20/M    So              
  133    118    279  Mason Steinbeck       Highland                               18:59.50  6:20/M    Fr              
  134    119    232  Logan Mellott         Charleston                             19:14.07  6:25/M    Jr              
  135    120    224  Adam Agronomoff       Charleston                             19:31.35  6:30/M    Sr              
  136    121    398  Keegan Maxheimer      Taylorville                            19:47.39  6:36/M    Jr              
  137    122    251  Aaron Allen           Danville (H.S.)                        19:52.43  6:37/M    Sr              
  138    123    207  Ajay Altman           Carbondale (H.S.)                      20:25.50  6:49/M    Fr              
  139    124    399  Hayden Harker         Taylorville                            21:28.59  7:10/M    Fr              
  140    125    226  Jared Bingaman        Charleston                             22:28.96  7:30/M    Sr