Olympia Middle School Invitational

September 28, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Girls

Girls Open

All Runners

Qualifying Teams: 0 Individuals: 0

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year Qualifier
1 1 231 Josie Cler 21-tolono unity jh 13:43.9 13:44/M 7th
2 2 241 Mackenzie Pound 21-tolono unity jh 13:49.3 13:49/M 6th
3 3 246 Lauren Shaw 21-tolono unity jh 13:54.0 13:54/M 7th
4 4 240 Lauren Neverman 21-tolono unity jh 14:04.7 14:05/M 8th
5 5 232 Cameryn Cobb 21-tolono unity jh 14:24.1 14:24/M 6th
6 6 251 Lauren Stratton 21-tolono unity jh 14:40.3 14:40/M 6th
7 7 245 Katie Ruggieri 21-tolono unity jh 14:42.3 14:42/M 6th
8 (> 7) 238 Claire Meharry 21-tolono unity jh 14:48.5 14:49/M 6th
9 (> 7) 230 Molly Baxley 21-tolono unity jh 14:54.2 14:54/M 7th
10 (> 7) 249 Abby Smith 21-tolono unity jh 14:54.4 14:54/M 7th
11 (> 7) 228 Jenna Adams 21-tolono unity jh 14:57.6 14:58/M 7th
12 8 61 Alison Emm 25-Corpus Christi 15:00.4 15:00/M un
13 9 182 Brynlee Gottschalk 14-Olympia Middle School 15:09.2 15:09/M 6th
14 10 193 Kally Cotter 27-Pontiac Jr. High School 15:09.7 15:10/M 7th
15 11 198 Mykyla Torrez 27-Pontiac Jr. High School 15:14.0 15:14/M 6th
16 12 194 Lyla Donovan 27-Pontiac Jr. High School 15:19.9 15:20/M 6th
17 (< 5) 120 Addisyn Atwater 9-Havana 15:23.5 15:24/M 6th
18 (< 5) 97 Olivia Nehmelman 26-Delavan Middle School 15:23.9 15:24/M 6th
19 (> 7) 255 Tessah Williams 21-tolono unity jh 15:24.3 15:24/M 7th
20 (< 5) 10 Ellen Wiker 1-Athens Junior High School 15:25.8 15:26/M 6th
21 13 68 Addy Mack 25-Corpus Christi 15:26.0 15:26/M un
22 14 39 Avery Pigg 3-Canton Ingersoll 15:27.2 15:27/M 7th
23 15 189 Emma Swartzendruber 14-Olympia Middle School 15:30.1 15:30/M 7th
24 16 88 Cora Wheat 5-Dee-Mack Junior High School 15:50.4 15:50/M 6th
25 (< 5) 114 Aliviah Colwell 8-Franklin Jr. High 15:56.8 15:57/M 6th
26 (> 7) 254 Kaitlyn Willard 21-tolono unity jh 15:59.4 15:59/M 6th
27 17 179 Nora Collins 14-Olympia Middle School 16:00.6 16:01/M 7th
28 18 106 Lauren Purfield 7-Eureka Middle School 16:07.1 16:07/M 7th
29 19 133 Allison Huebner 10-Heyworth 16:12.3 16:12/M 7th
30 20 28 Mackenzie Hand 3-Canton Ingersoll 16:21.9 16:22/M 6th
31 (< 5) 3 Ellie Heffner-Dewitt 1-Athens Junior High School 16:30.6 16:31/M 6th
32 (< 5) 7 Alaina Taylor 1-Athens Junior High School 16:33.8 16:34/M 8th
33 21 26 Katie Dailey 3-Canton Ingersoll 16:34.5 16:35/M 6th
34 (< 5) 6 Ruby Stadsholt 1-Athens Junior High School 16:37.1 16:37/M 6th
35 (< 5) 216 Sophia Cathers 29-St. Agnes/Blessed Sacrament 16:37.8 16:38/M 7th
36 22 76 Sarah Christopher 5-Dee-Mack Junior High School 16:46.5 16:47/M 7th
37 23 110 Kayleigh Tharp 7-Eureka Middle School 16:50.9 16:51/M 7th
38 (< 5) 53 Claudia Ifft 4-Cornerstone Christian Academy 16:54.2 16:54/M
39 24 105 Lydia Porter 7-Eureka Middle School 17:01.7 17:02/M 7th
40 25 199 Lily White 27-Pontiac Jr. High School 17:03.5 17:04/M 7th
41 26 63 Aubrey Fair 25-Corpus Christi 17:12.2 17:12/M 6th
42 27 44 Olivia Sprecher 3-Canton Ingersoll 17:14.2 17:14/M 6th
43 28 191 Aime Witham 14-Olympia Middle School 17:15.0 17:15/M 8th
44 29 82 Libby Medlin 5-Dee-Mack Junior High School 17:17.5 17:18/M 6th
45 30 185 Abby Hoeft 14-Olympia Middle School 17:18.0 17:18/M 6th
46 (< 5) 52 Katherine Dorch 4-Cornerstone Christian Academy 17:23.4 17:23/M
47 31 140 Lyla Tate 10-Heyworth 17:27.3 17:27/M 6th
48 32 74 Jaycee Brownlee 5-Dee-Mack Junior High School 17:28.9 17:29/M 7th
49 33 184 Tessa Haycraft 14-Olympia Middle School 17:29.7 17:30/M 6th
50 34 40 Aubrianna Putman 3-Canton Ingersoll 17:43.0 17:43/M 7th
51 35 25 Saige Cox 3-Canton Ingersoll 17:50.0 17:50/M 7th
52 36 175 Dani Alberts 14-Olympia Middle School 17:51.2 17:51/M 6th
53 37 43 Meghan Skiles 3-Canton Ingersoll 17:53.6 17:54/M 6th
54 38 197 Kassondra Poshard 27-Pontiac Jr. High School 17:54.5 17:55/M 6th
55 (> 7) 180 Emma Cook 14-Olympia Middle School 17:57.4 17:57/M 7th
56 (> 7) 31 Lilliana Horton 3-Canton Ingersoll 17:57.4 17:57/M 6th
57 (> 7) 248 Annalise Shunk 21-tolono unity jh 18:03.1 18:03/M 6th
58 39 65 Sophia Godsey 25-Corpus Christi 18:10.1 18:10/M 6th
59 (< 5) 19 Marley Stutzman 2-Bloomington Trinity Lutheran 18:13.7 18:14/M 5th
60 (> 7) 239 Tatum Meyer 21-tolono unity jh 18:24.9 18:25/M 8th
61 (> 7) 235 Blair Kimball 21-tolono unity jh 18:26.0 18:26/M 8th
62 (< 5) 122 Madison Curless 9-Havana 18:29.0 18:29/M 6th
63 (< 5) 264 Muskan Steiner 22-Tremont School District 702 18:29.7 18:30/M 8th
64 (> 7) 22 Delaney Bartlett 3-Canton Ingersoll 18:30.5 18:31/M 7th
65 40 83 Kate Rassi 5-Dee-Mack Junior High School 18:30.5 18:31/M 8th
66 41 69 Grace Peterlin 25-Corpus Christi 18:34.7 18:35/M 7th
67 (> 7) 187 Kendra Long 14-Olympia Middle School 18:36.2 18:36/M 6th
68 (> 7) 237 Isabelle Levingston 21-tolono unity jh 18:37.7 18:38/M 6th
69 42 70 Sophie Rogucki 25-Corpus Christi 18:40.1 18:40/M un
70 43 138 Madison Sorrells 10-Heyworth 18:45.5 18:46/M 6th
71 (> 7) 243 Ashley Rennels 21-tolono unity jh 18:47.5 18:48/M 7th
72 (< 5) 212 Sophia Bommarito 29-St. Agnes/Blessed Sacrament 18:54.6 18:55/M 6th
73 (> 7) 38 Reese Murphy 3-Canton Ingersoll 19:04.0 19:04/M 7th
74 (< 5) 89 Kaylie Brehm 26-Delavan Middle School 19:04.6 19:05/M 6th
75 44 103 Abby Mathews 7-Eureka Middle School 19:04.8 19:05/M 8th
76 (< 5) 121 Erin Curless 9-Havana 19:21.7 19:22/M 6th
77 45 80 Aspen Kirchmeirers 5-Dee-Mack Junior High School 19:28.1 19:28/M 6th
78 (> 7) 23 Emma Braden 3-Canton Ingersoll 19:45.4 19:45/M 6th
79 46 58 Ruby Brady 25-Corpus Christi 19:45.5 19:46/M un
80 (> 7) 250 Madelyn Stierwalt 21-tolono unity jh 19:49.9 19:50/M 6th
81 (< 5) 18 Clara Smith 2-Bloomington Trinity Lutheran 19:55.0 19:55/M 8th
82 (< 5) 14 Kate Bryson 2-Bloomington Trinity Lutheran 19:55.1 19:55/M 5th
83 (< 5) 174 Elle Welsh 13-Normal Epiphany 20:16.6 20:17/M 6th
84 47 135 Mya Logue 10-Heyworth 20:24.8 20:25/M 6th
85 (> 7) 57 Giada Birgelis 25-Corpus Christi 21:11.1 21:11/M un
86 (> 7) 229 Evelyn Albaugh 21-tolono unity jh 21:43.2 21:43/M 8th
87 48 132 Olivia German 10-Heyworth 21:43.4 21:43/M 6th
88 (> 7) 46 Lyla Ward 3-Canton Ingersoll 21:44.8 21:45/M 6th
89 49 101 Carrie Fowler 7-Eureka Middle School 21:53.6 21:54/M 7th
90 50 137 Anya Smith 10-Heyworth 21:58.3 21:58/M 7th
91 (> 7) 45 Megyn Vollmar 3-Canton Ingersoll 22:07.9 22:08/M 6th
92 (< 5) 152 Elise Newton 11-Illini Central 22:13.5 22:14/M 6th
93 (> 7) 47 Kaidence Widger 3-Canton Ingersoll 22:20.1 22:20/M 8th
94 (< 5) 155 Elayna Snyder 11-Illini Central 22:46.5 22:47/M 6th
95 (> 7) 64 Brooke Garmon 25-Corpus Christi 23:08.2 23:08/M un
96 (< 5) 145 Jasmine Daniels 11-Illini Central 23:15.3 23:15/M 6th
97 51 81 Emma Medlin 5-Dee-Mack Junior High School 23:33.9 23:34/M 7th
98 (< 5) 215 Samantha Cathers 29-St. Agnes/Blessed Sacrament 23:34.4 23:34/M 6th
99 52 134 Abby Kachelmuss 10-Heyworth 23:48.9 23:49/M 7th
100 53 192 Leah Clement 27-Pontiac Jr. High School 23:52.1 23:52/M 6th

Qualifying Teams: 0 Individuals: 0

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year Qualifier
101 (< 5) 51 Anya Kirvan 4-Cornerstone Christian Academy 24:36.0 24:36/M
102 (< 5) 173 Isabele Rossi 13-Normal Epiphany 24:40.0 24:40/M 5th
103 (< 5) 158 Nora Block 12-Lincoln West Lincoln Broadwell 25:14.6 25:15/M 6th
104 (< 5) 56 Lily Kirvan 4-Cornerstone Christian Academy 26:14.0 26:14/M

Overall Finish List - Boys

Girls Open

All Runners

Qualifying Teams: 0 Individuals: 0

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Year Qualifier
1 (< 5) 334 Maddie Sparks 25-Corpus Christi 18:40.0 18:40/M 8th