IHSA Sectional - Elmwood/Brimfield

October 30, 2021


Results By River City Race Management, LLC

Team Summary Report - Boys

Boys

All Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Normal (University)                    49               4   6  12  13  14  41  45         
        Top  5 Times: 1:23:10.62

    2 Stanford (Olympia)                    104               8  19  21  24  32  83 109         
        Top  5 Times: 1:25:30.22

    3 Hamilton West Hancock                 136               1   7  31  40  57  87 134         
        Top  5 Times: 1:24:40.84

    4 Elmwood                               142               5  18  25  36  58  63  74         
        Top  5 Times: 1:26:10.38

    5 El Paso (E.P.-Gridley)                168              20  29  33  42  44  56  81         
        Top  5 Times: 1:27:11.95

    6 Eureka                                205              30  38  39  48  50  55  62         
        Top  5 Times: 1:28:13.92

    7 Williamsville                         246              16  47  52  65  66  69  70         
        Top  5 Times: 1:29:07.54

    8 Petersburg (PORTA)                    265              22  51  60  61  71  89 106         
        Top  5 Times: 1:29:49.73

    9 Pleasant Plains                       269              17  27  49  78  98 107 136         
        Top  5 Times: 1:30:10.20

   10 Mackinaw (Deer Creek-M.)              279               9  35  64  68 103 123 126         
        Top  5 Times: 1:30:24.32

   11 Franklin                              311              11  28  76  91 105 110 115         
        Top  5 Times: 1:31:39.09

   12 Washburn (Lowpoint-W.)                321              10  23  85 101 102 108 117         
        Top  5 Times: 1:32:05.61

   13 Liberty                               340               3  43  67  99 128 143             
        Top  5 Times: 1:32:01.26

   14 Minonk (Fieldcrest)                   346               2  72  79  96  97 127 148         
        Top  5 Times: 1:31:31.10

   15 Fairbury (Prairie Central)            368              26  75  77  90 100 104 129         
        Top  5 Times: 1:33:09.03

   16 Springfield (Sacred Heart-Griffin)    420              53  59  82 112 114 116 131         
        Top  5 Times: 1:34:49.62

   17 Monmouth (M.-Roseville)               427              37  54  84 113 139 140             
        Top  5 Times: 1:35:59.38

   18 Princeville                           439              34  73  86 121 125 130 146         
        Top  5 Times: 1:35:35.95

   19 Quincy (Notre Dame)                   477              46  94  95 118 124 133 145         
        Top  5 Times: 1:36:59.42

   20 Astoria                               497              15  80 111 142 149                 
        Top  5 Times: 1:42:44.77

   21 Monmouth (United)                     525              88  92  93 120 132 138 150         
        Top  5 Times: 1:38:46.26

   22 Auburn                                654             119 122 135 137 141 144 147         
        Top  5 Times: 1:45:21.59

 Inc. Carthage (Illini West)               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Chillicothe (Illinois Valley Centra  1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Delavan                              2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Downs (Tri-Valley)                   1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Havana                               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Knoxville                            1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Macomb                               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Manito (Midwest Central)             1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Pittsfield                           2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Rushville (R.-Industry)              1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Springfield (Lutheran)               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Tremont                              1 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Detail Team Results - Boys

Boys

All Teams

Normal (University)    Finish Position -     1

  Team Score (places):  49  Team Score (times):   1:23:10.62   Average Time: 16:38.12

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1362  Sachit Muduli          10       4            4       16:04.03     16:04.03     0:57.32
    2   1360  Brandt Henderson       11       6           10       16:28.01     32:32.04     1:21.30
    3   1355  Ben Davison            12      12           22       16:51.73     49:23.77     1:45.02
    4   1358  Mason Hart             10      13           35       16:52.98   1:06:16.75     1:46.27
    5   1365  Ryan Rice              12      14           49       16:53.87   1:23:10.62     1:47.16

Stanford (Olympia)    Finish Position -     2

  Team Score (places): 104  Team Score (times):   1:25:30.22   Average Time: 17:06.04

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1489  Owen Dare              12       8            8       16:39.39     16:39.39     1:32.68
    2   1493  Carter Phillips        12      19           27       17:00.23     33:39.62     1:53.52
    3   1490  Logan Demling          10      21           48       17:08.45     50:48.07     2:01.74
    4   1495  Anthony Ragland        12      24           72       17:15.93   1:08:04.00     2:09.22
    5   1488  Caden Clark            10      32          104       17:26.22   1:25:30.22     2:19.51

Hamilton West Hancock    Finish Position -     3

  Team Score (places): 136  Team Score (times):   1:24:40.84   Average Time: 16:56.17

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1277  Miles Sheppard         12       1            1       15:06.71     15:06.71     0:00.00
    2   1278  Noah Stout             12       7            8       16:31.02     31:37.73     1:24.31
    3   1276  Parker Quinlan         10      31           39       17:25.84     49:03.57     2:19.13
    4   1273  Quentin Althar         10      40           79       17:35.16   1:06:38.73     2:28.45
    5   1280  Gabe Miller            12      57          136       18:02.11   1:24:40.84     2:55.40

Elmwood    Finish Position -     4

  Team Score (places): 142  Team Score (times):   1:26:10.38   Average Time: 17:14.08

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1000  Thomas Harmon          12       5            5       16:17.75     16:17.75     1:11.04
    2    997  Nick Feller            12      18           23       16:59.11     33:16.86     1:52.40
    3   1215  Isaiah Hill            10      25           48       17:17.83     50:34.69     2:11.12
    4   1219  Brendan Williams       11      36           84       17:32.84   1:08:07.53     2:26.13
    5   1217  Mika Nelson            9       58          142       18:02.85   1:26:10.38     2:56.14

El Paso (E.P.-Gridley)    Finish Position -     5

  Team Score (places): 168  Team Score (times):   1:27:11.95   Average Time: 17:26.39

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    980  Noah Ludy              12      20           20       17:05.50     17:05.50     1:58.79
    2    977  Sam Bushert            11      29           49       17:23.06     34:28.56     2:16.35
    3    987  Dean Witzig            10      33           82       17:28.25     51:56.81     2:21.54
    4    985  Payton Romersberger    11      42          124       17:36.40   1:09:33.21     2:29.69
    5    979  Lukas Holderby         10      44          168       17:38.74   1:27:11.95     2:32.03

Eureka    Finish Position -     6

  Team Score (places): 205  Team Score (times):   1:28:13.92   Average Time: 17:38.78

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1241  Carson Lehman          10      30           30       17:24.81     17:24.81     2:18.10
    2   1238  Tucker Hinkle          9       38           68       17:34.84     34:59.65     2:28.13
    3   1235  Charlie Bardwell       11      39          107       17:34.89     52:34.54     2:28.18
    4   1240  Noah King              12      48          155       17:49.35   1:10:23.89     2:42.64
    5   1237  Gabriel Gerber         11      50          205       17:50.03   1:28:13.92     2:43.32

Williamsville    Finish Position -     7

  Team Score (places): 246  Team Score (times):   1:29:07.54   Average Time: 17:49.51

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   2316  Daniel Giacomini       11      16           16       16:55.89     16:55.89     1:49.18
    2   2320  Jonathan Janssen       10      47           63       17:46.85     34:42.74     2:40.14
    3   2321  Cody Szafranski        12      52          115       17:55.98     52:38.72     2:49.27
    4   2318  Avery Glasgow          11      65          180       18:14.35   1:10:53.07     3:07.64
    5   2317  Logan Giacomini        12      66          246       18:14.47   1:29:07.54     3:07.76

Petersburg (PORTA)    Finish Position -     8

  Team Score (places): 265  Team Score (times):   1:29:49.73   Average Time: 17:57.95

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1383  Haven Gronewold        10      22           22       17:13.16     17:13.16     2:06.45
    2   1377  Parker Fox             12      51           73       17:51.01     35:04.17     2:44.30
    3   1388  Daxton Trueblood       10      60          133       18:08.09     53:12.26     3:01.38
    4   1386  Quincy Stuhmer         10      61          194       18:09.13   1:11:21.39     3:02.42
    5   1379  Aden Mathis            12      71          265       18:28.34   1:29:49.73     3:21.63

Pleasant Plains    Finish Position -     9

  Team Score (places): 269  Team Score (times):   1:30:10.20   Average Time: 18:02.04

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1411  Jack Willenborg        10      17           17       16:59.03     16:59.03     1:52.32
    2   1414  Zach Powell            11      27           44       17:22.50     34:21.53     2:15.79
    3   1413  Cole Payne             9       49           93       17:49.36     52:10.89     2:42.65
    4   1410  Hunter Tabb            11      78          171       18:36.60   1:10:47.49     3:29.89
    5   1405  Jacob Crater           9       98          269       19:22.71   1:30:10.20     4:16.00

Mackinaw (Deer Creek-M.)    Finish Position -    10

  Team Score (places): 279  Team Score (times):   1:30:24.32   Average Time: 18:04.86

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1311  Colton Knowles         12       9            9       16:41.39     16:41.39     1:34.68
    2   1312  Ryan Kuhn              9       35           44       17:29.70     34:11.09     2:22.99
    3   1314  William Scroggs        10      64          108       18:12.58     52:23.67     3:05.87
    4   1315  Andrew Spurlock        10      68          176       18:22.35   1:10:46.02     3:15.64
    5   1317  Sean Wright            11     103          279       19:38.30   1:30:24.32     4:31.59

Franklin    Finish Position -    11

  Team Score (places): 311  Team Score (times):   1:31:39.09   Average Time: 18:19.82

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1269  Jake Gutzman           12      11           11       16:48.84     16:48.84     1:42.13
    2   1266  Robby Biesenthal       11      28           39       17:22.82     34:11.66     2:16.11
    3   1264  Chris Bandy            10      76          115       18:33.04     52:44.70     3:26.33
    4   1272  Shayne White           11      91          206       19:10.99   1:11:55.69     4:04.28
    5   1267  Carson Bowman          11     105          311       19:43.40   1:31:39.09     4:36.69

Washburn (Lowpoint-W.)    Finish Position -    12

  Team Score (places): 321  Team Score (times):   1:32:05.61   Average Time: 18:25.12

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1826  Colin Delagrange       11      10           10       16:47.03     16:47.03     1:40.32
    2   1828  Luke Getz              12      23           33       17:15.92     34:02.95     2:09.21
    3   1825  Braden Clark           12      85          118       18:48.33     52:51.28     3:41.62
    4   2962  Kody Knecht            9      101          219       19:36.46   1:12:27.74     4:29.75
    5   1829  Clayton Grebner        10     102          321       19:37.87   1:32:05.61     4:31.16

Liberty    Finish Position -    13

  Team Score (places): 340  Team Score (times):   1:32:01.26   Average Time: 18:24.25

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1296  Cannen Wolf            12       3            3       16:01.93     16:01.93     0:55.22
    2   1298  Devon Funk             10      43           46       17:37.23     33:39.16     2:30.52
    3   1294  Lucas Obert            12      67          113       18:18.82     51:57.98     3:12.11
    4   1295  Vinny Wagner           11      99          212       19:23.54   1:11:21.52     4:16.83
    5   1297  Jason Dyer             9      128          340       20:39.74   1:32:01.26     5:33.03

Minonk (Fieldcrest)    Finish Position -    14

  Team Score (places): 346  Team Score (times):   1:31:31.10   Average Time: 18:18.22

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1335  Mason Stoeger          12       2            2       15:39.74     15:39.74     0:33.03
    2   1332  Pacey Mangan                   72           74       18:30.27     34:10.01     3:23.56
    3   1331  Caleb Krischel         9       79          153       18:37.80     52:47.81     3:31.09
    4   1336  Jacob Torres           12      96          249       19:21.38   1:12:09.19     4:14.67
    5   1333  Michael Scott          12      97          346       19:21.91   1:31:31.10     4:15.20

Fairbury (Prairie Central)    Finish Position -    15

  Team Score (places): 368  Team Score (times):   1:33:09.03   Average Time: 18:37.81

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1251  Alexavier Kaufman      10      26           26       17:18.74     17:18.74     2:12.03
    2   1249  Grant Fogarty          11      75          101       18:31.55     35:50.29     3:24.84
    3   1254  Caleb Decker           11      77          178       18:34.58     54:24.87     3:27.87
    4   1250  Gabe Jones             11      90          268       19:10.78   1:13:35.65     4:04.07
    5   1248  Tyler Farrell          11     100          368       19:33.38   1:33:09.03     4:26.67

Springfield (Sacred Heart-Griffin)    Finish Position -    16

  Team Score (places): 420  Team Score (times):   1:34:49.62   Average Time: 18:57.92

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1471  Gino Moriconi          9       53           53       17:56.61     17:56.61     2:49.90
    2   1475  E.j. Sanchez           10      59          112       18:07.45     36:04.06     3:00.74
    3   1476  Ryan Shea              11      82          194       18:43.67     54:47.73     3:36.96
    4   1474  Charlie Pittman        12     112          306       19:54.44   1:14:42.17     4:47.73
    5   1468  Carter Hemmer          10     114          420       20:07.45   1:34:49.62     5:00.74

Monmouth (M.-Roseville)    Finish Position -    17

  Team Score (places): 427  Team Score (times):   1:35:59.38   Average Time: 19:11.88

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1344  Henry Tibbets          12      37           37       17:34.62     17:34.62     2:27.91
    2   1342  Joe Rivera             12      54           91       17:57.73     35:32.35     2:51.02
    3   1341  Kevin Martinez         10      84          175       18:45.70     54:18.05     3:38.99
    4   1343  David Simmons          9      113          288       19:55.44   1:14:13.49     4:48.73
    5   1339  Liam Baldwin           11     139          427       21:45.89   1:35:59.38     6:39.18

Princeville    Finish Position -    18

  Team Score (places): 439  Team Score (times):   1:35:35.95   Average Time: 19:07.19

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1421  Joey Bosch             10      34           34       17:29.09     17:29.09     2:22.38
    2   1430  Tucker Sennett         9       73          107       18:30.62     35:59.71     3:23.91
    3   1423  Parker Melick          10      86          193       18:52.54     54:52.25     3:45.83
    4   1424  Luke Pipkins           12     121          314       20:17.71   1:15:09.96     5:11.00
    5   1427  Luke Graham            9      125          439       20:25.99   1:35:35.95     5:19.28

Quincy (Notre Dame)    Finish Position -    19

  Team Score (places): 477  Team Score (times):   1:36:59.42   Average Time: 19:23.88

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1452  Joseph Warning         9       46           46       17:41.43     17:41.43     2:34.72
    2   1441  Austin Haskins         12      94          140       19:19.73     37:01.16     4:13.02
    3   1447  Tristan Pritts         11      95          235       19:19.80     56:20.96     4:13.09
    4   1442  Evan Hirstius          12     118          353       20:13.45   1:16:34.41     5:06.74
    5   1445  Oliver Moore           9      124          477       20:25.01   1:36:59.42     5:18.30

Astoria    Finish Position -    20

  Team Score (places): 497  Team Score (times):   1:42:44.77   Average Time: 20:32.95

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    911  Isaac Jones            12      15           15       16:54.60     16:54.60     1:47.89
    2    915  Aiden Parks            9       80           95       18:38.61     35:33.21     3:31.90
    3    913  Ethan Dennis           9      111          206       19:51.34     55:24.55     4:44.63
    4    914  Noah France            9      142          348       22:06.95   1:17:31.50     7:00.24
    5    910  Maddox Clemens         11     149          497       25:13.27   1:42:44.77    10:06.56

Monmouth (United)    Finish Position -    21

  Team Score (places): 525  Team Score (times):   1:38:46.26   Average Time: 19:45.25

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1352  Zair Velazquez         11      88           88       18:57.18     18:57.18     3:50.47
    2   1348  Larry Kamara           11      92          180       19:14.32     38:11.50     4:07.61
    3   1349  Ben McVey              11      93          273       19:15.51     57:27.01     4:08.80
    4   1350  Isaac Ott              9      120          393       20:16.75   1:17:43.76     5:10.04
    5   1351  Sam Perry              11     132          525       21:02.50   1:38:46.26     5:55.79

Auburn    Finish Position -    22

  Team Score (places): 654  Team Score (times):   1:45:21.59   Average Time: 21:04.32

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    922  Jacob Divjak           12     119          119       20:15.64     20:15.64     5:08.93
    2    927  Clayton Kessler        9      122          241       20:19.01     40:34.65     5:12.30
    3    926  Aidan Bradbury         12     135          376       21:22.32   1:01:56.97     6:15.61
    4    928  Bryan Lamb             9      137          513       21:24.09   1:23:21.06     6:17.38
    5    925  Jovan Richmond         10     141          654       22:00.53   1:45:21.59     6:53.82

Delavan    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    960  Sam Springer           10   Less Than  5          16:34.23     16:34.23     1:27.52
    2    959  Maddox Dare            9    Less Than  5          17:59.56     34:33.79     2:52.85

Macomb    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1326  Mathew Sadler          10   Less Than  5          19:10.90     19:10.90     4:04.19
    2   1325  Carl Blome             12   Less Than  5          19:31.63     38:42.53     4:24.92

Pittsfield    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1390  Jackson Veile          10   Less Than  5          18:05.65     18:05.65     2:58.94
    2   1389  Brayden Veile          11   Less Than  5          18:51.10     36:56.75     3:44.39

Carthage (Illini West)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    949  Cole Kirkham           12   Less Than  5          18:39.82     18:39.82     3:33.11

Chillicothe (Illinois Valley Centra    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    957  Brecken Fahrenkrug     10   Less Than  5          16:34.52     16:34.52     1:27.81

Downs (Tri-Valley)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    962  Henry Masters          10   Less Than  5          17:34.60     17:34.60     2:27.89

Havana    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1282  Ryan Emme              11   Less Than  5          20:08.09     20:08.09     5:01.38

Knoxville    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1285  Ashton Hensley         11   Less Than  5          19:08.92     19:08.92     4:02.21

Manito (Midwest Central)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1327  Kevin Chaney           12   Less Than  5          19:12.85     19:12.85     4:06.14

Rushville (R.-Industry)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1455  Dylan Koch             10   Less Than  5          20:00.41     20:00.41     4:53.70

Springfield (Lutheran)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1458  Elijah Klug            11   Less Than  5          18:13.97     18:13.97     3:07.26

Tremont    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1821  Tyler Buck             10   Less Than  5          18:19.94     18:19.94     3:13.23