IHSA Sectional - Elmwood/Brimfield

October 30, 2021


Results By River City Race Management, LLC

Overall Finish List - Girls

Girls

All Teams

Qualifying Teams: 6 Individuals: 10

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
1 1 2794 Louisa Wilson Williamsville 18:19.76 6:07/M 9 TM
2 2 1228 Anna Perry Eureka 18:44.56 6:15/M 12 TM
3 3 939 Nora Brady Bloomington (Central Catholic) 19:06.88 6:22/M 11 IND
4 4 976 Nellie Melick El Paso (E.P.-Gridley) 19:14.81 6:25/M 9 TM
5 5 1224 Elle Knapp Eureka 19:24.03 6:28/M 12 TM
6 6 1300 Kaitlyn Burge Mackinaw (Deer Creek-M.) 19:30.68 6:30/M 10 IND
7 7 1466 Vivian Rahmel Springfield (Sacred Heart-Griffin) 19:33.53 6:31/M 11 TM
8 8 1226 Laurel Munson Eureka 19:40.14 6:33/M 11 TM
9 9 992 Addie Symonds Elmwood 19:41.31 6:34/M 10 TM
10 10 904 Meg Simmons Astoria 19:49.74 6:37/M 11 IND
11 11 1418 Alyvia Cowser Princeville 19:51.96 6:37/M 9 IND
12 12 1391 Jaidynn Albers Pleasant Plains 19:52.14 6:37/M 11 IND
13 13 2793 Katherine Walker Williamsville 20:02.31 6:41/M 12 TM
14 (< 5) 961 Lily Monigold Downs (Tri-Valley) 20:05.90 6:42/M 11 IND
15 14 1480 Anna Bieber Stanford (Olympia) 20:10.57 6:44/M 11 TM
16 15 1220 Claire Albertson Eureka 20:14.17 6:45/M 10 TM
17 16 1463 Kaitlyn Lee Springfield (Sacred Heart-Griffin) 20:15.17 6:45/M 11 TM
18 17 1819 Lydia Snider Tremont 20:18.79 6:46/M 10 IND
19 (< 5) 1824 Abi Hodel Washburn (Lowpoint-W.) 20:23.53 6:48/M 9 IND
20 18 991 Chloe Kelly Elmwood 20:25.67 6:49/M 11 TM
21 19 1485 Abby Litwiller Stanford (Olympia) 20:25.74 6:49/M 11 TM
22 (< 5) 1367 Claire Varda Peoria (P. Christian) 20:29.82 6:50/M 12 IND
23 20 2971 Emma Good Williamsville 20:33.31 6:51/M 11 TM
24 21 1482 Chrystal Cornwell Stanford (Olympia) 20:34.25 6:51/M 11 TM
25 22 1221 Meika Bender Eureka 20:34.46 6:51/M 9 TM
26 (< 5) 1281 Kalei McDaniel Havana 20:46.04 6:55/M 12 IND
27 23 950 Cassidy Earleywine Chillicothe (Illinois Valley Central) 20:48.67 6:56/M 11
28 24 1467 Reese Watson Springfield (Sacred Heart-Griffin) 20:50.29 6:57/M 9 TM
29 25 1459 Grayson Hady Springfield (Sacred Heart-Griffin) 20:50.86 6:57/M 10 TM
30 26 994 Ashley Wolcott Elmwood 20:54.83 6:58/M 11 TM
31 27 1289 Arianna Neisen Liberty 20:55.44 6:58/M 10
32 28 970 Jenna Kent El Paso (E.P.-Gridley) 20:56.43 6:59/M 12 TM
33 29 968 Valerie Hamilton El Paso (E.P.-Gridley) 20:57.90 6:59/M 10 TM
34 30 955 Aryanah Vonk Chillicothe (Illinois Valley Central) 20:58.70 7:00/M 10
35 31 948 Anna Zlatic Bloomington (Central Catholic) 21:11.09 7:04/M 12
36 32 943 Kaylie Eckhoff Bloomington (Central Catholic) 21:18.63 7:06/M 12
37 33 972 Ruby Slightom El Paso (E.P.-Gridley) 21:20.20 7:07/M 12 TM
38 34 1478 Madison Bales Stanford (Olympia) 21:22.03 7:07/M 11 TM
39 35 1431 Teresa Drotar Quincy (Notre Dame) 21:26.13 7:09/M 12
40 36 1372 Hannah Schafer Petersburg (PORTA) 21:28.96 7:10/M 11
41 37 1396 Anna Moore Pleasant Plains 21:32.01 7:11/M 12
42 (< 5) 1454 Katie Park Rushville (R.-Industry) 21:33.41 7:11/M 11
43 38 996 Olivia Stage Elmwood 21:34.18 7:11/M 9 TM
44 39 1818 Sara Scheuermann Tremont 21:34.83 7:12/M 12
45 40 974 Lizzie Uphoff El Paso (E.P.-Gridley) 21:36.49 7:12/M 10 TM
46 41 1481 Raquel Birky Stanford (Olympia) 21:36.89 7:12/M 9 TM
47 42 1419 Montana Hoerr Princeville 21:41.59 7:14/M 9
48 43 1415 Kyra Hilsabeck Princeville 21:42.11 7:14/M 11
49 44 1304 Abby Sauder Mackinaw (Deer Creek-M.) 21:46.49 7:15/M 10
50 45 953 Mackenzie Mercer Chillicothe (Illinois Valley Central) 21:47.47 7:16/M 10
51 46 1436 Makayla Patton Quincy (Notre Dame) 21:47.69 7:16/M 9
52 47 1394 Izzy Dossett Pleasant Plains 21:48.10 7:16/M 12
53 48 1433 Abigail Genenbacher Quincy (Notre Dame) 21:50.41 7:17/M 10
54 (< 5) 1822 Olivia Thoroman Virden (North Mac) 21:50.96 7:17/M 11
55 49 1817 Alida Prohel Tremont 21:51.85 7:17/M 11
56 (< 5) 1338 Dayanna Mora Ortiz Monmouth (M.-Roseville) 21:52.46 7:17/M 12
57 50 1499 Lisa Kirschner Tremont 21:52.68 7:18/M 10
58 51 1319 Khyliegh Diggs Macomb 21:53.67 7:18/M 12
59 52 1483 Amelia Kistner Stanford (Olympia) 21:54.68 7:18/M 9 TM
60 53 1223 Elle Hoffman Eureka 21:54.84 7:18/M 11 TM
61 54 1461 Abigail Hemmer Springfield (Sacred Heart-Griffin) 21:55.77 7:19/M 12 TM
62 55 967 Charlie Hamilton El Paso (E.P.-Gridley) 21:59.39 7:20/M 12 TM
63 56 946 Lauren Jones Bloomington (Central Catholic) 22:03.11 7:21/M 9
64 (< 5) 1453 Brandy Petitt Riverton 22:03.71 7:21/M 10
65 (< 5) 958 Addelyne Nehmelman Delavan 22:04.38 7:21/M 10
66 57 1229 Natali Roth Eureka 22:07.19 7:22/M 10 TM
67 58 2972 Riley Mendenhall Williamsville 22:09.91 7:23/M 10 TM
68 59 1477 Rachel Andris Stanford (Olympia) 22:10.07 7:23/M 10 TM
69 60 940 Avery Cross Bloomington (Central Catholic) 22:17.81 7:26/M 10
70 (< 5) 920 Riley Womble Athens 22:24.75 7:28/M 10
71 61 995 Aleah Zehr Elmwood 22:25.51 7:29/M 10 TM
72 62 993 Bre Turner Elmwood 22:26.43 7:29/M 11 TM
73 63 1306 Libby Medlin Mackinaw (Deer Creek-M.) 22:26.96 7:29/M 9
74 (< 5) 1823 Brooklyn Getz Washburn (Lowpoint-W.) 22:27.05 7:29/M 10
75 (< 5) 901 Sophie Kern Abingdon (A.-Avon) 22:27.56 7:29/M 9
76 64 1305 Mckenna Carithers Mackinaw (Deer Creek-M.) 22:29.38 7:30/M 11
77 65 1308 Lena Schwarting Mackinaw (Deer Creek-M.) 22:31.97 7:31/M 9
78 66 1462 Kyis Kinnel Springfield (Sacred Heart-Griffin) 22:33.01 7:31/M 9 TM
79 67 1375 Kate Scheina Petersburg (PORTA) 22:33.34 7:31/M 9
80 68 1417 Emma Stutzman Princeville 22:38.45 7:33/M 10
81 69 1500 Claire Koch Tremont 22:39.27 7:33/M 9
82 70 1432 Natalie Farah Quincy (Notre Dame) 22:39.46 7:33/M 9
83 (< 5) 1284 Mackenzie Rader Knoxville 22:42.25 7:34/M 12
84 (< 5) 1456 Greenlee Dust Springfield (Lutheran) 22:46.36 7:35/M 9
85 71 1323 Lorna Brown Macomb 22:48.99 7:36/M 9
86 72 2973 Hannah Nation Williamsville 22:51.70 7:37/M 9 TM
87 73 1261 Caroline Peters Franklin 22:53.78 7:38/M 11
88 74 956 Marley Williamson Chillicothe (Illinois Valley Central) 22:56.37 7:39/M 12
89 75 1290 Larissa Neisen Liberty 22:57.67 7:39/M 12
90 76 1307 Randi Moore Mackinaw (Deer Creek-M.) 22:58.61 7:40/M 12
91 77 951 Ally Gillette Chillicothe (Illinois Valley Central) 23:00.56 7:40/M 11
92 78 975 Mckayla Harms El Paso (E.P.-Gridley) 23:02.28 7:41/M 9 TM
93 (< 5) 1283 Allie Hopkins Knoxville 23:05.29 7:42/M 10
94 79 1393 Megan Derrick Pleasant Plains 23:07.04 7:42/M 11
95 80 1400 Teagan Galloway Pleasant Plains 23:08.80 7:43/M 9
96 81 1820 Anna Wagenbach Tremont 23:10.91 7:44/M 10
97 (< 5) 1457 Eliana Theilen Springfield (Lutheran) 23:17.77 7:46/M 9
98 82 1398 Vianne Taft Pleasant Plains 23:18.46 7:46/M 11
99 83 2974 Caitlin Noonan Williamsville 23:32.05 7:51/M 9 TM
100 84 931 Ashely Gill Beardstown 23:33.17 7:51/M 10

Qualifying Teams: 6 Individuals: 10

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade Qualifier
101 85 1416 Brinae Rice Princeville 23:33.84 7:51/M 10
102 86 1318 Jasmine Alcantara Macomb 23:36.51 7:52/M 10
103 87 2975 Emily Pounder Williamsville 23:37.82 7:53/M 11 TM
104 (< 5) 918 Ellie Westervelt Athens 23:45.70 7:55/M 10
105 88 954 Laura Schultz Chillicothe (Illinois Valley Central) 23:47.65 7:56/M 12
106 89 1369 Arabella Dikmans Petersburg (PORTA) 23:48.97 7:56/M 10
107 90 1465 Ashlyn Nicoud Springfield (Sacred Heart-Griffin) 23:50.40 7:57/M 12 TM
108 91 1368 Emma Baker Petersburg (PORTA) 23:50.86 7:57/M 11
109 92 908 Abigail Stevenson Astoria 23:51.86 7:57/M 10
110 93 944 Isabella Evans Bloomington (Central Catholic) 23:54.27 7:58/M 12
111 94 942 Abby Eckhoff Bloomington (Central Catholic) 23:56.76 7:59/M 10
112 95 1498 Allie Hellrigel Tremont 24:06.65 8:02/M 9
113 96 1440 Taylor Trudell Quincy (Notre Dame) 24:34.88 8:12/M 9
114 97 1321 Kristen Rebman Macomb 24:42.29 8:14/M 11
115 98 1371 Lauren Harrison Petersburg (PORTA) 24:46.14 8:15/M 10
116 99 1439 Laura Steinkamp Quincy (Notre Dame) 24:47.33 8:16/M 9
117 100 909 Keira Taylor Astoria 24:50.85 8:17/M 9
118 (< 5) 919 Libby Westervelt Athens 25:00.85 8:20/M 10
119 101 1420 Kyra Rinkel Princeville 25:03.55 8:21/M 9
120 102 1324 Quinn Kurasz Macomb 25:22.95 8:28/M 10
121 103 930 Emma Ford Beardstown 25:34.15 8:31/M 10
122 104 1301 Sarah Christopher Mackinaw (Deer Creek-M.) 25:36.37 8:32/M 10
123 105 1373 Caidy Bell Petersburg (PORTA) 25:38.60 8:33/M 11
124 106 1320 Elizabeth Gottwald Macomb 25:39.62 8:33/M 12
125 107 903 Kristen Essex Astoria 26:07.59 8:43/M 11
126 108 1322 Margot Wester Macomb 26:15.21 8:45/M 12
127 109 1257 Alivia Clayton Franklin 26:30.52 8:50/M 10
128 110 1376 Karsyn Treseler Petersburg (PORTA) 27:39.74 9:13/M 12
129 111 929 Isabel Chaidez Beardstown 27:41.82 9:14/M 12
130 112 1437 Mia Robnett Quincy (Notre Dame) 27:55.77 9:19/M 9
131 113 1260 Assunta Esposito Franklin 28:09.64 9:23/M 12
132 114 907 Emily Clemens Astoria 28:19.02 9:26/M 9
133 115 932 Jennifer Masiki Beardstown 28:20.71 9:27/M 12
134 116 1259 Cherokee Duewer Franklin 28:25.08 9:28/M 10
135 117 1291 Karlie Sparrow Liberty 28:36.29 9:32/M 10
136 118 1286 Mackenzie Davison Liberty 28:39.98 9:33/M 10
137 119 1263 Corren Watson Franklin 28:49.43 9:36/M 11
138 120 933 Xitlali Montoya Beardstown 28:54.39 9:38/M 12
139 121 1258 Jade Cunto Franklin 29:00.59 9:40/M 12
140 122 1262 Brennah Tipsword Franklin 29:24.01 9:48/M 9
141 123 1287 Annika Kasparie Liberty 31:13.07 10:24/M 10
142 124 934 Lysha Mora Beardstown 31:19.79 10:27/M 12
143 125 936 Monserrath Montoya Beardstown 31:26.79 10:29/M 9
144 126 1288 Adayre Klauser Liberty 32:41.80 10:54/M 10
145 127 905 Hannah Stevenson Astoria 33:45.34 11:15/M 12
146 128 906 Casey Carithers Astoria 34:54.81 11:38/M 9